Longbourn ​árnyékában 110 csillagozás

Jo Baker: Longbourn árnyékában

A ​Büszkeség és balítélet csak a történet fele volt…

„Tökéletesen újszerű megközelítése Jane Austen művének. Lebilincselő.” – Guardian

„Ez az irodalmi tiszteletadás nemcsak kötelező olvasmány Austen rajongóinak, de önmagában is megállja a helyét, mint elragadó szerelmes regény. Baker meglepő kockázatot vállal a Bennet család tagjai és a szolgák kapcsolatának kidolgozásával, ám sikeresen elkerüli a sallangok csapdáját; tiszteletteljes, megindító újramondása az eredeti történetnek.” – Publishers Weekly

„Ha Elizabeth Bennet maga mosná az alsószoknyáit, gondolta Sarah, valószínűleg sokkal jobban vigyázna rájuk.”
Büszkeség és balítéletnek ebben az ellenállhatatlanul megrajzolt továbbgondolásában a szolgák a főszereplők, mely Jane Austen remekének szalonjain túlra, a szigorú házvezetőnő és a csillogó szemű cseléd gyakran észre sem vett birodalmába kalauzol bennünket.
Ám Longbourn alagsorában is éppoly erős a romantika, a szívfájdalom és az intrika… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: I.P.C. Mirror I.P.C.

I.P.C., Budapest, 2013
406 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636354718 · Fordította: Fügedi Tímea

Elizabeth Bennet

London

Jo Baker: Longbourn árnyékában

Hihetetlenül izgalmas továbbgondolásnak tartom és abszolút merész vállalkozásnak.
Visszacsöppentem egy klasszikus, csodálatos alkotás, a Büszkeség és balítélet világába. Nem folytatást olvastam, csupán az eredeti történet egyfajta továbbgondolását, mely most a cselédség szemszögéből mutatja be a Bennett család életét.
Olvastam pár véleményt erről a könyvről és kiábrándító, hogy mennyien várták azt, amit Jane Austen tudott. Holott ehhez a könyvhöz nem így kell állni: ez csak egy életérzést ad, hogy egyrészt milyen világ volt akkoriban és kapcsolódva Jane Austenhoz írta meg az írónő. Ennyi, de semmiképp sem másolat vagy folytatás. Szóval szerintem abszolút hozta azt a hangulatot és olyan volt, mint amikor visszatérsz egy régen látott, mégis annyira ismerős helyre.
Bővebben: http://pandalanyolvas.blogspot.com/2020/02/jo-baker-lon…

Babó_Buca P>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

Méltó kiegészítése a Büszkeség és balítélet univerzumnak. Olyan kis aranyosak a szereplők. Aztán gyomorszájon vág a felismerés a regény vége felé. Nagyon jó volt nem csak porcelánbabaként megismerni a Lizzyt és a többieket. Egy élmény volt.
Bővebben: http://egy-lany-blogja.blogspot.com/2015/11/longbourn-m…

tonks>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

Jane Austen közel áll a szívemhez, szeretem a regényeit, vmelyiket jobban, vmelyiket kevésbé, szeretem azt a kort, amelyben élt, szeretem ahogy ír. Austen a mai napig kedvelt téma, és továbbélésének egy érdekes szelete a könyveinek folytatása, újragondolása.
Elég kritikus vagyok az efféle folytatásokkal, aminek legfőbb oka az, hogy eddig csak keserű tapasztalatokat szereztem velük. Az ilyen próbálkozásoknak a legfőbb hibája szerintem az, hogy csak majmolták Austen-t, például a Büszkeség és balítéletben még élettől vibráló karakterek a folytatásokban felszínes bábukká váltak, minden értelem és mélység nélkül.

Így tehát nem nagy elvárásokkal indultam neki ennek a könyvnek, a legfőbb motivációm az volt, hogy érdekel Austen kora és reméltem, hogy megtudok pár dolgot az akkori életről.

És végig IMÁDTAM. Túl gyorsan elfogyott a 400 oldal és mégsem tudtam elég sebességgel olvasni, mivel nagyon izgultam a dolgok alakulása miatt.
A főszereplő Sarah először kicsit hullámzó volt a szememben, nehéz a helyzetébe beleképzelni magát az embernek, gondolok itt például arra, hogy fiatal nőként nyílik először alkalma arra, hogy egy vele egyenrangú, egykorú férfival beszéljen. A másik főszereplőre, James-re nem tudok rosszat mondani, imádom, csodálom, fantasztikus volt az írónőtől, hogy a könyv második felében elmeséli a történetét, hogy a különféle szálak hogy nyernek értelmet.
James és Sarah kettősének nem tudtam eléggé örülni, az első csókjuknál a lábammal kalimpáltam örömömben. Annyira őszintén, valóságosan, szívet melengetően van ez az egész romantikus szál megírva, hogy belehaltam volna, ha nem happy end a vége.
A többi szolga is jól lett megírva, a Bennet család és a Büszkeség és balítélet történései ötletesen lettek beleszőve a történetbe, Mr. Collins-nál és Wickham-nél még pluszt is nyújtott a könyv.
Ami először fura volt, de mégis nagyon tetszett: valóságos volt a szöveg, kezdve a nők havi vérzésétől a keserves munkáig, a szolgák és a nemesek közötti különbségek, a katonaság, a sok apróság, például a homoszexualitás az egyik szereplőnél.
Ráadásul sok fejbe beleláthattam a könyv olvasása során, jó volt tudni, ki mire gondol éppen, főleg a már említett romantikus szálnál, vmi gyönyörű volt.

