Átokvihar (A Dresden-akták 1.) 134 csillagozás

Jim Butcher: Átokvihar

Elveszett ​dolgok megtalálása. Nyomozás paranormális ügyekben. Tanácsadás. Útmutatás. Mindezt észszerű árakon. Semmi szerelmi bájital, kimeríthetetlen erszény, mutatványok és egyéb szórakoztatás.

Ilyen szolgáltatásokat kínál Harry, történetünk hivatásos mágusa, szakmájának legjobb – khm, voltaképp egyetlen – képviselője. Nem, nem az a Harry kezdett ilyen karrierbe az iskola után. Ő Dresden, Chicago profi magánnyomozója.

Amikor természetfeletti gyilkosság történik a városban, a rendőrség hősünket riadóztatja az ügy megoldására. A „mindennapi” világ ugyanis valójában tele van különös, mágikus dolgokkal, és a legtöbbjük nem bánik kesztyűs kézzel az emberekkel. Amikor egy mágus kell ahhoz, hogy elkapjon egy… nos, akármit, olyankor lép be a képbe Harry.

Csak egy gond akad. Az üzlet finoman szólva sem túl jövedelmező. Így, amikor a rendőrség tanácsadásra kéri fel egy hátborzongató kettős gyilkossághoz, amit ráadásul fekete mágiával hajtottak végre, Harry szeme… (tovább)

Pusztító vihar címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 2000

Delta Vision, 2018
360 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633952542 · Fordította: Tüzér Judit

Kapcsolódó zóna

!

Dresden, az egyetlen mágus, aki megtalálható a telefonkönyvben

30 tag · 32 karc · Utolsó karc: 2024. február 14., 18:44 · Bővebben

Harry Blackstone Copperfield Dresden · Bianca St. Claire · Karrin Murphy

Michigan-tó

vicomte P>!
Jim Butcher: Átokvihar

A Dresden akták első része az elvárásoknak megfelelően szórakoztató felütése egy klasszikus hard boiled sémákat követő krimisorozatnak, ahol a köteteket a nyomozó személye – aki ebben a sorozatban történetesen gyakorló mágus – kapcsolja össze.

A nyitókötet elvezet Chicago sötétebb bugyraiba, ahol igazi tőről metszett gengszterek, vámpírok, tündérszerzetek, meg persze mindenféle rendű és rangú mágusok élik a maguk életét, s űzik kisded vagy épp kimondottan veszedelmes játékaikat.
Harry Dresden, aki az aranyoldalakon is hirdeti magát, mint mágikus nyomozó, amikor épp nem a szkeptikus „muglik” idétlen tréfáit próbálja elviselni, akkor órabérben besegít a zsaruknak egy-egy fura és hátborzongató ügyben.
Épp egy igen gyomorforgató gyilkosság spoiler helyszínéről érkezik meg az irodájába, amikor ritka madár: egy valódi kliens, egy eltűnt férjét kereső nő jelenik meg nála, akinek tényleg egy varázslóra van szüksége, mivel azt gyanítja, hogy a férje valamiféle mágikus veszedelembe keveredett.
Bár Harry az elején némileg szkeptikus, de egyre több jelét tapasztalja annak, hogy valami van abban, amit a nő mond, s egyre komolyabban kezdi venni ezt az ügyet is. Közben persze ezzel párhuzamosan zajlik a nyomozás a bizarr gyilkosság ügyében is, és egyre gyanúsabb, hogy a két ügy nem is független egymástól…

Ahogy mondtam, Butcher jó iparos módjára ügyesen követi a hard boiled krimik szokásos forgatókönyvét: van több brutális gyilkosság, látszólag független, ám mégis kapcsolódó történetszálak, számos feme fatale, meg persze egyébként is minden nő gyönyörű és egzotikus spoiler és a szálakból szép lassan kibontakozik egy rohadtul mocskos ügy képe.
A főhőst, mint minden rendes magánkopót, természetesen számtalanszor megfenyegetik, tettlegesen is inzultálják, sőt még a fekete mágiát is bevetik ellene. De ő sem rest előkapni a mágikus talizmánjait, varázsitalt kotyvaszt spoiler, egy több ezer éves, koponyában lakozó, finoman szólva is pajzán szellem segítségével és még a varázspálca arzenálja is bevetésre kerül.
A tudatos sorozatépítés elemei is felbukkannak a könyvben: Harry múltja egyáltalán nem makulátlan, sőt kimondottan sötét foltok virítanak benne: nem véletlenül próbál úgy boldogulni ahogy, és a regény során a feje felett lebeg Damoklész kardja. spoiler

