Halál ​Bretagne-ban (Georges Dupin 1.) 47 csillagozás

Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Egy ​rejtélyes gyilkosság, családi titkok és egy zavarba ejtő talány
Georges Dupint, a zsémbes, párizsi születésű, koffeinfüggő felügyelőt egy reggel a croissant-ja és a kávéja mellől rángatják el egy furcsa gyilkossághoz. Az áldozat a kilencvenegy éves szállodatulajdonos, Pierre-Louis Pennec, akit az étterme padlóján találnak vérbe fagyva. A gyilkosság hatalmas port kavar a békés, bretagne-i kisvárosban, Pont-Avenben, ahol mindenki ismer mindenkit, és látszólag soha semmi sem történik. Ám amikor Dupin elkezdi felfejteni az ügy szálait, évtizedes titkok és elhallgatás szövevényes hálójára bukkan, és rájön, hogy az idilli városkában senki és semmi nem az, akinek és aminek látszik.
A Halál Bretagne-ban egy különleges hangulatú, kifinomult bűnügyi regény, tele a breton konyha ínycsiklandó különlegességeivel, az Atlanti-óceán felől fújó szél illatával, fanyar humorral és meglepő fordulatokkal.
Szokatlanul izgalmas történet remek atmoszférával és egy szerethető… (tovább)

Eredeti cím: Bretonische Verhältnisse

Eredeti megjelenés éve: 2012

288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634526186 · Fordította: Csősz Róbert
General Press, Budapest, 2022
288 oldal · ISBN: 9789634526193 · Fordította: Csősz Róbert

Katalin_V_Tóth>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Gyönyörű tájon játszódó krimi. A nyomozó kissé zsémbes, szereti a kávét, mindig éhes és leginkább séta közben tud jól gondolkodni. Nagyon megkedveltem. (Kissé Columbo felügyelőt idézte nekem.) Az ügy felgöngyölítése lassan halad, hiszen az ott élők nagyon udvariasak, keveset beszélnek, ám sok titkot őriznek. A nyomozás során sok érdekességet olvashattam a tájról, a szokásokról és igazán átérezhettem a vidék hangulatát, valamint kaptam egy kis betekintést a művészeti világ működésébe is.
Várom a folytatást.

robinson P>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Nem pont az én ízlésemnek való, de a hangulata tutira kiemelkedik az átlagból. A breton művészvárosban, Pont Avenben játszódik a történet. A látszólag egyszerű eset egyre váratlanabb fordulatokat vesz. Örültem, hogy van benne eredetiség, mégis a hangulatos krimi több helyen juttatta eszembe a Fekete vízililiomokat, ami néhány éve nagy sikert aratott idehaza is. Itt Paul Gauguin művészete áll a középpontban, az ő egyik festménye körül bonyolódnak a szálak.

Szédültnapraforgó>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Első olvasásom a francia írótól és azt hiszem az utolsó.
Nagyon gyenge kis krimi, az egész történet egy Gaugin festmény körül forog.
Egy szállodatulajdonos gyilkolnak meg és Dupin felügyelőt bízzák meg a nyomozással.
Tulajdonképpen az örökség a tét. Gaugin festményből van kettő, amiből az egyik másolat. De hogy kinél vannak a festmények…na az lesz a gyilkos.
Bevallom unatkoztam, felesleges nyomozati részek, legalábbis számomra nem volt jelentőségük.

RandomSky>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Soha az életben nem olvastam volna el ezt a könyvet, ha nem jártam volna nemrégiben magam is Bretagne-ban, egy barátom meghívására. Azonban az a nettó három nap olyan hatással volt rám, hogy azóta pláne minden érdekel, ami Bretagne. Még akár egy krimi is, márpedig én nem olvasok krimiket.
Hogy a kissé morózus Georges Dupin nyomozó gyilkossági esetét elmesélő regény végül is tetszett, az tényleg főleg a bretagne-i vonatkozásoknak tudható be, és abból sok van a könyvben, meg sokféle is.
Bővebben: http://ekultura.hu/2023/08/01/jean-luc-bannalec-halal-b…

nero P>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Jean-Luc Bannalec detektívtörténetét jó szívvel ajánlom mindenkinek, aki szereti George Simenon Maigret történeteit, az impresszionistákat, a jó ételeket és az érdekes történeteket. Nem ismerem ugyan a településeket, ahol az események játszódnak, ám a városok és falvak, a tengerpart, a kisvendéglők leírása annyira életszerű, hogy teljesen elképzelhetőnek tartom, előbb-utóbb lesznek olyan olvasók, akik útra kelnek, hogy végiglátogassák a történet helyszíneit, felhasználva Csősz Róbert fordítását.

A kiadó a kötetet a Dupin-sorozat első köteteként ajánlja. Dupin alakjával egy szerethető, laza, modern, ugyanakkor a hagyományos eljárásokban kellően jártas nyomozó lépett be a híres kollégák közé. A regény a simenoni hagyomány méltó folytatása. Csak remélni tudom, hogy hamarosan újabb könnyed Dupin-kalandok is követik.

Bővebben itt: https://olvassbele.com/2022/09/08/luc-bannalec-halal-br…

Martagi>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

A viszonylag alacsony (74 %-os) értékelés miatt egy kicsit tartottam a könyvtől, de annyira azért nem volt rossz. Kellemes kis krimi volt, jó stílusban megírt, talányos, szép környezettel. A felügyelő kimondottan szimpatikus volt, udvarias, kedves, lényegretörő. Direkte nem fogom keresni a többi kötetet, de ha utamba kerül, lehet, hogy elolvasom őket.

Reka_Takacs>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Igazából untam. Szépek voltak a táj leírások, de ez nem krimi. Egyáltalán nem találtam izgalmasnak. A gyilkosság szál számomra csak mellékes volt és kriminek nagyon lapos.

Nevva>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Nagyon tetszett, bár időbe telt, amíg rá tudtam hangolódni Dupin felügyelője. Biztosan nem lennék a beosztottja, idegesítő lehet a környezetének ez a rendkívül szenvedélyes, önmagát sem tekintetbe vevő munkamódja, és hogy nem kommunikál. De nagyon eredeti figura, az biztos.
A könyv nagyon francia: rengeteg étkezést végigkísérünk, francia nevű ételekről értesülünk, ez engem sosem tud eléggé érdekelni, tölteléknek érzem, de biztos van, akinek ettől még jobban tetszik. A tájleírások is részletesek, megismerhetünk egy szép úticélnak is kiváló tájat, akit ez esetleg érdekel (engem speciel nem, de ettől még nem vonok le csillagot).
De igazából azért értékelem 4,5 csillaga, mert maga a bűnügy szórakoztató volt, ha nem is egyedülállóan szövevényes vagy újszerű, de izgalmas.

lyneth>!
Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Kellemes és szórakoztató. A mondatszerkesztés számomra nehezen olvasható volt néhol. Maigret-től azért messze van.

Georges Dupin sorozat · Összehasonlítás