Moxie, ​avagy a vagány csajok visszavágnak 129 csillagozás

Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

A vagány csajok visszavágnak!

Vivian Carter besokallt. Elege van a texasi kisváros középsulijából, ahol a focicsapatnak mindent szabad. Elege van a szexista öltözködési előírásokból, a folyosói beszólásokból, de legfőképpen abból, hogy értelmetlen szabályok mentén élje az életét.
Az anyja a kilencvenes évekbeli punk-rock mozgalom, a Riot Grrrl tagja volt. Viv a nyomdokaiba lépve készít egy feminista szóróújságot, amit név nélkül eljuttat a diáktársaihoz. Nincs ezzel más célja, csak kiereszteni a gőzt, a lányok azonban a kezdeményezés mellé állnak. Valóságos forradalom robban ki. A csajok forradalma.
A Moxie egy olyan történet, ami belőled is kihozza a lázadót.
Minden bizonnyal film készül belőle. Amy Poehler színésznő, író, producer produkciós cége tűzte ki célul a megfilmesítését.

Nyerj a könyvből energiát és dobd be magad, ahol csak kell!

Eredeti megjelenés éve: 2017

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vörös pöttyös könyvek Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634575078 · Fordította: Hajdú Beáta

Mitchell Wilson · Vivian Carter

Kriszta_89 P>!
Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

Egy ízig-vérig csajos regény, aminek nagyon fontos a mondanivalója. Többek között olyan témákba nyúl bele, mint a rasszizmus, szexuális zaklatás, kivételezés. Egy igazán könnyed olykor szórakoztató feminista regény. Már rég túlvagyok a középiskolás éveimen és nem vagyok egy nagy ifjúsági könyv rajongó mégis kedvencemmé vált a Moxie.

Szerettem a lányok történetét, ahogy próbálnak fellázadni és tenni az őket ért zaklatásokkal szemben. Vivan karaktere nagyon jól el lett találva és egy keretet adott a Moxie mozgalomnak. A mozgalma pedig nagyon ötletes volt, a könyvet teljesen feldobta a sok közbeszúrt illusztráció és rajz.
Szintén napjaink egyik fontos témájába nyúlt bele, ami több figyelmet érdemelhetne! Szerintem nincs olyan nő ismerősöm, akit ne ért volna bármiféle atrocitás…

Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

„– Olyan ez, mint egy valóra vált, feminista álom!”

„Ez a MOXIE, az eleven valóság és a jelen.”

„– Szóval először is… […] – A vagány csajok visszavágnak!”

"– A MOXIE mi vagyunk! A MOXIE mi vagyunk!”

A Moxie nekem nagyon tetszett, szórakoztató volt, és a sztori mondanivalója is nagyon bejött nekem. A filmet már előzőleg láttam, úgyhogy tudtam, mire számítsak, hogy jórészt a feminista szál jóval hangsúlyosabban ki lesz emelve, mint például a szerelem szál is, ami szintén felbukkan a történet során. A cselekmény, a szereplők, a zin-ek illusztrációi, az írónő stílusa nekem nagyon tetszett, kár, hogy eddig nem olvastam el, bár először azt sem tudtam, hogy létezik ez a könyv, míg meg nem néztem a filmet, amire a húgom hívta fel a figyelmem a Netflixen. Vivian a könyvben sokkal szimpatikusabb volt, mint a filmbeli alakítása, mert ott nagyon idegesítő volt, de a könyvbeli énje kellemes csalódás volt a számomra. Örülök, hogy sikerült megkedvelnem őt, igazán bátor egy csajszi.