Az író a sötétebb jelenetek során is elszór számos poént (főleg, de szerencsére nem kizárólag kocka humort), hogy ezzel oldja a feszültséget, illetve ezzel a stílussal megteremti a hard boiled krimikre jellemző fanyar és ironikus hangulatot. Szerencsére Harry még túl fiatal és idealista ahhoz, hogy a cinikus legyen, úgyhogy legalább a kiégett zsaru kliséjétől mentes a regény.

Sajnos más kliséket azért hoz a sztori, és a történet logikája is legalább kétszer komolyabban megbucskázik, ezért a rutinosabb krimirajongók lehet, hogy húzni fogják a szájukat a sztorin, de nekem ennyi még belefért a négycsillagos élménybe.

Amál P>!
Jim Butcher: Átokvihar

Be kell vallanom, hogy nagyon rég szórakoztam olyan jól olvasás közben, mint amikor az Átokvihart olvastam. Jim Butcher olyan stílusban ír, amit én nagyon szeretek. Humoros, de mégis izgalmas megspékelve egy kis romantikával. Harry Blackstone Copperfield Dresden az egyetlen mágus, aki szerepel a telefonkönyvben és a rendőrség tanácsadóként alkalmazza. Egyszerűen imádnivaló a pasi, egy régimódi gavallér, aki előre engedi a nőket, kinyitja az ajtót nekik és macskája van. Ez nálam plusz pont, mert aki a cicákat szereti, rossz ember nem lehet. A történet maga nagyon fordulatos, izgalmas volt. Adott egy mágiával elkövetett kettős gyilkosság, felbukkan egy különleges drog, a maffia, vámpír és más természetfeletti lények, eltűnt férj. És Harry Dresden nyomában ott liheg a Fehér Tanács felügyelője is, aki szívesen látná mágusunkat holtan. Harry végig küzd, néha csetlik-botlik , de sikerül neki kibogozni a szálakat és legyőzni a gonoszt. Csak ajánlani tudom a Dresden-akták első részét mindenkinek, aki szereti a fantasy-t, az izgalmakat és a humort.

Jim Butcher: Átokvihar

Van egy új jó barátom. Mágus. Harry Blackstone Copperfield Dresden.
„Megidézés csak saját felelősségre. Amikor a dolgok különösek, amikor az éjszaka rémei felkapcsolják a lámpát, amikor senki más nem tud segíteni, hívjanak fel.
Benne vagyok a telefonkönyvben.”

ViraMors P>!
Jim Butcher: Átokvihar

Bár nem ez az első alkalom, viszonylag ritkán olvasok el egy könyvet más nyelven, mint ahogy egyszer már olvastam. Az Átokvihartól ráadásul némiképp tartottam is, mert amit a másik fordításról tudok, az a kritikán aluli kategóriába tartozik. Tudom, másik fordítás… de akkor sem voltak alaptalanok a félelmeim. Ugyanakkor – az eddigi két kötet alapján – a Dresden akták nagyon az én sorozatom, ezért mindenképpen kellett adnom egy esélyt az új magyar kiadásnak. Jelentem, nálam sikeresen vizsgázott.
Egyéb tekintetben nem nagyon tudok mást mondani, mint amit kb másfél éve a Storm Front-nál leírtam spoiler. Noir és urban fantasy több, mint kellemes elegye a regény. Harry Dresden jól felépített sötét világba kalauzol bennünket, árnyak, rémek, mágusok, vámpírok és gyilkosságok közé. Továbbra is nagyon kedvelem a stílusát, azt hogy egyszerre cinikus, mégis elbűvölő.
Én azt mondom: csak így tovább. Hamarosan jöhet a Teliholdkór, és remélem, nem kell túl sokat várnunk a többi részre sem magyarul.

Keiran_Rowley IP>!

Átok verte Chicago

Borzalmas, konkrétan szétveti a könyvet a szív. Kirobbanó élmény! De komolyan.

