Storm ​Front (The Dresden Files 1.) 49 csillagozás

Jim Butcher: Storm Front Jim Butcher: Storm Front Jim Butcher: Storm Front Jim Butcher: Storm Front Jim Butcher: Storm Front Jim Butcher: Storm Front Jim Butcher: Storm Front

Readers meet Harry Dresden, Wizard for Hire. He finds lost items, conducts paranormal investigations, does consulting work, gives advice and charges reasonable rates. This is the first book in the Dresden Chronicles, with two more to come.

Eredeti megjelenés éve: 2000

Roc, 2010
332 oldal · ISBN: 1101128658 · ASIN: B003AT112O
ISBN: 0965725561 · Felolvasta: James Marsters
Orbit, Great Britain, 2005

Harry Blackstone Copperfield Dresden · Bianca St. Claire · Karrin Murphy

Jim Butcher: Storm Front

Abszolút nekem való könyv.
Erőteljes, helyenként kissé darkos urban fantasy és a krimi gyermeke, olyan tálalásban, hogy tíz ujjamat megnyalom. Érdekes, naivitástól mentes világ, határozott szabályrendszerrel és logikával mind a mágiát mind a nyomozást tekintve. Helyenként agresszív, de nem céltalanul, mer kemény lenni a szereplőkkel, de nem esik át a ló túloldalára. Érdekes, fordulatos, jól felépített a történet is. A végkifejletnek voltak előre sejthető elemei, de szerencsére nem volt minden egyértelmű kezdettől fogva.
Mindemellett Harry Dresden cinikus E/1-es előadásmódja kilóra megvett.
Helyenként érzékeltem egy pici „zavart az Erőben” spoiler, de ezek jobbára tényleg csak apróságok, ez egy kifejezetten jó könyv! Kíváncsian várom, mi sül ki ebből a folytatásokban :D

Jim Butcher: Storm Front

Igazság szerint ezt a sorozatot egyedül Daniel (https://www.youtube.com/channel/UCw--xPGVVxYzRsWyV1nFqgg) miatt kezdtem el olvasni, annyit áradozott már róla. Nem tudom hányszor hallgattam már tőle végig, hogy milyen nagyszabású fantasy sorozattá növi ki idővel magát a Dresden akták, szóval így a karantén alatt gondoltam belevágok.

Azt kell mondjam szolid kezdés volt. Még csak nagyon ismerkedünk a szereplőkkel és a világgal is, de úgy érzem kellően lett minden adagolva a kezdéshez:
– Elég mennyiségű info a világról, hogy elinduljunk és legyen valami elképzelésem róla, de egyelőre nem több, mint amennyit a történet megkívánt. És elég megszokott a lefektetett alap, ismerős lesz mindenkinek, aki olvasott már pár urban fantasyt. Igen, tudom mindenki azt mondja, hogy ez még csak a kezdet. – Megkaptam a kezdő info-csomagot (arrogáns mágus, aki nem tudja mikor kell befognia a száját egy többnyire jó irányba mutató morális iránytűvel felszerelkezve) a főszereplőről is, hogy elkezdjen hozzám nőni, de ugyanakkor érezzem, hogy ez meg csak nagyon a felszín. Maga a nyomozás semmi extra, de kellően lekötött végig.
– Ugyanakkor tetszettek az elszórt fantasy elemek, amiket megcsillogtatott (pl. Bob a koponya, vagy Nevernever), szóval elég bizakodó vagyok a későbbi részek felé, ha tényleg fejlődő tendenciát mutat a sorozat.
– Mindez akciódús történetbe ágyazva, úgyhogy csak pörögtek a lapok. Amúgy se valami hosszú kötet, értem már mikor egyesek 1-2 hét alatt ledarálják az egész sorozatot.

Drazsi>!
Jim Butcher: Storm Front

A Dresden Files nyitókötete egész pofásra sikeredett. Annak ellenére, hogy a világot nem váltja meg, egy egész szórakoztató hard boiled-urban fantasy kerekedett ki belőle.