További értékelésem:
link

Finn_Hudson>!
Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

Nagyon nagy elvárásokkal kezdtem neki a könyvnek és szerencsére nem csalódtam. Sőt…
A feminizmusról elég nehéz írni, írás közben könnyű túlzásokba esni. Az írónő szerencsére megtalálta az arány középutat, nem esett át a ló túloldalára, és nem azt mutatta be, hogy minden fiú bunkó, hanem a könyvben szereplő lányok ténylegesen szexista elnyomás ellen lázadtak fel spoiler. Nagyon ötletesek voltak mind a zine-ok, mind a megmozdulások.
A szereplők is nagyon szimpatikusak voltak. Vivian nem egy nagyszájú, mindenkinek és mindennek nekimegy típusú lány, hanem éppen ellenkezőleg: visszafogott, mégis a szükség idején képes volt egy mozgalmat elindítani. Sethet is nagyon kedveltem spoiler. Talán egyik legérdekesebb Claudia és Emma karaktere spoiler.
Izgalmas könyv a barátságról, összefogásról, amit mindenkinek szívből ajánlok.

Molymacska>!
Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

Be kell vallanom, nem erre számítottam. Igazából nem is tudom, mire, de erre a gimis történetre valahogy nem, mégis a könyv az első oldaltól kezdve magával ragadott, elszédített, és felpezsdített energiával.
A történet szerint Vivian megunja z iskolában lévő igazságtalan szexizmust, és kis zine-ket (egyfajta szórólapot, felvilágosító újságot, egy pezsdítő energiával teli nyomtatványt) csempész be a női mosdóba. Ezzel megalakítja a Moxie-kat, vagyis azokat a vagány lányokat, akik szeretnének tiltakozni a fennálló problémák ellen.
Be kell valljam, én azt hittem, sokkal pörgősebb lesz a kötet. Olyan végigszaladunk az eseményeken, forradalmat szítunk, és mindenki örül mindennek könyvre számítottam. De ez a könyv nem ilyen. Nagyon lassan alapozza meg a történetet, és bár viszonylag hamar előkerül az első zine, az egész kötetben összesen négyet osztanak ki, ami számomra elég kevésnek tűnik. Két zine között pedig majd' száz oldal is eltelhet (ami számomra iszonyat soknak tűnik).
Először arra gondoltam, azért ilyen lassú, mert a korosztály, akinek szól, fiatal. Aztán elkezdtem gondolkozni, vissza-vissza olvasni a mondatokat, részleteket. Nem csak az a célja, hogy a korosztály megértse, miről van szó a könyvben, hanem arról is, hogy ezeket a problémákat problémaként kezeljük, elfogadjuk ezt, és tudjunk gondolkozni a változáson is (vagy akár azon, hogy milyen formában van jelen ez a valóságban, a mi életünkben). Volt olyan rész, ahol először én is csak elszaladtam a tény felett, hogy itt probléma van, majd sokadik visszatérő történelemre végre felkaptam a fejem. Ami érdekes még ezzel kapcsolatban, hogy egy utat lehet észrevenni: először csak bemutatja a történet önmagában a problémát, majd hozzáadja a főszereplő érzéseit is. Később a barátnői gondolatait (érvek és ellenérvek), majd a barátnői (vagy ő) összefoglalja a problémát, és kijön a zine, egyfajta tételmondattal, és egy lehetséges megoldással.
Nem mindegyik megoldás a legjobb: bár a zine-ek megoldásjavaslatai hatásosak a könyvben, mégis a valóságban ez nem mindig lehet így, főleg ha kilépünk a burokból, ezúttal a gimi korlátai közül. Úgy éreztem, hogy egy-két problémára még a külvilágnak, és a feminista nőknek sincs igazán megoldásuk, de nem is ez a lényeg, hanem hogy keressünk rá megoldást (és hogy tartsunk össze. A legnagyobb tanulsága a könyvnek, hogy az összefogás csodákra képes).
