Bolygófalók 19 csillagozás

Jeremy Taylor: Bolygófalók

A történet a tragikus végkifejlet előtti atmoszféra érzékeltetésével indul: egy fiatalember értetlenül szemléli saját kivégzésének előkészületeit, majd a cselekményt visszapergetve megtudjuk az előzményeket is. A nyílt tekintetű, rokonszenves ifjú meglehetősen különös módon került egy földön kívüli katonai támaszpontra, jóllehet előtte igyekezett mindent elhinni, amit korábban az illetőről, erről a csalhatatlan hatalmúnak tetsző, földi uralkodóról tanult. Naivságának csaknem áldozatává válik, amikor egy jó barátra talál, aki nem éppen kockázatmentes utazásra hívja, hogy elmondják a földieknek: a kozmikus veszedelem már elérhető közelségbe került.
A kötet többi novelláit is, csakúgy, mint a kisregényt, egyszerre hatja át a sejtelmes, távoli világok nyomasztóan feszült levegője, valamint a költői bájjal keveredő gyilkos irónia, mely a megszokott fantasztikus kerettörténeteket irodalmi szintű üzenettel is rejtjelezi.

Eredeti megjelenés éve: 1988

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika Fantasztikus Könyvek

regulat
Jeremy Taylor: Bolygófalók

Nehezen ment a ráhangolódás, ma már valahogy nem olyan egyértelmű a nemtitok titok állandó mantrázása, a „mindenki tudja, de nem beszélünk róla”.

Érdekes dolog ez az államszocializmus szülte sci-fi, ami sokszor nem is az, csak egy jelmez, egy eszköz a cenzorok ellen. Mert vannak olyan korszakok, rendszerek, ahol egy történet játszódhat a régi múltban vagy a a távoli jövőben csak a jelenben nem. Mert a jelenben vannak dolgok, amit mindenki tud, csak senki nem beszél róla, mert, aki megteszi, azt az Idegszervízbe kell vinni, ahol forró szurokba dugják a kezét, keresztre feszítik, esetleg felnégyelik.

…és persze minden le vagy felcserélhető. Például Júdás és Jézus. Mert nem a személy a fontos, hanem a szerep. Így még a diktátor, az Illető is lecserélhető… egy másik diktátorra.

Furcsa mű ez no, talán nem is érthető azoknak, aki nem élték meg a puha diktatúrát, vagy akiknek jutott kézikocsi, amiről sört és perecet árusíthattak a földalatti állomása, vagy az állatkert előtt… Biztos lehet sci-fiként is olvasni, nekem nem ment.

…és a végén ott vannak a távoli jövőben játszódó novellák. Amolyan tanmesék. Némelyik visszautal a címadó kisregényre, mintegy kiegészítve azt.
Egyébként nem szeretem ezt az oldalszám növelő kiadói stratégiát, de itt most kellett. Jók ezek a rövid írások. Néha úgy éreztem, ezek a jobbak.

pwz ISP
Jeremy Taylor: Bolygófalók

Amikor a könyvnek nekikezdtem, akkor ismerősnek tűnt valahonnan ez a közeg. Aztán amikor a novellákra került a sor, akkor beugrott: ezek nagy részét, valamikor „réges régen, egy messzi-messzi galaxisban", amikor még Reagan ült az elnöki székben – vagyis 1981 és 1989 között – már olvastam!!!! Hol? A Galaktikában – és a Roburban! :)

Hogy is néz ki a novellák sorrendje a Tartalomjegyzékben?
A szökevény

A gyűrű – Galaktika 61. (1985) D. Németh István
A Boldog Vég bolygója
Világnemzés – Galaktika 64. (1986) D. Németh István
A hat számjegyű hölgy

Ebből is látszik, hogy a Jeremy Taylor név egy álnév. Eredetileg Németh István, majd D. Németh István, aztán Dénémeth István név alatt publikált – írt és fordított – különböző műfajú műveket. Ezek egyike volt a sci-fi. Egyetlen önálló sci-fi könyve a Bolygófalók volt, amiben korábbi írásait is összegyűjtötte. Perfekt volt a cseh nyelvben, írószövetségi ösztöndíjjal ott dolgozott, ott alapított családot, viszont pont mire belelendült volna az írásba és fordításba, eltávozott közülünk.
Nekem erről a könyvről Bacsó Péter: Titánia, Titánia c. 1988-as filmje jutott az eszembe… Az pedig nem rossz film… ;)

mohapapa I
Jeremy Taylor: Bolygófalók

De erről nem beszélünk. Pedig kellene. Megérdemli. Méltatlan a nem beszélés. Mert Jeremy Taylor könyve olyan könyv, ami méltatlanul tűnt el a süllyesztőben.

