A ​nomádok földje 54 csillagozás

Túlélni Amerikát, avagy a boldog társadalmonkívüliség
Jessica Bruder: A nomádok földje

A ​nomádok földje tényfeltáró történet az amerikai gazdaság sötét mélységeiből, és azokról, akik a túlélés reményében feladták addigi életüket.

Észak-Dakota cukorrépaföldjeitől Kalifornia kempingein át az Amazon texasi CamperForce programjáig a munkaadók új, alacsony költséggel járó munkaerőforrásra bukkantak: a folyton úton lévő, huszonegyedik századi nomádokra. A nagy gazdasági válságnak ők a láthatatlan áldozatai. Ők, akik tízezrével indultak útnak lakókocsivá alakított kisbuszaikban, az egyre növekvő nomádtársadalom tagjaiként. Ők, akik nem adják fel a reményt.

„Akik azt hitték, a 2008-as anyagi összeomlás rég véget ért, meg kell hogy ismerjék azokat az embereket, akiket Jessica Bruder bemutat perzselő, gyönyörűen megírt, életteli, felkavaró (és időnként igen humoros) könyvében” – mondták a könyv méltatói. Hasonlóképpen fogalmaztak a kritikusok az Oscar-díj-átadón is, miután a könyv alapján készült azonos című film három díjat nyert, főszerepben a csodálatos… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Európa, Budapest, 2021
358 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635044900 · Fordította: Dranka Anita
Európa, Budapest, 2021
360 oldal · ISBN: 9789635045556 · Fordította: Dranka Anita

Kriszta_89 P>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Jessica Bruder: A nomádok földje Túlélni Amerikát, avagy a boldog társadalmonkívüliség

Ismét egy jó kis társadalomkritika az amerikai „álomról”, ami sokak szeme előtt ott lebeg és ott is marad. Tudom sehol sem fenékig tejfel az élet, de azért ez a nomád életmód Európában nem trend, mint ott.
Mindehez hozzájárult a nagy ingatlanválság, illetve a magas albérleti árak, amik által lakókocsiba kényszerültek emberek. Minden korosztályt érint ott nagyjából, de főként az 50+os korosztály esett ennek áldozatául. Számomra belegondolni is szörnyű, hogy nyugdíjaskorú szüleink/nagyszüleink éljenek esetleg így és dolgozzanak az országot járva különböző alkalmi munkák után kutakodva.
Az Amazon CamperForce-t legszívesebben likvidálnám a „munkahelyek” világbálól, ahogy a dolgozókkal bánnak, úgy gondolom az állatokkal is tisztességesebbek vagyunk már. Ahol majd egy levél fájdalomcsillapító kell egész napra, hogy elvégezd a munkád a fájdalmaid enyhítésével… mindent elárul!
Mindezek ellenére példát mutató a pozitivitásuk és a kitartásuk. Az élni akarásuk, hogy nem akarnak hajléktalan nélkülözőként élni, hanem keresik a reményt egy jobb felé és meg is tesznek mindent ezért.

Jessica Bruder: A nomádok földje

Egy regényt vártam, ez pedig egy dokumentarista jellegű írás volt, amit egyáltalán nem bánok így utólag. Nem egybefüggően, hanem több történeten, több emberen keresztül ismerjük meg ezt a számunkra szokatlan közösséget, akik fix otthon nélkül, lakóautókban járják Amerikát, leginkább munka miatt változtatják a helyzetüket és a lakóautókra vonatkozó szabályok miatt, szóval távol állnak attól a romantikus elképzeléstől, amit én elsőként kialakítottam róluk.
Jessica Bruder szeretettel és éleslátással ír ezekről az emberekről, akik egyre kreatívabb módokat találnak a túlélésre. Akik igyekeznek bizakodóak és pozitívak maradni és nem elveszteni a reményt, keményen és kitartóan mennek tovább.
Nagyon szomorú volt olvasni ezeknek az embereknek a történetét, akik azonban szívósságukkal, kitartásukkal, kreatívságukkal példát mutatnak. Ott van a szabadság érzése is az életükben, de ez egy nagyon nehéz szabadság, melyet kemény munkával kell fenntartani.