Több problémakör elég furán jelenik meg a könyvben, amivel így nagy valószínűséggel nem fog senki találkozni, de ha leválasztjuk az iskolát a történetről, nagyon sok valós problémát láthatunk, amelyeket akár mindennapiak is lehetnek egyes nők számára. Tetszett benne, hogy a könyv hagy időt beazonosítani a problémát, és hagyja hogy az olvasó átfordítsa mindezt a valós életére nézve. Ellenben mivel YA könyvről van szó, egyes problémakörök enyhített verzióban, vagy egyáltalán nem jelentek meg a könyvben (például nem esik szó benne az abortuszról, de arról igen, hogy a tested a saját tulajdonod).
Az is jó volt a könyvben, hogy a feminizmus mellett érintőlegesen foglalkozott mással is: a homoszexualitással, a bőr és rassz kérdésével is, illetve kicsit sablonos szereplőkön keresztül akár a feminizmus határterületén lévő szereplőkkel is. Ilyen volt a Viv barátnője, de igazából Seth is a férfit képviseli, aki nem érti a feminizmust (és emiatt nem tudja teljesen elfogadni sem azt). Nagyon tetszett, hogy a végén például Seth is felnő a feladathoz, és megmutatja, hogy nem csak nő lehet feminista.
A könyv bár nagyon egyszerű nyelvezettel rendelkezik, hihetetlenül nagy érzelmi hatásokat tud kiváltani. Egyszerűen azért, mert folyamatosan kényes témákról szól, és ha valaki át tudja érezni ezt a terhet, az dühöt, szomorúságot, de közben vidámságot, és felszabadultságot fog érezni. Bár az írónő próbált vicces és könnyed lenni, azért vannak olyan részek, amiknél túlságosan rám ült a történet spoiler.
Ami zseniális volt benne, hogy a modernsége ellenére is visszatekintett a kilencvenes évekre, és az akkoriban menő zine-kre, bandákra, életérzésekre. A könyv olvasása közben elkezdtem hallgatni a számokat, amiket ajánl, és hát van köztük egészen átlagos, de van zseniálisan jó is. Mindenképpen örülök, hogy megismerhettem Joan Jett-et is (nem csak a macskát, az énekest is), mert érdekes fűszer a könyv mellé, és különleges zene, a mindennapjaim színesítésére is.
Nagyon ajánlom ezt a könyvet mindenkinek. Fiatal lányoknak azért, hogy ismerjék fel a problémákat, és tudják kezelni azt az iskolában és azon kívül is. Fiúknak azért, hogy felismerjék, milyen problémákat csinálnak, milyen következménye lehet annak, vagy csak azért, hogy kicsit megértsék, mit él át (minden nap) egy nő. Szülőknek azért, hogy tudjanak beszélni róla a gyerekekkel, tanároknak pedig azért, mert zseniálisan lehet ezt a könyvet használni erkölcstan/irodalomórán is (nem csak az olvasmányélmény miatt, de akár továbbgondolva a kötetet a számtalan kreatív és hasznos kezdeményezés lehet belőle). Ajánlom felnőtteknek is a különleges kilencvenes évek életérzés miatt, ami lehet nekik többet mond, mint a mostani fiatalabb korosztálynak. És ajánlom, hogyha valaki elolvasta, mutassa meg ezt a könyvet másnak is, mert ezt a könyvet tényleg mindenkinek el kellene olvasnia.
Nagyon köszönöm a Könyvmolyképző kiadónak, hogy nyitott volt, és kiadta ezt a könyvet, hiszen erre szükségünk volt. Rupi Kaur verseskötetei mellett ez is olyan könyv, ami a fiatal lányokat szólítja meg, és próbálja megismertetni a feminizmussal őket. Nagyon fontosnak találom, hogy ilyen kötetet olvashattunk, és remélem hasonlóan egyedi, könnyed, mégis nehéz témákról szóló könyvet is kiad még a kiadó. Én mindenképpen elolvasnám. Remélem, te is.

Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

A kötetről készült Netflix adaptáció nekem nagyon tetszett, úgyhogy alig vártam, hogy a kötetet is olvashassam. Olyan súlyos kérdésekre hívja fel a figyelmet, mint az iskolai bántalmazások, a lányok ellen elkövetett zaklatások és az ezek felett szemet hunyó tanárok. A feminizmust segítségül hívó Viv-nél egy nap betelik a pohár és megalkotja az anonim Moxie mozgalmat, ahová egyre több lány csatlakozik be, mindegyiküknek elege van már a gimiben zajló és a lányok felé irányuló zaklatásokból, amiket a fiúktól kell elviselniük. Bár a megszokott módon nagyon sok mindent átírtak az adaptációban, a történet tanulsága azért ugyanúgy érthető a filmben is, akárcsak a könyvben. Én a kötetben sokkal félénkebbnek és bizonytalanabbnak éreztem Viv-et, mint a filmben, sokkal mélyebben elmerülhettünk olvasás közben az érzelmeiben, kétségeiben.

Bővebben: link

deen>!
Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

Érdekes és szórakoztató könyv a lányok és fiúk kettős megítéléséről és ennek következményeiről. A cselekmény nagyon tetszett: Vivian anyukája maga is feminista volt, és bár úgy tűnik Viv egy igazi jó kislány, a környezetében kialakult helyzet arra készteti, hogy anyja nyomdokaiba lépjen és felszólaljon a megkülönböztetés ellen. Ehhez egy elég jó módszert talál, mely összekovácsolja a suli nagyon is különböző lányait, hogy képesek legyenek magukért kiállni és eltörölni az igazságtalanságokat. Az írónő karakterei egytől egyig remekül működnek, Viv és Seth kapcsolata is nagyon aranyos. A könyv nagyon jól tükrözi, hogy a lányok sem egyformák és bizony kell nekik némi idő, míg a félelmeiket maguk mögött hagyva képesek kiállni magukért. Nagyon jó kis történet, mindenkinek csak ajánlani tudom.

diamondfox>!
Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

Szerettem volna ennek is valami korrektebb blogbejegyzést alkotni, de végül jó lesz az is, hogyha itt emelek hangot amelett, hogy ez a könyv, az egyik legjobb ifjúsági irodalom, ami a feminizmussal foglalkozik – pontosabban azzal, hogy a csajok igenis álljanak ki magukért és ne hagyják, hogy egy vagy két nagyobb tökű ember irányítsa őket csak azért, mert „ez a szokás”.

Tetszik, hogy Vivi karaktere egyáltalán nem a megszokott erős, mindenkivel szembeszálló főszereplő volt, hanem egy lány a sok közül, aki végül anyja múltjából erőt merítve egy kis akcióval felrázza a csajok egysíkú és beletörődő világát. Mondjuk engem a plot-twist annyira nem lepett meg, mert elég hamar összetettem, hogy ki az a lány, viszont imádtam, hogy a kötetben megjelentek maguk a zine-ok is! (Amit mindenki prospektusnak, újságnak, szórólapnak hív… imádom, hogy Vivi mindig kijavítja őket magában, de mivel inkognitóban dolgozik, így ez halottnak a csók :'D)
Szerettem, hogy a romantikus szál megjelent és kellemesen elősegítette a fő történetet, nem pedig átvette annak a helyét. Bevallom, hogy megijedtem, amikor megjelent az ügyeletes szépfiú, féltem, hogy ez valami romantische nyál lesz, de hál' istennek nem és tovább élvezhettem a középiskolai csajok kivirágzását.
Hihetetlenül jó volt az utolsó nagy jelenet, imádtam, szinte éreztem az energiát, amit a tömeg generált.
Jó szívvel ajánlom mindenkinek (igen, felkerült az ajánlom listámra), nem fog benne csalódni és nem kell félni, nem nyomja le agresszívan senki torkán a feminizmust ;)

Mes>!
Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

Nagyon örülök, hogy magyarul megjelent a könyv. Egy nagyon rossz napon, ez mentett meg. Egy délután alatt elolvastam, és szívem szerint minden nő kezébe odaadnám. Nagyon fontos dolgok vannak benne, amit szerintem nem lehet idejekorán elkezdeni megtanítani a lányoknak. A pozitív férfi karakter Seth is szuper jó volt szerintem, aki tudta, hogy ami megy a suliban nem jó, és nem is akart csatlakozni hozzá, de mégis voltak olyan megmozdulásai amelyek nem voltak olyan jók, de azt gondolom neki is és Vivnek ez egy tanulási folyamat, és még messze nincs vége. Nagyon szívesen olvasnék még az írónőtől.
A „minek ment oda” meg a vakkomondorok országában, elképesztően fontos az ilyen könyvek megjelenése. Remélem a kiadó fog még megjelentetni hasonló témájú írásokat.

