Racine ​összes drámái 3 csillagozás

Jean Racine: Racine összes drámái Jean Racine: Racine összes drámái Jean Racine: Racine összes drámái

Jean Racine az első klasszicista drámaíró, aki nem pusztán a becsület és jellem összeütközésében lát drámai konfliktust, hanem – szinte már a modern lélektan eszközeivel – az abszolút hatalom birtokában emberileg is, társadalmilag is gyilkossá váló legyőzhetetlen szenvedély vizsgálatát-elemzését állítja darabjainak középpontjába.
Drámái egyetlen színen játszódnak, cselekményük egy-egy nap eseményeibe sűrűsödik össze és a döntő elhatározásra megérett, pattanásig feszült helyzetben indul.
A francia klasszicizmus legnagyobb írói egyéniségének, a francia vers egyik legnagyobb mesterének kevés szereplőjű, kevés szóval élő, emelkedettségében is egyszerű nyelvű, antik tárgyú drámáit legkiválóbb műfordítóink ültették át magyar nyelvre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Helikon klasszikusok Magyar Helikon

Norpois>!

Mit mondjak még? Futok e szétszórt fényü szem
Elől, mely engem néz s nem lát meg sosem.

Berenice

Norpois>!

Rangom bármily magas, s rá bármily büszke voltam,
A bú ölébe én teérted lehajoltam.

Bajazid

Norpois>!

Egyáltalában nem szükséges a vér és a halál a tragédiához: elegendő, ha a cselekmény nagy, a szereplők hősiesek, a szenvedélyek felébrednek, és minden érezteti a fenséges bánatot, a tragédia legfőbb gyönyörűségét.

Berenice, Előszó

Ódor_Endre>!

Akit bilincsbevert az országlás varázsa,
Addigvolt életét felejti egycsapásra,
S mint kit más tárgy soha nem foglalkoztatott,
Úgy érzi nem is élt, míg trónra nem jutott.
De menjünk. Bűntudat lelkemhez fel nem érhet;
S mely megborzasztaná szívem, nincs az a vétek.
Nehezünkre csupán az első bűn esik,
Hogy annál édesebb legyen a második.

A testvér-ellenfelek

Ódor_Endre>!

Burrhus: Belátnád, szívedet bárki igézte meg,
Hogy aki nem akar szeretni, nem szeret.

Britannicus