A főszereplő Harry Blackstone Copperfield Dresden egy mágus, aki az arany oldalakban hirdeti foglalkozását. Ennek megfelelően általában gyerekzsúrokra hívják, amiket mindig örömmel visszautasít. Emellett a rendőrség egy különleges egységének segítője, akik a megmagyarázhatatlan ügyekre szakosodtak. A könyv elején rögtön hívják is egy kettős gyilkossághoz, ami nagyjából ellentmond a fizikai törvényeknek. Emellett még egy eltűnt személy után is nyomoznia kellene, de nemsokára kiderül, hogy közel sem minden az, aminek látszik. A nyomozások során nagyon sok mindenre fény derül a főszereplő múltjával, és a varázsvilággal kapcsolatban is.

A sztorira nem is vesztegetnék sok szót, amiben egyébként egy elég jól megírt nyomozást követhetünk figyelemmel. Ami nekem tetszett, az a háttérvilág volt. Átgondolt és logikus. A varázslóknak a Fehér Tanács törvényeinek kell engedelmeskedniük, és aki megszegi ezeket az nagyon súlyos büntetésre számíthat. spoiler
A varázslatok nincsenek fix formákba öntve, egy igazán képzett varázsló gyakorlatilag bármilyen varázslatot létrehozhat, amennyiben elég nagy az akaratereje. Természetesen itt is vannak behatároló tényezők, mint például a fizikai és mentális fáradtság, illetve a varázslat ereje és kiterjedése. spoiler Vannak a világban vámpírok, tündérek és démonok, de egyelőre nem nagyon foglalkozott velük az író (gondolom majd a többi részben).

Hasonló könyvek közül nekem a Hard Magic jobban tetszett, de sorozatindítónak ez teljesen jó volt.

entropic P>!
Jim Butcher: Storm Front

Nagyon megéri nekem könyvet vagy bármit ajánlani, mert bár az ajánlás pillanatában általában csak valami semmire sem kötelező megjegyzést szoktam tenni és még véletlenül sem szoktam megígérni, hogy most-azonnal fölkutatom az adott dolgot, az ajánlások szépen elraktározódnak valahol az agyamban, és egy alkalmas pillanatban előkerülnek.

Ezt a sorozatot pl. egy fantasy-kedvelő barátom ajánlotta úgy nyolc hónappal ezelőtt, amikor meséltem neki, hogy épp Drezdába készülök. Mire ő, teljesen logikusan: „Drezdába mész? Akkor olvasd el majd a Dresden Files-t!”

A könyvnek amúgy semmi köze nincs Drezdához, de nem baj. A lényeg, hogy ez most egy alkalmas pillanat volt erre a könyvre, mert – úgy látszik – idén decemberben szinte kizárólag gyilkolászós/fantasy/krimi/horror/ilyesmi regényeket olvasok.

Gyakran nyavalygok azon, hogy engem hidegen hagynak a sorozatok – eleve főleg magukban álló könyveket olvasok, ha meg néha elolvasom egy sorozat első (vagy akárhányadik) részét, általában semmiféle késztetést nem érzek, hogy folytassam is. Ezt a sorozatot viszont határozottan folytatni akarom.

Nem sokat tudok a fantasy- meg mágikus univerzumokról, nem tudom, mitől lesz jó egy fantasy-univerzum, de azt kezdem sejteni, hogy ez a komor urban fantasy-műfaj eléggé bejön nekem. Elsősorban az urban miatt – imádom a városban játszódó történeteket, szerintem a városok eleve mágikus helyek*, számomra sokkal inkább, mint bármiféle varázserdő vagy elhagyatott temető vagy akármi. És ez a sötét Chicago-mágia, ami ebben a regényben van, nagyon bejön. (Még úgy is kellemesen sötét az egész, hogy a főszereplő, Harry Dresden a jó oldalon áll, és csakis jó mágiát használ.)

Meg gondolom, sok múlik a főszereplőn is – ez a Harry Dresden van olyan érdekes és humoros fazon, hogy még legalább egykötetnyi infót meg akarjak tudni róla, aztán utána majd meglátjuk. (Azt továbbra sem jelenteném ki, hogy tuti elolvasom a sorozat mind a 15 vagy hány részét.)