Beatrice8>!
Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak

Szerintem mindent elárul egyrészt arról, hogy mennyire érintett meg a könyv, másrészt arról, hogy milyen lusta vagyok, hogy ennyit írtam magamnak segítségképpen a jövőbeni értékeléséhez, amikor befejeztem: nem rossz, jó téma, semmi különös 4 csillag. De az a helyzet, hogy ez számomra elég jól össze is foglalja. Igazából a 4 csillag is kicsit soknak tűnik annyira nem sikerült egy hullámhosszra kerülnünk. Nem volt nekem különösebb bajom vele. De nem is gondolok róla semmi különöset. Felháborító, ami az iskolában ment, igen. Elismerésre méltó az az összefogás és kiállás önmagukért, amit tanusítottak, igen. Mindössze ezért kapja a csillagokat, mert mind történetileg, mind szereplő-ügyileg nagyon gyenge volt.

csak_olvass>!

….bekattan, hogy ezt jelenti feministának lenni. Nem humanistának, vagy egyenlőségpártinak, vagy bármi másnak. Hanem feministának. Ez nem egy csúnya szó. Sőt, a mai nap után lehet, hogy ez lesz a kedvencem. Mert tényleg nem jelent mást, mint női összefogást. Ezek a lányok azt akarják, hogy emberi lényként bánjanak velük egy olyan világban, amelyik valahogy mindig azt érezteti velük, hogy nem azok.

RóbertKatalin IP>!

Lehet, hogy anyának igaza van. Lehet, hogy egy napon itthagyom Kelet-Rockportot.
De előbb lángba kell borítanom.

Smurfettereads>!

Csak centik választanak el tőle, de nem talál rám. Különben gyorsan elő kellene rukkolnom valamiféle magyarázattal. Na de mosolyognék, és kitalálnék valamit. Mert engem ma semmi sem állíthat meg! Pláne nem egy férfi!

csak_olvass>!

A feminista szó sokakat megijeszt, sokak számára valami furcsát jelent. Mintha azt sugallná, hogy gyűlölöd a fiúkat. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy egyenjogúság-párti vagyok.

Smurfettereads>!

– A MOXIE mi vagyunk! […] – A MOXIE mi vagyunk!
És már mondjuk is utána, tapsolunk is hozzá.
– A MOXIE mi vagyunk! A MOXIE mi vagyunk!

Ferger_Jolcsi P>!

– Nem hiszem, hogy megértheted ezt – sóhajtom. – Addig nem, amíg valaki ki nem próbálja rajtad a villámtapit.
– Te bármikor kipróbálhatod rajtam, ha ez segít – válaszolja Seth, és amint az ajkunk egymásra talál, az a halk kis hang, amelyik egyáltalán nem örül annak, hogy ő elvicceli a témát, azonnal elnémul.

Ferger_Jolcsi P>!

– Tudod, mit imádtam apádban? – kérdezi. Meglepődöm egy kicsit. Apáról nagyon ritkán szoktunk beszélni. – Mármint sok mindent szerettem benne, de amit mindennél jobban imádtam, az az volt, hogy bármit elmondhattam neki, tudtam, nem lesz belőle probléma köztünk. Felcsattanhattam, dühönghettem. Kiakadhattam. Ő is kiakadhatott rám. Egy kapcsolatban van ilyen. Senki sem tökéletes. De azt mindig tudtam, hogy önmagamért szeret. Hogy elfogad olyannak, amilyen vagyok. Ez tette olyan jó emberré.