Karcok 14

ppeva P
Miért komoly a zene?

"- Maga mit gondol, Pran? Képes a norvég kutatóink közül bárki is arra, hogy feltaláljon egy ilyen anyagot?
Pran megrázta a fejét.
– És mi van a szerencsével? – kérdezte Harry.
Pran megvonta a vállát. – Természetesen nem zárhatjuk ki, hogy Brahmsnak szerencséje volt, amikor a Német requiemet írta."
(241. oldal)

ppeva P
Zene a könyvben

„Az egyik ilyen téglaépület oldalában lévő bár nyitott ajtaján most éppen a Guns N' Roses Welcome To The Jungle-jének iszonyatos reggae-dance feldolgozása hömpölygött ki az utcán dohányzókhoz, amely egyszerre hugyozta telibe Marley és rose, Slash és Stradlin munkásságát.” (21. oldal)

Judit_Sike P

A klausztrofóbia egy akadályozó, hamis vészjelzés, valami, amit le kell küzdeni. A fenébe is. Ellenőrizte a tárat az MP5-ösben. Kísértetek csak akkor vannak, ha az ember hisz bennük.

Judit_Sike P
Krimi

Biedermann_Izabella P

„A bárban ezen az estén más dal szólt. A nyitott ajtóból az And It Stoned Me hömpölygött ki az utcára, Van Morrisontól.”
Nem hülyéskedek, ma gyakorlatilag erre ébredtem. Mondja valaki, hogy az élet nem különleges pillanatok egymásutánja. Köszönöm.

Jo Nesbø

„Oleg kiderítette, hogy a "junkie” kifejezés több, mint száz éves, és abból az időből származik, amikor az első heroinisták hajóroncsokat loptak Philadelphia kikötőjéből, hogy finanszírozni tudják maguknak az anyagot."

Jo Nesbø

"Olyan módszerrel hajtották végre őket, amilyennel még soha nem találkoztunk. És senki nem mond semmit. (…) A lábuknál fogva voltak felakasztva az egyik gerendára, és egy-egy vízzel teli zacskó volt a fejükre kötve. Megfulladtak.
– Ez nem arab módszer, hanem orosz.
– Hogyan?
– Fejjel lefelé fordítva felakasztják őket. A fejükre műanyag zacskót kötnek, amelyet a nyakuk magasságában kilyukasztanak, hogy levegőhöz jussanak. Aztán elkezdenek vizet folyatni a talpukra. A víz végigfolyik a testükön és lassan megtölti a zacskót. A módszer neve: Ember a Holdon. (…) Volt egy kőgazdag szibériai főnök, akit Birajevnek hívtak. A nyolcvanas években sikerült valahogy szert tennie az Apollo 11 egyik eredeti űrhajós ruhájára. Kétmillió dollár volt a feketepiacon. Aki megpróbálta átverni vagy nem fizette ki az adósságát, azt a szkafanderbe dugták, majd vizet engedtek a ruhába, és közben filmezték a nyomorult arcát. Aztán a filmet körbeküldték mindenkinek, aki késlekedett a visszafizetéssel."
Jo Nesbo

Nesbo fantáziája kétségkívül rendkívül élénk. Hogy valóban van-e ilyen módszer, nem tudom, de az elég biztosnak tűnik, hogy aki az orosz maffiával ujjat húz, azzal nem sokat teketóriáznak, megölik.

„Az orosz maffia eredete az 1930-as évek Szovjetuniójáig nyúlik vissza. Ekkor alakult meg a Vor nevű bűnszervezet. Az 1950-es években egyes állami cégek vezetői illegális üzemeket, csekovikokat hoztak létre, hogy kikerülhessék az igen magas, akár 80-85%-os adókat. Tevékenységüket sokszor a korrupt pártvezetők is támogatták, vagy legalábbis elnézték. A Vorból és a feketén működő csekovikokból jött létre az orosz maffia, amelyhez azonban a Szovjetunió más népeiből is csatlakoztak bűnözők. A nemzetiségi ellentétek ekkor nem játszottak nagy szerepet, az oroszok ugyanúgy együtt tudtak működni a csecsenekkel, mint az üzbégekkel vagy az azeriekkel.”
forrás: Biztonságpolitikai Szemle (Corvinus Külügyi és Kulturális Egyesület honlapja)

Van, amit az ember tulajdonképpen nem is akar tudni. Nekem ebből pont elég az REM változata.

Jo Nesbø

"-Két korábbi lakótársuk azt állította, Oleg mutatott nekik egy pisztolyt, és azzal kérkedett, hogy az orosz maffia is épp olyat használ. Egyikük se ért a fegyverekhez, de miután vagy száz pisztolyt megmutattak nekik, mindketten az Odesszát szúrták ki. Ahhoz pedig, mint tudja …
Harry bólintott. Makarov, 9X18 mm. Plusz egy olyan speciális fegyvertípus, amelyet aligha lehet eltéveszteni. Amikor az első alkalommal látott Odesszát, a Foo Fighters-album borítójánszereplő antik-futurista pisztoly jutott az eszébe.
Ez egyébként azon CD-inek egyike volt, amelyek végül Rakelnél és Olegnél végezték."
Jo Nesbo:Kísértet

Már azt hittem, ez is egy kamu fegyver, de nem. Szépnek éppen nem mondanám, meg engem nem is emlékeztet a Foo Fighters album pisztolyára, de Harry-nek talán élénkebb a fantáziája, mint az enyém.

Goofry P
Zene a könyvben

Harry Hole Os(z)lóban. Jó előre tudtuk, egyszer eljön a pillanat. A momentum amikor rövid kihagyás után újra és úgy jelenik meg Skandináviában ahogy volt, amilyen volt. Amikor minden teljesen új. És semmi nem változik. Szóval megint Oslóban (igen, így kell helyesen leírni annak a városnak a nevét, ahová visszatér). Meghívásra jön? Vagy a mézesmadzagra? – Tökmindegy. Jön. Mint egy barát. Mint egy régi ellenség.
Azon az esten – vagyis a Kísértet könyv 22. oldalán –, midőn a városba érkezik felhangzik a Come As You Are a Nirvánától.

Come as you are, as you were, as I want you to be
As a friend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up, the choice is yours, don't be late
Take a rest as a friend as and old memoria
Memoria, memoria, memoria, memoria

Come doused in mud, soaked in bleach, as I want you to be
As a trend, as a friend as an old memoria, memoria

And I swear that I don't have a gun
Memori-a, memori-a, memoria, memoria

And I swear that I don't have a gun
No, I don't have a gun

Aztán néhány nappal, és jó pár lappal később a 251. oldalon megint felhangzik a Meghívás. Nyilván a nagyobb nyomaték kedvéért. Legyen.

Három az igazság!
És a 291. oldal. Már megint egy bár.
Már megint az utcára hömpölygő Nirvána.
Bocs, de Nesbø a ludas – Cobain háromszor:

RKAti

„Az új operaház jó néhány építészeti díjat bezsebelt már világszerte, és az emberek messziről zarándokoltak idáig, hogy végigsétálhassanak a hófehér, olasz márvánnyal burkolt tetőn, amelynek lankás oldala egyenesen a tengerbe futott. A hatalmas ablakokból áradó fény épp oly erős volt, mint az épületre eső holdfény.”

Mit ne mondjak…. én is sétálgatnék ott szívesen!