Csillag ​és lóhere (Csillag és lóhere 1.) 23 csillagozás

Berlin, 1939.
Amikor Ariella férje egy nap nem tér haza, a nő rájön, hogy csak úgy tudja garantálni zsidó gyermekei biztonságát, ha kimenekíti őket a náci Németországból. Hogy tervét megvalósíthassa, igénybe kell vennie a Kindertransport nevű szervezett mentőakciót, és legféltettebb kincseit, Lieslt és Eriket fel kell ültetnie a vonatra.

Eredeti megjelenés éve: 2019

220 oldal · ISBN: 9789635447558 · Fordította: Medgyesy Zsófia

Sippancs P>!
Jean Grainger: Csillag és lóhere

Ígéretesen indult, de aztán a második felében leült a történet. Onnantól kezdve nem szólt másról, mint Elizabeth lelki vívódásairól, ami egyszerre volt dühítő és idegfeszítő. Nem értettem, hogy hogy nem látja a fától az erdőt, miközben annyira egyértelmű volt, aztán mikor kiderült az igazság, még nagy kegyesen meg is siratta spoiler. Pfff.
Ha lesz folytatás, azt csak az Epilógus miatt fogom elolvasni, de biztosan könyvtári példányként.

booksta_girl01>!
Jean Grainger: Csillag és lóhere

A kezdetektől érdekelt ez a történet, már a borítója megragadott, hát még a fülszöveg is. Bár ez utóbbihoz egy valamit azért hozzáfűznék – nem tudom, mennyire számít spoilernek: spoiler

Bármennyire is nehéz téma, már töri órákon kiemelt figyelmet fordítottam a világháborúkra, főleg a másodikra. Nem mondom, hogy a száraz tények vagy a csaták pontos dátumai vonzottak, hanem nagyjából minden más: politikai háttér, országvezetők, országok közötti ellentétek, nézőpontok, ideológiák, maguk a harcok és a frontvonalak változásai. Nem is beszélve az emberekről, akik ott és akkor éltek, és még ma is rá tudnak olyan dolgokra világítani, amikről eddig fogalmunk sem volt. Az apróságokat, érdekességeket, ritkán hallott történeteket szeretem a történelemben a legjobban – ezért érthető, hogy az iskolában miért nem tudott igazán megfogni ez a tantárgy, miért hullámzott a tanulási kedvem és így a jegyeim is…

A Kindertransport-ról igencsak hiányos információim voltak idáig. Kulcsszavakban: gyermekmenekítés, cédula a nyakukban, apró bőröndök, vonatok. A suliban egy mondatban le lett tudva ez az akció, és emlékeim szerint rajzórán merült fel valahogy ez a téma, de sokkal okosabb ott sem lettem. Ezért is akartam megismerni ezt a könyvet, mert a háborút abszolút más szemszögből láthattam – nem csak vérengző vezetőkből, katonákból és halálból állnak, hanem igenis ott vannak a menekültek, a gyerekek, akik nem tehetnek semmiről.Túl hamar felnőnek és sokszor tisztábban látnak adott helyzeteket, hiába igyekeznek őket megvédeni a felnőttek, hogy picit még ártatlan gyermekek maradhassanak.

Az első lapoknál beszippantott a történet, ahogy megismerhetjük Elizabeth, Liesl, Erik és Ariella életének alakulását spoiler, milyen döntéseket kellett meghozniuk és hogyan kellett boldogulniuk egy világban, ami teljes egészében a feje tetejére állt. Szépen látszik, ahogy változnak ezek a karakterek, igyekeznek alkalmazkodni és viszonylag jól élni. Azonban a háború hatásai is érezhetőek, szerintem nincs túltolva vagy elbagatellizálva egyik szituáció sem. spoiler Szinte minden szereplőt kedveltem és drukkoltam nekik, hogy jól alakuljanak a dolgaik, és pontosan ezért is szeretném olvasni a folytatásokat… remélhetőleg minél hamarabb megjelennek és olvashatom!

Ajánlom nektek ezt a könyvet, ha szívesen olvastok második világháborús témában és nem vagytok nagyon képben a Kindertransport-ról – de ha mégis jól ismeritek, akkor is megéri elolvasni ezt a sztorit, ami egy varázslatos és mégis elborzasztó világba kalauzol el. A múltnak ezen szeletét szerintem érdemes megismerni, másképp látva bizonyos dolgokat.

A remek olvasmányélményt és magát a kötetet nagyon szépen köszönöm a @Kossuth_Kiadó -nak!

