Supergirl (Superman/Batman 2.) 51 csillagozás

SUPERMAN/BATMAN: SUPERGIRL
Eredeti megjelenés a Superman/Batman 8-13. számában, 2004. május és október között

Batman különös leletre bukkan a Gothami-öböl fenekén, amely elvezeti őt egy titokzatos és rendkívüli képességekkel bíró tinilányhoz. A jövevény rövidesen felkelti nemcsak Superman és Csodanő, hanem még Darkseid és a Nőstény Fúriák figyelmét is.

Mi köze van ennek a lánynak Supermanhez? Vajon miért akarja őt Csodanő elrejteni a világ szeme elől? Ki lehet ő, és vajon kinek az oldalára áll majd?

ACTION COMICS, 252. szám
Eredeti megjelenés 1959 májusában

Supergirl, más néven Kara Zor-El, Superman kriptoni unokatestvére első ízben jelenik meg az olvasók előtt.

Supergirl: Egy lány a Kripton bolygóról címen is megjelent.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: DC Comics Nagy Képregénygyűjtemény Eaglemoss Hungary

Batman · Superman

A Magány Erődje

Dominik_Blasir>!
Jeph Loeb: Superman/Batman – Supergirl

A szerintem rémisztően egysíkú Közellenségek után nem vártam olyan lelkesen a Superman/Batman sorozat következő kötetét – és sajnos nem is ért nagy meglepetés. A Supergirl épp csak egy hangyányival tűnik kevésbé bárgyúnak, mint az elődje, viszont legalább tehetségesebb rajzolót kapott.
Nem tagadom persze, van valami eposzi monumentalitás, valami szimpatikus színpadiasság ebben a sztoriban. Ahogy egyes szereplők egymást püfölik vagy éppen borzasztó rémségekkel küzdenek, abban ott rejtőzik valami patetikus, de mégis hatásos látványosság – Loeb ezt szerintem nagyon érzi, csak kár, hogy cselekményt már annyira nem. Supergirl feltűnésében van egy csomó lehetőség, de olyan érzésem van, mintha Loeb lényegében egy szerelmi háromszög szintjére butítaná le a konfliktust (nézzük csak meg a borítót!), amit aztán csak csatákkal képes kompenzálni. Felvet érdekes gondolatokat, de aztán nem kezd velük semmit: a karakterek képtelenek elbeszélgetni egymással, és egyébként is nagyon kínosnak tűnik, hogy némi akciótól minden belső probléma megoldódik.
Az egyetlen, ami mindenképp megmenti a könyvet, az a rajzok minősége. És most nem arra gondolok, hogy minden egyes női figura olyan (kinézetre, beállásra, ruhákra, formákra), mintha egy Playboyból lépett volna elő, hanem arra, hogy Turner lényegesen jobb rajzolónak tűnik mondjuk McGuinness-nél (vagy Jim Lee-nél, ha már itt tartunk). Izgalmasabb a stílusa, kevésbé művi minden alakja, technikája pedig pont annyival szokatlanabb, hogy az feltűnjön.
Persze a Supergirl-sztori még így is fényévekkel intelligensebb, mint az ’59-es retróképregény – utóbbira kár is szót vesztegetni.
Úgyhogy továbbra sem értem, miért olyan fontos Loeb Superman/Batman runja, hogy két kötet is megjelenjen belőle, amikor számomra egyik sem tűnik lenyűgözőnek vagy legalábbis különösebb fájdalom nélkül fogyaszthatónak.

Th3DarkKn1ght>!
Jeph Loeb: Superman/Batman – Supergirl

A több, mint hat éve megírt értékelésem a Képes Kiadó gondozásában megjelent kiadásról: https://moly.hu/ertekelesek/1641959 Nem tudom, anno mért tettem „Cselekményleírást tartalmazó szöveg” kategóriába, mert igazából csak az előző Superman/Batman történetről írok némi ilyen jellegű szöveget. Mivel a véleményem nem változott (talán még jobban is szeretem ezt a történetet, mint akkor), ezért egy az egyben bemásolom ide off. Csak annyit tennék hozzá, hogy a kötetben található retro képregény iszonyatosan aranyos! :D

