A ​testünk nem felejt 9 csillagozás

Kapcsolataink és életmódunk hatásai génjeink és idegrendszerünk működésére
Joachim Bauer: A testünk nem felejt

Valóban öröklött génállományunk határozza meg döntő mértékben sorsunk alakulását? Hazájában alapművé vált könyvében Joachim Bauer határozott nemmel válaszol a kérdésre. A legfrissebb tudományos kutatási eredményeket felvonultatva bemutatja, hogy a gének kizárólag idegrendszeri közreműködéssel válhatnak aktívvá, így a külső behatások nemcsak idegrendszerünk finom struktúráiban idéznek elő változásokat, hanem a génjeink működését is szabályozzák. Életvitelünk és emberi kapcsolataink minősége ebből a szempontból roppant fontos, és rendkívüli jelentőségük van a gyermekkori élményeknek, mivel a stressz befolyásolja az agy fejlődését, a traumatikus tapasztalatok és az átélt erőszak pedig neurobiológiai lenyomatként raktározódhatnak el, ami később fellépő lelki vagy pszichoszomatikus problémák előidézője lehet. Ez a felismerés új távlatokat nyit a betegségek megértésében és még fontosabbá teszi a pszichoterápia alkalmazását a gyógyításukban.

Ursus Libris, Budapest, 2011
264 oldal · ISBN: 9789639718395 · Fordította: Turóczi Attila

bodr>!
Joachim Bauer: A testünk nem felejt

Joachim Bauer: A testünk nem felejt Kapcsolataink és életmódunk hatásai génjeink és idegrendszerünk működésére

Eléggé beugró szintű olvasmány epigenetikai és pszichológiai témában egyaránt, de ügyesen összekapcsolja a kettőt, így akár szemléletformáló is lehet abban, hogyan néznek ki a biológia szintjén olyan jelenségek, mint a stressz, a PTSD, a borderline vagy akár a pszichoterápia (nekem mondjuk ez utóbbi volt a legérdekesebb, meg a függelék, haha).

Megőrzésre/megjegyzésre érdemes részletek a könyvből:

judit_juhasz>!
Joachim Bauer: A testünk nem felejt

Egy könyv ami elgondolkodtat és továbbgondolod. Ami szerint minden külső hatás lefordítódik a szervezetünkben és biológiává alakul. Hihető és logikus.

Aemitta>!
Joachim Bauer: A testünk nem felejt

Teljesen érthető volt, és könnyen követhető. Nagyszerűen mutatta be, hogy a szociális, illetve a pszichológiai hatások a testben, mint neurobiológiai folyamatok hogyan működnek.

judit_juhasz>!

… az öt érzékszerv által észlelt társas helyzeteket az idegsejthálózatok folyamatosan biológiai jelekre fordítják le, amelyek a maguk részéről óriási hatást gyakorolnak a transzkripciós faktorok kötődésére. Úgy is mondhatnánk, hogy az agyunk biológiává alakítja át a pszichológiát. Ez magyarázza meg, hogy a lelki élmények miért tudnak nagyon rövid idő alatt számos gént aktiválni vagy deaktiválni. Előfordul, hogy egy gén bekapcsolása és a megfelelő fehérje előállítása között csupán néhány perc telik el.

Szelén>!

Általában a korábbi kapcsolatokból származó tapasztalatok miatt alakulnak ki olyan álláspontok, amelyekben az ember – gyakran tudta nélkül – a saját útjában (illetve: saját érzelmi szükségleteinek útjában) áll. Az eredeti helyzetben kénytelen volt az adott álláspontot kialakítani, de most már saját magát akadályozza vele.

Szelén>!

Olyan emberekkel, ekik éveken át nem „lehetnek” betegek, illetve nem „tudnak” betegek lenni, én többnyire a depresszióklinikán szoktam találkozni.

Kapcsolódó szócikkek: depresszió
Szelén>!

Az, hogy valakit szimulánsnak bélyegzünk, nem megoldás, amikor azt kellene megértenünk, hogy miért szenved egy év leforgása alatt a népesség 15%-a bizonyíthatóan olyan testi panaszoktól, amelyek átélt tünetei valóságosak, viszont „minden lelet negatív”.