L_Sandra P>!
Jean Grainger: Csillag és lóhere

Második világháború. A zsidók üldözése. Kindertransport. A szomszédoktól a zsidókat ért atrocitások.
Csak pár szó, de mégis tudjuk, mennyi borzalom, szenvedés van e szavak mögött. A Kindertransportról nem tudtam sokat a könyv előtt, de most, hogy utánanéztem, szívszorító és könnyfakasztó gondolat, mit élhettek át azok az édesanyák és édesapák, akik a gyermekeiket feltették ezekre a vonatokra, hogy biztonságban lehessenek. Borzalmas érzés belegondolni, mennyi szenvedésen mehettek át ezek az emberek. És a gyerekek, akiknek bátornak kell lenniük, miközben csak reménykedhetnek, találkoznak még a szüleikkel ☺️
Nem sok ilyen témájú könyvet olvastam eddig, de biztos vagyok benne, hogy fogok még, mert hiába elszomorító, szívszorító olvasni ezen korszak fájdalmáról, borzalmairól, mégis zseniális olvasmány volt szerintem.

A könyvben Liesl és Erik történetét ismerhetjük meg, akik Berlinből érkeztek Liverpoolba az édesapjuk távoli unokatestvéréhez, hogy biztonságban lehessenek a háborús borzalmaktól. Elizabeth szívét-lelkét beleadva gondoskodik a két gyermekről, próbálva őket megóvni, de először Liverpoolba, majd Ballycregganbe is begyűrűznek a háborús események. Miközben próbálnak túlélni, barátokra találnak a kis észak-ír városban, de sajnos hamarosan kiderül, van valaki a környezetükben, akiben nem lehet megbízni, de hogy kicsoda még ők sem tudják. A meggyanúsított férfiről pedig sem ők, sem én, mint olvasó nem tudtam elképzelni, hogy képes lenne ekkora árulásra. Mikor kiderült, ki volt a tényleges áruló, valamennyire számítottam rá, a viselkedése sokszor nem tetszett, furcsa volt ahhoz a történethez, amit előadott korábban.
Ha kíváncsi vagy egy második világháború idején játszódó, menekült zsidó gyerekekről szóló könyvre, bátran vedd a kezedbe ☺️

Köszönöm szépen a recenziós példányt, és az olvasási lehetőséget, @Kossuth_Kiadó! ♥

Detty89 P>!

Nehéz téma, nehéz könyv.
Sok könyvet olvastam már a témában, de az elsőt a Kindertransport-ról. Nagyon nagy lelkierő kellhetett egy szülőnek ahhoz, hogy vonatra tegye gyermekeit és vadidegenekre bízza az életüket. Szörnyű ez, gyereknek és apának/anyának egyaránt.
A cselekmény szépen van felépítve, minden történés aprólékosan van kidolgozva. A karakterek érdekesek, szerethetőek, a helyszín idilli is lehetne, ha nem csúfítaná el a véres háború árnyéka.
A kémes szál nagyon jó ötlet volt, izgalmas volt együtt nyomozni Elizabeth-tel.
Nem tudnék a kötetre rosszat mondani, kellőképpen lekötött, olvasmányos történelmi fikció.
Már csak 1 dolog foglalkoztat az utolsó oldal miatt: Mikor jön a folytatás @Kossuth_kiadó??

zia P>!
Jean Grainger: Csillag és lóhere

Fél csillag levonás, mert Elizabeth néha nagyon lassan jutott el egyik következtetéstől a másikig. Ettől eltekintve nagyon érdekes volt, az az egy ültő helyemben kiolvasós fajta.

Jean Grainger: Csillag és lóhere

Kicsit döcögősen indult az olvasás ennél a könyvnél, de aztán belejöttem. Kár a gyakori, elgépelt szavakért. Ezért vontam le fél csillagot. Hasonló hangulat lengedezett körül, mint az Estée Lauder és a szépség álma kötet olvasása közben. Összességében tetszett, a fordulatos cselekmény pedig olyan filmbe illő…

negoti P>!
Jean Grainger: Csillag és lóhere

A téma (kindertransport és ezzel kapcsolatban a zsidó menekültek élete), a helyszín (Írország), a karakterek( a szimpatikus tanárnő és a gyerekek) mind jó választás volt, de engem nagyon zavart, hogy az írónő mindent agyon magyarázott, olyan helyekre írt belső monológokat, ahova nem kellett volna. Mindezek miatt a végére már nagyon untam a könyvet, már nem érdekelt kivel mi történik.

Erzsi96>!
Jean Grainger: Csillag és lóhere

A történet maga szomorú ugyan, de olvastatta magát a könyv. Mondjuk az anyukát leirhatták volna részletesebben, hogy került oda, ahova került…

Ngergő>!
Jean Grainger: Csillag és lóhere

Nekem tetszett. Érzelem gazdag és együtt lehet izgulni a szereplőkkel, hogy mi lesz velük a háboru idején a menekültekkel.

Iza_Rápolti IP>!

“Aki megment egy életet, egy egész világot ment meg.”

Iza_Rápolti IP>!

Aki jót tett veled, az tegyen veled továbbra is csak minden jót, mindörökre!

Detty89 P>!

Nincs menny, és nincs Isten se! Csak az itteni világ van, ez a borzalmas világ, amiben a nácik megölik a zsidókat. Isten hogy hagyhatja, hogy mindez megtörténjen?