Nyugtalanító, felzaklató és lebilincselő olvasmány.

Bővebben: http://www.konyvutca.hu/2022/06/jessica-bruder-nomadok-…

Irsa_Petra P>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Ez egy igazán érdekes történet, csak éppen nem valami jól megírva. Számomra sok helyen untatott az írásmód, száraznak éreztem.
Mégsem szeretnék sok csillagot levonni, hiszen amiről szól a könyv, arról érdemes beszélni. Hihetetlen számomra, hogy (idős) emberekben mennyi erő van, hogy felkerekedjenek, útra keljenek, mindent maguk mögött hagyva egy élhetőbb jövő érdekében. Persze rákényszerülnek sokszor, hogy ezt tegyék, de akkor is rengeteg tenni akarás van bennük.
Sok jót hallottam a filmről, én is szeretném megnézni a közeljövőben.

ekofalusi>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Megrázó és nagyon érdekes volt olvasni azokról a milliókról, akik az USA-ban furgonokban, buszokban, sőt, átalakított személyautókban élnek és vándorolnak, felocsúdva a nagy amerikai álomból. Olyan idősebb emberek ők, akik a válság következtében, a leszakadó középosztály tagjaiként házaikat, szellemvárossá vált lakóhelyeiket hátrahagyva kezdtek egy olcsóbb, ugyanakkor izgalmakban teli és megbízható társak által kisért – általuk szabadnak tartott – életbe.
Nagyon meghatónak találtam, ahogy ők saját életformájukat megkülönböztetik a hajlékatalanoktól és azt is, ahogy az egymás támogatásán és az egymásra figyelésen alapuló sajátos társadalmuk működik.
A nomádok a vándorló életmódjuk mellett alkalmi munkákból élnek. Számos, olcsó munkaerőt toborzó munkáltató épít rájuk. Mind közül a legkegyetlenebb és legkiábrándítóbb, a biztos munkalehetőség miatt „kihagyhatatlan” Amazon. A munkáltató, aki azzal teszi elviselhetőbbé a körülményeket, hogy a falakra fájdalomcsillapító adagolókat szerel. Számomra megdöbbentő volt betekinteni ezekbe az óriás raktárakba és az azok köré épült lakókocsi városokba. off
A szerző újságíró, aki három éven keresztül egy furgonnal utazva ismerkedett ezzel az életmóddal. Szerintem nagyon jó könyvet írt.

Olvasás után megnéztem a filmet is, ami nagyon jól kiegészíti a könyvet. Tökéletesen visszaadja azt a hangulatot és azt a képi világot, amit olvasás közben elképzeltem.

Pumukli82 >!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Nagyon érdekes és rengeteg információt adó könyv ismét. Megmutatja mit él át a nagy pénzügyi válság óta az amerikai középosztály jó része, mi történt velük. Hogyan használják ki az óriáscégek az idősödő vagy nyugdíjas mindenüket elvesztett embereket. Rengeteg tény, adat helyszín, fotókkal linkekkel, tanúkkal. Több sorsot is testközelből mutat be. Dokumentarista mégis olvasmányos. Rengeteg dolog kavarog most bennem, biztos hogy a filmet is meg fogom nézni és a linkeket is mindet megnyitom. Rendkívül érdekes életforma, még ha nem is 100% ban saját döntés. De lehetőség amit sok Európai országban nem lehet megtenni pedig itt is sok ember él kilátástalan helyzetben….

zia P>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Dokumentumregény arról, hogy milyen az élet az „amerikai álmon” túl.

