Stargirl 49 csillagozás

Jerry Spinelli: Stargirl

Egy nap új lány érkezik a 16 éves Leo iskolájába, aki mindenkit elképeszt különös viselkedésével. Lehetetlen ruhákat hord, a menzán a békésen abrakoló diákság legnagyobb megrökönyödésére se szó se beszéd felpattan, és gitárkíséret mellett dalolva táncra perdül, kedvenc háziállata egy patkány, amelyet mindenhová magával hurcol, Stargirlnek nevezi magát, pedig nem is ez a valódi neve, és mindennap azzal borzolja a kedélyeket, hogy az aznapi születésnapost ebéd közben az egész iskola szeme láttára dallal és zeneszóval felköszönti. Nem csoda, hogy hamarosan kivívja mindenki ellenszenvét. Ez azonban egy csapásra megváltozik, amikor lelkes közreműködésével feltámasztja halottaiból az iskola kosárlabdacsapatát. Társai kezdenek ráeszmélni, hogy Stargirlből különleges bűverő árad: az öntörvényű egyéniség varázsa…

Eredeti megjelenés éve: 2000

Könyvmolyképző, Szeged, 2004
244 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639492442 · Fordította: Borbás Mária · Illusztrálta: Komlódi Judit

Jerry Spinelli: Stargirl

Bevallom: a címe miatt vettem ki a könyvtárból – mert kellett egy „lány,aki…”
Pedig pont a címe irritált legjobban és legelejétől. Hogy mi a francért nem lehet egy ilyen címet magyarra fordítani?! Aztán rájöttem. Nem kell, sőt nem szabad – mert akkor már nem lenne ilyen felháborítóan irritáló. Csillaglány : magyarul talán így hangzana, s milyen szép is lenne. Kifejezné a lány pozitív tulajdonságait, amire a szövegben többször is van utalás (pl. itt: https://moly.hu/idezetek/950369) De eltűnne az a másik, irritáló oldala, ami miatt (majdnem) mindenki idegenkedik tőle, ami miatt kerülik. Az a tévés sztárkereső műsoros fíling… az a népszerűséghajhászó identitáskeresés. Pedig hát benne van ez is a könyvben: a semmiből kiemelkedő sztár, aki az újságok címoldalára kerül, otthon mégse tud róla senki. A siker szép és rút oldala. Miközben ezt a könyvet olvastam eszembe jutott egy másik, hasonló témájú könyv, a tinik be- és elfogadásáért küzdő nagyon is más fiúcska: August esete. (R. J. Palacio: Az igazi csoda) Az a könyv maradéktalanul tetszett, úgy éreztem, tényleg eltalálta a szerző ezeknek a tiniknek a világát. Itt, emebben a könyvben ezt nagyon falsnak éreztem. 16 évesek a szereplők – Leó rendszeresen vezet kocsit, hisz már jogsija van –, mégis 12 évesek szintjén mozognak – éreznek, gondolkoznak, viselkednek. Leó mintha először esne szerelembe, és mindez csupán költői, éteri valami lenne, semmi testiség és ilyesmi. Az iskolatársak utálják ugyan a csajt, de semmi durvaság, obszcenitás, lélekbe gázoló direkt galádság. Nem, sajnos a világ ennél ezerszer gonoszabb. Szóval, ha a szereplők 10-11 évesek lennének, akkor elmenne ez a történetecske, a belé helyezett mondanivaló talán célba is érne, el is gondolkoztatna. Így egy kicsit mellésül. Ja. Tényleg! Fegyver se volt benne. És azért nem hiszem, hogy egy 16 éves amerikai tini napilapokat búj – internet helyett. Pedig hát elvileg olyan normális. Nem, ez már nem másság, hanem anakronizmus.
– - – -
Elnézést, a mostani világunkhoz képest anakronizmus ez az újságolvasósdi – ha a könyv megjelenését nézem (2000), tényleg más világ volt még az… Igen, még nem használtuk a számítógépet napi szinten, még nem volt digitális fényképezőm… Itt, Mo.-on. Hogy Amerikában mennyivel jártak előttünk, arról fogalmam sincs.
A mostban viszont nagyon retró már ez a világ, nem a 2000-es éveket idézi.

SarahSparkle
Jerry Spinelli: Stargirl

Elgondolkodtató történet egy különc lányról, aki szurkol az ellenfélnek, és minden nap terítőt terít a padjára,és egy vázába egy szál virágot rak. Elgondolkodtat, vajon te is így viselkedsz-e azzal, aki sak egy kicsit is másabb, aki nem olyan, mint te?
Ezt egyszer mindenkinek el kéne olvasnia, hogy megértse.

Lili98
Jerry Spinelli: Stargirl

Elolvastam… Nem tudom lehet,hogy velem van a baj… De én a jó csoportba sorolnám ezt a könyvet. De azért tetszett!

