Sebzett ​nagyvadak (Oxen 2.) 25 csillagozás

Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Jens ​Henrik Jensen regényei a krimi, a thriller és a dráma műfaji keverékéből gyúrt izgalmas olvasmányok.
2012–2016 között jelent meg legújabb sorozata, a nagy sikerű Oxen-trilógia, amely a politika és a háborúk modern világában játszódik.
Niels Oxen egy jyllandi halgazdaságban román személyazonosság mögé rejtőzve él és dolgozik. A háborús veteránt még mindig gyötri a poszttraumás stressz szindróma, ugyanakkor folyamatosan készenlétben is kell állnia: van egy titka, amely jó esetben az életbiztosítását jelenti, de akár a halálát is okozhatja.
Amikor egy múzeumi kurátort meggyilkolnak, és kiderül a dán igazságügyi miniszter érintettsége az ügyben, elszabadul a pokol. Viszont csak néhány ember hozza összefüggésbe a történteket Oxennel. Egyikük az első kötetben megismert Margrethe Franck, a dán Rendőrségi Titkosszolgálat nyomozója. Neki sikerül is Oxen nyomára akadnia, ám ezzel megpecsételi a főhős sorsát.
Megindul a hajtóvadászat Oxen után, aki számára nem… (tovább)

Eredeti cím: De mørke mænd

Eredeti megjelenés éve: 2014

Kossuth, Budapest, 2019
454 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630997942 · Fordította: Soós Anita
Kossuth, Budapest, 2019
454 oldal · ISBN: 9789630999793 · Fordította: Soós Anita

mate55>!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Egy mámorító férfivadászat, ahol az összeesküvések és a veteránpolitika egy magasabb egységben zajlik. Adott egy profi veterán-katona, aki úgy tűnhet, hogy kívül esik a hétköznapi élet megszokott ritmusától, mégis hatással van a körülötte levő világra. A régi vágású harcos, aki „kopottan” is megnyerő, immár örökös vándorlásra és mások jóindulatára is kényszerül, de a hivatásába vetett büszke hitét soha nem adja fel. „Tiszta”, hangulatos, minden részlet úgy van megválasztva, hogy kifejezze a karaktert és a helyet anélkül, hogy elhomályosítaná az olvasó képzeletét. A krimi vonal ellenére, még ha nem is erősen, kimozdul humor irányába is, de ez kifejezetten jót tesz neki. A részletekre való odafigyelés úgy kelti életre a művet, hogy az ember egy pillanatra elfelejti, hogy ez csak fikció, s nem valóság. Ugyanaz a tempó (mint az első részben), ugyanolyan szintű a bizonytalanság és a meglepetés, és ugyanolyan dicsőséges kritikai reflexiók vannak a dániai politikai légkörről. Mondatról mondatra olvasni olyan, mintha egy autóbaleset túlélőjét néznénk, aki lépésről lépésre halad a kórházi folyosón.

Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

A dán szerző, Jensen egyéni hangja, történetszövése, hangulati képei új szín a skandináv krimik kínálatában. Egyedi írói stílussal, némi noir hangulattal és egy nagyszerű karakterrel a középpontban alkotta meg ezt a trilógiát. Már előző regénye, az Akasztott kutyák is a kedvenceim közé emelte, nagy várakozással vettem kézbe a folytatást. Hozta azt, amit vártam, izgatottan lesem a záró részt.

bokrichard >!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Nekem ez az elsőhöz képest jobban tetszett, de az előző olvasásom hatása alatt állva kissé nehezen tudtam felvenni az elején a fonalat. Jól megírt, kellően fordulatos történet ez is, kellően sötét, kellően sok magasabb körökbe vezető gonoszsággal, egy menekülő nyomozóval, akire mint a vadakra megy a vadászat ezerrel. A közepétől éreztem, hogy számomra megfelelőképp pörögnek az események, akkor tényleg letehetetlenné vált, tudni akartam a folytatást. És még mindig tudni akarom, mert bár nem ez a sorozat lesz a kedvenc, de nagyon magas színvonalú, élvezetes olvasmány. Kíváncsian várom, mi lesz a trilógia záró aktusában.