A Dresden-akták indító kötete (ami kicsit újraindul a Teliholdkórral) szexuális aktusokba oltott szíveket tépő gyilkosságokkal kezdődik és robog egy olyan viharba, amiben minden urban fantasy olvasó menthetetlenül elveszik. Butcher ugyanis zseniálisan adagol mindent, ami egy majdnem hard boiled, régi vágású természetfeletti nyomozós történethez kell. Harry Dresden az egyetlen mágus, akit megtalálhatsz az Arany Oldalakon, akinek aranyból van a szíve és aki egy aranyember. Szeretnivaló a fanyar humorával, a lovagias elveivel, ugyanakkor a nem túl tökéletes jellemének minden esetlenségével. Van itt minden, kérem szépen, a brutális gyilkosságoktól, az alvilági figurákon át a koponyában pislákoló szexcentrikus géniusz-lidércig. :D Van itt ugyanakkor egy csipetnyi mágia, egy csipetnyi nyomozás, egy csipetnyi Uraság is, mindez tökéletesen adagolva.
Remek sorozatindító kötet, érdemes belefogni!

Kiknek ajánlom? Sorozatfüggő fantasy rajongóknak, fantasyfüggő binge-előknek, citromízű humorrajongóknak.
Kiknek nem ajánlom? Jane Austine rajongóknak és hardcore romantikus fantasy olvasóknak.

Morpheus>!
Jim Butcher: Átokvihar

Ezt hívják ponyvának, annak tökéletes, már ha valaki nem hányja össze magát a gejl ízektől. Nekem majdnem sikerült… Soha többé Jim Butcher, még akkor se, ha nem lenne utazáskor olvasnivalóm, de meglátnám a pályaudvaron száz forintért a könyvét… Csak azért nem hagytam abba, mert tényleg utazás közben olvastam…

zamil>!
Jim Butcher: Átokvihar

Egy kellemes szórakoztató könyv, ami nem is, akar több lenni. Nem bonyolítja túl, nincs tele újabbnál újabb ötletekkel, nem akar mély gondolatokat ébreszteni, egyszerűen csak szórakoztatni, ezt viszont jól csinálja.
Kicsit végig olyan érzésem volt, mintha a Hawk&Fisher regények mintájára írtak volna egy korunkba játszódó mágiával átitatott regényt. Amúgy tényleg szög egyszerű a képlet, egy jól kitalált főhős, akit azért meg lehet tépázni a történetbe, és bármilyen történet, amit erre az alternatív világba be lehet képzelni. Nem véletlen lett sorozat, akinek az első rész tetszik az valószínűleg a folytatásokra is vevő lesz.

FélszipókásŐsmoly P>!
Jim Butcher: Átokvihar

„If there's something strange, in your neighborhood, who you gonna call?”
off

Természetesen Harry Dresdent – aki még véletlenül sem Potter, hanem Copperfield és Blackstone, és igen… hivatásos varázsló. Megtalálható a telefonkönyv szakmai tudakozó részében. Tulajdonképp ő az egyetlen, megbízásra praktizáló mágus Chicagóban. Besegít a rendőrségnek (pontosabban a különleges ügyek osztályának) mint tanácsadó nyomozó.

Egyszemélyben idézi meg Sherlock Holmest, Harry Houdinit, Harry Blackstone-t, David Copperfieldet, Philip Marlowe-t, Gandalfot… na jó, őt mégsem, de több utalás van a Gyűrűk Urára (sőt, Tolkienra), hisz bevallottan hatott a szerző munkásságára. Emlékeztet még a zsémbes John McClane-re, a koponyával beszélő Hamletre, de akár Peter Grant, a Vasdruida vagy a Mosoda-akták is eszünkbe juthat olvasása közben. Már a rengeteg popkulturális és klasszikus utalás mellett, ami szerepel a könyvben. Stílusát áthatja a kilencvenesévek korszelleme és a klasszikus magánnyomozós krimik noir hangulata. A lénykavalkád és a látványos varázslatok sokszor a Dungeons & Dragonst idézik. Derűlátó szemlélet jellemzi a főhőst, üdítően fanyar (vagy súlyos kocka) humorral megfűszerezve. Olyan karakter, aki rögtön megragadja az olvasó figyelmét. Egyértelműen férfiközpontú, férfinézőpontból írt regény, de azért nem annyira, hogy eltántorítsa a női olvasókat.