* Mindegyik. Brno is. S bár ennek igazán semmi köze a regényhez, de ha már mindenféle városokat emlegetek folyton, akkor ideteszem ezt az igen szórakoztató kamu-trailert arról, hogy micsoda misztikus hely ez a Brno. (Van angol felirat is hozzá.) – https://www.youtube.com/watch…

brigi11 P>!
Jim Butcher: Storm Front

Ilyen, amikor a név kötelez. Egy Harry nevű varázsló, aki nem Potter, de legalább olyan jó nyomozó, mint Hole, ráadásul még kevesebbet is iszik, cinikus és nagyon jó a humora. Szerethető, szórakoztató, tele mágiával, varázslattal. Jöhet a folytatás.

Holdranéző>!

*mély sóhaj*
Szóval ez egy jó könyv volt, csak az a baj vele, hogy lehetett volna nagyon jó is, ha nem lett volna időnként nagyon rossz.
Egészen pontosan ez egy szórakoztató, ütős, fantasztikusan erős hangulatú urban fantasy-noir keverék, különösen az utóbbi zsánernek minden erősségével: a jól felépített, egyedi mágikus világ mellett* elképesztően morbid gyilkosságokat, komor hangulatú várost, kemény detektíveket és veszélyekkel, feszültséggel teli, pörgő nyomozást kapunk. Igaz, hogy a cselekmény nem tökéletesen felépített: azt például elég könnyű kitalálni, hogy spoiler, de van benne annyi akciójelenet és váratlan fordulat, hogy többé-kevésbé fenn tudja tartani az érdeklődést egészen a végkifejletig. Harry Dresden meg egy tipikus noir nyomozó: peches, végtelenül szarkasztikus, rovott múltú, a nőkkel szemben lovagias, és ha szükséges, tud nagyon veszélyes is lenni – de ezek mellett egy tényleg, őszintén ember, és nem macsóskodik feleslegesen (ugyanúgy követ el hibákat és vannak gyenge, sebezhető pillanatai, mint bármelyik más szereplőnek; és van egy óriási macskája, akit azonnal megszerettem). Szóval pont az a fajta férfi főhős, akit szeretek látni egy ilyen típusú fantasyben.
És hogy akkor mi a bajom ezzel a regénnyel? Az, hogy amikor azt mondom, ízig-vérig noir, azt nem csak úgy értem, hogy hozza a műfaj előnyeit: a gyengeségeiből is kapott bőven. Egészen pontosan a női karakterek ábrázolása az, amitől sokszor olyan érzésem volt, mintha egy 40-es évekbeli ponyvaregényt olvasnék, csak valamivel több mágiával. Azt említettem már, hogy Harry nagyon régimódi lovagiassággal kezeli a nőket, ezt viszont még tudnám karakterhibának látni (főleg azért, mert a rendőr barátja, Karrin Murphy a falra mászik ettől, és sokszor Harrynek a szemére is hányja a szexizmusát – hajrá, Murphy); de azokra a szereplőtípusokra, akik feltűnnek ebben a könyvben, már nincs mentség. Van itt halott prostituált (sőt spoiler ); gyönyörű, csábító, de lelkileg megtört prostituált, aki spoiler; gyönyörű, csábító, de sebezhető bordélyházi madame, aki ráadásul gyönyörű, csábító vámpírnő is, bónusz leszbikus jelenettel**; mérsékelten gyönyörű feleség és anya, akiről később kiderül, hogy spoiler; és gyönyörű, csábító újságíró, aki egyfolytában flörtöl a lúzer*** főhőssel, amikor épp nem információt próbál kicsikarni belőle. És arról a részről már ne is beszéljünk, amikor az említett – engem egyébként hajtépően idegesítő – újságíró spoiler; na ott például csak azért nem vágtam a falhoz a könyvet, mert telefonról olvastam. Az egyetlen női szereplő, aki jobban emlékeztetett hús-vér, nőnemű emberi lényre, mint Jessica Rabbitre (már az említett spoiler kívül), Murphy volt; de még róla is folyamatosan el kellett viselnem Harry leírásait, amikben általában az szerepelt középpontban, hogy Murphynek mennyire sztereotipikusan női külseje van a kemény személyiségéhez képest.
Fájdalom, komolyan.
Kár egyébként, hogy a „kitéptem tőle a hajamat” a legerősebb benyomásom, ami végül megmaradt erről a regényről, mert ami üt benne, az aztán nagyon: izgalmas, lendületes, jól kidolgozott a világa, és olyan főszereplője van, akiről tényleg szívesen olvasnék egy könyvsorozaton át. De ezzel együtt is csak azért fogom elolvasni a következő kötete(ke)t, mert azt hallottam, hogy azokban javul valamennyire a nők ábrázolása. Nem akarok belefutni még egy olyan regénybe, amitől kedvem támad bámulni egy Rosie the Riveter posztert félórán át, hogy helyreállítsa a lelki egyensúlyomat.