Books_of_Peter P>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

„Ők mind érdemes, együttérző, keményen dolgozó amerikaiak, akiknek lehullott a lepel a szemük elől. Miután egész életükben az amerikai álmot hajszolták, rá kellett jönniük, hogy átverés volt az egész.”

Jessica Bruder nagyon informatív társadalomábrázolást ad az amerikai nomádokról, akik túl a középkoron, folyamatos mozgásban, szezonális munkákkal tartják fent magukat. Közös tulajdonságuk, hogy nincs már vesztenivalójuk, mivel vesztettek már sokat. Az USA-ban a magas lakhatási árak miatt egy kényszerű helyzetbe kerülnek, erről szól a könyv.
Nekünk európaiaknak elég életidegen ez az egész, szívesen olvastam róluk ebben a dokumentumfilm jellegű műben. Nem egy egybefüggő történet, inkább sok kicsi, bemutatva „létező” nomádokat, az Amazon Camperforce működését, az összetartó és segítő közösséget, amely szép lassan kialakult a több tízezer (százezer?) főt is érintő kommunában.
Az írónő jól ír, sokszor olyan érzésed van, mintha te is ott lennél a lakókocsiban, vagy próbálsz megfelelni egy sokadik kiszipolyozó munkahelyen. Autentikus is egyben, mivel a szerző maga is kipróbálta ezt az életvitelt, sőt, még a robotizált Amazon Camperforce raktárában is dolgozott és cukorrépaszedésben is szerzett tapasztalatokat.
Azoknak ajánlom, akiknek tetszik ez az életmód vagy esetleg van bármilyen amerikai kötődésük.

dataispretty>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Hát, erősen gondolkodom, hogy életemben bármit is vásároljak -e még az amazonról…

L_Reggie P>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Ez egy igazán különleges regény, ami egy olyan világba enged betekintést, amiről keveset lehet tudni, és amit valószínűleg nem sokan fognak átélni. Az autós nomádok szubkultúráját mutatja be részletesen és tiszteletteljesen a könyv, és teszi ezt úgy, hogy közben nagyon szórakoztató olvasmány is. Bár az igaz, hogy helyenként eléggé nyomasztó is lehet. Szomorú az ok amiért sokan erre az életmódra kényszerültek, hogy nem tudták fizetni a lakást, a tartozásokat, a számlákat, és ebben nem kaptam segítséget senkitől… De közben bámulatos olvasni, hogy nem adják fel, mentek előre, és berendezkedtek erre a nehéz, de egészen felszabaditó életvitelre. Olyan jó volt olvasni, hogy mennyi kitarts és leleményesség van az emberekben, és micsoda közösséget is alkotnak. Segítenek egymásnak, barátságokat kötnek, de közben mindenki egy szabad személyiség. Az könyv az illúziókkal is leszámol, nagyon realisztikusan mutat be mindent a szerző, miden jót és rosszat. Hogy nem úgy van az, hogy egyik napról a másikra már nomádként élhetsz. Sok tervezés, szervezés, és ötletelés kell ehhez az életmódhoz. Plusz fejben is átkell állni erre az áj társadalmi rendre Az alkalmi munkák pedig piszok nehezek. De konkrétan lehetetlenül nehéz számomra, én ennyi fizikai munkát biztos nem tudnék végezni. Főleg nem az Amazonnál. Amit az ottani munkáról és viszonyokról leírnak, az életkedvem elment tőle. Az a cég valami embertelen. De ott van még a kemping felügyelő állás is, ami szintén nem csak abból áll, hogy sátorban vakációzik az ember egy egész nyáron. A szerző írásán nagyon érzethető volt, hogy érdekli, amiről irt, és minden tiszteletem, hogy ő maga is kipróbálta ezt az életet. Látszik a könyvön hogy milyen közel került egyes nomádokhoz, de minden interjú alanyáihoz érdeklődéssel és tisztelettel fordult, és lényegében nincs olyan szereplő a könyvben akinek ne lenne kalandos élete, ami egyben nagyon keserédes is.

