Aki ​mer… (William Warwick 1.) 100 csillagozás

Jeffrey Archer: Aki mer…

William Warwick nyomozó a Scotland Yard műkincslopással foglalkozó részlegén dolgozik, amikor elemelnek egy Rembrandt-képet az egyik brit múzeumból. A nyomozás során William beleszeret a múzeum kutatói részlegén dolgozó nőbe, aki társa lesz az elkövető utáni hajszában. A könyv egy új sorozat első kötete.

Eredeti megjelenés éve: 2019

General Press, Budapest, 2020
330 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634523956 · Fordította: Tóth Bálint Péter
General Press, Budapest, 2020
330 oldal · ISBN: 9789634523963 · Fordította: Tóth Bálint Péter

Jeffrey Archer: Aki mer…

Számomra, a népszerű irodalomként felfogott lektűrműfaj egyik legjelesebb képviselője Jeffrey Archer. Mert véleményem szerint ő az, spoiler aki köztes kategóriát foglal el a szépirodalom és a szórakoztató irodalom között, mert nem fordul el teljesen mindkét oldaltól, hanem az értékrendszerét magáévá teszi mindkettőnek. A könyvről: lehet, hogy William Warwick a „szájában aranykanállal” született, de mindent megtesz, hogy kinyilvánítsa függetlenségét apjától, Sir Julian Warwick-től. Amikor William, frissen kilépve a King's College-ból művészet történelemi diplomával, bejelenti szándékát, hogy belép a Hendon Police College-ba, apja rádöbben, hogy William-nek idősebb nővérére, Grace-ra kell számítania, hogyha folytatni akarja a család hagyományát. Megkülönböztetett rokonsága, kollégái és persze gazemberek veszik körül, miközben a szerelem is megtalálja. A rövid és hosszabb fejezetek váltakozása, valamint Archer által a múlt regényeiből származó témák – művészet, rendőrség, bírósági eljárások – használata lehetővé teszi ennek a sorozatnak a debütálását, amely minden bizonnyal sok vitát és várakozást idéz elő az olvasók között. A tárgyalóterem drámáival foglalkozó utolsó rész valódi feszültséget hoz, (igazi szakértői zsonglőrügy) és méltó „lezárása” egy induló sorozat első fejezetének.

bokrichard>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

Először is, elképesztő ötlet egy könyv író főhősének a főhősét megeleveníteni (aki nem tudta ezt a mondatomat követni, nézzen utána). Nem találkoztam még ilyennel sohasem, pedig számos könyv fordult meg a kezemben. És akkor a könyvre: igazi bevezető kötet. A borítón feltüntetett „nem detektív regény, hanem egy detektívről szóló regény” kifejezés csak részben találó, legalábbis véleményem szerint. Vannak benne angol detektívregényes elemek, melyek nekem annyira nem tetszenek (e ponton jövök rá, hogy a krimiből sem szeretek mindenfélét). Ettől függetlenül ügyes, átgondolt írás lett. Megismertünk egy új nyomozót, William Warwick-ot, aki igazi naiv, zöldfülűként lép be a színre, és szinte mindent elront, legalábbis kezdetben. Ahogy haladunk az amúgy nem túlírt (hál istennek, most már kezdett túl sok lenni a 600+-as könyvekből) cselekménybe, egyre több lesz a gubanc, a kérdés, a plusz szál, vagyis igazi debütáló kötet kerekedik ki az egészből. Nekem nem ez a zsánerem, ha szabad így fogalmazni, nem annyira tudtam élvezni, de így is hozza a kötelezőt Archer, és nem mondok le a folytatásról.

Kriszta_89 P>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

Nagyon vártam, hogy olvassak mást is Jeffrey Archertől. Be kell valljam a Clifton-krónikákat nem tudta felülmúlni.
Nekem nem sikerült izgalmasra, bár lehet ez annak tudható be, hogy a műkincs-rablós vonal nem teljesen az én világom. Warwick nyomozó sem lett a kedvencem, számomra nem volt elég tökös és fifikás. Picit többet vártam, hogy agyaljak a dolgokon, együtt izguljak a történéseken, de ez valahogy elmaradt. Maga a könyv jól megvan írva, olvastatja magát, de aki nagy történésekre vágyik az nem itt fogja megkapni. Egy könnyed kis nyomozós kriminek tudnám mondani.

Jeffrey Archer: Aki mer…

Archer hozza a szokott szintet. Akik olvasták, azok tudják, hogy Harry Clifton egy író a sorozatban, aki kitalálta William Warwick nyomozót. Ott egy rendkívül sikeres karriert futott be vele, majd most Archer életre kelti ezt a fiktív karakter és elindít egy új, önálló történetfolyamot. Felépíti a figurát, megírja a kísérő történetét, ami önmagában is egy zseniális ötlet.

