Szuperdada 48 csillagozás

Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?
Jo Frost: Szuperdada Jo Frost: Szuperdada Jo Frost: Szuperdada Jo Frost: Szuperdada

„A nevelés azt jelenti, hogy meleg szeretettel fordulsz a gyerek felé, ám határozott vagy, amikor arra van szükség.” Jo Frost tizenöt éve hivatásos bébiszitter. Válságkezelő szuperdadaként bebizonyította, hogy a szükséges korlátok felállításával, az alapszabályok következetes betartatásával rövid idő alatt a leggubancosabb helyzetben is látványos eredményt lehet elérni. Áldásos tevékenységét az angol szülők a Szuperdada című tévésorozatban követhették nyomon. Ez az áttekinthető, bájos humorral megírt könyv abban különbözik a hasonló kiadványoktól, hogy nemcsak az elvek szintjén igazít el, hanem a mindennapok apró válsághelyzeteiben is praktikus tanácsokkal segíti a szülőket. Néhány ügyes „technikai” fogás alkalmazásával a hatalmi harccá vált evésmizériák, a figyelemfelhívó magatartászavarok vagy az egész családot kimerítő krónikus alvásproblémák is sikeresen „átprogramozhatók”.

Eredeti cím: Supernanny

Park, Budapest, 2008
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635308255 · Fordította: Karczag Judit

blianhun>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Még nincsen trónörökös, de ez már ott várja a polcon!

Egy sima jogsihoz egy csomó tudás, elmélet, gyakorlat, eü, műszaki, teszt, vizsga kell, gyereket meg bárki nevelhet. Ez a baj. Legalább ebből a könyvből le kellene vizsgázni :)))

Judit_56 P>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

A sorozatot régebben sokat néztem, így gondoltam, hogy megpróbálom a könyvet is.
Nagyon sok hasznos tanácsot ad, természetesen nem kell mindegyiket megfogadni, és beépíteni az életünkbe, de nagyon sok olyan dolgot mond, ami segíthet a mindennapokban. Például a napirend, amit részletesen leír, hogy a gyereknek is legyen egy ritmusa, hogy nagyjából mindig minden ugyanakkor történjen. Ez persze így leírva nagyon drasztikus, és szerintem nem is kell ezt ennyire szigorúan venni, sőt le is írja, hogy el lehet ettől térni, és rugalmassá lehet tenni.

Tényleg sok hasznos tipp van, de nem kell semmit szó szerint venni, és ami működik az egyik gyereknél, nem biztos hogy fog a másiknál. Ismerni kell a gyerekeinket is, és felismerni, hogy kinek mi való.

dorcika>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Van benne egy csomó jó tanács elveszett szülőknek/bébiszittereknek/egyéb gyerekvigyázóknak, viszont ez a napirendes dolog nekem túl szigorú. Mármint nem maga a napirend ténye, hanem hogy kb. percre pontosan be van osztva a gyerekek minden napja. Azért ennél egy kicsit több rugalmasság kell a gyerekneveléshez – szerintem.

Félcsi>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Én nagyon szeretem ezt a könyvet, mert annyi de annyi hasznos tanácsot találni benne. A filmsorozatot is nézzük a férjemmel, és próbálunk okosodni, és megoldani, hogy a tanácsok segítségével ne a kicsinyünk legyen a főnök a családi fészekben.

lena91>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

A könyvben leírt tanácsok egy részét persze már a műsorában is láttam. Így még könnyebb volt elképzelni egy-egy praktikát, hiszen emlékeztem a filmbéli megvalósításukra. Egyébként roppantul jó és leleményes praktikák vannak benne.
A legjobb, hogy a központjukban a szeretet áll, szeretettel és gyengédséggel kell viszonyulni egy kisgyerekhez. Bebizonyítja, hogy testi fenyítés nélkül is lehet parancsolni egy dackorszakos gyereknek.
A könyv fantasztikus, tanulságos, minden egyes praktikát és ötletet ki fogok próbálni ha kisgyerekem lesz.

