Greta ​James, az elsüllyeszthetetlen 277 csillagozás

Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Vannak ​utazások, amelyeknek nem vághatsz neki egyedül.

Árnyaltan dolgozza ki gyász és sebezhetőség témáit ez a megkapó, lendületes irodalmi alkotás. Greta James az ismertség küszöbén álló, feltörekvő zenész, szinte már rocksztár, de nevetségessé tette magát a színpadon. Közvetlenül édesanyja váratlan halála után és a karrierje szempontjából sorsdöntő, második albuma megjelenése előtt. A kínos jelenetről készült felvétel virális lesz, Greta lemondja a további élő fellépéseket, a pályafutása kockán forog.
Szülei negyvenedik házassági évfordulójukra lefoglaltak egy alaszkai hajókirándulást, amelyre most neki kell elkísérnie megözvegyült édesapját – enyhén szólva nincs hozzá túl sok kedve. Az utazás mégis jól alakul: a hajón Greta megismerkedik Ben Wilderrel, a megnyerő történésszel, aki Jack London: A vadon szava című könyvéről tart előadást a hajó utasainak. Önelemzés, kérdések és megnyugvás: ahhoz, hogy továbblépjünk, meg kell értenünk, kik vagyunk – mondja ez a bölcs… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

A következő kiadói sorozatban jelent meg: KULT Könyvek XXI. Század

304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635682348 · Fordította: Katona Ágnes
304 oldal · ISBN: 9789635682355 · Fordította: Katona Ágnes

Ben Wilder · Greta James

Suba_Csaba P>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Hatalmas várakozással vettem kézbe a csatornám júliusi közös könyvét, mely egy
alaszkai hajókirándulásra vitt magával. A címszereplő, Greta testvére kérésére elutazik megözvegyült édesapjával és annak házaspár barátaival egy 8 napos hajóútra.
Mivel sem az apjához fűződő kapcsolata, sem a zenei karrierje nem áll stabil lábakon, így kelletlenül vág bele a kalandba. Az utazás nemcsak fizikai, hanem lelki síkon is végbe megy, hiszen Greta kénytelen szembesülni a gyásszal, a saját gyengeségeivel és fel nem dolgozott traumáival.
A rendkívül jó stílusban megírt történet egyszerre gyászfeldolgozás, romantikus történet és fejlődésregény is. Ebben a könnyed stílusú, de mégis súlyos témákat feszegető kötetben szerephez jut a zene és az irodalom, valamint a média befolyásoló ereje is.
Nekem az idei évem egyik kedvenc olvasmánya lett, sok szeretettel ajánlom a figyelmetekbe!

A kötetről élő kibeszélőt láthattok augusztus 1-jén hétfőn 19 órától a Köny\/elem csatornán:

304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635682348 · Fordította: Katona Ágnes
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

”Mindenkinek van terhe. Neked is. És ugyan más formájú meg méretű, de ettől nem könnyebb.”

A Greta James, az elsüllyeszthetetlen elsőre úgy tűnik, nem sorolható éppen a tipikus Kult Könyvek közé, ám elolvasva mégis bátran állíthatom, hogy méltó tagja a kiadói sorozatnak, sőt talán ez lesz az, melynek a története a legtovább velem marad majd. Gyász, bűntudat, sebezhetőség, újrakezdés, show business világa, csupán néhány a benne szereplő témák közül, ám átütő ereje mégis az emberi kapcsolatok ábrázolásában rejlik. Apa és lánya viszonya mélyen megérintett, emellett pedig a romantikus szál is igazán meghatóra sikerült.