Jeph Loeb és Michael Turner alkotópáros története eredetileg 2003-ben jelent meg 6 képregényfüzetben. Batman a Gotham-i kikötő mélyén felfedez egy idegen űrhajót. (Az előző történetszálban egy kryptoni aszteroida veszélyeztette a Földet, de Atom Kapitány önfeláldozásának hála, sikerült megállítani. Az aszteroida kisebb darabjai a Földre hullottak az űrhajóval együtt.) A hajó már üres, egy szőke hajú lányt szállított, aki hihetetlenül erős, tud repülni és egy fura nyelven hadovál. Batman-nek sikerül elkapnia, a Denevérbarlangban megvizsgálva nem csak az derül ki, hogy a lány kryptoni, de az is, hogy Superman unokatestvére. A mindig gyanakvó Batman nem tekint bizalommal az új jövevényre, míg a naiv Superman majd kicsattan a boldogságtól, hogy többé nincs egyedül. Hamarosan mások is tudomást szereznek Supergirl-ről, ami nem kecsegtet túl sok jóval.

A történet egyszerű, nincs túlbonyolítva, nagy mélységekbe nem megy bele, de mégis nagyon szórakoztat. A karakterek, a párbeszédek és a monológok mind nagyszerűen megírtak. Batman és Superman a két különböző apafigurát testesíti meg. Superman az újdonsült ujjongó szülő, míg Batman a meggyötört, aki egyszer már elvesztette gyermekét. Loeb hozza a szokásos formáját, itt senki nem várt tőle Long Halloween szintű történetet. A rajzok szemet gyönyörködtetők, színesek és élénkek. Michael Turner egyetlen munkája, ami nem a Top Cow kiadó alatt jelent meg, és épp ezért nagyon igényesre készítette el. A néhai művész egyik legjobb alkotása! A csaták látványosak, a karakterek szépen megrajzoltak, a színek erősek, de ez egyáltalán nem zavaró. Kedvenc rajzaim: Batman az amazonok oldalán egy hatalmas csatabárddal várja a rájuk támadó ellenséget, Apokolipsz, Darkseid a Forrásfalban és persze a gonosz Supergirl ruhája. Hiába mondják Turner-re, hogy a karakterei nagyon egyformák, nekem nagyon bejön ez a letisztult stílus. Nem volt olyan, hogy összekevertem volna a szereplőket és nem csak azért, mert más rajtuk a ruha. :)

Legelőször eredeti nyelven olvastam még a megjelenésének évében, de már akkor is nagyon nagy hatással volt rám. Supergirl-t itt kedveltem meg, és azóta is az egyik kedvenc szuperhősnőm. Akkoriban még reménykedni sem mertem, hogy egyszer magyar nyelven foghatom a kezemben.

Sajnos a magyar kiadás nálunk Michael Turner halálának az évében jelent meg, ezzel egy szomorú hangulatot is magával hozva. Ettől függetlenül a (Képes) kiadás nagyon igényes, a Hush kötetekhez hasonló. Ezt a képregényt ajánlom mindenkinek, aki szereti a szép rajzokat és az egyszerűbb, szórakoztató történeteket.

Kilgores>!

A Képes Kiadó által megjelent kiadáshoz ezt írtam korábban:

Régóta terveztem elolvasni ezt a történetet, és most, hogy a sorozat első része is végre megjelenhetett hazánkban, nem is lett volna értelme tovább halogatni.
Olvasás közben merült fel bennem, hogy milyen kevés Superman történetet olvasok, és azok is többnyire közös kalandok Batmannel, vagy más hőssel. A következő gondolatom meg az volt, hogy nem csoda, annyira túlontúli és erős a karakter, hogy majdnem minden történet arra fut ki, hogy Clark emberibb a legtöbb embernél. Ahogy Bruce is mondja, nem a kriptonit Superman gyengesége, hanem a szíve. Ez áll erre a történetre is, viszont Batman és az amazonok remekül ellensúlyozzák azt a naivitás, ami egy önálló történetben számomra már elfordítana a kötettől.
A rajzok az első, gothami látképet ábrázoló oldal után megvettek. Volt egy-két panel, ahol a háttérben szereplők arca el lett nagyolva, de abszolút tökéletes volt, a kihúzással és a színezéssel egyetemben is. Én az ilyen rajzokat szeretem, amikor látszik, hogy egy oldal ceruzarajzába több órát, akár napot is fektettek, és akkor az utómunkáról nem is beszéltünk…