2011-ben volt egy kísérlet a sorozat hazai indítására. Szép volt a kivitel, élvezhető a szöveg, de sajnos aligha pontos a fordítás (rengeteg utalás elveszett a felszínes munka következtében, átértelmeződtek és kimaradtak kifejezések, illetve belekerültek olyanok, amik nem voltak az eredeti szövegben). Nagy öröm, hogy 2018-ban a Delta Vision felkarolta a sorozatot, és új, alapos, pontos, stílusában is szöveghű fordításban megjelentette az első részt, majd röviddel utána a másodikat, aztán káprázatos ütemben folytatva a kiadást (már a nyolcadik kötetnél tart a sor).

Apropó, időrendi olvasós univerzumpolc: link

Városi legendákkal és punkosított mítoszokkal teli, bámulatosan gazdag világba von be a regény – az ábécé majd' minden betűjére jut egy lény/faj: spoiler. Mindezeket számos alfajtával, bizarr dimenziókkal, paradoxonokkal, maffiával, titkos természetfölötti társaságokkal tetézi. Ráadásul úgy, hogy nem akad az ember torkán ez a sokminden! Érzékkel merít a bőség kosarából, találékonyan használja a toposzokat, káprázatosan játszik az elemekkel. Izgalmasan megírt küzdelmekkel, meghökkentő fordulatokkal, érdekes mitológiai utalásokkal él.

Az első regényben (aminek egyébként van képregényváltozata is) egy kettős gyilkossághoz hívják, de ez sötétebb helyekre vezet, mint a fekete mágia, amitől első látásra bűzlik az ügy. spoiler Az egyre viharosabbá váló körülmények közepette Harrynek még a mágiatörvények ítélőszékével is szembe kell néznie.

AJÁNLOM:
– egy könnyed, de izgalmas urban fantasyra
– egy paralényekben gazdag természetfölötti kalandra
– egy varázslással és varázsitalokkal megfűszerezett detektívtörténetre
– egy nagyszabású, remek színvonalú sorozatra
vágyóknak.

Nuwiel P>!
Jim Butcher: Átokvihar

Egészséges szkepticizmussal fordulok olyan sorozatokhoz, amikért mások lelkesen rajonganak, különösen, ha még nem olvastam az adott szerzőtől. A Delta Vision fórumán az olvasói ajánlások között találkoztam először Jim Butcher nevével, azonban idén tavaszig nem látszott mozgolódás az ügyben, így el is feledtem, hogy valaha szóba került. Idén tavasszal azonban végre megjelent a Dresden-akták első részének újra kiadása, majd rövid időn belül a második rész is, mutatva ezzel a kiadó elkötelezettségét a sorozat iránt. Abban mondjuk senki sem kételkedik, aki ismeri őket, hogy ne vinnének végig valamit, amit elkezdtek (és nem totális anyagi bukás), legfeljebb azon lehet lamentálni, hogy éves vagy öröknaptárat használjon az ember a megjelenések számon tartására :P

A fülszöveget és az első fejezeteket olvasva nem tudtam nem Dirk Gentlyre asszociálni, ettől az érzéstől pedig nem is tudtam megszabadulni a könyv végére. A hangulat azonban kellően megkülönbözteti a két művet (és egy lábjegyzet szerint is J. R. R. Tolkien hatott leginkább Butcherre az íráskor, lásd a mágusokat felügyelő Fehér Tanácsot): az Átokvihar komor, sötét hangulatú, ízig-vérig krimi az akciódúsabb fajtából. A történet maga nem bonyolult, hamarabb rá lehet jönni mindenre, minthogy Harry (spoiler) fejében kigyúlna a világosság, de nem is ez viszi el a hátán a könyvet. Itt-ott humoros (spoiler), épp eleget mutat meg a világból, hogy ne legyen hiányérzet, de később jobban belemerülhessen. Gyorsan haladtam vele (naná, majális helyett otthon pihentem és olvastam), és a kezdeti bizonytalanság után a végére egyértelműen megkedveltem.

Ambiciózus tervei vannak a kiadónak a sorozattal, én drukkolok nekik, hogy bejöjjenek. Majd a pénztárcámmal is szavazok.

