Tükröm, ​tükröm 80 csillagozás

Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Mi lett volna, ha a Gonosz Királynő a herceget mérgezi meg?

Hófehérke királysága szeretett édesanyja halálát követően a nép által csak „a Gonosz Királynőként” emlegetett mostohaanyjához kerül. A fiatal hercegnő igyekszik észrevétlen maradni a kastélyban, hogy ne okozzon kellemetlenséget az új királynőnek.
Amikor azonban a megöletésére kiötlött terv félresikerül, Hófehérke élete gyökeresen megváltozik. Egy csapat, eleinte bizalmatlan törpe, egy kedves, de szinte ismeretlen herceg, és egy titokzatos múltbeli ismerős segítségével merész küldetésre indul, hogy megállítsa a Gonosz Királynőt, és visszaszerezze a királyságát. Vajon képes legyőzni egy ellenséget, aki minden lépéséről tud, és eltökélte, hogy – akár Hófehérke és szerettei életének árán is – megtartja nehezen megszerzett hatalmát?

Eredeti megjelenés éve: 2019

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sorsfordító történetek Manó Könyvek

366 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635842261 · Fordította: Herman Alexandra
Manó Könyvek, Budapest, 2022
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635842261 · Fordította: Herman Alexandra

Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Manapság egyre nagyobb szerepet kapnak az erős, feminista női karakterek a mesékben, a törékenynek címkézett hercegnők viszont a háttérbe szorulnak off. Épp emiatt örülök ennek a sorozatnak, hogy a klasszikus hercegnőkről is bebizonyítja, hogy sokkal több lakozik bennük, mint egy áldozat, aki arra vár, hogy megmentse őket valaki. Hófehérkéről is több olyan véleményt olvastam korábban, hogy csak hagyja, hogy történjenek vele az események, és semmit nem tesz sorsa alakulásának érdekében. Ezért is tetszett annyira ez a regény, mert az írónő szembe ment ezzel, és megmutatta, hogy Hófehérke is képes kiállni magáért, mindezt anélkül, hogy a herceg karaktere kispadra kerülne.
A történet első része a megszokott irányban halad, itt inkább plusz részleteket és jeleneteket adott hozzá, mintsem váratlan kalandokat. Tetszett, hogy a rajzfilmmel ellentétben itt Hófehérke és Gonosz királynő, valamint Hófehérke és szolgálók közti interakciókat is bemutat, továbbá hogy bepillantást nyerünk a Gonosz királynő múltjába.
Miután Hófehérke elérkezik a törpék házába, már sokkal nagyobb fordulatokkal, váratlan helyzetekkel találkozhatunk, mely során Hófehérke megtanul bízni önmagában és a képességeiben. Számomra kiemelkedő annak bemutatása, hogy egy elnyomásban élő fiatal lány hogyan kezd kiállni önmagáért, és hogyan bizonyítja be másoknak és önmagának is, hogy jó uralkodóvá válhat.
Ami különösen tetszett, hogy hiába kaptunk egy bátrabb, feministább Hófehérkét, a herceg karaktere is domináns maradt. Az ő múltjával, élettörténetével kapcsolatban is elcsepegtetett az írónő információkat, így egy jóval szerethetőbb Henrik herceget kaptunk a rajzfilmhez képest.
spoiler

Nagy kedvencemmé vált ez a rész is a sorozatból, amit bátran ajánlok kicsiknek, nagyoknak, könyvrajongóknak egyaránt. :)

