Töredékek… ​és más írások 2 csillagozás

Jean Genet: Töredékek… és más írások

Jean Genet (1910-1986) vitathatatlanul a 20. század egyik legjelentősebb francia írója. A Töredékek egy meghatározhatatlan műfajú, csodálatos szöveg. Egyszerre olvasható prózaversként, regénytöredékként, monodrámaként. Ugyanakkor ez az ihletett, költői mű Genet egyik legmegragadóbb, legszemélyesebb vallomása, melyben nyíltan beszél érzelmi életének válságairól, homoszexualitásáról, írói kétségeiről és kudarcairól. Genet-t nem csupán a nyelv páratlan művészeként mutatja be ez a befejezetlenül maradt, mégis zseniális alkotás, hanem érzékeny és sebezhető, sokat szenvedő emberként is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Spectaculum

Kijárat, Budapest, 2012
94 oldal · Fordította: Bereczki Péter Levente

Jean Genet

Virág_Balázs_Face I
Jean Genet: Töredékek… és más írások

Mocsárszöveg, szövegmocsár. Sűrű, ízes mondatszövés, szabadelvű kultúrvadállatság. Sodrodás, örvénylés, irodalmi flow. Életérzés, életérzékelés, nem fájdalmas, nem gennyedző kelés, tapasztalatmorzsák, mi pedig galambok glúglú.
Big lájk!

Carmilla

Hamarosan nem leszel már más, mint szépséged emléke.

42. oldal, Töredékek... - Párbeszédtöredék (Kijárat, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: szépség
Carmilla

Az öngyilkosság gondolata – nem a vágya – hanem a gondolata, negyvenedik életévem körül tisztán felütötte bennem a fejét. Úgy látom, hogy az életuntság szülte, valamiféle belső üresség, melyről úgy tűnt, hogy a visszafordíthatatlan lépésen kívül semmi nem képes megtörni.

45. oldal, Töredékek... - Az ürügy (Kijárat, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: 40. születésnap / negyven éves
Carmilla

Költeményként élni fogok, s nézem, hogy meghalok.

50. oldal, Töredékek... - Az ürügy (Kijárat, 2012)

Carmilla

Az olyan előadás, mely nincsen hatással a lelkemre, hiábavaló volna. Hiábavaló, ha nem hiszek abban, amit látok, s a mi – bár soha nem is volt – befejeződik, miután lehull a függöny. A művészet egyik feladata kétségtelenül abban áll, hogy a vallásos hitet a szépség hatóerejével helyettesítse.

68. oldal, Levél Jean Jacques Pauvert-nek (Kijárat, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: művészet
Carmilla

Homoszexualitása vállalt terméketlenség, a továbbélés láncának megszakítása, a végleges halál választása.

75. oldal, Darida Veronika: Töredékkutatás (Kijárat, 2012)

Carmilla

(…) Így történhet meg az, hogy amikor 1942-ben Genet újra bíróság elé kerül (ekkor épp egy értékes, illusztrált Verlaine kötet ellopása miatt, melynek kapcsán csak annyit mond: "nem ismertem az árát, de az értékét igen"), Jean Cocteau is felszólal a védelmében, és a korszak nagy írójának nevezi.

81-82. oldal, Darida Veronika: Töredékkutatás (Kijárat, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Jean Cocteau · Jean Genet
Carmilla

Jean Cocteau soha nem olyan szemérmetlen, hogy erkölcsi tanmesével szolgálna számunkra – ha tanácsot kellene adnia, talán éppen ellenkezőleg, nem moralizálva, hanem ravaszkás mosollyal tenné.

35. oldal, Jean Cocteau (Kijárat, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Jean Cocteau
Carmilla

A homoszexuális elutasítja a nőt, aki ironikus módon úgy áll rajta bosszút, hogy újra felbukkan benne, és veszélyes testhelyzetbe kényszeríti. Azt mondják rólunk, elnőiesedtünk. A száműzött, elrekesztett, kigúnyolt Nő gesztusainkban és hanghordozásunkban újra felszínre tör bennünk, és rátalál a fényre: hirtelen kilyuggatott testünk valószerűtlenné válik.

49. oldal, Töredékek... - Az ürügy (Kijárat, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: homoszexuális
Carmilla

Hogy méltón temethessék el egyiküket a magukfajtából, barátja felajánlotta egyetlen öltönyét, a fiatalok pedig kigúnyolták: ökölre mentél velük. A hasznosság elvén túl, s te tudod ezt, létezik hát egy másik is, mely megköveteli tőlünk, hogy egy kupac bűzlő húsért mindenünkről lemondjunk: ez a költői elv, mely eltávolítja az eseményt, s a nyelv mozdulatlan egére szögezi.

60. oldal, Töredékek... - Egy második beszélgetés töredékei (Kijárat, 2012)

Carmilla

(…) Egy későbbi fontos esszéjében kifejti, hogy színházi előadásokat csak temetőkben lenne szabad megrendezni, ahol a néző valóban megérezhetné a halál misztériumát.

90. oldal, Darida Veronika: Töredékkutatás (Kijárat, 2012)