Szilárd_Berke IP>!
Jim Butcher: Átokvihar

Fekete Kullgan gyors időutazást követően nagyvárosba költözik (konkrétan az alternatív Chicago-ba), felcsap démonokat levadászó/misztikus bűnesetek után szimatoló nyomozónak, és persze kalapot visel, továbbá kevesebbszer káromolja az isteneit, és kisatíroz pár varázslatot a Grimoire-jából. :D
Vannak itt (is) tündérek, amolyan Pampúros formátumban, csak kevéssé kiszámíthatatlanok/furák, dögös megbízó(nők), és akad elég baja a maffiával, saját varázsló „tanácsával” (akik természetesen gyűlölik a szabályszegőket, a különcködőket), de legfőképp egy sötét útra tévedt mágussal.
Szóval a cselekmény dinamizmusára nem lehet panasz, vér is folyik rendesen, pont, amennyi „kell”, és akad pár horrorba hajló jelenet (nem lesz belőle lovecrafti „weird”, de nem is ez a cél, vélhetően). Kétségtelenül van sajátos íze a karakternek és a világnak – biztosan olvasom majd a folytatásokat is. Most már csak annak kell gyorsan utána nézzek, ki volt előbb: Dresden vagy Kullgan. ;)

ViraMors P>!

Azt mondják, mi mágusok ravaszok vagyunk. De higgyenek nekem, mi semmik, de komolyan semmik sem vagyunk a nőkhöz képest.

Chöpp >!

A mágusoknak előjoga a zsémbesség.

chhaya>!

Paranoiás lennék? Valószínűleg. De az, hogy valaki paranoiás, még nem jelenti azt, hogy nem leselkedik rá valahol egy démon, hogy lezabálja az arcát.

Kapcsolódó szócikkek: démon · paranoia
Dávidmoly>!

Egy ember jellemének nincs igazabb mércéje, mint az, ahogy az erejét, a hatalmát használja.

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · jellem
Dávidmoly>!

Fenn kellett tartanom a kényes egyensúlyt a bajra való felkészülés és annak keresése között.

Chöpp >!

Gyorsan vettem egy mély levegőt, és kilégzés közben nagyon kellett igyekeznem, hogy ne mormoljak el valami félig latin kifejezést, amely lángra lobbantaná és hamukupaccá változtatná. Rosszul reagálok a félelemre.

Kapcsolódó szócikkek: Harry Blackstone Copperfield Dresden
Chöpp >!

A világ egyre furcsább lesz. Sötétebb, minden egyes nappal. A dolgok örökké gyorsabban és gyorsabban forognak, azzal fenyegetve, hogy egyszer teljesen félrecsúsznak. Sólymok és solymászok. A centrum gyönge.

Kapcsolódó szócikkek: William Butler Yeats
Chöpp >!

Olyan helyet szeretnék létrehozni, ahol a dolgok valamivel csendesebbek. Ahol a trollok a hídjaik alatt maradnak, és a tündék nem csapnak le, hogy ellopják a babákat a bölcsőjükből. Ahol a vámpírok tisztelik a határokat, és az elfek ügyelnek a modorunkra.

Chöpp >!

Az elfek többsége igen szorgalmasan irtózott a nyomtatott szótól.

Chöpp >!

Én, Harry Blackstone Copperfield Dresden voltam. Mágus, márpedig a mágusok irányítják a hatalmukat, és nem hagyják, hogy az irányítsa őket. És a mágusok nem ölnek a mágia segítségével. Ők felfedeznek, védelmeznek, rendbe hoznak és segítenek vele. Nem pusztítanak.

Népszerű triviák

FélszipókásŐsmoly P>!

A Dresden-akták találkozása Miles Vorkosigannal – Glynn Stewart így jellemezte Starship's Mage című sorozatát, amelyben összekapcsolódik a szokványos, kézmozdulatokkal előidézett varázslás és a fénynél gyorsabb űrutazás.

[tvtropes.org]

Kapcsolódó könyvek: Lois McMaster Bujold: Maréknyi becsület · Jim Butcher: Átokvihar · Glynn Stewart: Starship's Mage

Lois McMaster Bujold: Maréknyi becsület
Glynn Stewart: Starship's Mage