Bla IP>!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Újabb része az Oxen-sorozatnak, amelyben a szimpatikus karakterű dán veterán elitkatona folytatja harcát országa titkos háttérhatalma ellen. Változatlanul küzd PTS-ses démonaival, de az illegalításban vidéken favágással töltött hónapok fizikálisan újrateremtették. A Danehof azonban nem nyugszik, rendezni akarja zavaró ügyeit, ezért izgalmas, fordulatos történésekben van részünk, ahol Oxen többször is bravúrosan menekül meg, de végül csapdába csalják és majdnem otthagyja a fogát…
De tudjuk, meg kell menekülnie, mert már létezik a harmadik rész…

Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Nekem már az első rész személyes kedvencemmé vált, így érthető módon sokat vártam a folytatástól. Sikerült fenntartania az első részben lefektetett színvonalat és izgalmakat, egy év telt el azóta, hogy az Akasztott kutyák végén Oxen hátat fordít a világnak és ismét magányra kárhoztatja magát, majd egy halgazdaság idős gazdáját megmentve a gazdaságban helyezkedik el, mialatt Margrethe Franck mindent megpróbál, hogy a nyomára bukkanjon a háborús veteránnak. Ez történik a könyv első szakaszában, ámde történik egy gyilkosság is mégpedig az a múzeumigazgató az áldozat akinek Oxen elküldte a titkos Danehof aktákat. Beindul a nyomozás a rendőrség és a titkos szolgálat részéről is, az árnyékban pedig a titkos szervezet döntést hoz Oxen sorsáról mégpedig kimondják rá a végső ítéletet. Ismét gyanúba keverik és üldözött vaddá válik. Míg Oxen és Margrethe folytatja a nyomozást a Danehof után a sebzett nagyvadak sem tétlenkednek.
Ismét nagyon jól megírt és kellően csavaros történetet kapunk Jensen-től és hol van még a vége, bőven van még megválaszolatlan kérdés. Egy nagy bajom van nekem ezzel a történettel, hogy nem jelent még meg a következő rész, pedig már nagyon olvasnám.

idea4 P>!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Hatalmas piros pont az írónak, amiért olyan szinten szövi bele a történetbe az előző rész fontosabb mozzanatait, hogy egy év távlatából is követhető és érthető volt így a történetvezetés.
Ebben a részben kicsit szimpatikusabb nekem Oxen, egy kicsit jobban meg is ismerjük. Szegény már annyira paranoiás, hogy rajtam is túltesz :D, de simán meg lehet érteni az okát. Hullanak körülötte az emberek, sajna ártatlanok is, spoiler. Margarethe és egykori bajtársa segítik, hogy bebizonyíthassa az igazát spoiler.

Stephanie_Ford_és_Városi_Emese IP>!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Összetett, szövevényes, igazán gonosz ellenfelek, és pont a legizgalmasabb résznél hagyta abba…
Az egykori szuperkatona kicsit mintha berozsdásodott volna, habár a hosszú elszigeteltség ugyanilyen hatással lehet az emberre. Axel nekem is gyanús volt, sőt Franck is, de végül kiderült, ami… de ettől persze még mindig maradhattak rajtuk sárfoltok. Ahogy elnézem, lesznek itt még izgalmak.

colman>!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Nos, ez egy 100 százalékig nekem való sorozat (három részes) középső kötete. Van benne minden, mit szeretek: nyomozás, összeesküvés, magányos űzött vad (aki nem is mindíg magányos :D ) és szerencsére akció is bőven, ami számomra mindenképp plusz pontot jelent. Az első részt követően a hajsza fokozódik és hőseink helyzete szinte már kilátástalannak tűnik. De én biztos vagyok benne, hogy a záró kötetben nem akármilyen leszámolásban lesz részünk. A jövő év egyik legjobban várt könyve nekem kétségkívül a Tisztító tűz lesz. És természetesen ez a rész is megy a kedvencek közé. :)

Kaktuszvirág>!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Egészen különleges, egyedi stílus. Nem véres, körömrágósan izgalmas krimi. Remek karakterek. Egyszerűen kiváló, letehetetlen.