Köszönöm Jo Baker, ez egy fantasztikus élmény volt. Nem bánnám, ha más Austen regényhez is hozzányúlna.

mdmselle I>!

Olvasásközi jegyzet:
Jaj, nagyon szenvedek ezzel a könyvvel, már bánom, hogy beválasztottam a várólistacsökkentős kihívásba, telistele van nyelvi anakronizmusokkal. Nem tudom, hogy ez a fordító hibája, vagy amúgy is sok van benne, de halálosan biztos vagyok benne, hogy Jane Austen sose adott volna egy szereplője szájába olyan mondatot, hogy valaki „annyira azért nem nagy szám”… És abban sem vagyok biztos, hogy frottírtörülköző létezett akkor már.

és a „letudni a munkát” sem egy JA-s kifejezés.

Gabye>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

Kicsit hullámzó a viszonyom ezzel a könyvvel. Megjelenésétől egyértelmű volt, hogy szeretném elolvasni, nagyon érdekelt, milyen a másik oldal a B&B-ből..No azt hiszem a titok nyitja, hogy ezt el kell felejteni, és mint önálló művet kell olvasni!
Az elején érdekes volt belehelyezkedni a szolgálók világába, megismerni az Ő életüket, ami valljuk be, nem egy fáklyásmenet..Aztán egy kicsit elkezdtem unatkozni, mert egyfolytában a nyűglődés, a keserv jött át. De szerencsére nem adtam fel és a második résztől (a könyv három részre van osztva) már kimondottan érdekes volt, gyorsan olvastam és kíváncsian vártam mi történik még..
Összességében ez egy jól megírt, érdekes történet, de ne feledjetek elvonatkoztatni!!

Amilgade>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

Most végre megismerhettem a másik oldalt is. Elképesztően más közelítésből láthatjuk a régi kedvenc szereplőinket, és bevallom nekem most lett életszerűbb a Büszkeség és balítélet.

KNW I>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

JA-rajongóként kihagyhatatlan volt a Könyvhéten akciósan árult könyv, ami ráadásul különlegesen szépen is néz ki – gyönyörű a borító, a lapok vastagsága kellemes, míves a betűtípus.
Másokkal ellentétben nekem kifejezetten tetszett, hogy a könyv nem írja át az eredeti sztorit. Az is plusz, hogy teljesen más a stílus, ugyan JA-hoz hasonlatosan több a leíró rész, mint a párbeszéd, de itt egy melankolikus részletezettségű szöveget olvasunk, ellentétben JA nyugodt, mégis sziporkázó prózájával.
Amin kurtítottam volna, az a szenvedés. Már elsőre megértettem, hogy a szolgák kezén fagydaganat van és ezek kihasadnak és gennyesek, de igazán undorító, nem akarok folyton erről olvasni… És a kisördög ott motyogja bennem, biztosan gennyes kézzel főztek, öltöztettek muszlinba, fésültek hajat ezek a szolgák? Biztos? És tényleg nem volt szabadnapjuk? Meg szabadidejük? Tényleg mindenki minden reggel öttől dolgozott, és ha a háziak kimaradtak vagy vendégség volt, akkor hajnali kettőig-háromig fent voltak? Érdekes… ja, nem.
Jobban tetszett volna, ha James bevonja az életébe Sarah-t, és nem időbeli visszaugrással, James narratívájával tudjuk meg, hogyan nőtt föl, hanem lineáris idővonalban maradunk. (Zavart az is, ahogy JB ki-beugrál egyik karakter fejéből a másikba.)
Bizonyos pontok zavaróan klisések voltak, pl. Mr. Hill kapcsán, vagy James apjának kiléte. Jobban szerettem volna a könyvet, ha ezeket kihagyja az író.
Mindezzel együtt kerek, egész történet, érdekes stílussal, egész jó fordítással, a JA-rajongóknak ajánlom :)

JustABookishSoul P>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

Először is, ez a borító valami gyönyörű!
Az elejétől kezdve megfogott a maga bájosságával, pedig erre egyáltalán nem számítottam. A szereplők szerethetőek voltak, könnyen megszoktam a történetet. Érdekes volt a másik oldalról is olvasni, és mivel nem vártam arra hogy a Büszkeség és Balítélet pontos mása lesz igazán élveztem!
Voltak hullámvölgyek, James-t egyedüliként a történetben nem kedveltem így a könyv végénél lévő kis saját részek szinte meggyötörték az olvasásom.
Tetszettek a leírások, bár azt megjegyezném, hogy volt pár túl modern szó ami szerintem nem illett bele a könyvbe.
Persze az egészet nézve egy kellemes olvasás volt, annak aki kedvelője a Downton Abbeynek szerintem kötelező.

