Gondolkozz ​ezeken 6 csillagozás

Szabadságról, szeretetről, szépségről
Jiddu Krishnamurti: Gondolkozz ezeken

Jiddu Krishnamurti (1895-1986) korunk egyik legelismertebb nagy tanítója és filozófusa. Több évtizeden át tartott előadásokat világszerte, amelyek gyöngyszemeit számos nyelven őrzik könyv alakban. Emberek milliói olvassák munkáit, követik gondolkodásmódját és tanításait. Akár egy régi beszélgetésről ír, akár a naplementét festi le találó szavaival, akár nyilvános előadást tart, szavai mindig részrehajlás és elfogultság nélkül valók, egyetemes érvényűek, és különös, megindító módon tárják fel emberi problémáink gyökereit. Jelen kötet e nem mindennapi spirituális mester tündöklő és éleslátó megfigyeléseit adja közre a bennünket körülvevő világról, és az abban elfoglalt helyünkről.

Édesvíz, Budapest, 2004

Jiddu Krishnamurti: Gondolkozz ezeken Szabadságról, szeretetről, szépségről

Krishnamurti beszél, beszél és beszél. Bármit kérdeznek, mindig ugyanazokról. Persze hogy mindenkinek az a fontos, és lényeges, amire saját magától jött rá. Nekem kissé egyoldalúnak tűnik. Egyébként nem rossz, csak kevesebb, mint fele ennyiben is elég lett volna.

Faludy György: Krisnamurti beszél:

„A vizsgálódás célja értelmetlen.
Tépdesd a rózsa szirmait, míg a
virág helyett a szár marad kezedben.
Tüskés szár: ez a metafizika.
A valóság sosem vonja magához,
hanem taszít minden teóriát.
A pénzvágy és a szenvedély megátkoz,
s ellenséged lesz az egész világ.
Meditálj s mindjárt tiéd az Idő.
Ne érdekeljen sem múlt, sem jövő,
csak a jelenre szegezd a szemed,
ne nézz mást, csak a tiszta, meztelen
előtted álló valót és veled
marad a Szépség és a Szerelem.”

(Ottawa, 1981)

darkfenriz

Jiddu Krishnamurti: Gondolkozz ezeken Szabadságról, szeretetről, szépségről

Vannak benne jó meglátások és elgondolkodtató sorok, de sokszor túl leegyszerűsítettnek éreztem a mondanivalót, vagy egyes esetekben betarthatatlannak.

ludovika

Jiddu Krishnamurti: Gondolkozz ezeken Szabadságról, szeretetről, szépségről

az élet túl illetve meg-éléséhez adhat mankót. (nem kifejezetten csak a vallás követőinek)

Chöpp

A jelenlegi oktatási rendszer azt mondja meg nektek, hogy mit gondoljatok, és nem tanít meg benneteket arra, hogy miként gondolkodjatok, hogyan hatoljatok a dolgok mélyére, és hogyan fedezzétek fel őket. Az iskola pedig csak akkor lehet méltó a nevére, ha mind a tanárok, mind a diákok tudják, hogyan kell gondolkodni.

Szabadság és szeretet, 37. oldal

Kapcsolódó szócikkek: oktatás
Qwerf

Az oktatásnak kétségkívül nincs semmi értelme, ha nem segít nektek abban, hogy megértsétek az élet hatalmasságát, annak minden finomságával, különleges szépségével, szomorúságával és örömeivel együtt. Lehet, hogy mindenféle tudományos fokozatokat szereztek, egy csomó betűt biggyesztetek majd a nevetek elé, és nagyon jó állásra tesztek szert; ám vajon mi értelme ennek az egésznek, ha közben eltompul, megfárad és érzéketlenné válik az elmétek?

Az oktatás feladata - 11. oldal

Kapcsolódó szócikkek: oktatás
Chöpp

Ha valóban tanultok, egész életetek során tanultok, és akkor nem léteznek számotokra tanárok. Ha valóban tanultok, minden megtanít benneteket valamire – a lehullott falevelek, a szárnyaló madarak, a szagok, a könnyek, a gazdagok és a szegények, a síró emberek, az asszonyok mosolya, a férfiak gőgje. Mindenből tanultok, ezért nincsenek vezetők, filozófusok, nincsenek guruk. Ilyenkor maga az élet a tanító, és folyamatos tanulás állapotában éltek.

Az oktatás feladata, 15-16. oldal

Kapcsolódó szócikkek: oktatás · tanulás
Chöpp

A társadalom mindenkit befolyásol, folyamatosan formálja a gondolkodásotokat, és a társadalom e külső nyomása fokozatosan belső kényszerré alakul át; ám akármilyen mélyre hatol is ez a befolyás, továbbra is kívülről érkezik, és mindaddig nem is létezik semmiféle belső dolog, amíg nem szabadultok meg ettől a kondicionálástól.

Konformitás és lázadás, 109.o.

Chöpp

Ám hogy megismerhessétek elmétek betegségét, korlátait, béklyóit és akadályait, és meg is értsétek azokat, nem szabad elítélnetek ezeket a dolgokat, nem szabad kijelentenetek, hogy azok jók vagy éppenséggel rosszak-e. Előítéletek nélkül kell megfigyelnetek őket, anélkül hogy véleményt alkotnátok róluk – és ez különösen nehéz feladat, mivel pontosan az efféle ítéletalkotásra neveltek benneteket.

Az ártatlanság magabiztossága, 126.o.

Chöpp

… soha életetekben ne fogadjatok el semmit magától értetődőnek; mindig tegyetek fel kérdéseket, mindig vizsgáljatok meg mindent. Ha így tesztek, meg fogjátok tapasztalni, milyen különleges, soha véget nem érő dolog az elmétek – és az ilyen elme számára nem létezik a halál.

Tudás és hagyomány, 207.o.

Chöpp

A legtöbben szeretet nélkül nőttök fel, ezért teremtetek olyan társadalmat, mely éppoly szörnyű, akár a benne élő emberek.

A szeretet egyszerűsége, 235. oldal

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Chöpp

Az elmétekben benne van maga az egész emberiség, és ha felismeritek ezt, végtelen együttérzés fog eltölteni benneteket.

Konformitás és lázadás, 110.o.

Chöpp

Az emberek mindenütt folyton ilyesmiket csinálnak, civilizációkat teremtenek, melyek néhány évszázad leforgása alatt romba dőlnek, háborúkat idéznek elő, a saját képmásukra formálják Istent, legyilkolják egymást a vallás vagy az állam nevében, békéről és testvériségről beszélnek, miközben jogtalanul bitorolják a hatalmat, és könyörtelenek az embertársaikkal, ugye? És vajon tényleg ez lenne az ember valódi feladata?

Az élet folyója, 182.o.

Chöpp

… a helyes oktatás feladata az, hogy segítsen megtanulnotok gondolkodni, hogy önbizalomra tegyetek szert a gondolkodásotok által. Ha ez bekövetkezik, nem pusztán gépek lesztek, hanem kreatív emberi lényekké váltok.

Tudás és hagyomány, 204.o.