Balkézről ​jött történetek 4 csillagozás

Jesús Moncada: Balkézről jött történetek

Jesús ​Moncada (1941–2005), a modern katalán próza egyik legkiemelkedőbb alkotója, az Ebro partján fekvő bányászvároskában, Mequinensában született. Ezt a római időktől fogva létező, korokon át fennmaradó várost egy gigantikus vízi erőmű tározójának hullámai nyelték el a 70-es évek elején. A szülőföld, a gyermekkor színterének átalakulását, eltűnését békeidőben kevesen érik meg ilyen drámai módon. Moncada kivételes írói tehetsége azonban feltámasztotta a víz alatti várost. Hajdanvolt lakói, a bányászok, folyami hajósok, híres kapitányok, hajóácsok tovább élnek az író elbeszéléseiben, regényeiben, melyek helyszíne szinte kivétel nélkül Mequinensa, amely ma már az irodalmi világörökség részeként védelem alatt áll. A Balkézről jött történetek a szerző első elbeszélései. Nagyszerű humorral, mély szeretettel és gyengédséggel megrajzolt képek, amelyekben az ecset és a toll között sokáig választani nem tudó festő-író megörökíti az övéit.

Jesús Moncada nem ismeretlen a magyar… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Katalán Könyvtár L'Harmattan

L'Harmattan, Budapest, 2012
150 oldal · ISBN: 9789632365336 · Fordította: Nemes Krisztina

iniesta >!
Jesús Moncada: Balkézről jött történetek

Elég bárgyú módon megírt történetek – mármint egyesével. Egy nagy kivétel a ravaszul perverz sánta Silveri szerelmes éjszakája. Mégis, egyben ez a tizenöt elbeszélés több, mint tizenötször egy – nem a hangvétel, nem az eszmény, de összességében valamilyen módon a díszlet és a tér (ti. a katalán falu, illetve a katalán falu egy melankolikusan szeretetteljes szemszögből nézve) egységesít. Van kötet. Csak a tartalma gyengécske.

robinson P>!
Jesús Moncada: Balkézről jött történetek

Színes, vegyes. Spanyol életképek. Hol tüzes, hol vicces, hol meg szomorú. Mint az élet. Érdekes volt. Tetszett az öreg villamosvezető utolsó munkanapja, az Áradás, A folyópart szirénje, és a záró Régi kották is. Olyasmi volt mint egy ínyencfalat a megszokott ízek között.

Meli23>!
Jesús Moncada: Balkézről jött történetek

Egyszerű emberek kiragadott életképei ezek a kis történetek. Tomàs d'Atura bal szeme, Az öreg villamosvezető és az Áradás nagyon tetszett.

cassiesdream>!

– Ha a pap még életben van, akkor ez még nem forradalom – gondolta megkönnyebbülten Aristides.

71. oldal (Holdra szállás)

Meli23>!

Tudni kell tűrni, amíg elmúlnak a nehéz idők, és remélni, hogy a dolgok jobbra fordulnak. Mert egyszer úgyis jobbra fordulnak.

76. oldal (Holdra szállás)