A ​csontok megmaradnak (Bois Sauvage 1.) 71 csillagozás

Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Bois Sauvage kisváros Mississippi államban, a Mexikói-öböl partvidékén. Hurrikán készül, Esch édesapja egyre jobban aggódik. A férfi kemény piás, a lány és három fiútestvére nyomorognak.
Eschben nemigen marad meg az étel – teherbe esett tizennégy évesen. Fivére, Skeetah el-elcsen az asztalról egy-két falatot, hogy harci pitbullja kicsinyeinek adja, az alomból mégis több kiskutya elpusztul. A testvérek a maguk módján próbálják oltalmazni egymást a rideg, durva környezetben.
Két ellentétes pólus feszül egymásnak Jesmyn Ward könyvében: költészet és nyomor, az emberi gyengédség és a vidéki élet brutalitása. A csontok megmaradnak igazi irodalom – a faulkneri dél látomásos, mégis könyörtelenül valóságos prózája.
Jesmyn Ward (1977-) azon kevesek egyike, akik kétszer nyerték el a Nemzeti Könyvdíjat. Hallgasd a holtak énekét című regénye 2017-ben jelent meg a 21. Század Könyvkiadó KULT Könyvek sorozatában.

Eredeti megjelenés éve: 2011

A következő kiadói sorozatban jelent meg: KULT Könyvek XXI. Század

XXI. Század, Budapest, 2021
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155955280 · Fordította: Todero Anna
XXI. Század, Budapest, 2021
288 oldal · ISBN: 9786155955297 · Fordította: Todero Anna

nicosia P>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Régóta vágytam erre a könyvre, elsősorban a külleme miatt. Nagyon megkapó nekem a borító minimalista kontrasztossága és a kiszáradt fa, mit jelkép. Így az olvasás után, azt kell mondjam, illik is a történethez, bár egy egészen másfajta kissé sivatagos helyszínt feltételez. Valószínűleg a fullasztó zöld is ugyanúgy megragadta volna a lényeget, és területileg is közelebb vitt volna Bois Sauvage és St Catherine erdős területéhez. A fiktív helyszín a 2005-ös Katrina hurrikán útjába esik, de itt nehéz eldönteni, hogy a vihar vagy a az emberi természet okoz-e nagyobb károkat.
Bois Sauvage elszegényedett, főként feketék lakta kistelepülés. Olyan mintha a nyolcvanas évekből maradt volna itt. Gazdaság és jövő nélkül. A kölykök mobiltelefon és Internet helyett törvénytelen kutyaviadalok, sör és kábítószer szentháromságában élnek, az egyetlen kitörési pont a sport, de alapvetően az is nagyon nehéz útnak bizonyul. A házak és maga a táj is, alap nélküli, elhasznált, kiélt környezet. Ebben a milliőben él Esh családja. A tizenöt éves lány a narrátora a történetnek, rajta keresztül látjuk egy lecsúszott mélyszegénységben élő család harcát a hurrikánnal.
Esh anyja sok éve belehalt a öccse születésébe. Róla csak misztikusnak tűnő emlékei vannak, míg alkoholista apja és fiútestvérei nagyon is a nyers valóságot jelentik. A többgenerációs szegénység beette magát a csontokba, bár úgy tűnik a család lecsúszása az anya halálával kezdődött, valójában már a nagyszülők is hordozták. Azt sugallja a történet, hogy anya hiánya számottevő, de valójában mégsem az. Az apa alkoholizmusa jóval a mama halála előtt kezdődött, és a szegénységből sem jelentett volna kiutat.
Ebben a közegben nincsenek valódi családi kapcsolatok, mindenki önmagáért felel, mindenki úgy éli az életét ahogy tudja. Gyakorlatilag a túlélés az egyetlen valódi cél.
A gyerekek eltérő pályán mozognak, bár valamennyire törődnek egymással, mégsem működnek igazán családként.
Az egyetlen ami biztosan érződik a könyvből az a társas magány. Hiába van mindenkinek valami kapaszkodója, Randall-nek Junior, Skeetah-nak China, Esch-nek Manny, és az apjuknak az ital, mégis mindannyian egyedül vannak.
Jön a Katrina, ami ugyan elsőre csak távoli jóslatnak tűnik, de minél közelebb ér, annál erősebb lesz. Ahogy a vihar sűrűsödik, úgy válik egyre nyomasztóbbá Esh és a fiúk élete is. Skeetah a kutyája China kölykeivel van elfoglalva, Randall a sporttáborba szeretne bejutni Esh pedig az első szerelmet éli meg, és babát vár. De minél közelebb jön a hurrikán, annál távolabbi lesz a boldogság reménye.
A regény egy állókép egy alig ismert Amerikáról. Az Ígéret földje alulnézetben. Borzongató és nyomasztó, mégis szép. Nem olvastam még Jesmyn Wardtól, de valamikor sora kerítem a Jesmyn Ward: Hallgasd a holtak énekét! is. Nehéz olvasmány volt, de megérte.

Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Bár szerettem, és a holtak éneke sem volt egy rózsaszín lányregény, ez talán még sötétebb, nyomasztóbb. Hasonlóan szép, lírai hangon megírt, mégis szomorú történet ez. Egyszerre fájdalmasan gyönyörű és mégis borzalmas, a sorok mögé kell látnunk. Ugyanakkor csodálatos, jól megrajzolt karakterek, érzékenyen megírt regény a család tizenkét napjáról. szegényembertazágishúzza https://gaboolvas.blogspot.com/2021/06/a-csontok-megmar…

Kabódi_Ella P>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

„Nem tudom, de mostantól nem hagyom, hogy még egyszer lássa. Nem engedem, hogy lássa, míg egyikünk sem dönthet afelől, mit lehet látni, mit lehet elkerülni, mi vak, és mitől dermedünk kővé.”

Néha egészen könnyű belehelyezkedni egy történet hangulatába. Megesik, hogy az első mondatokkal felkap az áramlat, és a könyv olyan élménnyé válik, mint úszni egy nagyot a tengerben. Olykor azonban olyan, mintha mocsárban gázolnánk. Így hatott rám Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak c. új regénye.

A nyomorúságos dél megelevenedik: a faulkneri világ fájdalmasan változatlannak tűnik ezen az irodalmi nagyítón át. 2005-öt írunk, a helyszín egy Bois Savage nevű kisváros valahol Mississippi államban. A Katrina a Mexikói-öböl felé tart. A regény egy mélyszegénységben élő család tíz napját öleli fel. Az eleinte egykedvűen, nehézkesen telő idő belső viharokkal terhes, fokozatos crescendóját végül a természet tombolása koronázza meg.

A nyomor mértéke elképzelhetetlen. Az édesapa alakja nyomasztó, ugyanakkor szánalmat keltő: állástalan alkoholista, aki alkalmi munkákból próbálja meg eltartani a családját. Négy gyermeke megkövesedett apátiával szemléli őt, ahogy saját élhetetlen életükre is ezzel az érzelmi távolságtartással reagálnak. A legidősebb fiú a legkisebb fiút óvja. A másodszülött minden szeretetét és szenvedélyét a kutyájára pazarolja. Az egyetlen lány, a tizennégy éves Esch magára marad ebben a férfiak uralta, érzéketlen miliőben. Fájón hiányolja halott édesanyját, és ordító magányát azzal igyekszik enyhíteni, hogy lefekszik a környék összes fiújával. Mert, ahogy ő mondja: könnyebb megadni magát, mint tiltakozni. Ez a gondolatmenet alapvetően az egész történeten végigvonul.

