Sírj ​tovább, hercegnő (Hercegnő-trilógia 4.) 40 csillagozás

Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

Több ​mint húsz éve kutatja a sikerlistás Jean Sasson a Közel-Kelet valóságának történeteit. A Szultána hercegnő szavaival tolmácsolt Hercegnő sorozat kötetei jóvoltából az olvasók bepillanthattak a Szaúd-Arábia hétköznapjait takaró fátyol mögé, és megismerhették a nőket sújtó iszonyú – és máig fennálló – nemi elkülönítést és megkülönböztetést.
A Szultána hercegnőről szóló sorozat legújabb kötete hűen ecseteli a világ egyik leggazdagabb és legkonzervatívabb királyságának az életét. Ebben a világban férfi gondviselők irányítják a nők világának minden mozzanatát – kihez menjen férjhez, hol dolgozzon. Bár a hercegnő a kiváltságosok életét éli palotáiban szolgái közepette, még neki is titokban kellett dolgoznia, amikor lejegyezte a megvert, lenézett, sőt kivégzett asszonyok történeteit.
Az írónő ugyanakkor rendkívül megnyerően és emberségesen ábrázolja egy szeretetteljes szaúdi család és barátai hétköznapjait, melyekből nem hiányoznak a gyengéd pillanatok, de az… (tovább)

Eredeti cím: Princess, More Tears to Cry

Eredeti megjelenés éve: 2014

344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634060307 · Fordította: Farkas Eszter
344 oldal · ISBN: 9789634060819 · Fordította: Farkas Eszter

Boglinc P>!
Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

A hercegnő sorozat ledarálása után nagyon kíváncsi lettem, vajon hogy alakul a család és Szultána további sorsa.
Reménykedtem benne, hogy egyszer írnak Sassonnal karöltve egy újabb könyvet, amiben elmeséli az elmúlt éveket. Némileg ez létre is jött.

Őszintén szólva én sokkal kíváncsibb voltam a családra, mint a többi nő helyzetére. Furcsán hangozhat, de annyira tehetetlenek vagyunk, hogy a felvázolt történetek csak megdöbbentésre voltak alkalmasak. Szultána nagyon szeretné, ha az olvasói vele együtt küzdenének, de amikor a saját országának saját polgárai nem képesek magukat rendbe rakni és nem avatkoznak közbe akkor sem, ha a másikat megölik a szomszédban, akkor a világ mit tehetne értük?

Borzalmasan sajnálom az oda születő nőket, hiszen gyakorlatilag az esélytelenséggel harcolnak minden egyes nap, és a legtöbben még így is erősek maradnak, és élik pocsék életüket. Bámulatos az a kitartás, amivel a sorsukat viselik, de ebben talán az is benne van, hogy fogalmuk sincs, milyen a világban szabad nőként élni. Csak azok vannak nehezebb helyzetben, akik már megtapasztalták külföldi útjaik során, mert a jót ugye könnyű megszokni.

Megdöbbentő volt számomra, hogy a korábbi három kötetben vázolt borzalmak után még mindig képes volt olyan történetet mesélni, amin az ember nemhogy kiborul, de egyenesen a hányinger kerülgeti. Sajnálja ugyan a felnőttek ellen elkövetett bántalmazást, de amikor kicsi gyerekek az áldozatok, ott felforr az ember vére…

Volt, hogy sírtam, volt, hogy nevettem, de legfőképpen szánakoztam ezen a rengeteg gyáva férfin, és mérhetetlenül sajnáltam ezeket a szerencsétlen nőket. Számomra képtelenség felfogni, hogy tudja valaki ezt a sorsot élni, vagy még helyeselni is, de gyanítom ez azért ilyen nehéz számomra, mert szabad világba születtem.

Hihetetlennek tartom egyébként, hogy a 4 könyvből elég sokat tudtam meg ezekről az emberekről, mégis soha nem fogok látni akár egy arcot, hogy ki is ez a nő, hogy nézhetnek ki a családtagjai, vajon milyen is az a palota és birtok, ahol élnek. Furcsa, amikor valaki annyit mesél magáról, mégis csak egy fantom.

Jó volt azért egy keveset olvasni a családról is, a sorsuk alakulásáról, de tény, hogy aki a hercegnő trilógiát olvasta, annak túl sok újdonság e téren nem lesz, éppen csak a könyv elején, amolyan ízelítő érzetként. Szultána páratlan stílusa itt sem hiányzik, ám itt már nem igazán mesél, inkább kiragad történeteket, néha elkalandozik – számomra – felesleges irányba. Mást vártam.

Minden esetre érdemes volt elolvasni, ha másért nem, legalább azért, hogy egy picit hálásabb legyek a sorsomért, mert bizony lehetne sok ezerszer rosszabb.

