Ki ​ölte meg Laura Palmert? 69 csillagozás

Jennifer Lynch: Ki ölte meg Laura Palmert?

Mint a felbolydult méhkas, olyan lesz Twin Peaks, az álmos amerikai kisváros, amikor Laura Palmert meggyilkolják. Ki ölte meg a tizenhét éves angyali szépséget, és miért? Vagy talán nem is volt annyira ártatlan a gyönyörű kislány? A nyomozásról szóló, világsikert aratott tévésorozathoz ad kulcsot Laura Palmer titkos naplója, amely fényt derít Laura kettős életére, és megismertet a gyilkossággal gyanúsíthatók széles körével…

Megjelent Laura Palmer titkos naplója címmel is.

Eredeti megjelenés éve: 1990

Fabula, Budapest, 1991
308 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637885528 · Fordította: Hanusovszky Judit, Szántó Péter

Dénes_Gabriella>!
Jennifer Lynch: Ki ölte meg Laura Palmert?

Talán mázli, talán nem, de nemhogy nem láttam a sorozatot, hanem semmit nem mond nekem az, hogy Twin Peaks. (Talán valamelyik Criminal Minds részben volt rá valami utalás… De nem biztos.) Úgyhogy semmiféle vonatkoztatási alapom nem volt, és csak a könyv az, ami mondott valamit.
Naplóregény – kiváló ötlet. És egész jól van megírva. Nagyjából az első-második laptól (vagy naptól :) ) van benne jókora feszültség, és ez csak fokozódik a végéig. A mű erősen misztikus jellegű, főleg a BOB karakter miatt, hiszen a naplóregényben spoiler
Ami engem picit zavart, hogy kamaszlány szexuális életéről van szó, mikor mennyire részletezve. Nos, engem nem maga az említés zavar, hanem a részletezés. spoiler Ha szexjelenetekre vágyom, akkor majd én kiválasztom magamnak, de kamaszokról nem akarok ilyet olvasni.
Amúgy maga a naplóregény felépítése nagyon jó, s bár szinte előre borítékolható a bukóspirál mibenléte, a szövegben rejlő feszültség miatt nem unalmas a cselekmény.

Blissenobiarella>!
Jennifer Lynch: Ki ölte meg Laura Palmert?

A sorozat hozzám hasonló rajongóinak szerintem felemás élményt fog nyújtani ez a könyv. Először is, sok újat nem fog magában hordozni, hiszen mindazt, amit Laura leír, tudjuk a sorozatból, mert Dale Cooper különleges ügynök kinyomozta nekünk. Mégis élvezetes olvasmányt jelent majd amiatt a nosztalgia miatt, amit az jelent, hogy ezúttal Laura szemszögéből hallgathatjuk meg, mi minden történt vele halála előtt. Hogyan indult el lefelé a lejtőn, ami egy nem egészen 17 éves lányt a szex, a prostitúció és a kábítószerek világába vezetett.
Hogy ki ölte meg Laura Palmert? Hiszen erre is választ kaptunk már annak idején, így e téren sem fog újat mondani nekünk. Inkább csak az addig elvezető folyamatot segíti megérteni.
Egy kissé elnyújtottnak találtam a könyvet amiatt, hogy korán kezdi. A 12 éves Laura pónikról ír, apuról meg anyuról, ami persze bemelegítésnek jó, de a végétől kicsit többet vártam. Az írás meglehetősen koravénnek mutatja Laurát. Hiába van különbség mondjuk a 12 éves és a 16 éves kori fogalmazásban, mindvégig túl magas szintű, túl költői szerintem – különösen, hogy egy naplóról van szó.
A vége felé már az is motoszkált a fejemben, hogy a sorozatban ugye megtalálják ezt a naplót, és elvileg el is olvassák. Csak tudnám, akkor minek a sok rejtély és nyomozás, ha egyszer ebben minden benne volt! :) Az is kicsit amatőrnek tűnik számomra, hogy az utolsó bejegyzés nem ugyanaz volt, mint a sorozat szerint.

Összességében: a nosztalgia miatt, ha szeretted a Twin Peaks-t, érdemes elolvasni. Könnyed kis ponyva – a benne foglalt borzalmak ellenére sem tudom másnak nevezni –, és jól hozza a misztikus, nyugtalanító hangulatot, amiért a sorozatot is szerettük. Nekem ez sokkal jobban tetszett, mint Dale Cooper naplója, így ha választanod kell, inkább ezt ajánlom. Ha a sorozatot még nem láttad, de érdekel, inkább ne olvasd el, mert sokat „lelő” belőle.