Ez az irgalmatlan kilátástalanság megdöbbentő és némi hátrálásra készteti az embert. A nyelvezet magával ragadó; mondanivalója brutalitását, lehangoló, fojtogató érzékletességét lírai hangulatú hasonlatokba, természeti képekbe csomagolja. S bár korábban azt írtam, hogy a gyerekek flegmatikus érdektelenséggel szemlélik a körülöttük lévő világot, ez nem teljesen igaz. A felhasznált szimbolika erőteljes tisztasága könnyen érthetővé teszi a motivációjukat. A legsilányabb kapaszkodó is jelképpé válik, mind hordozzák magukban a vágyakozást egy jobb élet után. Persze illuzórikus ez, de haszontalannak nem nevezném.

Mit veszíthet el az, akinek tulajdonképpen semmije sincsen? Addig él az ember, amíg remélni képes. A kapálózás a sors ellen, legyen bármilyen renyhe, szükséges a túléléshez. A kérdésre azonban, hogy mit ér a puszta túlélés önmagában, válasz nem érkezik. A végkicsengés emiatt nem ad teljes megnyugvást, ám valamiféle halvány, szívszorító derengés mégis felsejlik benne. A hurrikán nem csupán a pusztítás iszonytató címere, hanem az újrakezdés hajszálnyi fénysugara is. A teljes megsemmisülést követően a romokból virágok nyílhatnak, a kevéske megmaradt értéket át lehet menteni egy új, szebb életbe. A lehetőség, ha mégoly aggályos és csekély is, adott. Emiatt különbözik Ward a leginkább Faulknertől. Az írónő az alapvető női természetből táplálkozva ír, hiszen egy nőben az újrateremtés makacs vágya kiírthatatlanul munkál, a legreménytelenebb körülmények között is. Nehéz, tömör és ingoványos, de kiváló, határozottan kiemelkedő próza. Ádáz ragaszkodásával az igazsághoz, és költőien meghasonult torz szépségével irodalmi és emberi értéket képviselő olvasmányélményt nyújt.

Eredeti bejegyzés a blogomban:

VeronikaNy>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Ha tetszett a Hallgasd a holtak énekét! az írónőtől, akkor ezt mindenképpen olvasd el! Ez a regény is Bois Sauvageban játszódik(ez egy fiktív helység Mississippi államban), szintén egy csaknem létminimum alatt élő, teljesen kilátástalan fekete családról szól, ahol az édesanya meghalt, az apa alkoholista, a kamasz gyerekek pedig egy olyan életet élnek, ahol csak a túlélés a fontos, sem a születésnek, sem a halálnak, de semmi másnak sincs értéke, jelentősége. Ward mindezt hol nagyon naturalista módon, máshol pedig csodálatosan líraian mutatja be. 3 fiú, és egy 14 éves kislány, akinek a szemszögéből olvashatjuk annak a 10 napnak a történetét, amíg készülnek egy Katrina nevű viharra, ami a Mexikói Öbölben hurrikánná nőtte ki magát. Nem elég, hogy az alkoholista apa nem tud jól gondoskodni a gyermekeiről, de a gyerekek kutyája, China éppen a történer elején ad életet pár kiskutyának, és hamar egyértelművé válik, itt senki nem gondoskodik jól a rábízottakról. Egyrészt pár napot mutat be regény, amiatt sem várhatóak sorsfordító megoldások, de ebben a környezetben ez a végleges állapot, a megoldástalanság.

Petiko>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Egy fekete család élete a készülődő hurikán árnyékában, a család egyetlen leánytagja, a 15 éves Esch narrációjában.

Éles kontrasztok teszik érdekessé a könyvet. Szegénység, az anya halála és az apa alkoholizmusa miatti gyermeki kiszolgáltatottság, emberi és állati kegyetlenkedés, s mindez gyönyörű stílusban megírva, meseszép költői hasonlatokkal teletűzdelt sorokban tárul fel az olvasók előtt. Alkoholizmus, nyers szexualitás, tolvajlás, s mindezek mellett vagy ellenére együttérzés, egymás melletti kiállás, a szeretetre való képesség és a boldogságkeresés megható megnyilvánulásai.