Greta egy nyolcnapos, alaszkai tengeri körútra csatlakozik be édesapja mellé. Eredetileg szülei a 40. házassági évfordulójukat ünnepelték volna az üdülőhajón, ám az édesanya váratlan halála közbeszólt. Gretának nemcsak a gyásszal kell szembenéznie, hanem egyetlen nagy álma, a zenész karrier fenyegető végével is. Anyja halála után adott koncertjén ugyanis hatalmas tömeg előtt omlott össze, és nem biztos benne, hogy képes lesz-e még valaha színpadra állni. A hajón megismer egy professzort, aki Jack London regényes önéletrajzának írója, és már írógépével felkelti a lány figyelmét. Ben azonban pont az ellentéte annak, amit Grace egy férfiban keresni szokott. Bár sosem gondoltam volna, hogy egy okostojás karakter ennyire vonzó lehet, megvallom, sikeresen elrabolta az én szívem is. Az utolsó jelenetek az édesapával spoiler pedig sikeresen megríkattak. Még mindig a hatása alatt állok ennek a regénynek, amelyet alig tudtam letenni, és most egyelőre azt sem tudom, hogyan fogok tudni mást olvasni utána. Fontos kérdéseket boncolgat a romantikus fejlődésregény a továbblépésről és a kapcsolatokról, egy nagy, megterhelő, ám élményekben annál gazdagabb lelki utazásra invitálja az olvasót, ha felszáll Gretával együtt a hajóra.

Katalin_V_Tóth>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Érzékeny, érzelmes és kedves történet egy lányról, a családjáról, a gyászfeldolgozásról.
Egy hajóút, mely sok szempontból különleges, gyógyító és tanító.
Nagyon szép történet volt arról, hogy a szeretet nem mindig könnyű, hogy az út sokszor göröngyös, de mindig hinni kell és soha nem szabad feladni. Csodás alaszkai tájakra visz a könyv, mely egyben utazás a lélek, a szív mélyére is.
Megkönnyeztem a regényt, de feltöltött szeretettel.

nicosia P>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Jennifer E Smith neve nekem nem volt ismeretlen, a ”Milyen is a boldogság?” sorozatát olvastam. Az tetszett, de igazából volt valami fura a hangvételében és akkor még nem tudtam eldönteni, hogy ez jó fura, vagy rossz fura.
Amikor megláttam a Greta James borítóját, hirtelenjében nem is kötöttem össze az általam ismert szerzővel, mert ez a könyv a szerző eddigi munkáihoz képest eléggé „rendszeridegennek” tűnt. Nem feltétlenül a borítók stílusa miatt, de mégis a borítók által sugallt hangulat miatt. Ennek a regénynek a fedlapja egy vidám nyári kalandot ígér, nagyon szép pasztelles tökéletességben, könnyedén, frissen, kicsit talán bohókásan. Aztán meg nem. Vagy mégis.
Persze a fülszöveg azért többet sejtet, de igazán nem készített fel, és emiatt zavarban is vagyok. A könnyed nyáresti kalandom egy igazán borzongató, hosszú utazássá vált, amiből talán nem is kerültem ki sértetlenül. Miközben mégis eléggé könnyed volt, gyorsan olvasható, és egyszerű.
A regény alaptörténete nagyon leegyszerűsítve egy alaszkai út, ami a maga fagyosságával és különleges kalandjaival önmagában egy csoda. Elképesztő a természet, és a bálnák… úristen! Szájtátós gyönyörűség. És miközben ebben a fagyott világban utazunk, és amúgy nekem elég ellenszenves bárkán, nem is annyira képletesen a főszereplő Greta James életébe is utazunk, és az is egy nehéz, de gyönyörű kaland.
Greta egy híresség, egy feltörekvőben lévő énekes, akinek magánéletét és előmenetelét is majdnem kettétöri az édesanyja elvesztése miatti gyász. Egyetlen pillanat alatt eltűnnek életének addigi kapaszkodói, és nem feltétlenül a tönkrement párkapcsolata, vagy a színpadi hiba miatt, hanem mert elveszik az a horgony, amit egy anya jelent. És a légüres térben sodródást nem tudja megfogni az anya nélkül alig funkcionáló család sem. Aki gyászolt már elveszített édesanyát a szónak valódi értelmében, az tudja milyen rettenet ez. Mennyire üressé válik hirtelen a világ és milyen nehéz újra felépíteni azt.
Ha azonban ez a regény csak a gyászról szólna, nem lenne ennyire érdekes.
Gréta a testvére rábeszélésre az édesapjával utazik Alaszkába. Azzal az apával, akivel kamaszkora óta mindet elkövetnek a meg nem értés érdekében, akivel az anya nélkül már beszélni sem képesek.
Az édesapja Conrad egészen elképesztő karakter. Miközben értettem minden gondolatát, halálra bosszantott, de közben meg kifejezetten szerettem is. És ahogy a szerző a kettejük viszonyáról érezhetően távolságtartóan ír, az egészen különleges. Amikor ők ketten közelítenek, valahogy mindig megdermednek a szavak a papíron.
Ez a két ember a maga ezeréves sérelmeivel próbálja túlélni a szerettük halálát, és az utazás ha teljes feldolgozást nem is, de legalább békét hoz.
Miközben ez az amúgy nehéz élethelyzet minden apró mozzanatával felszínre kerül, egy sor nagyon szimpatikus karakter is felbukkan, akik sokat formálnak a regény alaphangulatát. Több kedvenc mellékszereplőm is volt (vagy talán mindegyikük az volt kicsit), de az öregasszony vitte a pálmát. Olvassátok és megértitek.

