Teliholdkór (A Dresden-akták 2.) 119 csillagozás

Jim Butcher: Teliholdkór

Vajon mi vár Harryre a Dresden-akták második kötetében? Nos, gazdagság, hatalmas lakomák és boldog magánélet nem. Az üzlet döglődik… Oké, bedöglött, és még csak nem is olyan élőhalott módon. Sehol egy megoldásra váró ügy, se mágikus, se e világi. De ahogy a mondás tartja, vigyázz, mit kívánsz.

Felbukkan egy szétroncsolt holttest, amit fognyomok borítanak, és különös tappancslenyomatok vesznek körül. Ráadásul telihold ragyog az égen. Innentől hármat találhatnak… de az első kettő nem számít.

Harryre újabb kalandok várnak, még több mágiát kell bevetnie, és persze szorítja az idő – de szerencsére mágusunkat ezúttal sem hagyja el a humora.

Bob, Uraság és Murphy hadnagy mellett új társakra talál, miközben életének rejtélyes részletei körül tovább nő a feszültség. Vajon a legújabb könyvben előkerül néhány csontváz a szekrényből?

Jim Butcher: Fool Moon

Eredeti mű

Eredeti megjelenés éve: 2000

Delta Vision, 2018
424 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633952559 · Fordította: Tüzér Judit

Kapcsolódó zóna

!

Dresden, az egyetlen mágus, aki megtalálható a telefonkönyvben

30 tag · 32 karc · Utolsó karc: 2024. február 14., 18:44 · Bővebben

Harry Blackstone Copperfield Dresden · Bob

Chöpp >!
Jim Butcher: Teliholdkór

Kicsit talán gyöngébb lett ez a vérfarkasos sztori, mint az első (a törvényszerűen harmatos második részek tendenciáját mutatja, már nem is igazán újdonság), de rendületlen a lelkesedésem és töretlen a hitem Jim Butcher-ben és Harry Blackstone Copperfield Dresden-ben.
TISZTA LELKŰ MÁGUSOKAT A BŰNÜLDÖZÉSBE!

Keiran_Rowley IP>!

A Feszty–farkaskörkép

A Dresden-akták második kötete kicsit olyan, mintha az első kötete lenne… Aztán persze rájöttem, hogy itt két külön történetről van szó. Külön Átokvihar, és külön Teliholdkór. A két kötet ugyanis tökéletesen olvasható egyik/másik nélkül, mert ez a kötet nem igazi folytatás, viszont akár felcserélhetőek (szerintem) akár nem (esetleg mások szerint), mindenképpen érdemes mindkét kötetet a harmadik rész előtt olvasni, mert az viszont már összefogja az addig történt eseményeket.

Na, de vonyítunk a Holdra! Butcher ebben a kötetben virtuóz módon behergel minden vért és farkast és vérfarkast. Eszméletlen milyen körképet ad ezekről a holdkóros lényekről, a hozzájuk kapcsolódó mondákról és legendákról. Nem is nagyon tudnék mondani olyan dolgot, amit kihagyott volna, pedig rengeteget kutattam én is a témában korábban és a könyv kapcsán is. Teszi mindezt az író olyan formában, hogy egyáltalán nem lesz tőle tömény a sztori. És a sztori! Ó, te… hát szétszabdalt áldozatok, gengszterek és farkasfalkák, feketeöves rendőrségi nyomozók, meg egy igazi, vérbeli nagyágyú… egy valódi Loup Garou ♥ Kész, kavard össze, adj hozzá egy csipetnyi Dresden humort és bénázást, aztán lesznek itt átkok, felszabadított átkok, megzabált átkok, nem várt, átokverte szövetségek és Murphy.
Tetszett! Kell még. :)

Kiknek ajánlom? Holdkóros fogatcsikorgatóknak, habzószájjal nadrágszíjat hasogatóknak, urban fantasy rajongóknak.
Kiknek nem ajánlom? Elmacskásodott ebadtáknak, kutyakekszet ropogtató pockoknak és hallgató bárányoknak.