Az anyaság, bár egészen különböző aspektusokban, de központi szerepet kap a történetben: a gyermekek anyjának halála, az egyik fiútestvér életében kulcsszerepet betöltő harcikutya kölykeinek születése, és az elbeszélő fiatal kislány terhessége.

Ahogy közeledik a pusztító hurrikán, úgy az érzelemhullámok is egyre magasabbra csapnak a család tagjainak életében, s ez a külső és belső kettősség rendkívül feszültté teszi a történetvezetést.

A kutyás részeket nekem is nagyon nehéz volt olvasni, úgy gondolom, nem kellett volna ennek ekkora súlyt adni.

Ėva71>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Esch a tizenöt éves kamaszlány a narrátora ennek a történetnek. A család élete széthullott miután a szerető édesanya belehalt a legkisebb fiú szülésébe. Az apjuk ezt nem tudta feldolgozni és az alkoholban keres menedéket. Esch, az apja és három fiútestvére a nyomorban, a kilátástalanságban éli mindennapjait, miközben az elbeszélés időpontjában éppen a közelgő hurrikán elől próbálják meg utolsó értékeiket is biztonságba helyezni. A gyerekek keresik a kiutat, Esch szerelmes lesz és teherbe esik, Skeetah pitbull kutyája China segítségével próbál kitörni, a másik bátyja a sportteljesítményével, a kicsi pedig csak a szeretet keresi. Nagyon megrázó Skeetah és a kutyája China egymáshoz való viszonya, a kutyaviadalok, a kutya szülése, a kiskutyák sorsa. Az egész könyv egy nagyon fájdalmas elbeszélés, a család tagjaiban érezhetően ott a szeretet, a összetartozás, de ugyanakkor ott a nyomor, a küzdelmes mindennapok és a nyomasztó jövőkép is.

Mano_and_the_books>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

„A gyilkos viharra először csak a bolondok figyelnek fel.”

Jesmyn Ward díjat érdemelne feszültségkeltésből. Az első sorok olvasása közben gombóc nő az ember torkában, és az ott is marad még a regény olvasása után hetekig.
Nagyon éles képeket használ, szinte meg tudtam érinteni a szereplőket. A Florida közelében élő család a Veremben „nyomorog”. Az édesanya elhunyt az utolsó gyerek születése után. Nincs olyan felnőtt, aki terelgetné a gyerekeket, ezért úgy élnek, mint a vadállatok. Egyetlen reményük és pénzkeresési lehetőségük a legidősebb fiú harci kutyája, China. De a vihar közeledik…
Csakúgy, mint a Hallgasd a holtak énekét című könyvben, itt is pár napot tölthetünk a szereplőkkel. De ez pont elég arra, hogy összetörjön a szívünk. Ward különös, egyedi módon tárja elénk a halált. Felejthetetlen a stílusa.

Belle_Maundrell>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Jesmyn Ward nem a könnyedségéről híres. A Hallgasd a holtak énekét is egy érzelmileg megterhelő, nehéz olvasmány volt, és A csontok megmaradnak egy szemernyit sem „kellemesebb”.
De pont ebben rejlik a varázsa, ettől a torokszorító, nyers realizmustól és az ellenpontként szolgáló őszinte, lírai nyelvezettől olyan különlegesek a művei. Imádtam az egész történeten végigvonuló Médeia-párhuzamot, a rengeteg apró jelképet és metaforát, amik a hétköznapi dolgokat is különleges jelentéssel ruházták fel.
Nem szerettem olvasni a szó szoros értelmében, mert nyomasztott és sokszor elborzasztott spoiler, de mégis alig tudtam letenni. Mert ebben a barbár, kietlen világban is vannak csodák. Van remény, szeretet és összetartás, ami még a Verem sötétjét is úgy ragyogja be, ahogy a napfény vigasztalja a megtépázott fákat a hurrikán után. Kegyetlenül gyönyörű könyv.