Róka P
Jerry Spinelli: Stargirl

Sem a történet, sem Stargirl személye nem fogott meg különösebben, de a vége azért szép volt.

SwissLiechShipper
Jerry Spinelli: Stargirl

Nagyon aranyos, szívszorító könyv, megmozdít valamit az ember lelkében :)

Biusss
Jerry Spinelli: Stargirl

Kicsit mindenki magára ismerhet Stargirlben… És rájöhetünk, hogy milyen borzalmas, ha valakit kiközösítenek. Imádtam!

Jerry Spinelli: Stargirl

Elgondolkodtató. Tényleg ilyenek vagyunk, tényleg ilyen vagyok? És lehet egy könyv jó happy end nélkül is…

Sund3lion I
Jerry Spinelli: Stargirl

Még 10-11 éves korom körül olvashattam, és emlékszem rá, hogy nagyon magával ragadott. Van benne valami, a hangulatában. Ha jó időben talál meg, új érzéseket kelthet az emberben. Akár már gyermekkorban elkezdhetünk gondolkodni a körülöttünk létező emberekről és világról. Saját magunkról.

blankaveronika IP
Jerry Spinelli: Stargirl

Egy kicsit mást vártam, de szeretem. Bolondos, vidám, de a mélyben nehéz kérdések kavarognak.

lenkeee
Jerry Spinelli: Stargirl

A StarGirl volt az első komolyabb könyvem,és nagyon tetszett!Alig tudtam lerakni,a végén pedig nagyon szomorú voltam amiért kiolvastam.

Dorililien

A föld beszél hozzánk, de nem halljuk, olyan lármát csapnak az érzékeink. Néha ki kell őket radíroznunk, mármint az érzékeinket. Akkor – talán – elér hozzánk a föld. Beszél hozzánk a világmindenség. Suttognak a csillagok.

17. fejezet, 119.o.

Jesper_Olsen

Ellentétes krónikások a szív meg az ész.

Jesper_Olsen

Akinek patkány lovagol a vállán, annak jobb a testtartása.

Jesper_Olsen

– Senkinek sincs ideje – mondta. – Az idő senkié. – Széttárta karját, megpördült, tarka szoknyája olyan volt, mint a csíkos savanyúcukor. – Az idő mindenkié!

Kek P

Olyan volt, mint a hajlítható fény: beragyogta napjaim minden zugát.
Megtanított örülni. Megtanított csodálkozni. Megtanított nevetni.

Kek P

A másik tárgy a könyvespolcon állt. Parányi szekér volt, körülbelül akkora, mint az öklöm. Amolyan antik játékszernek látszott. Meg volt rakva kaviccsal. A kerekei körül is hevert pár kavics.
– Kavicsot gyűjtesz, vagy mi? – mutattam rá.
– Ez a boldogságszekerem – magyarázta. – Igazából boldogtalanságszekérnek is mondhatnám, de a boldogságot jobban szeretem.
– Na de mire való ez az egész?
– Arról szól, hogy hogy érzem magam. Ha valami boldoggá tesz, berakok a szekérbe egy kavicsot. Ha boldogtalan vagyok, kiveszek egyet. Összesen húsz kavicsom van.
     Három hevert a polcon. – Szóval most tizenhét van a szekérben, igaz?
– Igaz.
– Vagyis, úgy nagyjából boldog vagy?

Kek P

De ahogy ő látott, abban több is volt. Amit látott, azt érezte is. A szeme egyenesen a szívéig hatolt.

Kek P

És Stargirl egész nap aprópénzt potyogtatott. Egy centet itt, ötöt amott. A járdára dobta, egy polcra tette, vagy egy padra. Meg egy-két negyeddollárost is.
– Utálom az aprópénzt – mondta. – Úgy… csörög.
– Felfogod, mennyit dobsz ki egy év alatt? – kérdeztem.
– Láttad már valaha egy kis kölyök képét, mikor meglát egy centet a járdán? – kérdezte ő.

Kek P

Stargirl akkor nevetett, ha nem volt min. Stargirl táncolt, ha nem is szólt a zene.
Barátja egy szál se, pedig ő volt a suliban a legbarátságosabb.
Ha felszólították, tengeri csodalényeket szőtt a feleletbe, meg csillagokat. De a fociról sose hallott.
Azt mondta, otthon nincs tévéjük.
Ha kérdezték, kitérő választ adott. Stargirl a mai nap volt. És ő volt a holnap. Ő volt a kaktusz virágának halvány illata, az elsuhant bagoly rebbenő árnya. Nem tudtunk eligazodni rajta. Magunkban legszívesebben parafa táblára szegeztük volna, akár egy pillangót, de a tű áthatolt rajta, ő pedig tovalebbent.

Jesper_Olsen

A diákság véleménye szerint Raymond Studemacherben annyi spiritusz nem volt, hogy magától benyitott volna egy szupermarket ajtaján.