Anita_Juhász>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Jó tanácsok, hasznos gondolatok.
Bár sok újdonságot nem mondott a könyv, mégis úgy éreztem érdemes volt elolvasnom megerősítésként. Azért, mint ahogy azt Jo is leírta szülőként nem mindig könnyű hidegfejjel eljárni a szituációban, mert túl nagy az érzelmi érintettség. Hasonló elveket alkalmazok én is kislányom nevelésénél. Csak ajánlani tudom!

B_Panka>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Nagyon hasznos, gyakorlatias, sok-sok tanácsát érdemes megfogadni. Bátran ajánlom minden szülőnek és leendő szülőnek. Nem kell mindennel egyetérteni, lehet rugalmasan kezelni, de mindenképp megfontolandó tanácsok.

Pöfivonat>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Nagyon jó! Már anno a sorozata is lenyűgözött! A könyve is érthető, vicces és nem sablon szövegekkel traktálja a meglévő és leendő szülőket.

meszmelinda>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Szuperjó könyv. Nagyon könnyű volt megemészteni a benne olvasottakat.. nem áll tőlem messze, h tudjam majd a jövőben ezt hasznosítani.. leglényegesebb a szeretet, amellyel minden gond áthidalható.. na meg a szülő kitartása, következetessége. Remélem nem sokszor kell ezeket a taktikákat alkalmazni, de jó érzés h (bár még a tipegőkor kissé odébb van) van mihez nyúlni ha valami gond lenne.. és addig is lehet gyakorolni a tükörben :)

Pennmenelien P>!

Jo Frost: Szuperdada Hogyan hozzuk ki a legjobbat gyerekeinkből?

Már a tévésorozat nézése közben csodáltam Jo Frost-ot, a modern Mary Poppins-t, aki a hétköznapi varázslatok segítségével a látszólag nevelhetetlen vadócokból kezelhető, bűbájos gyerekeket nevelt. Ezek a varázslatos dolgok – napirend, szabályok, jutalmazás ld. a többit a könyvben – mindeninek ott vannak a fejében, csak tudatosan kell használni őket. Kézikönyv a gyerekneveléshez (az első részben a gyerek fejlődését is leírja, – pl. mikor kezd el mászni vagy mire jelek előzhetik meg a fogzást) és kellemes olvasmány egyszerre.

Bence P>!

Azt hiszem, nyugodtan kijelenthetjük, hogy ha egy gyerek torka szakadtából azt üvölti, hogy „BOCSÁNATOT KÉREK!!” – az nem őszinte.

Kapcsolódó szócikkek: gyermek
anni_olvas>!

A nevelés lényege az, hogy megengedjük a gyerekeknek, hogy önmaguk legyenek – az elfogadható viselkedés határain belül.

dudorka>!

Egy kisbabát nem lehet elkényeztetni. Ellentétben azzal, amit az édesanyád vagy a nagymamád mond, az újszülött csecsemő még túl kicsi ahhoz, hogy „az ujjacskája köré csavarjon” – ez a szép időszak még várat magára! Ha reagálsz a pici sírására, nem „engedsz neki”, hanem gyengéd szeretettel gondoskodsz róla. És valahányszor így teszel, elmélyíted benne a bizalmat, hogy ez a világ olyan hely, ahol a szükségletei a jövőben is kielégülnek majd.
Ha az élete első négy hónapja alatt hagyod, hogy a pici hosszasan sírjon, akkor nem arra tanítod meg, hogy várjon egy kicsit tovább az etetésre, míg neked is megfelel az időpont. Arra sem, hogy nincs szüksége még egy ölbe vételre, ölelésre. Arra sem tanítod meg, hogy elaludjon. Ebből kizárólag azt tanulja meg, hogy nincs aki gondoskodjon róla; elhagyták, tehetetlen és kiszolgáltatott.

N_Judit>!

Légy elszánt és következetes. Ne változtasd a szabályokat. A két szülőnek ugyanúgy kell eljárnia, és támogatniuk kell egymást. A kisgyerek, akit az egyik szülő fegyelmez, természetesen a másikhoz fog menni, hátha ott kedvezőbb elbírálás alá esik. A „jó zsaru, rossz zsaru” játszma működhet egy krimiben, de a nevelésben a következetlenség lehetetlenné teszi a fegyelmezést.

gingalló>!