Ferger_Jolcsi P>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Nagyon izgatottan vártam, hogy olvashassam ezt a kötetet, mert érdekelt, hogyan írták át az eredeti Hófehérke mesét. Ebben az adaptációban a gonosz boszorkány nem a lányt, hanem a herceget mérgezi meg az almával és Hófehérke az, aki minden akadályt igyekszik legyőzni annak érdekében, hogy eljuthasson kedveséhez és visszahozza őt az életbe. Ezen felül még rengeteg más dolog is átírásra került az eredeti változathoz képest, amik csak még izgalmasabbá tették a történetet, mert együtt lehetett izgulni a szereplőkkel, hogy vajon hogyan keverednek ki egy-egy slamasztikából. A történet végén kicsit megsajnáltam a gonosz boszorkányt, mert sose tudhatta meg, milyen az, ha igazán szereti őt valaki és nem egy tükör kell a legfőbb bizalmasa és legféltettebb kincse legyen.
Bővebben: link

FVCsilla P>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Ezt sem tudom kedvencnek jelölni a Sorsfordító történetek közül. Élvezhető és gyorsan, könnyen olvasható, de az eredeti meséhez hasonlóan nem sok fordulatot tartogatott. Jót tett a mesének, hogy Hófehérke gondolkozik és bátrabb, mint a mesében, változnak az idők és erre igény is van szerintem. Én is jobban szeretek olyan nőkről olvasni, akik egy izzót azért csak képesek már magukban kicserélni és nem kérnek segítséget hozzá. Az írónő megtartotta a bátorsága mellé Hófehérke kedves természetét és azt is, hogy eredendően a jót feltételezi az emberekről. A cselekményhez sokat hozzáadott a múlt és Ingrid szemszöge, aki ezáltal sem lett egy cseppet sem kedvelhetőbb, de könnyebben meg lehetett érteni a motivációját. Engem a Gonosz Királynő története nélkül ez a könyv nem tudott volna megnyerni, a Királynő pedig a tükör nélkül nem érdekes szereplő, szerintem megérne a tükör magában egy történetet. off

vivi_reads>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Azt hiszem bátran kijelenthetem, hogy a Sorsfordító történetek közül ez lett az egyik kedvencem. A történet felépítése nagyon tetszett. Váltott szemszögben olvashattunk Hófehérkéről, illetve a Gonosz királynő, Ingrid szemszögéből. Viszont ebben a könyvben feltárul, Ingrid múltja is, mely igen meglepő volt számomra. Ezek a részek voltak a legérdekesebbek, hiszen ezek adták az eredeti történethez a plusz érzést. Szerintem remek sztorit kerített belőle Jen Calonita. Egyszerű, könnyen olvasható, mégis vannak benne elgondolkodtató gondolatok. Nekem jobban tetszett ez a kis könyv, mint az eredeti Disney mese. Úgy gondolom Hófehérke itt teljesen másik énét mutatta meg nekünk. Összességében élveztem, és mint említettem az egyik kedvencem lett a sorozatban!♥
Olvassátok el Ti is, ha szerettétek az eredeti történetet. De akkor is ha nem, mert ebben tényleg egy másik Hófehérkét ismerhettek meg!

TEszter I>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Meglepően komfortos volt ez az olvasás. Teljesen hozta a számomra a Disney mesék hangulatát, de közben sikerült Hófehérkét – aki a „legidősebb” Disney hercegnő – 21. századivá tennie.
Élveztem Ingrid/Gonosz Királynő háttér történetét is, mivel ez már a második könyvem, ami vele foglalkozik, azt kell mondjam a varázstükör a legizgalmasabb ennek a gonosztevőnek a történetében.
Amit sajnáltam, hogy a kötet borítóján szereplő sorsfordító kérdés csupán az utolsó 30-40 oldalban kapott szerepet. Örültem volna ha hamarabb hat ki Hófehérke történetére.