könyvturmix>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Nagyon érdekes olvasási élményt nyújtott ez a könyv. Az elején nem is értettem, hogy hova fog kifutni a történet, hiszen egy néger család életét mutatja be Mississppi államban a Katrina hurrikán előtti és alatti időszakban. Az elején látjuk a lányt és testvéreit, akik édesapjuk alkoholizmusa miatt nyomorogni kényszerülnek. Az apa meg van győződve róla, hogy jön a hurrikán, de senki nem veszi komolyan. Aztán amikor tényleg bebizonyosodik, hogy valóba jön a katasztrófa, az apa már nem tud szerepet vállalni a család megmentésében. Mindezeket az eseményeket az is tetézi, hogy a lány terhes és titkolnia kell a családja elől.
Az elején nagyon negatív érzéseim voltak: tudtam, hogy nem végződhet jól a történet, és a kutyás részeknél gyomoridegem is volt. Nagyon megviseltek azok a részek, ahol a kutyának „gyógyszert” adtak. Utána 2-3 hétre félre is tettem a könyvet, mert nem akartam tudni, hogy mi lesz a kutyával. A könyv felétől érdekessé vált. Már másképp bántak az állatokkal és másra terelődött a hangsúly, úgyhogy sokkal könnyebb volt olvasni.
Érdekes olvasmány volt, különleges a maga nemében, még soha nem olvastam hasonlót. Viszont ha valaki félti az állatokat, akkor annak nem ajánlom. Vannak kimondottan szomorú és félelmetes részei e téren.

Zso_P>!
Jesmyn Ward: A csontok megmaradnak

Maga a történet elég sötét, nyomasztó. A nyomorban élni, gyerekként teherbe esni, ráadásul hurrikánra is kell készülni.
2005-öt írunk, egyik hurrikán a másik után jön megy, de a szegénységben lévő déli vidékre a Katherine hurrikán készül lecsapni.
Mindösszesen 10 napot ölel fel a könyv, de hatalmas érzelmi hullámmal kell készülni.
Az anya nélkül maradt 4 testvér furcsán, de figyelnek egymásra és a barátaik a családjuk is egyben.
Apjuk részeges, önző viselkedése, ami miatt a gyerekeknek saját maguknak és egymásnak kell megadni azt a szülői törődést, amit nem kapnak meg a ház falai között… A történet végére viszont egészen megbarátkoztam vele az apukával is.

robinson P>!

Nézem a csíkot, arra gondolok, amit a csomagoláson olvastam az üzletben. „A két csík azt jelenti, hogy ön terhes.”

Mano_and_the_books>!

…gyűlölöm őt, és azon tűnődöm, vajon örökké szeretni fogom-e.

robinson P>!

Amit China csinál, az nem is hasonlít arra, amit a Mama csinált, mikor a kisöcsémet, Juniort szülte.

Londonna >!

Megtanultam úgy sírni, hogy szinte egyetlen könnycsepp se szivárogjon ki a szememből, lenyeltem a meleg, sós vizet, éreztem, ahogy lefut a torkomon. Mást nem tehettünk. Nyelek, keresztülhunyorítok a könnyeimen, és futok.

Belle_Maundrell>!

Nincs izzó tűz a szemében, nincs benne hidegen égő jég, mint Mannyében. Csak melegség, mint a napfényben a legszebb őszi napokon, mikor sárgulni kezdenek a levelek, és tiszta, felhőtlen az ég.

Rebecca_Darinchen>!

Rebecca_Darinchen>!

Már mindenki aludt, mire elaludtam tegnap este, és még mindenki alszik, mikor felébredek.

Bois Sauvage sorozat · Összehasonlítás