Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Nyakigláb Apó (Nyakigláb Apó 1.) 526 csillagozás
A Hosszúlábú apu című sikeres TV-sorozat regényváltozata.
Ez a szellemesen megírt könyv egy árvaházban felnőtt lány életét és szerelmét mutatja be. Hogyan ismerkedik az árvaházon kívüli világgal, milyen baklövéseket követ el a valódi életben, és hogyan tud beilleszkedni. Egy ismeretlen jótevő segíti sorsa alakulását, akinek Judy csak árnyképét ismeri – azért hívja „nyakigláb apó”-nak. (Sic!) Neki ír beszámolókat az iskolai életről, társairól, szerelméről. Vajon ki ez az ismeretlen?
A titokzatos és humorral átszőt (sic!) regény biztosan kedvelt olvasmánya lesz a „könyvfalóknak”.
Gólyaláb Apó címmel is megjelent.
Eredeti megjelenés éve: 1912
Kiadói ajánlás: 10 éves kortól · Tagok ajánlása: 12 éves kortól
A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Lányszoba Könyvmolyképző · Pöttyös könyvek Móra · Könyvfalók Könyvtára Mágus


Enciklopédia 56
Szereplők népszerűség szerint
Jerusha Abbott (Judy) · Jervis Pendleton · Sallie McBride · Julia Pendleton · Mrs. Lippet
Helyszínek népszerűség szerint
New York · árvaház · John Grier Otthon
Kedvencelte 142
Most olvassa 7
Várólistára tette 171
Kívánságlistára tette 67
Kölcsönkérné 2

Kiemelt értékelések


Nos, olyan könyv ez, hogy már nem éppen tinédzserként alig vártam azt a szabad percet, mikor végre leülhettem és folytathattam az olvasást. És nem akartam abbahagyni. És nem akartam, hogy vége legyen…
Balzsam volt a lelkemnek ez a kis könyvecske, higgyétek el, nem túlzok. Ki gondolta volna, hogy romantikus lányregényt fogok én még kedvencelni…
Nagyon nagy szükségem volt erre a kedves, bájos történetre és naivan is bölcs, őszinte, szókimondó, humoros és menthetetlenül optimista főhősére. Imádtam Jerusha, pardon, Judy alakját, gondolati-szellemi-érzelmi fejlődésének rajzát, azt a friss lendületet, amellyel hozzáfog önmaga kiteljesítéséhez és a világ meghódításához. Van a történetben jó érzékkel adagolt társadalomkritika is, meg egy kis szembesítés előítéleteinkkel, épp annyi, amennyi egy pöttyös regénybe belefér, és épp úgy, hogy maximálisan hatásos legyen.
Bár magában az alapsztoriban – eléggé könnyen kikövetkeztethető titkával együtt – nem sok rendkívüli van, és a műfajból is adódóan bizony gyakran sablonokra építkezik, hogy ne beszéljek az itt-ott szétszórt, de korántsem zavaró közhelyekről, a stílus, a nézőpont egységbe szervez mindent. Szerves egészként lüktet a regény minden sora. Elevenséget, életet, reményt pumpál a vegetálásra ítélt lelencházi lét adta sorsba. Egy kis nagy szív kell hozzá, csak ennyi. Szeretet. A tudat, hogy van, kihez levelet írni, van kit szeretni. Innentől pedig már bármi lehetséges. A fantázia és a lélek pillanatnyi szüksége egy egész családot épít Judy köré – Nyakigláb Apó egyszerre, pontosabban felváltva tölti be különböző családtagok szerepét főszereplőnk képzeletében, hogy később spoiler.
A biztos háttér tudata adja meg azt a nyugalmat, amely ahhoz szükséges, hogy a gyűlölt lelencház és emléke is szervesen integrálódjon Judy életébe, hogy pozitív folyamatok elindítója legyen, életcélt adjon. Persze kell ehhez egy judys karakter is, egy csak és kizárólag az örömre, boldogságra koncentráló jellem. Megszerettem a kiscsajt, de nagyon. Menthetetlenül. Meg a zseniális rajzait is. (Igen, zseniálisak, még akkor is, ha tényleg nem tud tehenet rajzolni. És persze nagyon judysak.)
Lelkendeznék még sokáig, de inkább abbahagyom. Egy biztos: ez a könyv sokáig tartó mosolyt tud csalni az ember arcára, és óriási adag optimizmusával derűt a lelkébe. Nekem ez most orvosság volt.


Humoros, őszinte, szókimondó, kacagtató, lélekmelengető – pont amilyennek egy lányregénynek lennie kell, és amelyet még felnőtt fejjel is élmény újra elolvasni.
Jólesett, és ezt kevés könyv befejezése után tudom elmondani….