Az alaptémán kívül rengeteg gondolatot hozott felszínre a regény bennem. Olvasás közben többször, több szereplő szempontjából is eszembe jutott: vajon a társadalmi elvárások mennyire befolyásolnak bennünket? Vajon tényleg a léckerítéstől 3 gyerektől lehetünk boldogok? Természetesen költői a kérdés, de amikor megfogalmazzuk (én is) hogy „rendes életet akarok élni”, vagy hogy „normális családot akarok”, vagy „elég pénzt”, akkor vajon a magunk óhajait mondjuk, vagy a társadalomét? És vajon amikor megvan minden akkor miért nem működik mégsem?
Végig a fejemben volt, hogy Greta anyukája mennyire tudatosan építette fel a családját. Egyszerűen eldöntötte, hogy szeret valakit, aztán mindent megtett azért, hogy működtesse a kapcsolatot, a férjével a gyerekeivel és a barátaival. Ez a ma társadalmának nehezen megy, mi ahelyett hogy összetartanánk a családunkat és ebben lennénk boldogok, nagyítóval keressük a boldogságot, miközben szétesik a családunk.
A romantikus szálról szándékosan nem írtam. Jó volt, sőt, de nekem most egészen más aspektusokból volt érdekes a történet. Viszont meg kell említenem, hogy az elmúló és kialakuló szerelem terén is rengeteg gondolkodnivalót adott a történet, és biztosan lesz olyan, akinek ez fog többet mondani.
Nagyon szerettem. Köszönöm szépen a @21_Század_Kiadó -nak, hogy olvashattam.

Edmond>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Azt hittem, egy könnyed nyári olvasmány lesz egy hajóútról a Greta James, az elsüllyeszthetetlen, de nem is tévedhettem volna nagyobbat. Eszméletlen mély, lélektani regény, amely sok esetben könnyes szemekig hatott meg, imádtam olvasni, mert végig tiszta libabőr voltam tőle! Mindenkinek szeretettel tudom ajánlani, érdemes elolvasni!

Linszyy P>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Hú nagyon tetszett! Reménykedtem, hogy nem lesz annyira kemény, mint a legutóbbi KULT-könyves élményem, és pont az volt, amire most nyáron szükségem van. Könnyed nyári romantikus is lehetne ez a történet, csakhogy erősen foglalkozik a gyásszal, a szülő-gyerek kapcsolattal, a karrierista nő nehézségeivel, és azzal, hogy mit várnak el tőle.

Greta James valóban elsüllyeszthetetlen, mert kiskora óta tör előre, hogy elérje a célját, és az apja sem könnyíti meg a helyzetét. Amikor pedig elveszítik az édesanyját, Greta a legnagyobb rajongóját és támogatóját veszíti el. Csodás volt egy rocksztár életébe helyezkedni, mert számomra is nagyon fontos a zene és a példaképeim is zenészek. Azt éreztem, hogy az írónő nagyon alapos volt, bemutatta, hogy a hírességek is csak emberek és érezhetik magukat szarul, egyedül, válságban, átverésnek, és ezen a kismillió rajongó sem tud segíteni.

Emellett egy írót is látunk, ami a másik példakép előttem és mindig szívesen olvasok róluk. Nagyon szép volt, ahogyan látszólag teljesen össze nem illő emberek mégis megértik egymást, mert hasonló dolgokon mennek keresztül. Nagyon drukkoltam Gretának, és a végét megkönnyeztem, mert csodás lezárása volt az apa-lánya kapcsolatnak. Csak azért nem lett 5 csillag, mert nagyon szerettem volna, ha többet kapunk a romantikából és jobban kiteljesedik a kapcsolatuk Bennel, de végülis nem ez volt a lényeg.

