Nulláról ​indulva 6 csillagozás

Jimi Hendrix élete saját szavaival
Jimi Hendrix: Nulláról indulva

Az ​afro-amerikai, ír és cseroki indián felmenőkkel rendelkező Jimi Hendrix szegény családban, zűrös körülmények között nevelkedett. Első gitárját, egy ukulelét, aminek egy húrja volt, egy szemétdombon találta; azon kezdte el első dalait megtanulni, Elvis Presley számait hallgatva. A gimnáziumból 17 évesen kicsapták, és miután a rendőrök kétszer is azon kapták, hogy lopott autóban furikázik, választás elé került: börtön vagy hadsereg. Ő az utóbbit választotta, és ejtőernyősként szolgált. Szerencsé(nk)re még a vietnami háború előtt leszerelték.
Némi túlzással mondhatjuk: Jimi Hendrixet, a zenészt annak köszönheti a világ, hogy leszerelés után hazafelé menet betért az első kisváros első kocsmájába, és ott elmulatta az összes megtakarított pénzét. Nem volt képe hazaírni az apjának, így utcazenésznek állt. Éhezett, szemeteskukák mellett vagy klubokban aludt a földön, patkányok és csótányok szaladgáltak rajta, enni meg azt evett, amit talált. Ide-oda utazgatott az Államokban,… (tovább)

Helikon, Budapest, 2014
252 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632274201 · Fordította: Pritz Péter

Jimi Hendrix: Nulláról indulva Jimi Hendrix élete saját szavaival

Jimi Hendrix egy zseni volt. Szerintem ezt nem vitatja ma már senki. Ha mégis bárki megtenné, elég lenne annyit mondani, hogy ez az indián felmenőkkel is rendelkező, szabad szellemű zenész pár nagyon rövid év alatt elérte mindazt, ami sokaknak egy élet alatt nem sikerül: megreformálta a könnyűzenét, több generációt ejtett ámulatba, s tulajdonképpen már életében legenda lett. Mindezt valószínűleg a zenei analfabéták is tudják. Azt viszont talán kevesen sejtik, ki volt az ember a gitáros mögött. Ilyenek vagyunk mi halandók: szeretünk általunk kiválasztottakat misztifikálni, piedesztálra emelni, kicsit tán Isteníteni és mint valami más bolygóról származóról beszélni. Sokan tényleg csak azt az oldalt látják – vagy akarják látni –, ahol maga a sztár áll. Természetesen ők is emberek érzésekkel, gondolatokkal, kételyekkel, álmokkal. Ez a könyv azért zseniális, mert mindezt első kézből kapjuk meg. Az egész könyv, eltekintve attól a pár sortól, ami az egyes fejezetek vagy szövegrészletek „magyarázatára” szolgál, tulajdonképpen egy az egyben Jimi Hendrix elbeszélése. Olykor annyira bensőséges, nyílt és szókimondó, hogy azt az érzetet kelti, mintha egy füstös kocsmában ülve egyenesen nekünk mesélne. Ettől pedig igazán pazar lett ez a kötet. Nem csalás, nem ámítás, azért saját szavai ezek, mert kronológiailag tökéletesen kiválogatott, minden nemű nyilatkozatait szedték össze. Hogy még teljesebb legyen a kép, akad benne naplóbejegyzés, rajongónak és a menedzserének írott levél, de abszolút stílszerű dalszövegek részletei is – a saját munkásságából természetesen.

Én születésnapomra kaptam szüleimtől ezt a könyvet, akkor még nem is sejtettem mekkora érték. Apu nagy rajongója Hendrixnek és nekem is akadt néhány kedvencem tőle, de nem éreztem magamhoz közel őt. Ez most teljesen megváltozott. Mérhetetlen szerénység, ugyanakkor magabiztosság, rengeteg elképzelés és több tucat terv – ez mind csak úgy sugárzott a lapokról. Azonban a nagyfokú frusztráltság, a csalódottság is a vége felé. Eleinte teljesen pozitív volt, ez átcsapott útkeresésbe, ami nagyon is kiolvasható ebből a könyvből.

Nem is akarom ragozni: megismerhettem Jimi Hendrixet az embert és ez nekem baromira tetszett. Annyi igazságot és jó dolgot mondott, amit nem lehet elfelejteni. Szerintem újraolvasós lesz – ez nálam nagy szó, mert nagyon nem vagyok egy olyan ember, aki régen forgatott köteteket ismét elővenne. Ezt azonban muszáj lesz.