Jeremy Taylor ismeri a diktatúrákat. Az Illetőről és rendszeréről naná, hogy eszünkbe jut a Kelet-Európai múlt, jelen, jövő. Jeremy Taylor gyanús érzékletésséggel, szinte belülről írja le az Illető diktatúráját, kisstílűségét, az emberek miatta való nyomorát,. Annyira belülről, hogy az gyanús, hogy ember elkezdi böngészni a könyv adatait. S aki keres, talál: © D. Németh István, 1988. De erről nem beszélünk, csak érthetőbbek az áthallások. Az irodalmiak is. Legyünk nagylelkűek: megbocsátva! Érdekes mód, nekem nem az 1984, hanem Erich Kästner A diktátorok iskolája jutott róla eszembe. Nem rossz, vagy fitymáló érzésekkel, hanem elismeréssel. De még erről sem beszélünk, csak önkéntelenül van így. Meg persze, naná, az Egy mondat a zsarnokságról. Sci-fi-ben.

Pazar!

evol
Jeremy Taylor: Bolygófalók

Mint egy mantra olyan, ezzel a sok ismétléssel. Nem nagyon tudtam beleélni magam, annyira idegesített.

Értem, hogy a politikai áthallások a lényegesek. És talán azért van sci-fi álöltözetbe bújtatva az egész, hogy kevésbé tűnjön korrajznak és rendszerkritikának. Valahogy mégsem tudtam élvezni.

Disznóparéj_HVP IP
Jeremy Taylor: Bolygófalók

Sci-fi? Sci-fi paródia? Behatárolhatatlan könyv a hőskorból, amiből kiderül, hogy miről nem szabad beszélni, hogy mi a baj az állatkertekkel, és hogy hogy hívják az Illetőt. Könnyed, elvetemült szórakozásra nagyon ajánlom.

ChEebor
Jeremy Taylor: Bolygófalók

Egy elfeledett, és meglepően sokrétű könyv a hőskorból, amelyhez azonban elég komoly ráhangolódás kell, mert első blikkre elég idétlennek tűnik a maga állandó, nevetséges ismételgetéseivel és furcsa cselekményével. Csakhogy kicsit kell épp csak belenézni, és máris megláthatjuk, hogy itt bizony egy olyan művel állunk szemben, amelyben a gyerekes repetíciók egy brutális disztópiát takarnak s egyszersmind jelenítenek meg. A mű így egyszerre válik a műfaj teljes jogú tagjává és annak paródiájává is. A szófordulatok, a groteszk cselekmény, a helyenként erősen túlzó erőszak is mind-mind ehhez adnak hozzá, és azért a történetet se lehet túlzottan komolyan venni. A kisregény mellé befért még 10 novella az alkotótól, ezek is érdekesek (néhány egyértelműen a kisregény világában játszódik), bár ezek nagyrészt egy érdekes ötletet, fordulatot írnak le.

pwz ISP

– Mi az, hogy államforma? – szakította félbe egy éltesebb asszonyság.
– Államforma az, ahogyan élünk – szögezte le Joon. – Ahogyan itt ülünk, és mindenki közbeszólhat – nézett az éltesebb asszonyságra szigorúan –, az a de­mokrácia. Ha viszont csak én beszélhetek, illetve az szólalhat meg, akinek erre engedélyt adok, akkor azt diktatúrának nevezzük. Ezeken kívül persze van még sokféle államforma, nagyhercegség, királyság, csá­szárság meg effélék, de ezek nem számítanak.
– Akkor legyen demokrácia – vélekedett az éltesebb asszonyság.
– A demokrácia, az nem jó – válaszolt a traktátor, és megtörülte homlokát. – Amikor az egyik ember valamit akar, a másik ember egészen mást akar. Kép­zeljétek el, mekkora zűrzavar lenne itt!

104. oldal, A HARMADIK RÉSZ

regulat

– Olyasmiről, ami nem létezik, se határozottan, se határozatlanul nem kell kijelenteni, hogy nem létezik. Csak amiről azt akarjuk, hogy ne létezzen, és mégis létezik (…)

49. oldal (Móra, 1988)