344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634060307 · Fordította: Farkas Eszter
wolfsteps>!
Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

Még mindig nagyon jó lehetőség arra hogy az ember belelásson az arab kultúrába és annak árnyoldalaiba is. Tabuk nélkül engednek bepillantást az életükbe és ismerhetünk meg rengeteg tragikus sorsot.
Ennek ellenére sajnos nem hozza a trilógia színvonalát. Az első három könyvnél volt, hogy sírtam, volt hogy rosszul lettem fizikailag az olvasottak után, volt hogy őszinte szívvel örültem, ha valakinek jobbra fordult a sorsa. Itt is szemtanúi lehetünk pár igazán megrázó történetnek, ám úgy éreztem, mintha kicsit lightosabb módba váltott volna a könyv az előzőekhez képest, sokkal kevesebb konkrét történetet hallhattunk, ezért szerintem távolabbinak is éreztük.
Aminek nagyon örültem, az az hogy láthattam Szultána családtagjainak életét, felcseperedett gyerekeket, hogy mi lett a kislányokból, kisfiúkból, és talán ami a legpozitívabb volt az az, ahogy a férfiak megváltoztak a családjukban. Remélhetőleg ez a változás a való életben is sok helyen bekövetkezett.
Kicsit unalmas, kicsit monoton, kicsit sokat elmélkedő és kevesebbet mesélő, de még mindig nyers és szókimondó, akit vonz és érdekel ez a világ és bele szeretne látni, annak mindenképp megéri. Én szerintem veszem is sorra Sasson következő könyvét, mert nagyon szeretem.

P.S.: A könyv nagyon sokszor (nyilván) kimondja, hogy elindult Szaúd-Arábia egy jobb ország felé, és hogy nagyon sok helyen már érezhetőek a változások. Ez nem jelenti hogy már nincsenek szörnyő sorsú nők és gyermekek ezrei, de az emberek kinyitották a szemüket és mernek változtatni. És ezt talán a legjobban az jelképezi, hogy Szaúd-Arábia volt az egyetlen ország, ahol a nők nem vezethettek (még külföldiek se, akiknek más országban már jogsijuk van), de ez is megváltozott június 24.-től, és végre egy anya meg tudja látogatni a családját vagy el tud menni bevásárolni, anélkül hogy megkérne egy férfi családtagot!

Zanit>!
Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

Lehet, hogy kicsit besokalltam Szultánától, de a negyedik kötet zsinórban már kicsit untatott.
Természetesen szörnyű, ami ott történik a nőkkel, de hiába olvashattunk újabb megrendítő történeteket, a lényeg sajnos ugyanaz maradt.
Szultána bátor és nem mindennapi szaúdi nő, tisztelem és becsülöm azért, amit kevésbé szerencsés nőtársaiért tesz.

napsugar213>!
Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

Nagyon tetszett a könyv . Nagyon jó volt hogy itt több női sorsot ismerhettünk meg .
Amit szörnyű lehetett átélni azoknak a személyeknek . Nem tudnám megmondani hogy a hercegnő sorozatból melyik könyv lenne a kedvencem mert mindegyik tetszett a maga formályában.

tat7676>!
Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

Ismét elvezet ebbe a zárt és olykor kegyetlen világba az írónő.
Tetszett hogy a közvetlen családja életének addigi alakulását megtudhattuk,ezen felül ami kimondottan "jó"volt a könyvben hogy rengeteg Szaudi női élettörténetet mesél el nekünk.
Bár kimondottan erős idegzetűeknek ajánlom….de ha aki a hercegnő sorozatot végigolvasta az már edzetté vált szerintem.
Holott már ez a negyedik kötet ,de még mindíg megrendít….szinte hihetetlen hogy mind a mai napig ilyen események történnek nőkkel.

Fredy_Lady>!
Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

A többihez képest, többet tudunk meg más nők sorsáról. Nekem tetszett.

BarbiZ90>!
Jean Sasson: Sírj tovább, hercegnő

Nagyon szeretem, sőt , imádom a Hercegnő-trilógiát. Nem túlzás, ha azt mondom, hogy életem egyik legmeghatározóbb olvasmánya. Kb. 14-15 évesen olvastam először. Addig semmit nem tudtam a keleti világról, ez felnyitott egy kaput. Azóta „rajongó" lettem, mindent elolvasok a témában…
Mikor annyi év után megjelent ez a könyv és véletlenül megláttam egy könyvesboltban, leírhatatlan volt a boldogságom. Olyan volt, mint viszontlátni egy ezer éve eltűnt ismerőst.
Nagyon jó volt megtudni, hogy kinek hogy alakult az élete az eltelt sok-sok évben. Ennek ellenére nem volt annyira jó, mint az első három könyv. Nem tudom megfogalmazni, de talán kevésbé olvasmányos, csapong a történetek között… Ennek ellenére aki szereti Szultána hercegnőt, a történetét és Jean Sassont, annak kötelező olvasmány.

Aemitta>!

A nők akkor csendesek, passzívak és boldogtalanok, ha a környezetükben élő férfiak zsarnokok.

Aemitta>!

A tanulás minden kincsnél többet ér. A nagy vagyont el lehet veszíteni, a tudás azonban nem vonható vissza, nem törölhető el, nem állítható le.

Jean Sasson: Hercegnő Feltárult titkok

Hercegnő-trilógia sorozat · Összehasonlítás