A szülők teljesen elveszítik a tekintélyüket, ha abbeli igyekezetükben, hogy a gyerek „a legjobb barátjának” tekintse őket, azt sem tudják, hogy járjanak a kedvében. A nevelés azt jelenti, hogy meleg szeretettel fordulsz a gyerek felé, ám határozott vagy, amikor arra van szükség. A kettő egyensúlya teremti meg azt az állapotot, hogy kölcsönösen figyelembe veszitek egymást: a másik igényeinek tiszteletben tartása ugyanis kétoldalú elvárás.

dudorka>!

Mindaz, amit láttam és tapasztaltam, arról győzött meg, hogy a gyerekeknek szükségük van korlátokra. Márpedig ahhoz, hogy ezek a korlátok a helyükön maradjanak, fegyelemnek is kell lennie. A fegyelmezés nem a szigorú büntetéseken múlik, valójában inkább a megerősítésnek, a dicséretnek van fontos szerepe benne. Ám ez azt is jelenti, hogy le kell fektetni a szabályokat, és ezek betartására határozottan, méltányos és igazságos módon ügyelni kell.
Sokan panaszkodnak, hogy nagyon nehéz ráncba szedniük a gyereküket. Valószínűleg attól tartanak: a csemetéik nem fogják szeretni őket, ha túl „szigorúak”. Az eredmény persze az, hogy egy sor dolgot ráhagynak a kicsikre, akik még nincsenek fölkészülve rá, hogy önmagukért felelősséget vállaljanak. Egyáltalán nem jó, ha egy kisgyerek azt csinál, amit akar, mintha ő lenne a főnök. Ez a helyzet csak megzavarja, és szerencsétlenné teszi.
Képzeld csak el, hogy gyanútlanul belépsz egy bankba, hogy befizess egy csekket, és hirtelen azt mondja valaki: foglald el a bankigazgató székét. Képzettség és gyakorlat nélkül, anélkül, hogy végigjártad volna a csúcshoz vezető utat. Fogalmad sem lenne, hogy mihez kezdj. Így érez az a gyerek is, akire mindent ráhagynak. A vezető szerepbe került gyerek mentálisan egyszerűen képtelen kezelni a helyzetét.

gingalló>!

Ha gyerekekhez beszélsz, ne csak arra összpontosíts, amit mondasz. Meglehet, túl hosszú szavakat használsz, vagy bonyolultan fejezed ki magad, elmegy a fülük mellett. A gyerekek az egész adást veszik: a hanghordozásodat, az arckifejezésedet, a testbeszédedet, hogy bizonytalan vagy, hogy aggódsz vagy szorongsz éppen. Hihetetlenül érzékeny antennáik vannak. Olykor arra gyanakszom, hogy van egy hatodik érzékük, amelyet mi felnőttek már elveszítettünk.

Imoran>!

Úgy rémlik, tegnap még minden befért egyetlen dobozba vagy kosárba. Aztán születésnapok, névnapok és karácsonyok jönnek és múlnak el, és úgy látod, hogy csak a legónak egy külön szoba kellene.

142. oldal, Társas jártasságok (Park, 2015)

Papírtigris>!

Még simábbá teheted a dolgodat, ha ésszerű rendet tartasz a lakásban. Ha nincs rend, nagyon sok idő elmegy a gyerekek papucsának, cipőjének, pizsamájának keresgélésére. A rendetlenség ráadásul föllazít, és arra buzdítja csemetéinket, hogy ne törődjenek a környezetükkel. A gond az, hogy a rendetlenség nagy részét ők csinálják.

50. oldal - Napirend és szabályok (Park, 2015)

gingalló>!

Gondold meg, hogyha nagyon távoli úti céllal tervezel nyaralást, a gyerek napirendje már az utazás és a pihenők vagy átszállások során fölborul. Ha időzónán is át kell kelni, még rosszabb.