Trixi>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Disney első egész estés rajzfilmje a Hófehérke és a hét törpe volt (nemsokára 90 éves lesz – óóóó). Az eredeti mese kicsit le lett egyszerűsítve, és ezt a Disney-féle mesét gyúrta át az írónő. Meghagyva a rajzfilm sajátosságait, de kiegészítve pár magyarázattal. Hófehérke anyja halála után, évekig elzárva mindenkitől unalmában … takarít (jöhetne hozzám is unatkozni :D :D). Kiszabadulván a börtönéből lassanként szembesül birodalma problémáival, ezáltal elindul a változás útján. De azért, hogy egy világtól elzárt butuska kislány olyan szavakra tegyen szert, mint infrastruktúra és egyből tudja a szó értelmét is …. nos …. kicsit erős :D :D :D .
Azért aranyos volt a könyv, jöhet a következő sorsfordító történet ;)

Liliane P>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

„– Nem tudom, mit csinálnék, ha nem lenne semmim – válaszolta Hófehérke.
Édesanyja felemelte az állát, és egyenesen a szemébe nézve így szólt:
– Ha valaha is eljön ez a nap, mit teszel majd? Feladod? Nem. Továbblépsz, ahogy én is tettem. Én nem adtam fel, és valaki esélyt adott nekem.”

A történet szerint Hófehérke igyekszik a kastély körüli teendőkkel lefoglalnia magát, míg a Gonosz Királynő remete életet él és megkeseríti a népe mindennapjait a különféle rendelkezéseivel. A történet a már ismert vonalon mozog, vagyis a Tükör sugallatára a Királynő elrendeli, hogy a vadász vigye el egy erődbe a királylányt és ölje meg, bizonyítékul pedig a szívét kéri bemutatásra. Ám a férfi képtelen rá és a lány elmenekül, így kerül a törpékhez, akik segítenek neki, de Hófehérke számára egyre nyilvánvalóbb, hogy komolyabb a baj, mint elsőre tűnik, ráeszmél, hogy nagynénje nem foglalkozik a népével, csak magával és egyre inkább azt érzi, hogy az alattvalóknak szükségük van rá. Tenni akar a zsarnokoskodó ellen, itt az ideje terveket szőni!

A borító a kiadással együtt nagyon tetszik nekem, teljesen jó ötlet volt az élfestés ennél kötetnél és a teljes kiadói sorozatnál. A fedő képe pedig a két szimbolikus szín kontrasztját használja fel, a sárga és a lila (Hófehérke és a Királynő jelképe) dominál, illetve az erdő sötét feketéje, ami mindkét karakternek tartogathat segítséget vagy éppen legyőzendő akadályt és ott szerepel még az alma is.

A Disney-féle Hófehérke főhőse nem szerethető, tipikus elavult ábrázolást kapott, vagyis egy lány legyen szép, takarítson, lengjen a szélben és várjon a megmentőre. Nos Calonita karaktere egyáltalán nem ilyen, hála az égnek, a szerző nagyon szerethető királylányt rakott az eredeti helyére. A korábbi Gonosz Királynő szépség iránti megszállottsága is új értelmet nyer, számomra a Tükröm, tükröm ebből a szempontból szintén nézőpontformálónak bizonyult, úgyhogy duplán örülök, hogy a kezembe akadt ez a történet.

A kötet nagyon könnyen olvasható, gyorsan lehet vele haladni, amit a nézőpontváltások tesznek ilyenné és az érdekesen leírt narrálások. Az egyik izgalmasabb mint a másik! Egyrészt megkapjuk Hófehérke helyzetét és nézőpontját, majd egy idő után a Gonosz Királynő jelenben megjelenő szemszöge vagy a múltja bukkan fel, ahol válaszokat kapunk a miértekre.