m0nika>!
Jessica Bruder: A nomádok földje

Emlékszem, hogy nagyon tetszett a film, és terveztem, hogy a könyvet is elolvasom. Fontos tényfeltáró történet, jó sztori, és valós képet kapunk az úgynevezett amerikai álomnak az igazi oldaláról.
De.
Borzasztóan kitetszik, hogy egy újságíró írta. Száraz, vontatott, néha konkrétan unalmas ez a könyv. Pedig ezeknek az embereknek az életútja, a küzdeni akarása, a hozzáállásuk tényleg nem mindennapi. Ezt ilyen sótlanul megírni….
Összességében elgondolkodtatott, a legtöbben azt hisszük magától értetődő az életszínvonalunk, ész nélkül vesszük fel a hiteleket, költjük a pénzt, nem gondolunk a jövőre. Pedig a lufi bármikor újra kipukkanhat.
Nem tudom elképzelni, hogy nekem sikerüljön egy lakókocsiban lakni, szezonmunkák után hajtani, folyton azon gondolkodni hol fogok legközelebb zuhanyozni, aludni, enni, és ezt szabadságnak nevezni. Egyáltalán van-e a jelenlegi társadalomban olyan, hogy szabadság? Érdekes kérdéseket vetett fel bennem a könyv, kár, hogy nincs jól megírva.

Bea_Könyvutca P>!

Embernek lenni azt jelenti, többre vágyunk a puszta fennmaradásnál. Amekkora szükségünk van élelemre és hajlékra, éppakkora szükségünk van reményre.

Bea_Könyvutca P>!

Ne próbáljon vadonatúj cipőben dolgozni! Előtte mindenképpen tapossa ki!

Bea_Könyvutca P>!

Mindenen van repedés. Ott jön be a fény.
Leonard Cohen

Bea_Könyvutca P>!

Amikor először alszol az autódban a belvárosban, úgy érzed magad, mint aki borzalmas kudarcot vallott; mint egy hajléktalan – mesélte. – De az a legnagyszerűbb az emberekben: mindenhez hozzá bírunk szokni.

Bea_Könyvutca P>!

Érezd újra gyereknek magad!

Bea_Könyvutca P>!

Reggel, ha esős időre ébredsz, gondolhatsz arra is, hogy szar nap ez a mai, és arra is, hogy remek nap ez a mai.

Farkasdal>!

Amerika Zrt. a világ legnagyobb rabszolgatartója.

Nikoletta_Klein>!

Az úton pedig ott vár bennünket a remény is – része a lendületnek, ami hajt előre. A lehetőségek előérzete széles, akár maga az ország. Csontig hatoló meggyőződés, hogy jönni fog valami jobb. Ott van, előttünk, a következő városban, a következő munkahelyen, a következő idegennel való találkozásban.

Bea_Könyvutca P>!

A nomádok minden létező témában tudtak tippeket adni egymásnak: attól kezdve, hogyan érjék utol az embert a postai küldeményei, egészen addig, hogyan küzdjenek a magány vagy a rendőrök zaklatása ellen. Ebben a támogató közegben még a „hol tudok zuhanyozni?” kérdésre is ügyes megoldások tömege érkezett. Egyes kommentelők azt írták, érdemes csatlakozni egy nem túl flancos edzőteremhez – a Planet Fitness hálózata népszerűnek bizonyult –, és úgy kezelni a tagságot mint belépőt számos zuhanyzóba szerte az országban. Mások a szivacsra és rengeteg babatörlőre esküdtek. Megint mások a nap fűtötte zuhanyra, ami hatalmas infúziós tasakokra emlékeztető zsákokból állt, melyek egyik oldalát feketére festették, hogy magába zárja a meleget. Voltak, akik kerti locsolóval zuhanyoztak, mások ismertek olyan mosodákat, ahol hátul fizetős zuhanyzók is voltak.

Kapcsolódó szócikkek: zuhanyzó