School ​Rumble 1. (School Rumble 1.) 3 csillagozás

Jin Kobayashi: School Rumble 1. Jin Kobayashi: School Rumble 1.

Second-year student Tsukamoto Tenma learns that her secret crush, Karasuma Oji, will be transferring to a school in America. In a last-ditch effort to reveal her love to him, she writes a long (but anonymous) love letter. When Karasuma ends up postponing his transfer for another year, Tenma realizes she has to tell him how she feels before time runs out again. But her extreme nervousness around him prompts her to try and setup all sorts of schemes to get close to him and let him know, without actually coming out and saying it. Meanwhile, unknown to Tenma, the school delinquent, Harima Kenji, has the biggest crush on her, as well as the same anxieties about being direct. Around this love triangle of clueless people are a few of Tenma's friends, and her younger (but older looking, more mature, and more popular) sister, Yakumo.

Tanoshimi, 2007
Del Rey, New York, 2006
178 oldal · ISBN: 0345491475 · Fordította: William Flanagan

TiaManta>!
Jin Kobayashi: School Rumble 1.

Szokásos kezdés, középiskolás lány Tsukamoto Tenma, aki mindent bele akar adni az új évben, meg szerelmes is. De aztán látjuk hogy annál sokkal zakkantabb sulis sztori ez, és Tenma se százas. Pláne hogy rögtön becsatlakozik Harima Kenji – ő a kedvencem a bagázsból – és na ő még nagyobb idióta. Szerelmes Tenma-ba, de teljesen elvakultan. Bár mondjuk ő is belátja mennyire butácska is a drága szívszerelme. Persze ez nem akadályozza meg féktelen fantáziáiban.
Nagyon sokat nevetek rajtuk, remek kikapcsolódás egy-egy fejezet. A biciklis, a szerelmes levél jelenet, mind-mind annyira elborult.
És mindig arra jutok, hogy a két főszereplő, (a Nagyon sokból) mennyire is illik egymáshoz.

Bellatrissa>!
Jin Kobayashi: School Rumble 1.

Nagyon aranyos, és nagyon vicces romantikus manga. Ennyi szerencsétlenkedést, mint amit Tenma és Harmina művelt, még nem láttam, sokszor majd ledőltem a székről. Remélem a többi része is ilyen, kíváncsi vagyok rájuk.

School Rumble sorozat · Összehasonlítás