A két ellenpóluson múlik igazán a könyv sikere és ezt Calonita nagyon is jól oldotta meg. Tehát tetszik a regényből Hófehérke alakja, ahogy a dolgos hercegnőből, aki a kastélyt rendben szeretné tartani, folyamatosan alakul ki a felelősségérzettel rendelkező felnőtt. A fejlődési útjának ilyen mérföldköve az például, amikor megtudja, hogy mások szenvednek, míg ő a kastélyban van és szembesül vele milyen elefántcsonttoronyban élt eddig és nem tud semmit a királyság helyzetéről, például a bányákról. Az édesanyja emléke erőt ad neki, hogy küzdjön tovább és ne adja fel, ez már az erdőben játszódó jelenetnél is megjelenik, de az is megható, ahogy dédelgeti szülei emlékét. Hamar felveszi a szerepét, elég keveset látnia, hogy azonnal cselekedni akarjon és úgy érzi, cserben hagyta a népét, amit azonnal javítani akar. Nem kesereg, nem vágja magát a párnára drámai módon, hanem elkezdi a tervezgetést és elindul azon az úton, hogy igazi vezetője lehessen a népének. A bátorságról szól ez a könyv és a szeretet erejéről azon a példán keresztül, hogy az édesanyja szeretete és tanácsai végigkísérik Hófehérkét az útján. Emellett Hófehérke talpraesett, neki támad az az ötlete, hogy próbáljanak meg más személyeket is a maguk oldalára állítani és ebben édesanyja inspiráló tanácsai szintén szerepet játszanak, okos és képes alkalmazkodni.

Calonita finoman kezeli az alapot, a magyarázatai kijavítják a Disney-féle mese hibáit. A nagy eltérés a lázadás tervezésén túl az, hogy nem Hófehérke eszi meg azt a bizonyos almát és sokkal több személyiséget kap a lány itt, mint a Disney-féle verzióban és árnyalódik a Gonosz Királynő karaktere is. A szerelmi szál pedig aranyos, sokkal több van a hercegben, mint elsőre tűnik, bár egy kicsit aktívabb szerep jobban állt volna neki.

„Túl sokáig várta az erőd falai között, hogy valaki kiszabadítsa. Oly sokáig élt odabent szeretet és nevetés nélkül! Talán ezért keveredett a kastély fényébe valamiféle fakó romlottság. A túlélés érdekében sokáig elfogadta a sorsát. Most azonban úgy döntött, ennek véget kell vetnie.”

Hófehérke ellenfele a nagynénje, Ingrid, akinek a kötetbeli jelenben feltűnő karaktere a gyerekkori rossz emlékek és a rá ható negatív befolyás eredménye. Ingrid manipulál és hibáztat, gaslightingol, de alapvetően az egész életének keserűsége tükröződik abban, ahogy cselekszik, szeretetre vágyik, arra hogy törődjenek vele, de valójában egy gonosz varázstárgy áldozata. Korábban sosem gondoltam bele, hogy a varázstükör kérdése, a „Ki a legszebb a vidéken?” manipuláció, én azt gondoltam, hogy Ingridet szolgálja a Tükör, nem fordítva. A tetteit az élete indokolja, a mostoha sorsa (bár felmenteni nem fogja). A kötetben még fontos a néhai királyné, Hófehérke édesanyjának a kapcsolata a testvérével. Katalinnak sem volt könnyebb a gyerekkora, de ő mégis meglátta a jót mindenben, kettejük élete kétféle életfelfogást mutat meg. Ingridnél nagyon tetszik a bűntudat formájának megjelenése és a lelkével kapcsolatos kérdések.

Tehát összességében a Tükröm, tükröm egy nagyon jó retelling, érdekes karakterekkel és az eredetijénél sokkal szerethetőbb főhőssel. A Disney-féle koncepciót előnyére javította Calonita és olyan kapcsolatrendszert fűzött a történetbe, amivel jó foglalkozni, elgondolkodni rajta. A herceg súlytalan szerepe miatt, amit aktívan kellene töltsön, nem maximális a pontszám, de így is szép az eredmény!

Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Jen Calonitának nehéz dolga volt. A Disney egyik legsótlanabb meséjét kellett felráznia úgy, hogy megtartsa az eredeti fordulatait, de kibővítse a mesét, sokakkal megszerettesse Hófehérke karakterét. És utóbbi feltétlenül sikerült, még azt a nevetséges jelenetet is sikerült érhetően átadni, hogy Hófehérke miért söpri ki a törpök házát, amikor megtalálja azt.