Larawyn>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

Hiába tetszett a hangulata (főleg a leírások), sokáig aggódtam, hogy önálló történetként nem állná meg a helyét, de a Harmadik kötetnél végül be kellett adnom a derekam, teljesen meggyőzött.

Gondosan követi az eredeti eseményeket a maga komótos módján, realisztikusabb képet festve a György korabeli történelmi Anglia hétköznapjairól. Kendőzetlen, mégis finom marad. (A kiegészítéseket sem érzem igazán sértőnek Austen művével szemben, bár a határon ingadozik… így izgalmasabb) :)

Akik arra várnak, hogy Lizzy és Darcy szerelmének kialakulását követhetik végig újra, csak más szemszögből, csalódni fognak. Én mégis hálás vagyok az írónőnek, hogy egy olyan család életét gazdagította írásával, akiket régóta kedvelek (pedig most már biztos, hogy ez a szekér nélkülük is futott volna).

(Ha más is kíváncsi milyen hangja lehet ennek a híres pólingnak:
http://allatvilagunk.hu/madarak/nagy_poling.html) :)

Maryse>!
Jo Baker: Longbourn árnyékában

J. Austen rajongó vagyok és úgy gondolom kiváló választás volt ez a könyv, hogy még közelebb kerüljon az olvasó az Austen által ábrázolt korhoz, szereplőkhöz. Tetszett, hogy törekedett a történelmi realizmus megvalósítására, tetszett, hogy J. Baker szépen ír, érdemes volt könyvét lassan, ráérősen olvasni. Egy teljesen más, „friss” szemlélet érvényesül a téma feldolgozásakor, a szolgálok életére és munkájára koncentrálva. Meglehetősen részletes képet nyújt a kemény, embert próbáló házi teendőkről, a tűz gyújtástól a vacsora készítésen keresztül a mosás fáradságos munkájáig.
Sarah karakterét kedveltem, sokszor próbál független módon cselekedni, gondolkodni.
Érdemes lesz Baker további könyveire is „vadászni”.

Pandalány P>!

A dolgok változnak, mozognak, és semmi sem tart örökké.

Amadea>!

Persze semmi sem biztos, semmi sem biztos ebben az életben, csak az, hogy nem tart örökké – Charlotte azonban már egészen kislány korától ki-be szaladgált Mrs. Hill konyhájába, recepteket keresett, kölcsönkért egy kis cukrot vagy zseléformát, és különösen rajongott Mrs. Hill citromtortájáért, sőt, többször is hallották, amint azt mondta, hogy senki nem tud olyan citromtortát készíteni, mint Mrs. Hill.
Mrs. Hill nekiállt citromtortát sütni, hogy jókora adagot hazaküldhessen Sir Williammel. Az ilyen apróságok nagyon fontosak.

Amadea>!

Az asszony öntött neki egy csésze kávét, mellé tette a tejszínes kancsót, és a csészealj szélére egy kis darab cukrot helyezett. Aztán felvágta a kenyeret és a sajtot, majd bement a kamrába, hogy szeljen neki pár szelet sonkát. A fiú még akkor is a kávéscsészét bámulta, mikor a sok étel már előtte sorakozott; meg sem érintette az italt. Mrs. Hill leült vele szembe. James a cserepes, hámló ajkait harapdálta.
– Nem szereti a kávét? – kérdezte Mrs. Hill.
– Nem, én csak…
– Inkább teát kér? Vagy tejet? – A házvezetőnő megint felállt. – Van sörünk is. Kér egy korsó sört?

Pandalány P>!

London gyönyörű. Tele van palotákkal és hercegekkel, hintókkal és koronákkal, ékszerekkel, szökőkutakkal. Ott minden megtalálható, amit csak el lehet képzelni; és még az is, amit nem.

Kapcsolódó szócikkek: hintó · London · szökőkút
Babó_Buca P>!

– Mégsem érem fel ésszel, bárhogy gondolkodom is, miért jön folyton ide az ezredessel vagy nélküle, mikor csak… nos… néz.

Kapcsolódó szócikkek: Elizabeth Bennet · Mr. Fitzwilliam Darcy
Rune >!

Talán nem is olyan könnyű teljesen boldognak lenni. Talán valójában borzalmas azzal a tudattal élni, hogy az ember mindent elért, amit csak akart.

Pandalány P>!

– Nem kívánja néha azt, drágám, hogy bárcsak másképp alakultak volna a dolgok?

Pandalány P>!

Csak annyi múlik a szerencsén ebben az életben, hogy hová és milyennek születünk. Minden más a saját döntésünk, a mi cselekedetünk és azok következménye.