Jegesmedvék 4 csillagozás

Kortárs svéd drámák
Jegesmedvék

A Jegesmedvék ​legtöbb darabja végeredményben komor képet fest: magányról, elhagyatottságról, öregségről, kudarcról vallanak ezek a művek. Még azok a drámák is, amelyek „lazább” alaphelyzetre épülnek, sőt, olykor kifejezetten csúcsra járatják a vígjáték-dramaturgiát. Általában a legfrappánsabb, bravúrosan könnyed párbeszédek mögött is ott lüktet valami feszültség, ami a darabok végén biztosan robbanni fog – s csupán a detonáció mérete, illetve a „romeltakarítás” módja különböző. Mégis. A Jegesmedvék darabjai ritka humánummal és szeretettel vallanak az életbe vetett, és bár sohasem bűntelen, mégsem eredendően gonosz emberről. Vannak annyira bölcs szövegek, hogy soha ne minősítsenek. Abszolút színpadképes dráma mindegyik (válogatásunk egyik fő szempontja is ez volt), és természetesen meg is mérettek már Európa nem egy jelentős színpadán, de nagyon valószínű, hogy a rájuk erőltetett „művészi” terheket azonnal levetnék magukról. Olyan érzékeny történetek ezek,… (tovább)

A művek szerzői: Lars Norén, Gunilla Boëthius, Kristina Lugn, Niklas Rådström, Jonas Gardell, Mattias Andersson, Lisa Langseth

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Drámatájak Napkút

Napkút, Budapest, 2012
412 oldal · ISBN: 9789632632889 · Fordította: Bihari-Andersson Anna, Deres Péter, Kúnos László, Szappanos Gábor, Teplán Ágnes

Lilly93>!
Jegesmedvék

Jegesmedvék Kortárs svéd drámák

Eszméletlen :) Nagyon jó az összes dráma és az a legjobb, hogy mindegyik teljesen más. Igazán szuper ez a könyv :)

Lappantyú>!

Gabriel: Anya vegyésznek tanult, de aztán találkozott apámmal, összeházasodtak, és otthon maradt a gyerekekkel, a nővéreimmel, és aztán, amikor végül úgy volt, hogy elmegy munkát keresni, igen, ez volt az utolsó esélye, harmincöt éves volt, akkor lett terhes velem. (Sóhajt) Százszor meg százszor beszélt nekem erről. Hogy akkor adta föl – és lett főállású anya. (Lassabban) Hogy engem választott ki. Nem a többieket. Mert én tettem tönkre az életét. […]
Kétségbeesetten küzdöttem, hogy ő boldog legyen, annak ellenére, hogy minden az én hibám volt. Egyszer anyám addig verte a fejét a falba, hogy véres lett a tapéta. „Na, látod?”, mondta. Azt mondta, azért, hogy megmutassa, mennyire szeret.

278. oldal Jonas Gardell: Jegesmedvék

Lappantyú>!

Ha a mindennapokat szürkének és szomorúnak érzed, mindig megihatsz pár korty madeirát.

237. oldal Jonas Gardell: Jegesmedvék

Lappantyú>!

Solveig: Ó, engem őrülten érdekel az asztrológia. (Kiválaszt egy férfit a közönségből.) Mondjon valamit, és tudni fogom, milyen csillagjegyhez tartozik… Na, nézzük… Maga biztos… hal! (Várja a választ.) Neeem, aha, nem az… ne mondjon semmit, jó?… kos! Nem? Ez különös… Akkor szűz? Vízöntő? Akkor micsoda? Ja, persze, nyilas. Igen, most, ahogy így mondja, persze, egyértelmű! A szemöldökén látni!

253. oldal Jonas Gardell: Jegesmedvék