Ezen nem is igazán módosítanék, csak kiegészíteném a plusz történetről alkotott véleményemmel. Supergirl első megjelenése igazán bájos darab, de tényleg itt volt már az ideje, hogy a gyökereket megtartva, de a modernkori elvárásoknak megfelelően frissíteni azt. Külön aranyos volt, amit az ólomfóliával alkottak Kripton maradványain. :)

marcipáncica P>!
Jeph Loeb: Superman/Batman – Supergirl

Bugyuta a történet? Igen. Sekélyesek a szereplők? Igen. Fuldoklott a giccstől? Igen. Bejött ez nekem mégis marhára? Igen.
Nem igazán értem, hogy miért van ennyire negatív visszhangja ennek a kötetnek, amikor sokkal trágyább történetek is megjelentek már nem csak a DC-univerzumban, hanem Superman/Batman szorosabb körében is, pedig különösebben bele sem ástam magam a témába. Őszinte leszek, szerintem ami Supergirlből kihozható, mint valamilyen eredettörténet, ez a kötet megtette, megpróbálta őt valahogy elhelyezni a már felépített univerzumban a saját útkeresésével, és ahogy a többiek megpróbálták ők különböző szerepekbe sulykolni saját szájízük szerint, közben csatároztak is, mert erről szól lényegében ez az egész, a jó örök dicsőségéről a gonosz felett, mi másról szólna. Batman és Superman párosa jól működik a váltott belső monológokkal, ők ketten ezt tudják, az örök pesszimista, zord, de belül jószívű igazságtevő és a naiv, amerikai álmot megtestesítő, szerény csodaember, nem kell ettől szerintem nagy változásokat várni, pláne, ha elméletben nem is ők a főszereplők. Persze, hogy a történet a végére oltári nagy klisékbe fordul, nagy összeborulásokkal, a szeretet erejével (vagy akármivel), meg cukormázas ömlengésekkel, de én konkrétan nem vártam mást.
Ami zavaró lehet, hogy bár a történet elméletben Kara/Supergirl eredettörténete, igazából végig mellékpályára küldték szegényt, a Trinity tagjai sokkal nagyobb figyelmet kapnak, többet beszél a kötet Batman fájdalmairól vagy Superman magányáról, mint arról, mit érez ez a szerencsétlen lány, aki egy hónapja van csak öntudatánál.
A bárgyú kis történetet sikerült szemet gyönyörködtető rajzokkal feltunningolni, kapott egy olyan díszcsomagolást, ami miatt már megéri átmazsolázni a kötetet. Engem egyedül a szereplők arca bántott néhol, Kara kifejezetten mangás szemeket kapott, Superman arcát pedig baltával faragták ki, de zavaró ez sehol sem volt, az Apokolipszon játszódó jelenetek, és a végső csata Darkseiddel pedig kifejezetten látványosak lettek.
Lehet azért vagyok megbocsátó a kötettel, mert egyrészt nem igazán érdekelt Supergirl, úgyhogy számomra pozitívum volt, hogy inkább a többiekkel foglalkozott, emellett megvett kilóra a képi világ is (hisz ez egy képregény végtére is), illetve szórakoztató volt, a célja pedig ez volt.

Darth_Revan>!