Wolly

Jimi Hendrix: Nulláról indulva Jimi Hendrix élete saját szavaival

/A fülszövegnek semmi köze nincs a beltartalomhoz! Abszolút félreírták! Emiatt csalódott vagyok/
Jimi! Nem vagyok oda a zenéidért, nálam néha a kevesebb, több. Ha suttogsz, azt is meghallom. Ne üvölts!
Elismerem, hogy a halhatatlanok közé tartozik, volt tehetsége, akaratereje, kitartása! Ezt díjazom benne, emiatt tisztelem!
Zenével kelt, feküdt, evett, ivott, szeretkezett. Kész! Élete volt a zene.
Az elején tőmondatok, majd amikor a zenéről kezdett írni, abszolút látszott, hogy nélküle létezni sem tud. Bámulatos, csodálatraméltó!
Jó volt -már ha tényleg lehet hinni a könyvnek, hogy ő írta- a saját szavaival olvasni, átélni azt, amit eddig külsősként láthattam, olvashattam.
Magával ragadt a lendülete, dinamikája, ritmusa. Nagyon tetszett, hogy a szövegeit olvashattam egy-egy részlet mellett. Nekem tetszett a könyv felépítése is, és meg vagyok győződve arról, hogy ha lehetne egy könyvbe hangokat csatolni, akkor nem csak olvasni, de közben megélni is lehetne amiről ír.
Bunkó módon még társaságban is a könyvet faltam. Olvastam őt, vele szorítottam, de valahol a siker beérésekor elvesztem és lemaradtam mellette.
Legszívesebben idéznék tőle, sokat, rengeteget!
Jimi most élne, azt hiszem jól seggbe rúgna pár embert, hogyan cseszték el a könyvet a fülszöveggel!
Kár, hogy már nem él, kíváncsi lennék, hogyan nyilatkozna a mostani népszerű együttesekről, énekesekről. Kik, és hogyan adták el magukat a pénznek (drognak).

Atyám, meg sem fordult a fejemben, hogy Bob Dylan is meg fog jelenni ebben a könyvben, így még nagyobb öröm volt számomra. (mielőtt más is bezsongana, nem lesznek benne fejezetek róla, csak egy-két sor).

Jimi, örültem, hogy olvashattalak!

Andrew_N_Bagman P

Ha azt akarod, hogy valami jó legyen, akkor a legjobb, ha te magad csinálod meg, nem igaz?

Wolly

Van valamilyen hobbid?
Szeretem a villámlást nézni. Különösen virágos mezőkön, egyedül. Rengeteg sci-fit olvasok. És szeretem a meséket is, például Hans Christian Andersent és a Micimackót is.

Mit nem szeretsz?
Nem szeretem a hétköznapi dolgokat és az olyan embereket, akiknek rendezett a szemöldökük, és nagyon ápolt a megjelenésük.

Milyen ember vagy?
Kissé csendes és kissé zárkózott. Általában alig beszélek. Amit mondanom kell, azt elmondom a gitárommal.

63. oldal Harmadik fejezet (1966. október- 1967. június) Are You Experienced?

Andrew_N_Bagman P

Jimi mindig is azt mondta, hogy számára a zene és az élet elválaszthatatlan egységet képez.

Andrew_N_Bagman P

Az ember soha nem tudja, milyen alakú felhőt fúj elé a szél, míg meg nem látja.

Kapcsolódó szócikkek: felhő
Andrew_N_Bagman P

A bluest könnyű játszani, de érezni nehéz.

Kapcsolódó szócikkek: blues
Andrew_N_Bagman P

Általában a zene és a művészet hozza a világban a nagy változásokat. Legközelebb a zene lesz az, ami megváltoztatja a világot. Tudjátok, a zene nem hazudik. Elfogadom, hogy félre lehet értelmezni, de nem hazudik.

Andrew_N_Bagman P

Sosem jártam tanárhoz. Lemezekről és a rádióból tanultam gitározni. Szerettem zenélni.

Andrew_N_Bagman P

Ha eljutsz odáig, hogy egyáltalán nem érdekel, amit mások mondanak, akkor a mennyország felé tartasz.

Andrew_N_Bagman P

Az emberek még mindig gyászolnak, amikor meghal valaki. Ez valójában önsajnálat. Minden ember önző egy bizonyos mértékig, és ezért olyan szomorúak, amikor valaki meghal. Még használták volna az illetőt.

Kapcsolódó szócikkek: gyász · önsajnálat
Andrew_N_Bagman P

Vicces, hogy az emberek mennyire szeretik a halottakat. Meg kell halni ahhoz, hogy azt gondolják, értél valamit. Ha már meghaltál, sínen van az életed. Ha meghalok, csak hallgassátok tovább a lemezeimet.

Kapcsolódó szócikkek: halál