Drága Jerusha (Judy) Abbott,
bár éveim száma már több, mint 30 és ezen felül sajnos csak a testem tömege, az ősz hajszálaim száma, valamint a ráncaim mélysége növekszik; mégis nagy rajongója lettem egy lányregénynek, melynek főszereplője Te vagy.
Valahogy úgy történhetett, hogy először csak a sorsod alakulása foglalkoztatott, utána pedig 'AZ' a csipetnyi titok (úgy tudtam…!), majd szép lassan levett a lábamról a kibontakozóban lévő szerelem. Olyannyira, hogy képzeld édes Judy, meg kellett vennem a könyvet a helyi antikváriumban. Bele is írtam az első oldalára:
"Urbán Tímea Véda tulajdona.
Ha a könyvem elcsavarogna,
húzd meg a fülét, s kergesd vissza!"
Nagyon fontos lenne, hogy vissza találj/találjon hozzám, ugyanis a fentieken kívül megtanítottál még egy dologra: véssem eszembe, "Millió dologgal van tele a világ,
és ezt látva látni maga a boldogság."
Jó, tudom, ezt Stevenson írta, de na…úgyis érted! :)
Maradok őszinte híved, hű rajongód örökké,
Véda


Talán 14 évesen olvashattam először, és azóta még számtalanszor. A könyvből áradó derű, humor, életigenlés egyszerűen megunhatatlan számomra.


Nagyjából a felénél rájöttem, hogy ki is az a Nyakigláb apó, és innentől kezdve kicsit sajnáltam Judyt, hiszen akaratlanul elmondta az érzéseit olyan személynek, akinek egyébként nem tette volna. Illetve az is elgondolkodtatott, hogy mi volt az indítéka a taníttatásnak. Vajon már akkor is spoiler?
Gyorsan haladtam vele, olvasmányos volt, és a felmerülő kérdések ellenére is aranyos. Kikapcsolódásnak remek volt.


Régi, gyermekkori mulasztásomat pótolva olvastam el ezt a csodálatos regényt. Egyáltalán nem biztos, hogy kislányként megláttam volna a történet szépségeit. A szókimondó, talpraesett, hálás lelkületű kislány Anne Shirley – re emlékeztetett. Éleslátását, pozitív gondolkodását bizony ma is sok felnőtt figyelmébe lehetne ajánlani. Jó lenne. ha az ifjúság ma is annyit olvasna, s olyan lelkesedéssel, mint a történet főszereplője. Bájos, szívmelengető a cselekménye, a lezárása, csattanója pedig felteszi rá a koronát.


Először olvastam, és hihetetlenül jól esett most a gyermeki lelkemnek…és nagyon elgondolkodtam, hogy tiniként olvasott sok-sok könyvem között ez miért nem kapott helyet?!
Jerusha/Judy Abbott egy nagyon kedves, cserfes tiniből válik okos, intelligens és boldog nagylánnyá/nővé, amely fejlődés Nyakigláb Apónak írt leveleiből szépen követhető.
Bevallom először Nyakigláb Apót, olyan apókásnak képzeltem el, de kb féltávnál rájöttem, hogy valaki mást rejt a titokzatos jótevő. Nagyon szurkoltam, hogy igazam legyen… és örülök a boldog végnek (kell néha egy kis heppiendes olvasmány is) ! :)
Hamarosan pedig a folytatás is kézbe kerül!


Fuuu, jujjjj, izé, hát a kutya úr istenit miért nem ver engem ehhez a könyvhöz 12. évesen senki?
Nyakigláb apó mese mese mátka pillangós madárka, mint a Varjudombi mesék nem tudom miért volt ez az asszociáció, de keményen bennragadt és ha engem kérdeznek még pár napja is oda tettem volna szépen mellé a polcra.
És akkor jött Tenkes kapitánya jaj bocsánat az máshol jött :) szóval jött a kihívásomra egy értékelés ami valami teljesen más mondott, és mivel örömkönyvet kerestem reggel kicsit belepillantottam.
Még mindig pillantottam, vagyis már olvasok, sírok, nevetek még kicsit olvasok. Nem érek rá! Várjatok kicsit, ebéd ma kicsit később lesz! Na jó, még pár oldal és megyek. Apus nem rendelünk inkább egy pizzát?
Nem látod, hogy olvasok? Kicsit nem lehet békén hagyni? Ezt haláli, ilyen nincs, csuda jófej ez a csaj, igen biztosan megfelelő állampolgár leszel.
Mi van, vége van? Jaj ne még egy kicsit, csak még tartana egy kicsit.
Fantasztikus volt, úgy ahogy van :)