*spoiler
**A szexualizált nő/nő kapcsolatokat már nem is akarom felhozni, mert akkor aztán tényleg előtör belőlem az ördög öreganyja.
***Nem mintha én nem kedvelném Harryt, sőt; de azok után, ahogy a regényben lefesti magát, tényleg nagyon besokalltam attól, hogy (szinte) minden egyes vonzó nő doromboló macskává változott, amikor szóba állt velük.

Szörnyii>!
Jim Butcher: Storm Front

Őszintén szólva mostanában nem találkozok olyan könyvekkel, amikről gondolkodás nélkül tudok egy egész könyvet megtölteni. Erősen gondolkodnom kellett azon, hogy mi az, amit erről a könyvről tudok elmondani és nem minden második könyvről valaha. Erre jutottam:
– A stílus határozottan bejött. Nem kifejezetten röhögtem fel a poénokon, de egyáltalán nem lett ettől kínos. Kellemes humora van, nem olyanfajta ahol hasamat fogva fetrengek. Harry néha kiszól az olvasóhoz, de nem gyakran és nem oldalba böködősen.
– A humor ellenére néhol meglepődtem, hogy milyen drámát tudott hirtelen kerekíteni az író szinte a semmiből. (A semmiből nem az jelenti, hogy nincs alapja, hanem hogy anélkül váltott a humorosabb stílusról, hogy nem lett kiütő.)
– Krimiknél jellemző a kiégett nyomozó, aki alkoholproblémákkal küzd és/vagy a női nemmel szemben folyamatosan elgyengül. Technikailag Harry nem nyomozó, de annyira jól esett, hogy nem esett bele a nyomozó sémába. A hormonjai nála is megjelentek, de nem hagyta, hogy ez irányítsa a történéseket. Ez jöhet a jelleméből vagy hogy szeret úriemberként viselkedni, nem érdekel, csak az, hogy ez a továbbiakban se változzon.
– Furcsa volt nekem, hogy ennyire nem osztott meg semmit a nyomozóval. Megvolt utána a tipikus „nem akartalak belesodorni” indok, de ez vagy a felénél említette meg Harry, pedig előtte is bőven sok mindent eltitkolt. spoiler
– A világfelépítésben amit érdekesnek tartottam, hogy én még nem találkoztam olyan világgal, ahol ilyen szinten fel van vállalva a mágia és mégis hülyének nézik őket.

Mesemondó IP>!
Jim Butcher: Storm Front

I was genuinely surprised at how much I enjoyed this book. I am not big on crime and action literature, but I do love urban fantasy, and this one is very well done in that regard. I expected something with a lot of action, some magic, and decent language. Instead, I got a lot of magic, a lot of action, and enjoyable, cynical, well used language.
I do love the way Dresden uses magic. It's all logic, calculations, knowledge and experience. It has limits, it has rules, it needs ingredients, and it takes time. This is a huge plus compared to other books and movies that throw around magic like nobody's business. It reminds me a lot of White Wolf's Mage, and that, people, is a compliment.

naravna>!
Jim Butcher: Storm Front

Nem volt rossz, de stílusában annyira a YA fantasy könyveket hozza (gondolom az E/1 miatt, de sok volt a nyilvánvaló dolgok ismételgetése is), hogy sokszor idegesített. Azért benevezek a következő részre, érdekes volt, amit a mágiáról és Harryről megtudtunk.

