Mi ​az irodalom? 2 csillagozás

Jean-Paul Sartre: Mi az irodalom? Jean-Paul Sartre: Mi az irodalom?

Mi az irodalom?
"…Az emberek gyorsan, rosszul olvasnak és ítélkeznek, mielőtt bármit is megértettek volna. Kezdjük hát elölről. Ez senkinek sem szórakozás, sem Önöknek, sem nekem. Azért ezen túl kell esni. És mivel a kritikusok az irodalom nevében ítélnek el, anélkül, hogy valaha is megmondanák, mit értenek rajta, a legjobban azzal felelhetek nekik, ha megvizsgálom az írás művészetét, előítéletektől mentesen.
Mit jelent írni? Miért írunk? Kinek írunk?
Valójában úgy tűnik, ezt a kérdést még senki nem tette fel magának."

Gondolat, Budapest, 1969
284 oldal · Fordította: Nagy Géza, Vigh Árpád

A pederaszta Proust úgy hitte, felhasználhatja a maga homoszexuális tapasztalatait Swann Odette iránti szerelmének leírásakor; a burzsoá Proust úgy ábrázolja egy gazdag és semmittevő polgárnak egy kitartott nőhöz fűződő érzelmét, mint a szerelem prototípusát: azért, mert hisz az egyetemes szenvedélyek létezésében, amelyek mechanizmusa nem változik érezhetően, ha módosítjuk az őket átérző egyének szexuális jellegzetességeit, társadalmi helyzetét, vagy más nemzetbe és korba helyezzük őket.

szenuszert>!

Sade erőnek erejével meg akar nyerni bennünket, és éppen csak megbotránkoztat: immár csupán egy lélek, akit egy szépséges baj emészt, egy gyöngytermő osztriga.