Édesvízi ​szörnyek 8 csillagozás

Jeremy Wade: Édesvízi szörnyek

Az ​aligátorhal, ez a szinte felfoghatatlan méretekkel rendelkező édesvízi szörnyeteg már a dinoszauruszok korában is élt. A több mint három méter hosszú és csaknem negyed tonna súlyú ragadozó észrevétlenül vadászik a part menti zavaros vizekben, sokszor a fürdőző emberektől alig pár méterre. És ez csak egyike a kötetben bemutatott számos hátborzongató lénynek.
Jeremy Wade korunk egyik legelismertebb horgászaként és felfedezőjeként megszállottan kutatja a világ veszedelmes édesvízi ragadozóit. Szinte az egész bolygót bejárta az Amazonastól Alaszkáig, a Kongó vidékétől a Himalájáig, azzal a nem titkolt céllal, hogy fellebbentse a fátylat ezekről a titokzatos, emberevő szörnyetegek hírében álló lényekről.
A szerző letehetetlenül izgalmas könyvében, mintha egy a Loch Ness-i szörny utáni nyomozásban vennénk részt, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy ezek a szörnyek valóban egytől egyig léteznek. Az afrikai tigrishal vagy a gyilkos harcsa első látásra talán a… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2014

_Lexy_ P>!
Jeremy Wade: Édesvízi szörnyek

A könyv címével azonos TV műsort már számtalanszor láttam, így amikor megtudtam, hogy Jeremy Wade-nek van egy „horgászkönyve” gyorsan lecsaptam rá.
Ez a könyv mindennek nevezhető, csak éppen szokványos horgászkönyvnek nem. Nagyon szépen van felépítve. Rengeteg mindent meg tudunk belőle, megismerhetjük az egyes országok, folyók félelmetes ragadozóit. Jeremy bemutatja nekünk az adott halfajták lehetséges méreteit, természetüket, viselkedési formáikat. Megismerjük a különböző halfajok veszélyességi faktorait is, mennyire jelentenek ránk is veszélyt. Mennyire néznek minket is zsákmánynak.
A könyv végig fenntartja az érdeklődést, nem száraz tényeket közöl, mintha egy lexikont olvasnánk.
Zoológusként az adott eseteket tudományos oldalról is megvizsgálja és alátámasztja, így a végén egy hiteles esettanulmányt kapunk a különböző halfajokról és azok szokásairól.
Különösen tetszettek a könyv belsejében található képek a folyami szörnyekről, némelyik tényleg elég rémisztő tud lenni, független attól, hogy mekkora mérettel is rendelkezik. A legkisebbek is lehetnek igazi gyilkosok.
Ami miatt plusz pont jár, az a fejezetek elején található idézetek. Nagyon jól össze lettek válogatva, és szépen igazodnak az adott részek témájához.

Gyuris>!
Jeremy Wade: Édesvízi szörnyek

Ha csak egy sima horgászkönyv lenne, a kezembe sem vettem volna, nemhogy pénzt adjak érte :) De szerencsére nem az. Egészen megdöbbentő dolgok derülnek ki belőle, nem csak a világ folyóiban „ólálkodó” egyes halfajok lehetséges méretei, hanem azok veszélyessége miatt is. Tudományos igénnyel, igazolt esetleírások alapján indul a zoológus szerző egy-egy halfaj nyomába, hogy a helyszínen megpróbáljon kifogni egy kapitális példányt, és bebizonyítsa vagy megcáfolja a híreszteléseket. Persze ez nem mindenhol sikerül, de a végső kicsengés szinte mindig az, hogy valószínűleg igen, a halfaj egyes példányai így vagy úgy, de okozhatják emberek halálát. Mindemellett van Wade-nek egy olyan nyitott, a dolgok mögöttit is észrevenni igyekvő szemléletmódja, ami élvezetessé vagy akár tanulságossá is teszi a könyv elolvasását.
Ezentúl biztos én is jobban elgondolkodom majd, amikor a szomszéd falu víztározójából megint kifognak egy 200+ cm-es lesőharcsát.

Calogero84>!
Jeremy Wade: Édesvízi szörnyek

A 8 éves kisfiam kezdte el nézni az egyik természet és állatcsatornán Wade sorozatát. Azóta minden részt többször is végignéztük, így karácsonyra az egyik ajándékom az volt, hogy beszereztem a könyv egy példányát. Nagyon örült és se perc alatt kiolvastam neki. Ami tetszett, hogy rengeteg háttér információt tudhatunk meg Jeremyről, a pályájáról és persze a mítoszokról és az „édesvízi szörnyekről”. Viszont szerintem sokkal jobb, élvezhetőbb lett volna a könyv, ha több illusztrációt, képet raktak volna bele. Így eléggé „száraz” lett. "Mindenesetre, aki szerette a televíziós sorozatot az lelki szemei előtt látni fogja ahogy a „főszereplőnk” harcot vív a halakkal :D