JFK ​– Gyilkosok nyomában 14 csillagozás

Jim Garrison: JFK – Gyilkosok nyomában

Kérem, ne úgy olvassák ezt a könyvet, mint egyet a sok közül, melyek Kennedy elnök meggyilkolásának száraz tényeit próbálják elemezni. E könyv inkább egy olyan ember tapasztalatainak krónikája, aki megpróbálta kideríteni az igazságot, s kézre keríteni és bíróság elé állítani azokat, akik felelősek voltak a gyilkosságért. Nem külső kritikusként írok tehát, hanem résztvevőként, mint államügyész és mint nyomozó. A merénylet idején, 1963. november 22-én New Orleansban voltam kerületi államügyész. Mivel pedig a gyilkossággal vádolt Lee Harvey Oswald a merényletet megelőző nyarat New Orleansban töltötte, azonnal bevontak az ügybe. Több mint három évvel később, 1967 márciusában az általam vezetett vizsgálat Clay Shaw letartóztatásához vezetett, aki az International Trade Mark vállalati igazgatója, egyben a New Orleans-i vezető körök ismert személyisége volt, és akit John Kennedy megölésére szőtt összeesküvéssel vádoltunk.

JLX, Budapest / Los Angeles, 1992
362 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637822143 · Fordította: Süle Gábor, Vadász Gyula

Szelén>!
Jim Garrison: JFK – Gyilkosok nyomában

Mindig is nagyon érdekelt a két Kennedy élete és természetesen halála is, ennek az volt az oka, hogy kisgyerek koromban olvastam a Kékfényből ismert Szabó László Gyilkosság-megrendelésre című könyvét. Azóta is ha róluk szóló filmet vagy könyvet látok, felcsillan a szemem. Így voltam ezzel a könyvvel is.
De egy kicsit csalódást okozott nekem. Nagyon érdekesen kezdődött, de aztán valahogy leült az egész, de a legrosszabb a vége volt, amikor is Carl Oglesby ír egy kb 15 oldalas védőbeszédet Garrison mellett. Ez igen nagyon elvette a kedvemet az egésztől, mert nem értem mi szükség volt rá. Szerintem maga a könyv önmagáért beszélt, tények és tények, nyomozások, elhallgatások, fényképek, Zapruder film, Warren-bizottság, bírósági jegyzőkönyvek, ezek mind-mind nagyon érdekes dolgok, elgondolkodtatóak és persze tartok tőle, hogy sosem tudjuk meg, mi volt az igazság, de az azért nagyon érdekes, hogy maga Robert Kennedy nem osztotta Garrison véleményét ebben az egész ügyben.

Jim Garrison: JFK – Gyilkosok nyomában

Minden könyv, ami ebben a témában íródott egy remekmű, a maga módján. Viszont Jim Garrison könyve talán az összes alapja. Ő volt az, aki már szinte rögtön a gyilkosság után nyomozni kezdett, aki nem félt, kutakodott, olvasott, nyomozott, bizonyítékokat gyűjtött, leleplezett. Már 4 évvel a merénylet után. 1967-ben. És ebből készült az a híres film is, amit már sokszor elemeztek kritikusok, higy nem felel meg a valóságnak. És persze Garrison volt, akit megpróbáltak bemocskolni, ellehetetleníteni, fenyegeti. De ő nem adta fel.

A könyv ugyanazokat a kérdéseket veszi számba, mint a későbbi társai, talán kevésbé részletesen néhol, hiszen itt még senkinek nem volt hozzáférėse később már elérhető adatokhoz. De ennek ellenére nagyon alapos, olvasmányos, izgalmas könyv lett. Rengeteg részlettel, kérdéssel.

A könyv eleje sokkal izgalmasabb volt, a vége felé, amikor már a pereskedés és a gyanúsítottak vallatása folyó, az kicsit unalmas és száraz volt. Nyilván az is kellett, de ott tényleg kicsit leült a könyv.

Akit egy kicsit is érdekel a JFK gyilkosság, az természetesen ezt a könyvet se hagyja ki. Mindenképp érdemes elolvasni.

Kovács_Cintia_2>!
Jim Garrison: JFK – Gyilkosok nyomában

Ez a könyv egy nagyon rejtélyes témában több kérdést hagyott maga után, mint amennyit megválaszolt. Hogy lehet hogy nem nyírták ki ezt a hapsit, hanem boldog öregkort élt meg? Ki irányít kit? Mi az igazság? Hol a logika? Ha ennek csak egy része is igaz, akkor hogy lehet egy fél világot gyakorlatilag teljesen hülyének nézni?
Amit viszont megválaszolt: a világot a pénz és a hatalomvágy irányította már régebben is.
Nekem hiányzott belőle néhány nagyon érdekes dolog, mint pl az Umbrella man, a Babushka Lady vagy a Badge Man akik színesíthették volna az itt-ott kicsit száraz, unalmas „ügyet”.
spoiler

Judit_56 P>!

Hogy valójában ki húzta meg a ravaszt, sohasem érdekelt engem annyira, mint az, hogy ki volt a szervező, ki fizetett ezért, és kinek volt haszna John Kennedy meggyilkolásából.

Judit_56 P>!

43 éves voltam, egy éve és kilenc hónapja voltam a beosztásomban, amikor Kennedy elnököt meggyilkolták.

Judit_56 P>!

Mint minden amerikai, én is fenntartás nélkül elfogadtam, hogy kormányunk a demokrácia védelmében vetette be csapatainkat. És mint minden amerikai, azt is elfogadtam, hogy kormányunk teljes egészében feltárta a Kennedy-gyilkosság hátterét, mely minden kétséget kizáróan egy magányos gyilkos pusztító tette volt.

Judit_56 P>!

Ezek az ügyetlenül megrendezett színjátékok – kezdve a New Orleans-i mexikói konzulátustól egészen a dallasi Lincoln Mercury autószalonig – bizonyították azt, amit korábban ösztönösen megéreztem, nevezetesen azt, hogy valaki kiadta magát Oswaldnak.

Judit_56 P>!

Példátlan dolog lenne ugyanis a gyilkosságok történetében, hogy a jövendő tettes ennyi bizonyítékot hagyna maga után saját maga ellen.

Judit_56 P>!

Tűnődni kezdtem: vajon Oswald lőtt-e egyáltalán az elnökre?

Kovács_Cintia_2>!

Megjegyzendő, hogy az ember homloka és halántéka leginkább a fejének elülső részén található.

Judit_56 P>!

Természetesen tisztában voltam néhány furcsa ellentmondással. Mindenki tudta például, hogy a Dealey Plazán várakozó tömeg többsége a füves domb felől hallotta a lövéseket, tehát Kennedyvel szemben.

Judit_56 P>!

Vizsgálódásainkból kiderült, hogy Oswald nem volt képes egyedül végezni Kennedy elnökkel, valamint az is, hogy a hírszerző szervek egy része irányította őt, továbbá az a furcsa tény, hogy valaki eljátszotta bizonyos helyzetekben a szerepét. Más szavakkal, Oswald pontosan az volt, aminek maga nevezte magát letartóztatása pillanatában – balek.