Nagyon ajánlom bárkinek elolvasásra, sokrétű és érzelmes történet, én biztosan több lettem a könyv által, annyira a lelkemnek szólt, ezt pedig nagyon köszönöm @Suba_Csaba-nak, mert nélküle nem jut el hozzám a történet. :)

robinson P>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Óh, vajon ez miért lett KULT? Sehogy nem illik Az utolsó aratás, A Nickel-fiúk, Harlemi kavarás, A hallgasd a holtak énekét, Papírpalota, Drága kis szívem, Az essexi kígyó vagy a Sally Rooney és a többi könyvek közé…ez max. habkönnyű kult-light. Komoly témákat próbál felvonultatni, klissékből. Előnye a hátránya: gyorsan olvasható, ügyesen ír, de semmi komoly, mélység nélküli,habkönnyű szórakozás ez. Csalódott vagyok, de nagyon. Olvassátok inkább A vadon szava regényt Jack Londontól, mert az remekmű, ahogy az egyik szereplő is méltatja..

Morpheus>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Kétségtelen, hogy ez is egy csajos könyv, de nem tolja túl szerencsére, ráadásul egész jól van megírva és meg is lehet tőle hatódni. Bár tulajdonképpen lezáratlan, szerintem az író maga sem tudta, hogy mi legyen a két emberrel, úgyhogy ki-ki úgy fejezi be, ahogy neki jólesik. spoiler

Kollár_Betti I>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

– Neked soha nem volt álmod?
– De volt – mondja apja egyszerűen. – Az édesanyád volt az álmom.

Nagyon szép és különleges könyv ez.

A mély és nehéz témákat, amiket feldolgoz, sikerült valahogy egy könnyedebb hangvételű keretbe illeszteni, ezáltal gördülékenyen halad előre a történet, miközben folyamatosan a lelkedhez szól.

Kiváltképp élveztem, hogy Alaszkából is bőven kaptunk az utazás során, és bár még nem jártam ott, a könyv megelevenítette előttem a tájat.

Kivételesen lassan haladtam a regénnyel, hagytam, hogy minden gondolatot elraktározzak magamban és párhuzamot vonhassak a saját életemmel. Nagyon klassz dolog, mikor egy könyv azon kívül, hogy kikapcsol, arra is ösztönöz, hogy eltöprengj egy kicsit magadon és a saját életeden.

Köszönöm szépen a @21_Század_Kiadó-nak a recenziós példányt, és hogy olvashattam ezt érzelmes és tartalmas regényt!

meseanyu P>!
Jennifer E. Smith: Greta James, az elsüllyeszthetetlen

Jó kis sztori ez, a rocksztár főszereplő számomra telitalálat. Kicsit szomorkás, de nagyon hangulatos, az alaszkai hajóút kitűnő kulissza. Egy kicsit nekem fura volt az apa hozzáállása, nem igazán tudtam elfogadni a magyarázatot, hogy miért volt annyira Greta karrierje ellen. Ben mozgatórugóit sem éreztem igazán közel magamhoz, ezek miatt nem lett öt csillagos. De egyébként komfortos, gyorsan olvasható könyv, igazán nem tudom, miért olvastam ilyen sokáig.

Málnika P>!

271. oldal (XXI. Század, 2022)

Málnika P>!

Érzelmes voltál. Nincsen azzal semmi baj.

211. oldal (XXI. Század, 2022)

Dina91 P>!

Egészen különös érzés, amikor azt veszik el tőled, amiről nem is tudtad, hogy akarod.

aurorakönyvmoly>!

A legtöbb ember biztonságot akar. Azt akarják, legyen mellettük valaki. Egy társ.

Reni07>!

-Neked soha nem volt álmod?
-De volt-mondja apja egyszerűen. -Az édesanyád volt az álmom.

Mano_and_the_books>!

-Tegnap este óta erre vágyom – mondja Greta, és Ben elmosolyodik.
-Én azóta vágyom rá, hogy először megláttalak.