Dani ​és a megkerült születésnap 10 csillagozás

Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Jeli Viktória és Tasnádi István, az Időfutár-sorozat szerzői, ­nagyon értenek a hatodik születésnapokhoz. Emlékeztek ­Rozira, aki a csillagok között találta meg az elveszett szüle­tésnapját? Daninak sincs könnyebb dolga – pont a szülinapi zsúrja előtt lesz skarlátos! Ki hallott még ekkora pechet? De Danit nem olyan fából faragták, hogy ezt hagyja. Ő egy igazi lovag, és szembeszáll a vörös páncélos vörhenyekkel! A cél nem más, mint megmenteni a Szív Várát! Az izgalmas csatában vele tart négy furcsa segítője, Antibigyó, Lükepótagy, Kökörcsin és ­Sómen. De legfőképpen mégis saját magában bízhat… Kalandos és vicces meseregény – Mészely Ilka illusztrációival.

Eredeti megjelenés éve: 2017

Hintafa P
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Talán azért tetszett kevésbé, mert pont egy lázas, beteg gyereknek olvastam fel, nem tudom. Bár a hallgatóságnál a csatás jelenetek felcsillant a szeme spoiler, az egésznek történetnek -nekem- elég nyomasztó hangulata volt.

blueisthenewpink SMP
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Nagyon jó ez a betegség elleni küzdelem valódi hadjáratként, testet (, páncélt és fegyverzetet) öltött kórokozókkal és gyógyító szerekkel. Először a saját gyerekkori rajzom jutott eszembe, amelyen szintén a várat támadták a bacik vagy vírusok (erre már nem emlékszem), aztán a Volt egyszer az élet című zseniális rajzfilmsorozat. (Nosztalgiafaktor kimaxolva.) A sokszor egészen filmszerű jelenetek kisebbeknek kevésbé érthetők, remélem. Persze attól függ, milyen meséken, filmeken szocializálódott a gyerek, nálunk csak nekem mondtak ezek valamit. Aki viszont a tévé elől jön, annak kell ennyi izgalom és ilyesfajta kapcsolódás a megszokott filmes (rajzfilmes) jelenetekhez, hogy a könyv olvasása/hallgatása is elérje az ingerküszöbét. Ilyen szempontból tehát nagyon jó ötlet, minket meg nem zavart.

Ami zavart, az például a cigiző anya az elején (ráadásul fejtegeti is, hogy nem tartotta be a leszokásra tett ígéretét), a szülők veszekedése a gyógyszerezésről (ez egy gyereknek nagyon ijesztő lehet, és az előzővel együtt anya már meglehetősen hiteltelen), a „töpörödött törp ördög”, ami egyszerűen egy másik mese nagyon felismerhető szövege, szerintem nem jó idelopni. Mondjuk a piráján is megakadtam, de állítólag úgy is lehet írni. A „Sómen” és a „sótájm” viszont fizikailag fájt.

Nagyon tetszett a megoldás, miszerint spoiler. Jó volt a keret lezárása is. Nem mondom, hogy kell a polcra is, de határozottan érdemes elolvasni.

gab001 P
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Nem is gondoltam volna, hogy egy betegség ennyi kalanddal járhat. Nagyon tetszik a cím, utólag mégsem érzem annyira találónak, hiszen inkább egy betegség okozta lázálomról szól. Kicsit Csodaországban éreztem magam, ugyanakkor tetszett, hogy minden mindennel összefüggött. Érdekesek voltak az átköltések, megfeleltetések, az elképesztő nevek és helyzetek. Az illusztrációk pedig pontosan tükrözték a mondanivalót. Érdekes élmény volt.

icu79 P
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Nekem ez a mese nagyon elrugaszkodott a hagyományos mesékhez képest. Viszont, ha azt nézem, hogy ez tulajdonképpen egy kisfiú lázálma, akkor simán belefér. A 8-10 éves korosztálynak valószínűleg bejön, érdekelne is egy célalany véleménye. Volt néhány zavaró kifejezés, név benne. A „töpörödött törp ördögön” nekem is fennakadt a szemem…

dtk8 P
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Én sokat tanultam ebből a könyvből a skarlátról, amit nem gondoltam volna előre.
Érdekes volt kibogozni, hogy melyik szereplő mi lehet valójában, bár nem tudom, hogy a célközönséget is lázba hozza-e ez (haha).
Kicsit zavaros volt a vége: miért beszélt arról Sómen (anyám, borogass), hogy a vörhenyekkel békét kell kötni, amikor a végén meg elmenekülnek.
A kiszólások (törpördög, Toy Story, negatív) nem tetszettek, túl direkt, szülőre kikacsintós volt.

bagie P
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Nekem ez most sehogy sem jött be: sem a rajzok, sem a sztori, sem a nevek, semmi … nekem ez a betegség elleni harc valahogy nem volt jó: homeopatia vs. antibiotikum … ááá…

dianna76 P
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

Szerettem volna sokkal jobban szeretni, főleg, hogy félretette nekem egy hónapig a könyvtároshölgy, mivel a múltkor nem leltük sehol sem a polcokon. Végül Ő még aznap rábukkant, s megőrizte nekem a következő könyvtár látogatásomig. Szóval szerettem volna, ha tetszik. De valahogy olyan semleges volt. Nagyon belementünk ilyen kalandos-harcos sztoriba, és ez annyira nem jött be. Mindenesetre elég sajátságos megközelítése, és szemléltetése volt a betegség, konkrétan a skarlát szervezetre gyakorolt hatásának. Streptococcus baci; magas láz; antibiotikum, mint megmentő; veszélyben a szív (következményes reumás-láz), ezek szakmailag rendben voltak. Nekem érthető is volt, de vajon mi jön át egy gyereknek ebből? Mármint nem tűnik kissé zűrzavarosnak? Nekem az a fenyegetőzés, hogy amennyiben nem megy le a láza Daninak, nincs szülinap….. Hát…. az gáz!! A gyereket büntetni kell, mert beteg lett, és lázas? Amúgy meg ha valaki asztal alatt bujkál, szaladgál, azaz eleven, akkor nem feltétlenül kell csillapítani a lázát.
Az illusztrációkat tekintve, olyan volt, mintha az Alma utcában járnék, és az ottani arcokat látnám. Nagyon Mészely Ilkás!

PTJulia P
Jeli Viktória – Tasnádi István: Dani és a megkerült születésnap

A kisfiúcska lázálma oké, bár az én ízlésemnek időnként túl prosztó. Az első fejezet katasztrófa, csatlakozok az előttem szólókhoz: a gyerekeknek (mind a valósnak, mind az olvasónak) semmi köze a gyógykezelése körüli vitákhoz, cigiző anyuci meg egyenesen vérlázító, főleg, hogy le is rajzolják.