doszka>!
Jim Butcher: Storm Front

Nem rossz könyv, de azért kellett volna még több bele ahhoz, hogy ötcsillagos legyen.
Harry karaktere szerintem nagyon jól van megalkotva egyszerűen imádom a stílusát, a koponya „google” meg tök jó ötlet volt :)
Ugyanakkor voltak részek ahol elmentek a gondolataim más irányba és nem tartott a történetben. Szerintem ezt a krimi szálat jobban is ki lehetett volna dolgozni, így alig több, mint 200 oldalon azért elég gyatra volt. Ha egykönyves kötet lenne, lehetett volna belőle egy hosszabb, jobban megalkotott és kifejtett krimi szálat csinálni, viszont így hogy ránéztem mennyi rész van, értem mi ez a sietség.
Úgyhogy számomra ez a könyv ad is valamit, meg nem is. Hiányolom azt, hogy jobban meglegyen oldva a történet kidolgozása, ugyanakkor kárpótol a főszereplő karaktere.

ViraMors P>!

Paranoid? Probably. But just because you're paranoid doesn't mean that there isn't an invisible demon about to eat your face.

ViraMors P>!

Like I said, I have this effect on machinery. It has something to do with being a wizard, with working with magical forces. The more delicate and modern the machine is, the more likely it is that something will go wrong if I get close enough to it. I can kill a copier at fifty paces.

ViraMors P>!

I tallied the score for the evening. Enigmas: lots. Harry: zero.

Kapcsolódó szócikkek: Harry Blackstone Copperfield Dresden
ViraMors P>!

My name is Harry Blackstone Copperfield Dresden. Conjure by it at your own risk. I'm a wizard. I work out of an office in midtown Chicago. As far as I know, I'm the only openly practicing professional wizard in the country. You can find me in the yellow pages, under „Wizards.” Believe it or not, I'm the only one there. My ad looks like this:
HARRY DRESDEN—WIZARD
Lost Items Found. Paranormal Investigations.
Consulting. Advice. Reasonable Rates.
No Love Potions, Endless Purses, Parties, or Other Entertainment
You'd be surprised how many people call just to ask me if I'm serious. But then, if you'd seen the things I'd seen, if you knew half of what I knew, you'd wonder how anyone could not think I was serious.

rlb_32557241>!

Science, the largest religion of the twentieth century, had become somewhat tarnished by images of exploding space shuttles, crack babies, and a generation of complacent Americans who had allowed the television to raise their children.

Chapter 1

Vicky3>!

Toot streaked out over Lake Michigan's waters again, a miniature silver comet, and vanished in a twinkling, just like Santa Claus. Though I should say that Santa is a much bigger and more powerful faery than Toot, and I don't know his true name anyway. You'd never see me trying to nab Saint Nick in a magic circle, even if I did. I don't think anyone has stones that big.

Kapcsolódó szócikkek: Mikulás · tündér
Vicky3>!

I gestured toward the room. „Because you can't do something that bad without a whole lot of hate,” I said. „Women are better at hating than men. They can focus it better, let it go better. Hell, witches are just plain meaner than wizards. This feels like feminine vengeance of some kind to me.”
„But a man could have done it,” Murphy said.
„Well,” I hedged.
„Christ, you are a chauvinist pig, Dresden. Is it something that only a woman could have done?”
„Well. No. I don't think so.”
„You don't think so?” Carmichael drawled. „Some expert.”

Lunemorte P>!

„Well?” Murphy demanded. „Are we dealing with magic here, or aren't we?”
„Either that or it was really incredible sex,” I told her.

chapter 2

Neko_siori>!

A man's magic demonstrates what sort of person he is, what is held most deeply inside of him. There is no truer gauge of a man's character than the way in which he employs his strength, his power. I was not a murderer. I was not like Victor Sells. I was Harry Blackstone Copperfield Dresden. I was a wizard. Wizards control their power. They don't let it control them. And wizards don't use magic to kill people. They use it to discover, to protect, to mend, to help. Not to destroy

Kapcsolódó szócikkek: Harry Blackstone Copperfield Dresden

The Dresden Files sorozat · Összehasonlítás