FélszipókásŐsmoly P>!
Jim Butcher: Teliholdkór

Harry Dresden, Chicago egyetlen telefonkönyvből is tárcsázható varázslója újabb ügyekkel bonyolította nem épp fényűző életét, hogy fedezni tudja a lakbért és ehessen végre egy tisztességeset. De legalább szert tett egy barátnőre! Miután majdnem megölette magát, nem is egyszer. No, bár nem azzal jön össze, akire ő vágyik rendőrségi tanácsadóskodásának kezdete óta, nem panaszkodik. De ne siessünk előre…

Mint az a címből is sejthető, ezúttal vérfarkasok lépnek fel a „Monster of the Week” színpadán. Ráadásul kiderül, hogy nem is egyféle van belőlük. Persze a [[https://moly.hu/konyvek/mark-rein-hagen-werewolf-the-apocalypse|World of Darkness garoui]]val ellentétben törzsek helyett inkább motoros bandákba verődtek, de így is roppant meggyőző alakítást nyújtottak, különösen a legveszedelmesebb fajtájuk, a csak ezüsttel sebezhető, megállíthatatlan loup-garou fenevad. De azért voltak itt másféle teremtmények is, a kedvencem a spoiler

Második regényként mit is várhattam? Nos, leginkább egy újabb izgalmas, érdekes kalandot – ez határozottan megvolt. Aztán karakterfejlődést. Felsejlik egysmás Harry múltjából, aminek később komolyabb szerepe lehet, de még a következő kötetben sem derül ki róla szinte semmi különös. Viszont ezzel fény derül arra, miért is lebeg az a bizonyos kard Harry feje fölött a Fehér Tanács részéről.
Aranyszívű, forrófejű varázslónk kapcsolatai fejlődtek, összetettebbé váltak, de még mindig takaréklángon égeti őket a szerző. Alig tudtam meg valami újat Murphyről, de érezhető, hogy a történtek komoly változást hoznak majd a Harryvel való kapcsolatába. Tetszett, hogy a történetet erre is használta. Legalább a bájos riporternő ezomagazinos cikkíró Susan több szerepet kapott – igaz, meglehetősen valószerűtlen, kamaszos vágyakat megfogalmazó jelenetekkel. A fülszövegben említett „új társak” azok epizódszereplők, szóval nem kell sok reményt táplálni irántuk, de azért megvoltak a maguk jelenetei, köztük a maffózóé tetszettek leginkább. Hangyányit megtudhattam még a Sohasoháról is, ami a regény szellemvilága, onnan származik a legtöbb természetfölötti lény. Az egyik új társat is innen kapja, ha már Bob marad a koponyában – de sajnos őt is mindvégig meghagyta rejtélyesnek. Szóval az új szereplők terén erős hiányérzetem maradt.

Jim Butcher a cselekmény ütemét viszont remekül eltalálta: sokkal élvezetesebbre, feszesebbre és fordulatosabbra sikerült, mint az első köteté. Tetszett, ahogy átélhetővé teszi a varázslást azzal, ahogy a mágiát jellemzi, a használatát, a határait, az eszközeit. Harry leggyakoribb varázslatai még mindig a rúnákkal televésett varázsbotjából lődözött tűzlabdák és a varázsitalgyártás, de azért összehoz egysmást a segítségükkel, és kiderül, mihez kezdhet, ha nincs kéznél egyik sem, pusztán az akaratereje. Igazán komoly harcjeleneteket szolgáltatott többször is, melyekből kiderült, hogy hiába macsóskodik a főhős, nem ő a legalfább a vidéken. De rendes regényfőhőshöz méltóan kivágja magát a legdurvább helyzetekből is. A zárójelenet igazán bámulatosra sikerült, oldalról oldalra vártam, hogy merre alakul tovább!

Remek folytatás lett, de még tudta ezt fokozni a következő résszel.

deen>!
Jim Butcher: Teliholdkór

Harry Dresden ezúttal még nagyobb zűrbe keveredik. Nem elég, hogy vérfarkasok akarják megszabadítani a szenvedéseitől, de még az FBI és Murphy is a nyomában van. Ismét meg akarja menteni a világot, továbbra is kényszere van az önfeláldozásra és a bájitalai ezúttal még működnek is. Természetesen megjelenik Marcone egy kihagyhatatlan állásajánlattal, na meg néhány falka farkas (merthogy négy féle vérfarkas is létezik, legalábbis Bob szerint), egy meztelenkedő farkasvezér, aki ráadásul nő, a minden lébe kanál Susan, aki úgy tűnik tényleg kedveli mágusunkat és így együtt bizony jó nagy balhét csinálnak, melyben ismét Harry próbál rendet vágni, kisebb-nagyobb sikerrel. A második rész izgalmasabb, csavarosabb, humorosabb és véresebb az első résznél, és még mindig piszkosul szórakoztató. Remélem hamarosan kézbe vehetem a folytatást!

Leonidas>!
Jim Butcher: Teliholdkór

Nem vagyok nagy kedvelője a vérfarkasos történeteknek, de ez egész fogyasztható darab volt. A végére azért picit elegem lett sok acsarkodó fenevadból. Izgalmas volt, jól is haladtam vele, ennek ellenére csak 4 csillag.