Navi>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

A politikai krimik soha nem álltak közel hozzám, de sokat hallottam már Archer munkásságáról, így kifejezetten megörültem ennek a történetnek, ami rendőrsztori, ráadásul műkincsekkel foglalkozik. Sok mindent meg lehetett tudni különböző festőkről és műveikről.
A vége csattanóra számítani lehetett, de remélem, hogy kédőbbiekben ezt orvosolni fogja Will. Beth háttere, na, ott meglepődtem, de szerencsére minden jóra fordult, bár rezgett a léc.
Will testvére is hatalmas figura, s a kedves apuka sem semmi, örültem, hogy olvashattam, s várom a folytatást :)

Szösszenet P>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

A szerző a kedvenceim között van, pont azért,amit ez a regény is ad. Warwick , aki gazdag családi háttérrel rendelkezik, nem kíván apja nyomdokaiba lépni, hisz a nagy igazságérzete nem hagyja, hogy a bűnösök felmentésén ügyeskedjen ügyvédként sok pénz ellenében.
A ranglétrát úgy kívánja bejárni, hogy megmérettesse önmagát és nem él apja hírneve által kapható különleges kedvezményekkel.
A művészet iránti szeretete és tudása egy jó lehetőség, hogy nyomozóként megmérettesse magát. A műkincsrablás, az illegális kereskedelem és csalás-hamisítás útvesztőiben találja magát, valamint az igazságszolgáltatás kényes birodalmában.
Jól vág az esze, talpraesett, elhivatott és elkezdődik karrierje.
Nagyon izgalmas regény, hisz a krimi vonalába beleszőtt szerelmi szál még olvasmányosabbá teszi.
A szerző most sem okozott csalódást, hisz a vége váratlan fordulatot hozott. Nagyon várom a folytatást. Ajánlom mindenkinek, aki tartalmas, a klasszikus krimiket kedveli.

pribrgre P>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

Kicsit tartottam tőle, mennyire fog tetszeni, ugyanis a könyv központi témája a műkincsek, ami nagyon távol áll az érdeklődési körömtől. :) Abszolút kellemes csalódás volt, nagyon tetszett, olvastatta magát. Kifejezetten jó is volt, hogy főszereplőink ezúttal nem gyilkosok/sorozatgyilkosok, erőszaktevők után nyomoznak. Nagyon aranyos volt a romantikus szál is Beth és William között, kicsit feldobta a történetet, mégsem vitte túlzásba az író.
Az utolsó mondaton nagyon jót mosolyogtam, számítottam is valami hasonlóra. :)
Egy sorozat kezdő kötetének teljesen megfelel, olvasnám a többi részt is. :)

smetalin>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

Ha hinni lehet az írónak, akkor ez egy újabb sorozat első része, amit egy másik sorozatból hozott létre. Ez nagyon ötletes elgondolás, viszont most engem ez nem igazán szippantott úgy be, mint az a másik sorozat. Sorozatból született másik sorozat…… Csakhogy érthető legyek!:)
Nekem ez most lagymatag volt, jól ír ez tény, meg ezt tudjuk is, de nem pörgött ezer százalékon, olyan langyoskás volt.
Egy nyomozó életébe nyertünk bepillantást, családi háttér, karrier kezdete, és ennyi.

P_Jucus>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

Egész izgi kis krimi volt!
Azoknak ajánlom, akik szeretik a műkincs-rablós-utána-nyomozós történeteket.
Bár a végét nem éreztem teljesen jól kidolgozottnak, valahogy volt egy elvarratlan szál, azért tetszett!

csillabella>!
Jeffrey Archer: Aki mer…

Amint elkezdtem olvasni, rögtön elkapott a történet. Kicsit mintha egy családregény lenne, így kicsit ellazultam, majd ezután jött a krimi szál.
Archer ezzel a könyvvel meg is vett magának. A történet végig jó tempóban haladt.
Egyedül egy dolog zavart kicsit spoiler

mate55>!

Amint kellőképpen idősnek nézel majd ki, arra fogsz vágyni, bárcsak fiatalabb lehetnél.

mate55>!

A tizenhatodik században, ha lopáson kaptak valakit, az egyik fülénél fogva egy oszlopnak szögelték, és csak úgy tudott kiszabadulni, ha leszakította a saját fülét.

robinson P>!

– Nem szabad mindig az előírásokat követni – tanácsolta az oktatója. – Inkább józanul kell gondolkozni, még akkor is, ha az emberek többsége gyakran nem józan.

Kókuszka >!

Talán mégsem szeretnék büntetőügyvéd lenni, aki azzal tölti az életét, hogy olyan gazfickókat képvisel, akikkel amúgy eszébe sem jutna együtt ebédelni.

smetalin>!

Úgysem megy sehová, uram.
Mégis miből gondolja? Maga rendőr, nem tenyérjós.

robinson P>!

– Gondolkozzon már egyszer végre úgy, mint egy bűnöző! – förmedt rá Lamont.

pribrgre P>!

– Ki a legújabb védenced? – terelte el a szót William, miközben odasandított Watsonra.
– Egy nigériai férfi, aki feldarabolta a feleségét, a testrészeit pedig elküldte postán az anyósának.
– Akkor nem fogja megúszni?
– Hála istennek, semmi esélye. Sőt, azt fontolgatom, hogy egyáltalán nem foglalkozom többet gyilkossági ügyekkel. Agatha Christie még épp időben kiszállt.
– Ezt hogy érted?
– Poirot-nak sosem kellett DNS-alapú bizonyítékkal szembenéznie, ami ma már teljességgel ellehetetleníti az ügyvédek feladatát.

Flora_The_Sweaterist>!

Ne fogadj el semmit, ne higgy senkinek, és ne futamodj meg!

Manoli>!

Bár igazság szerint a sofőrök többsége kiváltságosként tekintett magára, és úgy viszonyult a főváros utcáihoz, mintha gyalogosokkal nehezített Forma-1-es pálya lenne.

William Warwick sorozat · Összehasonlítás