Egy ​bolygó robinzonjai 11 csillagozás

Jiří Brabenec – Zdeněk Veselý: Egy bolygó robinzonjai Jiří Brabenec – Zdeněk Veselý: Egy bolygó robinzonjai

Tizenegy ​fényévnyire a Földtől az Astrid űrhajó meteorövezetbe kerül és olyan súlyosan megsérül, hogy 22 utasa kénytelen elhagyni… Az ismeretlen Tercia bolygóra kerülnek, ahol két csoportra szakadva kezdik meg nehéz, mindvégig izgalmas kalandos küzdelmüket… A XXI. század emberei, felvértezve elméleti ismeretekkel, de megfosztva a technikai felszerelésüktől tűzcsiholással és kőbaltakészítéssel fognak hozzá, hogy megteremtsék a legelemibb életfeltételeket és védekezzenek a vadállatok , valamint az egyéb rájuk leselkedő, fenyegető veszedelmek ellen. A végső cél: értesíteniük kell az utánuk érkező második Astrid űrhajót a veszedelemről, hogy lehetővé váljék visszatérésük. A bolygón emberi élet nyomaira bukkannak. Kik az ismeretlen bolygólakók? Földről érkezett űrhajósok, vagy a Tercia primitív őslakói? Ki fütyül részleteket a Rigolettóból? Hat sírban öt halott? Honnan jönnek a nyílvesszők? – Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresik a választ az idegen bolygó robinzonjai. Közben sok… (tovább)

Eredeti cím: Dobrodružství v Eridanu

Eredeti megjelenés éve: 1961

Táncsics, Budapest, 1967
408 oldal · keménytáblás · Fordította: Sinkó Ferenc · Illusztrálta: Szitás György

Dominik_Blasir>!
Jiří Brabenec – Zdeněk Veselý: Egy bolygó robinzonjai

Ha röviden kellene jellemezni, az Egy bolygó robinzonjaira azt mondanám: szocialista sci-fi. Ugyanis körüllengi egyfajta „báj”, a hurráoptimizmus, az összetartás, illetve az emberi erények sajátos egyvelege, ami borzasztó naivitása ellenére is szívet melengető.
Itt ugyanis nincs semmiféle erőszak, brutalitás vagy kegyetlenség – van viszont nagy adagnyi hit az emberiség iránt. Az emberek tisztességgel és becsületességgel mindent le tudnak győzni, minden körülmények között segítenek bajba jutott társaikon, s persze az idilli környezetben visszatalálnak a természethez.
A körítés is elég profinak tűnik, hiszen kitűnő a könyv tempója, a megfelelő pillanatokban lendületes és izgalmas, máshol kissé hatásvadász módon érzelmes, miközben megkedvelteti velünk a tökéletes jellemű figurákat.
Kevés optimistább sci-fit tudok elképzelni, amiből ennyire sugárzik az öröm és a boldogság. Néha ilyen is kell.
Bővebben az ekultura.hu-n.

attatoth P>!
Jiří Brabenec – Zdeněk Veselý: Egy bolygó robinzonjai

Szeretem a Robinson szituációkat, így tulajdonképp ez a történet is tetszett, azonban volt benne elég sok dolog ami zavart. Az idegen bolygó flórája és faunája szinte teljesen megegyezik a földi jégkori megfelelőjével. A szerző nem is nagyon veszi a fáradtságot, szinte mindent a földivel megegyezőnek ír le, nevez el. Van minden, még banán és dohány is! Hőseink nagyon kevés eszközzel rendelkeznek, de ez nem akadályozza meg őket, hogy a vas és acél országát rohamléptekkel építsék ki egy új bolygón. Őszintén szólva a folyamatos működésű vasolvasztót építeni a semmiből, alig egy év alatt kifejezetten megalomán dolog. 3 év alatt a gőzgépig eljutnak, ami kissé meredek szerintem. Érdekes a nőkhöz való hozzáállás, nekik kell télre állatbőr takarózásra, a tutajra kunyhó, hogy behúzódhassanak az eső elől. Hm, a férfiak ezek szerint szeretnek fázni éjszaka, vagy épp az esőben ázni. Erős 3,5 csillagra hajlottam, de végén, a szerző elvette a kedvem. Felépített egy utolsó hősies jelenet kedvéért egy valószínűtlen eseménysort. Ebben az egyik szereplő akkora hülyeséget csinált, hogy szívem szerint megráztam volna, hogy te idióta hagyd már abba, ha már a társai közönyösen nézték, ahogy tönkre vág mindent.