Autómesék 5 csillagozás

Jiří Marek: Autómesék

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti cím: Autopohádky

Madách, Pozsony, 1981
162 oldal · ISBN: 9631131947 · Fordította: Gulay István · Illusztrálta: Jaroslav Divíšek

Jiří Marek: Autómesék

Bevallom, már olyan régen olvastam csehszlovák mesekönyvet, hogy már el is felejtettem, milyen elvtársak közé keveredett tündérekről és TSz meglopását helytelenítő gépkocsik lelkiéletéről olvasni egy kis cseh sör mellett. Egy szóval: meglepett. Ugyanakkor gyerek kezébe nem való.

mohapapa I>!
Jiří Marek: Autómesék

Még nem oldódott a félelem, a Démoklász-kardja a fejünk felett, fortélyos félelem igazgat: ezért még mindig csak egy link az értékelésem, amely könyvről írt blogbejegyzésemhez vezet.

Mesék is, meg nem is, szatíra is, de nagyon, humoros is, meg kedves is, meg szomorú is.
Nem mese ez, gyermek, hanem nagyon is, de nagyon-nagyon jó szájízzel fogyasztható felnőtt könyv, kiváló rajzokkal! Nekem az év egyik felfedezése!

atomarcú P>!
Jiří Marek: Autómesék

Fura egy könyv. A könyvtár gyerekrészlegében találtam, de olvasás közben hamar kiderült, hogy egyáltalán nem gyerekeknek szánták. Hiába az illusztrációk, hiába a mesés „egyszer volt, hol nem volt…” kezdések, ezek a történetek sokkal inkább a kor társadalmi viszonyai elé tartanak görbe tükröt. A tárgyalt témák mintha a hét főbűnt vennék sorra, épp csak autókkal a középpontban. Überfuriság.

Tigrismoly>!
Jiří Marek: Autómesék

Rövid történetek vannak benne, és mindegyikben fontos szerepe van az autónak.
Nekem nagyon tetszett.

lenne P>!

Átmászott éjszaka a palota kertjét körülvevő falon, és reggel látta, hogy a kertben, a fák között borzasztóan unatkozik, és sétál egy soványka lány, nem valami szép, de azért megjárja.
– A királykisasszonyhoz van szerencsém? – kérdezte Vendelín meghajolva.
A lány komoran rápillantott, és bólintott:
– És akkor mi van?

123. oldal, A királykisasszonyról, aki nem nevetett

lenne P>!

A horgász egy szót sem tudott kinyögni, de az agya lázasan dolgozott, azon töprengett, lehet-e az embernek egy korsó Velké Popovice-i sörtől látomása.

lenne P>!

Robog magának szépen az erdei úton, s már örvendezik, hogy túljutott a legmeredekebb kaptatón, örül, hogy a dombról lefelé majd hetvennel fog robogni, ám abban a pillanatban, amikor épp a dombtetőre ér, és négyes sebességre akar kapcsolni, hogy röpüljön lefelé, mint a madár, kitör a bokrok közül a sáros, mohával benőtt Zetor.

78. oldal, A rabló Zetor

lenne P>!

Bizony, ez a Populár már sok mindenen keresztülment, hiszen Maršiček úr nem is másod-, hanem ötvenedik kézből vette néhány koronáért. S mivel ügyes ember volt, nem takarékoskodott a dróttal, összedrótozott mindent, amit lehetett, s lám, a Populár ment!

33. oldal, A horgászról, kevély Populár kocsijáról és a még kevélyebb feleségéről