Nyitott ​könyv 4 csillagozás

Irodalom, terápia, elmélet
Jeney Éva: Nyitott könyv

Az irodalmat sokáig irodalomnak, az elméletet elméletnek olvastam. Azt hittem, ahhoz, hogy az irodalomterápia elméletének egy lehetséges vázlatát megírhassam, fel kell függesztenem olvasási szokásaimat.
Írás közben kiderült, csupán forgatni kell a kaleidoszkópot, hogy másként fürkészhessem mindazt, ami bármely biblioterápiát meghatároz: az olvasó, az olvasás, a könyv, a mű, a hatás, a beszélgetés és az írás kölcsönhatását. Nézőpontjaim az irodalmár
nézőpontjai, aki az irodalom jótékony, segítő és gyógyító hatását mindenekelőtt saját olvasmányaiból ismeri – vallja a szerző.
Jeney Éva irodalomtörténész, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet főmunkatársa, az Intézet rec.iti nevezetű internetes portáljának szerkesztőségi tagja, a Pont fordítva sorozatszerkesztője, fordító. Irodalomelmélettel, fordítástörténettel és -elmélettel
foglalkozik.

Balassi, Budapest, 2012

dontpanic IP>!

Jeney Éva: Nyitott könyv Irodalom, terápia, elmélet

A könyv olvasásához és helyén kezeléséhez fontos tudni, hogy Jeney Éva irodalomtörténész, aki leginkább is elmélettel foglalkozik. Ha jól tudom, sosem volt gyakorló biblioterapeuta. Tehát ebből a szemszögből vizsgálja az olvasás, az irodalom terápiás hatását. Ennek a hatásnak az elméleti hátterét helyezi középpontba, olyannyira, hogy a terápia, mint praxis, nagyon sok esetben szinte el is tűnik az értekezésből, aztán búvópatakként újra felbukkan, minta a szerző akkor kapna észbe, hogy milyen téma középpontba helyezésére is vállalkozott. :)

Inkább irodalomelméleti műnek nevezném a könyvet, mint bármi másnak, az meg hát egy furcsa betegség, ami hozzám sosem állt különösebben közel. Felsorakoznak a nagy nevek, Paul de Man, Heidegger, Hegel, Foucault, Bahtyin, Barthes, Ricœur… akinek ezek ismerősek, az nagyjából el tudja képzelni, milyen jellegű szöveg ez, és hogy vajon mennyire ad gyakorlati támpontokat. :P :)

Ettől függetlenül azért érdemes volt elolvasni, mert hát nem lehet mindent a gyakorlatra építeni. Érdekesnek találtam azt, amit az irodalmi hősökkel való azonosulásról írt, a katarzisról szóló részeket, valamint a könyv végén, kicsit mégis gyakorlatibb fejezeteket, amik arról szóltak, hogy a fordítás hogyan kapcsolódat a terápiához, illetve mi a helyzet az alkotás terápiás mivoltával (és még a Szabad ötletek jegyzékéhez hasonló szövegek dilemmáját is említette).

roganedina>!

Jeney Éva: Nyitott könyv Irodalom, terápia, elmélet

Az elején nagyon lelkesen olvastam, aztán túl szárazzá vált és már nem vonzott a téma se. Eredetileg azért olvastam, hogy eldöntsem, mennyire érdekel a biblioterápia kérdése (akár egy tanfolyam/továbbképzés elvégzése is szóba jöhet-e), de rájöttem, hogy annyira azért nem hoz lázba. :D Más módszerekkel dolgozom. :D

lauranne>!

Jeney Éva: Nyitott könyv Irodalom, terápia, elmélet

A biblioterápia tulajdonképpen nem más, mint a szerző halála, az olvasó születése és a szöveg öröme.
Ahogy indult a könyv, azt hittem új kedvencet avatok, de a második fele, számomra érdektelenebbre, szárazabbra, elméletibbre sikeredett, mint ahogy a cím is előrevetítette persze, és hát az irodalomelmélet sem volt sosem a szívem szottya, ezért nem is csodálkozom.

jadett>!

Érdekes, hogy a héberben és a görögben a terápia szó tartalmazza a megelőzés és a jövővel kapcsolatosság mozzanatát is. Ami arra utal, hogy nem csupán a már bekövetkezett betegség, elváltozás gyógyítására alkalmas az olvasás, de valami többre: lelki-testi karbantartásra is.

lauranne>!

„Elméletben nincs különbség
elmélet és gyakorlat között.
A gyakorlatban van.”
(Yogi Berra)