Akar ​beszélni róla? 23 csillagozás

Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla? Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla?

Lenyűgöző hatású történelmi krimi: a főszereplő Sigmund Freud és egy ördögi gyilkos, aki Manhattan leggazdagabb örökösnőjére támad.1909-ben Sigmund Freud New Yorkba érkezett. Ez volt egyetlen amerikai látogatása. Bécsbe való visszatérésekor alig beszélt az utazásról, de az amerikaiakat élete hátralevő részében „civilizálatlan”-nak nevezte. Mi történt a géniusszal az Újvilágban?E még mindig vitatott kérdésről Jed Rubenfeld olyan regényt szőtt, mely a klasszikus detektívtörténet, a történelmi figurák, a shakespeare-i talányok és a lélektani rejtélyek egyvelegeként máris nagy nemzetközi figyelmet kapott.Az Akar beszélni róla? Letehetetlen olvasmány, amely elejétől a végéig izgalmas cselekménnyel, intrikus szereplőkkel és nem utolsósorban gondolatokkal, eszmetörténettel köti le az olvasót. Többrétegű indítékú rejtélyes detektívregény, amely az olvasót Freud és Hamlet újragondolására készteti. Ezt a könyvet az ember csak azért teszi le, hogy tartalmán továbbgondolkozzon.

Eredeti megjelenés éve: 2006

GABO, Budapest, 2007
450 oldal · keménytáblás · ISBN: 9636890056 · Fordította: Bozai Ágota

Juci IP>!
Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla?

Az átlagosnál egy kicsivel azért tetszett jobban, mert életre keltette a (múlt) századelő New York-i felső tízezrének világát. Kriminek se rossz, bár egy idő után sejthető a végkifejlet. A magyar cím viszont szerintem béna (eredetileg The Interpretation of Murder).

Barbár >!
Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla?

Bonyolult történelmi krimi olvasmányos stílusban előadva.

Van itt kérem minden, mint a jó boltban. Gyilkosságok, gyilkossági kísérletek, súlyos testi bántalmazások, eltűnt és megkerült hullák, korrupció, szerelem, árulás, hétköznapi értelemben vett, és szakmai féltékenység. Mindez 1909-ben történik New Yorkban, alig néhány nap alatt.
A nehéz esetek megoldói dr. Stratham Younger pszichoanalitikus és Jimmy Littlemore nyomozó. Pszichoanalitikus barátunk amúgy nagy Shakespeare rajongó is, ezért csak úgy mellesleg megoldja a Hamlet legfőbb problémáját, a „lenni vagy nem lenni” kérdést is.
A háttérben New York épülő és már felépült felhőkarcolói, hatalmas vagyonok felhalmozódása, és az éppen a városban időző Freud, munkatársai, Jung és Ferenczi társaságában. Izgalmas dolgok ezért nem csak a technikában, a városfejlődésben vagy a kriminalisztika tekintetében történnek, de a tudományban is, különösen a pszichológiában.
Hű képet kapunk a pszichoanalízisről, Freud támogatóiról és ellenzőiről. Beavatást nyerünk a pszichoanalitikus halandzsába.

A regény fordulatos, azzal nincs is baj, csak a ki kit gyilkol, és miért társasjáték megoldásai valahogy nagyon körmönfontak. Majdnem annyira, mint Freud teóriái.

anni_olvas>!
Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla?

Nekem tetszett, nem egy szokványos krimi. Sokaknak újat mondhat az orvostudomány egyik áttöréséről, Freud és Jung elméletéről és annak fogadtatásáról. Mindez egy klassz krimibe ágyazva.

hofburg>!
Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla?

Időnként szárnyalt, máskor viszont elképesztő módon leült a sztori.
A több szálon futó cselekmény vezetése sok volt, a közepétől egyre inkább túlbonyolította a szerző. És kb. onnantól kezdődött az okoskodás is, azaz minden pszichológiai jellegű mondatot igyekezett alaposan az olvasó szájába rágni.
Kár érte, mert a könyv első része kifejezetten érdekfeszítő volt.

cseri>!
Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla?

Hát ez nem volt jó. Valaki szólhatott volna Rubenfeldnek, hogy nem attól jó egy krimi, hogy agyon van bonyolítva.

vajdazs>!
Jed Rubenfeld: Akar beszélni róla?

Valóban letehetetlen, ha letesszük is gondolkodunk rajta. Érdekesek a pszichoanalízisről, Hamletről, Freud és Jung vitájáról szóló részek, ügyesen keveredik a valóság a fikcióval. Viszont nekem a történet túl bizarr, túlságosan erkölcstelen, beteg. Az is zavart, hogy túl gyorsan váltakoznak rövid jelenetek, kapkodó, zavaros lett így a történetmesélés. (Az elbeszélő személye is logikátlanul váltakozik.) Azért Mr Rubenfeld kap még egy esélyt, lehet, hogy a többi regénye jobban tetszik.