Nikkancs5>!
Jennifer Lynch: Ki ölte meg Laura Palmert?

Annyira imádom ezt a sorozatot, mindig a gyermekkoromat idézi. Bár azt még mindig nem értem, hogy a szüleim hogy engedték ezt nézni…
Ezért is lepődtem meg, hogy ezt a könyvet még nem olvastam. Nagyon tetszett, már ha lehet ilyet mondani. Elképesztő, hogy milyen változáson megy át Laura és hogy ebből senki nem vesz észre semmit. Annyira nyomasztó, depresszív az egész. Sajnáltam szegény lányt.
Most kedvem támadt újra nézni a sorozatot is. Csak az a fránya törpe… :)

Piqlet1977>!
Jennifer Lynch: Ki ölte meg Laura Palmert?

A sorozat rajongójaként izgatottan vágtam bele Laura Palmer naplójába, hogy minél több titkot megtudjak halálának előzményeiről. Nem csalódtam, a könyv gyönyörűen kapcsolódott a sorozathoz – legalábbis az első évadhoz mindenképp, mert nemrég néztem (ismét) végig egy szuszra. Izgalmas volt megtudni, hogy mi történt az első rész előtt, mi vezetett Laura halálához. Szinte egy más világba (vagy inkább másvilágba..?) csöppentem a fiatal lány beszámolóját olvasva, ami lerántotta a leplet az eldugott, idilli amerikai kisváros sötét oldaláról. Mert van itt titok és lepleznivaló bőven… számomra egy szuszra olvasós volt a sorozat rajongójaként.
A könyv kötése miatt kénytelen vagyok levonni fél csillagot, mert olvasás közben szó szerint darabjaira esett. Egy ilyen sikersorozathoz kapcsolódó könyvtől azért elvártam volna egy igényesebb formátumot!

ReniK P>!
Jennifer Lynch: Ki ölte meg Laura Palmert?

Átfogó képet kap az ember a háttérben lezajlott dolgokról. Éppen ezért nem érzem most annyira fontosnak a sorozat újbóli megtekintését, mert szépen felrémlettek a fő cselekményszálak.
A történet – szerintem – néhol összefüggéstelen, túlírt, gyakorta sok benne a nyavalygás. A 12 éves Laura koravén fogalmazása olykor zavarba ejtő tud lenni. Pehelysúlyú iromány, a jobbik fajtából.
Choderlos de Laclos és Adrian Mole olvasása után elmondhatom: a naplóregény – ha jól van megírva – tetszik.

Th3DarkKn1ght>!
Jennifer Lynch: Ki ölte meg Laura Palmert?

Laura Palmer titkos naplója, amelyben elmeséli, hogy az ártatlan kislány, hogyan vált a szex és a drogok rabjává. Az volt az érzésem, hogy kezdetben Laura bünteti magát ezzel az életstílussal, később meg már másokat büntetett vele. Élvezte, hogy szexuális úton uralkodhat másokon, legyen az férfi vagy nő. Néha elhatározza, hogy ebből elég, innentől „jó kislány” lesz, de ez az állapot sosem tart soká. Csak úgy tudja elviselni az életét, hogy a rémálmait már szinte valósággá teszi, és elkezdi élvezni, hátha Ő látja mivé vált és nem jön el! Mert Laura nem tinédzserkori lázadástól lett ilyen. Gyerekkorától kezdve kísérti és molesztálja egy férfi, BOB.

A legérdekesebb részek számomra melyekben BOB említésre kerül. Megtudjuk, hogy Laurát már 12 éves kora előtt is kísértette. Verbálisan és szexuálisan zaklatja. Sokszor nem tudja eldönteni, hogy BOB valóságos vagy csak az ő fejében létezik. Akár így, akár úgy, az egész életére befolyással van.

Ha Cooper-ről azt mondtam, hogy az egyik legjóságosabb karakter a sorozatok történetében, akkor BOB az egyik leggonoszabb, legördögibb figura. Ennél ijesztőbb alakot nem igen láttam még, ahányszor csak feltűnik, uralja a képernyőt. Olyan kisugárzása van és olyan erős jelenléte, hogy az már hihetetlen. Ő az egyetlen szereplő, aki rendszeresen a kamerába néz, a néző szemébe, ezzel is fokozva a rettegést. Pedig úgy fest, mint egy hajléktalan, a farmer cuccában, a hosszú csapzott hajával és az egyhetes borostájával. És mégis, amilyen tekintette van, ahogyan nevet, az egész mozgása csontig hatoló élmény. Az Őt alakító színész, Frank Silva egy háttérmunkás volt és az egyik jelenet forgatásán belelógott a képbe, konkrétan egy tükörben látható volt az arca. David Lynchnek annyira megtetszett Silva kisugárzása, hogy felajánlotta neki BOB szerepét, és így született meg ez a karakter, legalább is így szól a legenda. Sajnos Silva 95-ben elhunyt, de azért így is feltűnik a Twin Peaks 3. évadjában.