Adrienn_Kiss_6>!
Jens Henrik Jensen: Sebzett nagyvadak

Amikor egy sorozat második részét sikerül kifognod elsőre…No, hol is kezdjem…Az eredeti mű 2014-es, nálunk 2019-ben jelent meg. Első benyomás: érdemes volt 5 évet várni a gyönyörű borítóra! A sok pozitív vélemény fényében kíváncsian ástam bele magam a könyvbe. Sok-sok visszautalás volt az előzményekre, ennek ellenére (vagy éppen emiatt még inkább) zavart az, hogy az előzőt nem sikerült még elolvasnom. Persze a visszautalások segítettek értelmezni ezt a kötetet – valamelyest. A sok ismétlés viszont néha picit fárasztó volt, folyton a poszttraumás dolgot adagolta az író. Néha mondtam neki: „Jens, a fenébe is, már rég felfogtam, megértettem, hagyjuk már a poszttraumázást, kérlek!” A politikai vonal nem kifejezetten az én világom, de 200-300 oldalig szépen fokozatosan beszippantott, utána viszont sajnos ellaposodott. A menekülést kifejezetten untam. A bajom az egésszel az, hogy ezt a 450 oldalt már 400 megelőzte, és még egy könyv következik (meg mernék esküdni, hogy legalább 500 oldalas emberkínzás hosszúság lesz). Talán egy 500 oldalas könyvben élvezhetőnek találnám ezt a sztorit, de az 1000+ oldal bőven meghaladja a lélektani határomat. Esküszöm: próbáltam szeretni, de összességében mégsem tudok elégedett lenni a művel, sajnos. Pozitívumként említem a baráti hosszúságú fejezeteket. Margrethe Franckot imádtam, szerintem irtó jó arc: kígyós füli, tarajos frizura, vagány csaj. Szeretnék megismerkedni vele, és szeretném, ha elvinne bulizni! Az egy embert kétszer megölni fordulat nagyon találó és izgalmas volt. Nem garantálom, hogy a kezembe fogom venni a sorozat többi részét, de szívesen megkapnám a választ a kérdésekre, és nyugodt lennék abban a tudatban, hogy a rosszfiúk megkapják méltó büntetésüket!

robinson P>!

Két véglet van. Akarva-akaratlanul hasonlítasz az őseidre, vagy teljesen elhatárolódsz tőlük.

robinson P>!

A szerencse istennője még sosem nem mosolygott rá, de annyira sosem volt rá szüksége, mint most.

robinson P>!

A sikert a fiaskótól sokszor csak egy hajszál választja el.

PRicsmond>!

Az ellenség legtöbbször akkor érkezik, amikor a legkevésbé számítanak rá.

PRicsmond>!

Türelem rózsát terem. Éveken át gyakorolta a kiképzésen. A várakozás nem jelentett próbatételt, nem érezte értelmetlennek. Türelmesebbnek lenni az ellenségnél, tovább várakozni, mint ő, sorsdöntő lehetett. Sokszor a türelmen múlott élet és halál.

PRicsmond>!

Az élet és halál közötti különbséget időnként át lehetett számítani a másodperc törtrészeire. Máskor percek, órák vagy napok választották el a kettőt.

PRicsmond>!

Földből lettél, és visszatérsz a földbe. Földből támadsz új életre.

robinson P>!

Az utóbbi években egyáltalán nem érdekelte az idő.

robinson P>!

Szeme vonakodva nyílt ki. Lebegett, térben és időben egyaránt.A veszélyes terepen éveken keresztül drága mentőövként szolgáló képessége, hogy egy szemvillanás alatt felébredjen, megkopott.

Oxen sorozat · Összehasonlítás