Superman – Batman: Supergirl: Egy lány a Kriptonról
A régi Supergirlt még a Végtelen Világok Krízise során kiiktatták. A krízis után ha fel is tűnt ilyen karakter, az nem Kara volt. A 2000-es években eljött az ideje annak, hogy a kb. 15 évvel korábban újraindított DC univerzumban is újra tiszteletét tegye ez a karakter.
Abszolút elégedett vagyok Jeph Loeb írásával és Michael Turner rajzaival. Úgy érzem, ebben a történetben minden harmóniában van egymással. Történetvezetés, karakterek, dráma, akciójelenetek, csodás rajzok. Mindez összesen alkot egy kiváló képregényt.
spoiler
Nagyszabású epikus történet, csodás drámával. Supergirl nagyon szimpatikus karakter, a rajzok egyszerűen mesések és lenyűgözőek. Imádtam minden pillanatát. Bekerült a kedvenceim közé. Abszolút öt csillagos kötet.

Jeph Loeb: Superman/Batman – Supergirl

Kövezzetek meg, nekem tetszett… Szinte csak rosszat hallottam róla, mind a sztoriról, mind a rajzolásról, így nem voltak túl nagy elvárásaim a kötettel kapcsolatban. (Nem, nem olvastam az előző kiadást.)
Első körben azon lepődtem meg, hogy mennyire iszonyat jól néz ki. A rajzok eszméletlen jók, a színezés nagyon-nagyon szép. Wonder Woman ábrázolása kifejezetten, nagyon tetszett.
Olvasás után azt gondoltam, hogy nem értem, sokaknak miért „a legrosszabb, amit valaha olvastam” kategóriás ez a képregény. Engem kikapcsolt, szórakoztatott, igaz nem a legnagyobb képregény sztori a világon, és nekem tényleg sokat tettek hozzá a rajzok, de nem csalódtam… Lehet, hogy minden kötet előtt negatív véleményeket kéne olvasgatni. :)

atalant IP>!
Jeph Loeb: Superman/Batman – Supergirl

Modern, csilli-villi és üres. Mint egy tökéletesre csomagolt, kakaós étbevonómasszából öntött „csoki” Mikulás.

Achilleus_atya>!
Jeph Loeb: Superman/Batman – Supergirl

Ahogyan a Közellenségek is tetszett, úgy ez is. Habár itt Batman szerepe háttérbe szorul, de erre lehetett számítani az alcím miatt is. A rajzok nagyon tetszettek, szerintem az egyik legszebb az egész sorozatban. Kicsit rövid volt, de szerencsére még van egy része a Közellenségeknek, remélem kiadják az Eaglemoss kiadványaiként. :)

amnézia P>!
Jeph Loeb: Superman/Batman – Supergirl

Mostanában kevés pozitív képregényes olvasmányélményem van. Ettől is tartottam, aminek az egyik oka, hogy Superman számomra az egyik legellenszenvesebb szuperhős, Supergirlről viszont még nem tudtam semmit, úgyhogy gondoltam, ideje megismerkedni vele. Ő sem lett sokkal szimpatikusabb, az itt olvasható története viszont tetszett, illetve ezúttal az univerzumban folyó események is lekötöttek off, és a rejtély is sokat dobott rajta.
Hogy miért úgy ábrázolták, mint egy nyolcvanas évekbeli rossz prostit, az egy jó kérdés, meg is érne egy disszertációt a női szuperhősök ábrázolásáról off, de mindegy.
Arra is jó volt, hogy több kedvet csinált Metropolis és a Krypton bolygóhoz való kalandozásokhoz.

Razor P>!

Batman: Egyáltalán nem zavar, hogy a kutya utálja?
Superman: Az a dolga, hogy az Erődöt őrizze, amikor itt van. Különben is… a kutya mindenkit utál.

Kapcsolódó szócikkek: A Magány Erődje · Batman · Krypto · Superman
Sylvanas_Windrunner>!

Batman egy csatabárddal a kezében meglehetősen furcsa látvány. Sokszor elfelejtjük, hogy a batmobil és a sok kütyü előtt, Batman a harcművészetek mesterévé vált… És tapasztaltan forgatja szinte az összes létező fegyvert.

Kapcsolódó szócikkek: Batman
Sylvanas_Windrunner>!

Azt hiszem nyugodtan mondhatom, hogy a hősök legtöbbje megkérdőjelezi az épelméjűségemet.

Kapcsolódó szócikkek: Batman

Superman/Batman sorozat · Összehasonlítás