Bővebben a blogomon:
» https://sorok-kozott.hu/2022/10/konyvkritika-jen-caloni…

Kitabu_hu P>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Gyerekkoromban egyáltalán nem kedveltem Hófehérke meséjét, az eredeti Disney adaptációban pedig a hideg kirázott a mostohától, szó szerint beparáztam tőle. Magával a történettel később sem igazán sikerült megbékélnem, mert bár szántam szegény lányt a sok veszteség és gonoszság miatt, mindig is jobban kedveltem azokat a hercegnőket, akik mertek szemben úszni az árral. Az eredeti történetben számomra Hófehérke csupán passzívan sodródott az árral, szépségén és kedvességén kívül egy csepp kurázsi sem szorult belé. Nem szeretném azonban kifigurázni az alapkoncepciót, értem én hogy akkoriban ez volt a divat: szegény senyvedő lánykákat megmentette a hős lovagjuk. Menyivel jobban kedveltem volna már akkor is a történetet, ha csupán a negyede meglett volna benne annak, amit most Jen Colonita álmodott meg a szereplőknek. Az ő Hófehérkéje bizony nem várta ölbe tett kézzel, majd üvegkoporsóban a megváltást, keményen a sarkára állt, és megharcolt a boldogságáért és a birodalmáért.

Aurora_P_Hill IP>!
Jen Calonita: Tükröm, tükröm

Hű, de gyors voltam! :D pedig nem is siettem.

Ez már a második olyan történet volt, amit a Hófehérke ihletett, és ez máshogy tetszett.
A nézőpontváltás a Gonosz Királynő és Hófehérke között minden fejezettel előrébb vitte a cselekményt, és elég feszes tempóban haladtunk a végkifejlet felé.

A könyv nagy részében érezhető volt, hogy a szerző megpróbálja szavakkal visszaadni az eredeti Disney-mese képkockáit, de ezzel el is helyezett bennünket a szituációkba, amiket már amúgy ismerünk. Mindössze egy mögöttes értelmezést is tett hozzájuk, ami tágította az értelmezést. Nekem tetszett ez a megoldás.

Sok olyan csavar volt benne, amire nem számítottam, és mégis annyira jót tett a történetnek, hogy megérte kihozni a könyvtárból. :)

Finn_Hudson>!

Egyetlen hang is lehet nagyon erős, ha kimagaslik a többi közül.

Finn_Hudson>!

– Igazán semmiség! Ezek a legszebb almák a vidéken!
Halálosan finomak, tette hozzá gondolatban.

Finn_Hudson>!

– Nem tudom, mit csinálnék, ha nem lenne semmim – válaszolta Hófehérke.
Édesanyja felemelte az állát, és egyenesen a szemébe nézve így szólt:

Finn_Hudson>!

– Tudom, hogy cserbenhagytalak titeket, de ennek vége. Nem tudod, min mentem keresztül. Csupán azért, mert féltem. – Kihúzta magát, és szilárd elhatározással nézett rájuk. – Többé már nem félek.

Finn_Hudson>!

Egészen másmilyennek tűnik most, gondolta a hercegnő, amikor újra megpillantotta a kastélyt.

Finn_Hudson>!

Mindenki imádta a királyság új hercegnőjét… egyvalakit kivéve.

Finn_Hudson>!

– Varázstükröm, mondd meg nékem, akad-e párom szépségben?

Petronella_Vékony>!

Édesanyja sosem felejtette el, honnan jött. Elhatározta, hogy ő sem fogja. Vajon anyja csak feküdne a fűben, és lemondana saját magáról? A királyságáról?
Vagy a szüleitől kapott tudást használva megváltoztatná a jövőjét?

vivi_reads>!

De nem kellene félned attól, hogy átengedd magad a szépségnek, akkor sem ,ha tüskék keresztezik az utadat. Ha igazán vágysz valamire, néha kockáztatnod kell. És amikor megteszed – folytatta, miközben átadta a rózsát Hófehérkének –, a jutalmad nem marad el.

Liliane P>!