ViraMors P>!
Jim Butcher: Teliholdkór

– Mindig olyan kellemes helyeken kötök ki, ha magával lógok, Dresden.

Nem nagyon tudok mást mondani, mint tavaly, amikor angolul olvastam ugyanezt a részt. spoiler Talán csak annyiban, hogy most még jobban idegesítettek az elhúzott, siránkozó részek… Egyéb tekintetben még mindig kedvelem a világot, elég jóra sikerült a nyomozásos szál és érdekes volt ez a sok farkasféle.
Továbbra is nagyon szeretem, amikor a mágiáról van szó, legyen szó bájitalokról vagy varázslatról. És persze egyre jobban érdekel Harry múltja, meg a családi szennyes, de gondolom, arra még várni kell egy ideig, hogy ezeket kiteregessék.
Tényleg csak annyit kérnék, hogy kevesebb rétesjellegű nyűglődés legyen…

Nuwiel P>!
Jim Butcher: Teliholdkór

Némi csapongás következik, a könyv értékelése csak ezután. Én szóltam

Már régen feladtam, hogy megpróbáljam megérteni a Delta Vision hagyományait. Pár éve bejelentették, hogy növelik a betűméretet, mert sok volt a panasz, hogy már nehezen olvassák a könyveiket. Ennek örömére már nem csak kétféle könyvméretet használnak, hanem kétféle betűméretet is: maradt a régi, kisebb is, szép példa erre az Úri Csirkefogók sorozat, ami ugyanolyan méretű, mint a Dresden-akták, csak a betűméret kisebb. Kíváncsi lennék, mennyire menne össze oldalszámban ez a könyv, ha nem a nagyobb betűt használnák.

Jó, a történetről is valamit.

Pár hónappal az Átokvihar után veszi fel a fonalat Butcher, nem meglepő módon most vérfarkasokkal lesz dolga Harrynek. Kedvenc mellékszereplőm, Bob jóvoltából már a könyv elején kiderül, hogy nem mindegy ám, milyen fajta vérfarkasról van szó, mert hogy az átváltoz(tat)ás módjától függően van ám többféle. Az akkurátus fajismertetőből könnyen kikövetkeztethető, hogy mindegyik elő fog ám kerülni a későbbiekben, de most kicsit tovább tartott, mire összeállt a kép, hogy ki is a tulajdonképpeni rosszfiú, mi a motivációja és hogyan is fogja Harry eltakarítani a mocskot. Közben megágyaz a későbbi részeknek is, amikor Harry egy démonnal beszélgetve nem csak a konkrét ügyről, hanem a múltjáról is megtud pár homályos utalást.

Aki szerette az első részt, az szeretni fogja a másodikat is. Annak az értékelésénél (spoiler) azt írtam, hogy a pénztárcámmal szavazok, és ezt a bizalmat továbbra is megadom a kiadónak, jöjjön csak a többi rész. Bár arra nem számítok, hogy gyorsan fognak.

zamil>!
Jim Butcher: Teliholdkór

Pont azt kaptam, amit vártam, ismét jól szórakoztam. Szerencsére nem csak az első résznek sikerült ezt a szintet megütnie, és ezért mondhatom vevő is leszek a folytatásokra.
Természetesen a történet más, de minden más változatlan. A világ, a főhős és a hangulat nem változott és továbbra is összhangba van.
Ha kikapcsolódni vágysz, ha csak egy könnyed olvasásra zsáneren belül, akkor ajánlom ezt a könyvet.

cicus61 P>!
Jim Butcher: Teliholdkór

Imádom Harryt! :) Anno olvastam, de mivel meg is vettem a sorozatot, el kellett olvasnom újra. Izgalmas, pörgős, néhol humoros. Nagyon szeretem a fantasy könyveket és ez aztán az a javából, de közben krimi is. Harry varázsló, de nem egyszerű varázsló, hanem paranormális varázsló. Nagyon szeretem a szuper történeteket, amiket kitalál az író. Régen volt egy sorozat is Harry Dresden címmel, azt is néztek akkor. Ha nem hiányzik a romatikus szál, mindenkinek ajánlom.

Amadea>!