Maga a könyv érdekes, bár néhol szenvedős, mindkét értelemben. Voltak olyan szituációk, amikor nem hittem el, hogy ezt is megúszta. Még azok a részek tetszettek, amikor Johnny-val van. Ott megláthatjuk, hogy milyen lett volna Laura, ha nem így alakul az élete. De legtöbbször a szex, a drogok és a depresszió témája váltogatja egymást. Van egy bizonyos hangulata a könyvnek, de nem az, amit vártam volna tőle.

Ez a napló, egy teljesebb képet mutat Laura-ról. Viszont arra a kérdésre konkrét választ nem ad, hogy Ki ölte meg Laura Palmert? :)

Szilvi_Sz>!

Kislányként titokban olvastam.
Egyáltalán nem gyereknek való olvasmány volt, engem mégis lenyűgözött.
Ahogy a sorozat is.

eeszter >!

A Twin Peaks sorozat után ki sem bírtam volna, ha nem olvashatom el :D

Carmilla >!

A fákban lelkek lakoznak azt hiszem
Növekvő s fogyó lelkek
S minden levélben, hallgatag
Percek emlékei
Melyeknek nem volt tanújuk
De soha senki sem figyel rá
S nem is gondol rá
Talán a fák is látnak
És a lombsusogással
Azt üzenik
Szólni kívánnak.

Próbálták már belesúgni talán
Valaki tenyerébe
Hogy láttak egy kislányt
Akiben most valami űr tátong
Mint új s kicsiny száj
Hogy azt hiszem
A világnak
Az erdőbe kellene mennie
Hogy a sűrűben füleljen
S a levelek szavát lesse.
Meglássa a részleteket
Ahhoz aki
Az űrt teremté

Az erdőt hallgatva

Christine_>!

Egy szép napon talán majd nem fog úgy fájni, hogy felnövök.

Carmilla >!

Most már szinte kába vagyok és alig élek. De ez a lány még most is nap mint nap felkel az ágyból, és elhagyja a házat, amit – mostanában már folyton emlékeztetnem kell magam rá – az otthonának hívnak. Mintha nem lenne mindenki számára éppen eléggé szembeszökő az a vércsík, amit nyilván magam mögött hagyok, amerre csak járok.

Carmilla >!

Olyan düh van bennem, olyan vágyakozás, hogy az égre rontsak, és hazugnak nevezzem a vén hazugot, amiért sohasem mutatkozik. Hogy ráüvöltsek erre a két emberre, aki eltűrte, hogy megszülessek. Hogy ordítva könyörögjek segítségért, hátha meghallja valaki. Hogy sikítva rohanjak ki az utcára, és azt üvöltsem, nincsenek csodák az anyatermészetben sem. Isten valója hazugság.

Kapcsolódó szócikkek: düh · Isten
Carmilla >!

Úgy szerettem volna normális lenni! Úgy szeretnék olyan lenni, mint mindenki más! Nem akarok vigyázni, hogy kihez beszélek, mert hátha meggyűlöl, ha megtudja rólam az igazat, hogy milyen undorító vagyok.

Carmilla >!

Nem akarom, hogy bárki sírni lásson, hiszen úgysem érdekeli őket! Soha nem is érdekelte.

nightfairy>!

Talán ha süt a nap, amikor alszom, nekem se lesznek olyan szörnyűek az álmaim.

nightfairy>!

Néha azt gondolom, hogy sokkal könnyebb lenne az élet, ha egyáltalán nem kellene arra gondolni, hogy az egyik fiú, a másik meg lány, férfi vagy nő, öreg vagy fiatal, sovány vagy kövér… ha egyszerűen csak mindnyájan egyformák lennénk. Lehet persze, hogy unatkoznánk, de akkor legalább nem lenne olyan veszedelmes élni, többé nem lenne olyan veszélyes az élet…

Christine_>!

Te győztél. Fájdalmat etettél velem, amikor pedig én még azt se tudtam, mi a fájdalom, és aztán azt mondtad, hogy magamra vessek.

NB14>!

Rab vagyok önmagamnak egy olyan énjében, amit magam is gyűlölök.