Talleyrand 10 csillagozás

Jevgenyij Tarle: Talleyrand Jevgenyij Tarle: Talleyrand Jevgenyij Tarle: Talleyrand Jevgenyij Tarle: Talleyrand Jevgenyij Tarle: Talleyrand Jevgenyij Tarle: Talleyrand Jevgenyij Tarle: Talleyrand Jevgenyij Tarle: Talleyrand

Talleyrand volt az, aki – egyik kortársának szellemes aforizmája szerint – mindenkit eladott, aki megvásárolta őt. Püspök volt az ancien regime-ben, a Nemzetgyűlés elnöke a forradalom idején, Brumaire egyik előkészítője és Napóleon külügyminisztere a konzulátus és a császárság alatt, majd elárulta császárát és a restauráció külügyminisztere lett. Élete alkonyán még tevékenyen részt vett a Bourbonok megbuktatásában és Lajos Fülöp nagy befolyású londoni követeként fejezte be közéleti pályáját. Tegyük hozzá, hogy pályafutását koldusszegényen kezdte, egész életében szórta a pénzt kártyára, nőkre, fényűző életre, s mikor meghalt, mérhetetlen vagyont hagyott családjára. Megvesztegetési és tőzsdei ügyleteiről már a kortársak legendákat meséltek. Mi volt a titka ennek a sánta, rosszképű karrierlovagnak, aki mellesleg meghódította kora legszebb, legszellemesebb asszonyait is?

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sikerkönyvek Gondolat

Franklin-Társulat, Budapest, 1949
234 oldal · keménytáblás · Fordította: Szőllősy Klára

vjacintka>!
Jevgenyij Tarle: Talleyrand

Tarle kissé nyers és dokumentarista stílusa szerintem teljesen jól szuperál Talleyrand életének felvázolásával.
Töménytelen információ, de nem túl száraz és nem koncentrál lényegtelenebb dolgokra.
Helytálló megközelítése a történelem egyik legnagyobb és egyben legokosabb szélhámosának, se nem fekete se nem fehér.

vjacintka>!

„Képzelje herceg” – válaszolta Talleyrand majd folytatta
„Bonaparte már 7 éve gyanúsít engem”
„Hogyan?” – Kiáltott fel Ligne herceg
„Csak 7 éve? Én már 20 éve gyanúsítom önt árulással”