2012-ben ezt írtam a Dresden-akták első részéről, a Pusztító viharról:
„Óóó, Monsieur Dresden, maga egyszerűen imádnivaló. Régimódi lovag és kemény macsó, vérprofi és bájosan esetlen. Úgy kotyvaszt főzetet, mint a sztárszakács ebédet, van varázspálcája, egy hatalmas, farkatlan macskája és egy nagy tudású, koponyában lakó dévaj szelleme. Jaj, és a humora, az a legjobb tulajdonsága, amit persze mindig akkor csillogtat meg, amikor nem kellene, azaz irgalmatlanul laposra verik szegényt.”

Nyolc év nagyon-nagyon hosszú idő és az ember ízlése nagyon-nagyon sokat változhat; a fenti jellemzésemből kb. már semmi nem állja meg a helyét.

Katherine Mansfield 750 oldalnyi írása után szükségem volt egy ellenpontra, csúnya genderelőítéletesen valami fiúsra. @kvzs akkor hozott a kedvesnek szó szerint egy szatyor kölcsönkönyvet, gondoltam, végül is, miért ne, nem volt rossz az első rész [semmire nem emlékszem belőle] és az urban fantasyn is kedélyesen elnyámmogok.
Nem akarom metaforikus síkon laposra verni szegény könyvet, mert nem érdemli meg, nem tehet róla, hogy kikerültem a célközönségből, aminek anno is csak a peremén álldogáltam. Kicsit megnyugtat, hogy azok a dolgok, amiktől én rózsaszín epét köptem, a kedvesnek is feltűntek, de csak egy elnéző fejcsóválás erejéig idegesítették. Szóval igen, fiúsnak mondható könyv ez, csak számomra nem kompatibilis módon.
Jim Butcher olyan, mint egy húszas éveiben járó geek, aki a képzeletében menő varázsló és fantáziaszülte kalandjait papírra is veti, annak minden gyermekbetegségével együtt; a nők egy külön állatfaj, melynek képviselői tiszták, puhák és elérhetetlenül gyönyörűek. Rendkívül hülyén éreztem magam, amikor tisztán kirajzolódtak a tinédzser felnőtt Jim Butcher verejtékes álmai a nőkről, akik egy személyben bajtársai, szeretői és anyukái Jimnek Harrynek. Nem, felnőtt ember egyszerűen nem írhat le olyat, hogy kemény fickónak tartja magát, aztán azzal a lendülettel elsírja magát egy nő karjában, szexelnek, utána a nő szépen előszedi a pasinak kikészített cuccait, felöltözteti, külön kitérve a sötét színű alsógatyára és az ajándékba adott bőrkabátra. Ja, közben a csaj meztelen marad.

Ezek az ábrándképek teljesen agyoncsapták az olvasás élményét, pedig magával a történettel egész jól elvoltam, Harry nyomozgat, lehet agyalni a gyilkosságokon, vannak különféle izgi vérfarkasfajták, Harryt meg akarják enni, le akarják lőni és tartóztatni, kapunk egy kis ízelítőt a szülei történetéből is, amely kellemesen indikál arra, hogy a további részeket is elolvassuk, aztán az utolsó 80 oldalra elszállt a maradék lelkesedésem is, pedig az író egész jól összehozta az epikus, végső összecsapást is.

Isten bizony, próbálom pozitív színben látni ezt a könyvet, de nehéz. Remélem, Jim Butcher a későbbiekben összeszedte magát, mert bőven van potenciál a langaléta varázslóban, de személyesen nem fogok meggyőződni róla.

Chöpp>!

Néha utálom a lelkiismeretességemet, és hogy ilyen ostobán, mélységesen becsületes vagyok.

Chöpp>!

Az egyik részem, valószínűleg az okosabbik, felnyögött a tetteim miatt.

Chöpp>!

– Most nem lehetek letartóztatva – feleltem. – Nincs rá időm.

Chöpp>!

– Úgy néz ki a fejed, mint egy zsák lila krumpli – jegyezte meg Susan, és arcán elmélyültek a ráncok.
– Minden szavad édes, mint a méz – dörmögtem.

Chöpp>!

Ne húzz ujjat egy mágussal, mikor épp máguskodik!

Chöpp>!

Ne nézzenek így rám. Esküszöm, akkor értelmesnek tűnt.

Chöpp>!

Mágus vagyok, nem szent. Jogomban áll bosszúszomjasnak lenni.

Chöpp>!

Egy ponton túl az agy azt mondja, „ne tovább”, és elhúz a pokolba a fájdalom elől.

Chöpp>!

Az igazságszolgáltatási rendszernek nem kell elismernie az erőmet ahhoz, hogy használhassam.

Tudtam dolgokat.
A tudás hatalom.
A hatalommal felelősség jár.

A Dresden-akták sorozat · Összehasonlítás