Istenem,hogy én ezt eddig miért nem olvastam?! Valahogy mindig csak kerülgettem…
Imádtam, a kockás karton ruhát és a lelenc szót és mindent, elejétől a végéig:)
És igen..közben vezettem,de figyeltem ám,viszont én nem sakoztam ki, ki is Nyakigláb Apó:)))Így a végén csízeltem vagy húsz kilóméteren át:))
Jean Webster akarom olvasni a könyveid!
A hangoskönyv előadásmódja pedig fergeteges volt!Lehet ettől is nőtt a varázsa a könyvnek!
Népszerű idézetek





A fiatalság nincs összefüggésben az évek számával, csak a lélek frissességével.
154. oldal (Móra, 1976)





A világ tele van gyönyörűséggel, csak rajtad áll, hogy ráakadj ezekre az örömökre, melyek lépten-nyomon eléd kerülnek.




Nem az élet nagy bajai azok, melyek próbára teszik a jellemet! A nagy tragédiákkal bátran szembenézni és vállalni a szenvedést, az könnyebb feladat, de a mindennapi élet kicsinyes kellemetlenségeit elviselni és mosolyogni rajtuk, az már sokkal nehezebb, ahhoz már erős jellem kell.
46. oldal




Azon vagyok, hogy minden pillanat örömét kihasználjam, és tudatosan akarom kihasználni. A legtöbb ember nem is él, csak rohan. A messzi láthatáron nyugvó távoli cél felé igyekeznek, és nagy igyekezetükben annyira kifulladnak és elfáradnak, hogy észre sem veszik a szép, csendes vidéket, amely mellett elhaladnak, és aztán az első dolog, aminek a tudatára ébrednek, a saját öregségük, amikor fásultságukban már egészen mindegy nekik az is, hogy elérték-e céljaikat vagy sem.




Ugyanazokon a dolgokon nevetünk, és milyen jókat tudunk nevetni! Rettenetes lehet, ha két embernek nincs egyforma humorérzéke. Azt hiszem, az ilyen szakadék áthidalhatatlan.
166. oldal (Móra, 1976.)




És milyen jó olvasni! Már napközben is előre örülök az estének, amikor kiakasztom ajtómra az „Elfoglalt” táblát, belebújok csinos pongyolámba és prémes papucsomba, aztán halomra dobom a díványpárnáimat, rájuk heveredem, meggyújtom az állólámpát, aztán olvasok, olvasok és olvasok. Egy könyvvel be sem érem, egyszerre négyet is olvasok.
27. oldal




Én azt hiszem, Apókám, hogy az ember legnagyobb kincse a képzelőerő. Az teszi az embert képessé arra, hogy beleélje magát mások helyzetébe, együttérzővé és megértővé váljék. Ezért kellene fejleszteni a gyerekekben ezt a tulajdonságot. De a John Grier Otthonban a fantázia legkisebb szikráját is eltapossák. Az egyetlen dolog, amire ott ránevelik az embert: a kötelességteljesítés. Nem hiszem, hogy a gyerekek fel tudnák fogni ennek a szónak az értelmét: utálatos, gyűlöletes szó. Hiszen nem kényszerből, hanem szeretetből kellene cselekednünk.
93. oldal
A sorozat következő kötete
![]() | Nyakigláb Apó sorozat · Összehasonlítás |
Említett könyvek
- Biblia
- Charles Dickens: Copperfield Dávid
- Charlotte Brontë: Jane Eyre
- Daniel Defoe: Robinson Crusoe
- Lewis Carroll: Alice Csodaországban
- Walter Scott: Ivanhoe
- William Shakespeare: Hamlet
- William Shakespeare: Hamlet, dán királyfi
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője 94% ·
Összehasonlítás - L. M. Montgomery: A Mesélő Lány 91% ·
Összehasonlítás - L. M. Montgomery: A tűzpróba 88% ·
Összehasonlítás - L. M. Montgomery: Anne otthonra talál 96% ·
Összehasonlítás - Eleanor H. Porter: Az élet játéka 92% ·
Összehasonlítás - Rachel Renée Russell: Egy Zizi naplója 85% ·
Összehasonlítás - Sara Pennypacker: Klementin 94% ·
Összehasonlítás - Erich Kästner: Emil és a detektívek / A két Lotti 93% ·
Összehasonlítás - Astrid Lindgren: Britta kiönti szívét 91% ·
Összehasonlítás - Rick Riordan: Az utolsó olimposzi 97% ·
Összehasonlítás