Az ​Ego transzcendenciája 1 csillagozás

Egy fenomenológiai leírás vázlata
Jean-Paul Sartre: Az Ego transzcendenciája

Az Ego transzcendenciája, J.-P. Sartre (1905-1980) első filozófiai értekezése, 1934-ben íródott. Szándéka szerint szigorúan tudományos mű, amely a husserli fenomenológia sajátos interpretációja révén az Én és a Tudat kapcsolatát azzal a merész célkitűzéssel vizsgálja, hogy megszabadítsa a filozófiát a szolipszizmus idegesítő veszélyétől. Noha a tanulmány leginkább vitatható részét, a pszichoanalízis bírálatát később a szerző revideálta, az írás ma is a leggyakrabban idézett Sartre-művek közé tartozik: nemcsak filozófusok, de pszichológusok és pszichiáterek is előszeretettel hivatkoznak rá. A francia filozófus opus magnumában, A Lét és a Semmiben e tanulmány következtetéseiből indul ki, és az itt vázolt Én-koncepciót mélyíti el – Az Ego transzcendenciája tehát bátran tekinthető a sartre-i filozófia egyik par exellence alapművének, mely aktuális és izgalmas problémákat kínál a szellemi kalandokra elszánt olvasók számára.

Eredeti cím: La Transcendance de l'Ego

Eredeti megjelenés éve: 1936

Latin Betűk, Debrecen, 1996
124 oldal · ISBN: 9638558016 · Fordította: Sándor Péter

henryhill
Jean-Paul Sartre: Az Ego transzcendenciája

Jean-Paul Sartre: Az Ego transzcendenciája Egy fenomenológiai leírás vázlata

Nagyban támaszkodik a husserli fenomenológiára Sartre. Az én és a magam viszonyát taglalja, igencsak töredékesen, sekélyesen, bár vannak érdemi meglátásai. Mindenesetre gondolkodóba ejti az olvasót.