Hitler ​halála 20 csillagozás

A KGB titkos anyagai
Jean-Christophe Brisard – Lana Parshina: Hitler halála

1945. ​április 30. A történelemkönyvekből úgy tudjuk, ezen a napon követett el öngyilkosságot Adolf Hitler a Vörös Hadsereg által körülzárt Berlinben. Ciánkapszulát vett be, majd főbe lőtte magát, a testét pedig végakaratának megfelelően elégették az emberei. Az elszenesedett állkapocs- és koponyadarabokat néhány nappal később találták meg szovjet katonák. Azonnal összeesküvés-elméletek és álhírek tucatjai kezdtek terjedni Hitler halálával kapcsolatban, a tárgyi bizonyítékokat és a bizonyító erejű dokumentumokat pedig a szovjet, majd orosz állami szervek az archívumok legmélyére, titkos aktákba száműzték. Jean-Christophe Brisard tényfeltáró újságíró és Lana Parshina dokumentumfilmes kitartóan küzdöttek azért, hogy hozzáférhessenek ezekhez a titkosított anyagokhoz. Könyvükben szemtanúk eddig ismeretlen vallomásait, korábban hozzáférhetetlen fotókat és kihallgatási jegyzőkönyveket tárnak elénk, és beszámolnak annak az egyedülálló törvényszéki vizsgálatnak az eredményéről is, amelyet… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

Libri, Budapest, 2019
372 oldal · ISBN: 9789634333432 · Fordította: Pacskovkszky Zsolt
Libri, Budapest, 2019
372 oldal · ISBN: 9789634336464 · Fordította: Pacskovkszky Zsolt

dagikám>!
Jean-Christophe Brisard – Lana Parshina: Hitler halála

Nekem kifejezetten tetszett,ahogy betekintèst nyerhetünk Hitler utolsò napjaiba,külön örültem a kèpeknek is a könyvben. Sok szàmokra èrdekes tènyre bukkantam rà az olvasàs soràn. Igazàbòl nekem kicsit fura volt az oroszok hozzààllàsa a tèmàhoz akkor ès most is. Nem èrtettem,hogy mièrt kellett mibdent annak idejèn ennyire tùlbonyolìtani. Èrdekes olvasmàny volt minden esetre.

NewL P>!
Jean-Christophe Brisard – Lana Parshina: Hitler halála

Nagyon érdekes volt végig követni a nyomozást. A szerző nagyon át tudta adni azt a kétségbeesett igyekezetet, amivel az orosz bürokratizmus falain keresztül próbáltak mindent elkövetni, hogy hozzáférjenek iratokhoz, tárgyi bizonyítékokhoz.

Hellena P>!
Jean-Christophe Brisard – Lana Parshina: Hitler halála

Az értékelés olvasható a blogomon:

A fülszövege alapján elég ígéretesnek tűnt a könyv; az, hogy sokat vártam tőle, nem egészen fedi a valóságot. Inkább úgy mondanám, hogy azt vártam, hogy valami nagy újdonságot fog mondani. Valami áttörőt.

Viszonylag sok info van benne, de Brisard szakaszosan adagolja. Felváltva járunk a jelenkor Moszkvájában, a szerzők történetét olvasva, illetve 1945-ben vagy a háború utáni években. A szárazabb tények ez utóbbi időszakról szóló fejezetekben kapnak helyet, itt viszont töményen. Vannak itt idézetek a háborús bűnösök tárgyalásairól, a kihallgatási jegyzőkönyvekből, némelyikük emlékirataiból, illetve a már sokszor ismételt, a történelemkönyvekből is ismert tények is elhangzanak. Ezekből kevesebb is lehetett volna; feleslegesnek éreztem például azokat a fejezetrészeket, amelyek a náci tisztek elfogásáról, börtönéletéről, kihallgatásáról olvastam. Ezek nem tartoznak szervesen a témához.

A szerzőpárossal történtek leírása ezzel szemben naplószerű. Részletesen beavatnak minket abba, hogy hogyan sikerült a GARF-ba bejutni, milyen nehézkesen haladt az ügyük, mennyi elutasításban volt részük, mennyi hiábavaló próbálkozás után érték el, hogy láthassák a náci diktátornak tulajdonított maradványokat. Néha már-már az volt az érzésem, hogy regényt olvasok. Aztán persze ezt az illúziót megszakították a tények. Mégis ezeket a fejezeteket élveztem jobban; nagyon szurkoltam a nyomozásuknak, az utolsó oldalaknál szinte a körmömet rágtam. Velük együtt én is nagyon akartam tudni, mit találnak, mit sikerül bizonyítani.

Mindenre nem derül fény. Talán soha nem is fog. A legfontosabbat viszont sikerült bebizonyítani, a legnagyobb kételyt eloszlatni 1945. április 30-ával kapcsolatban.
Megkaptam-e a várt áttörést a könyvtől? Igen és nem. Igen, mert amikor arról vitatkozom valakivel, hogy Hitler meghalt-e azon a napon, tudom, hogy nekem van igazam. És nem, mert még jobb lett volna, ha még többet sikerül kideríteni. Ehhez viszont a másik oldaltól kellett volna olyan fokú együttműködés, amire nem voltak hajlandók. Ez rettentően bosszantott a könyv olvasása alatt. Engem is az mozgatott volna, hogy végre kiderülhetne, mi az igazság, de értem, hogy nekik miért fájna az, ha az jönne ki a vizsgálatokból, hogy valamit rosszul tudtak. Azért szeretném megérni, hogy egyszer azt a koponyát rendesen megvizsgálhassa valaki. Talán a százéves évfordulón. Alig negyed évszázad múlva.

Martagi>!
Jean-Christophe Brisard – Lana Parshina: Hitler halála

Rendkívül olvasmányos dokumentarista regény volt, a legérdekesebb részek a Hitler utolsó napjait felelevenítő fejezetek voltak. Megismerhettük a diktátor közvetlen környezetében élő hűséges (és számomra eddig névtelen) segítőit, a kínvallatásokat, a háború utáni sorsukat. A jelenben játszódó részek, maga a „nyomozás” már egy kicsit lassabb ütemű, helyenként terjengősebb leírás volt, ezért nálam a fél csillag levonás.

Bookswideopen P>!
Jean-Christophe Brisard – Lana Parshina: Hitler halála

Olvasmányos történelem könyv képekkel, és jól rendszerezett (új) információkkal. Tetszett a stílusa, az pedig különösen, hogy nem csaptunk bele a történet közepébe, hanem magáról a kutatás nehézségeiről, és az írókat segítő emberekről is képet kapunk. Szinte végig peregtek lelki szemeim előtt az események, mintha egy fekete -fehér, kicsit szemcsés dokumetumfilmet néznék.

Vikiolvas>!
Jean-Christophe Brisard – Lana Parshina: Hitler halála

Érdekes könyv és téma. Kicsit túl újságírós, sok benne az ismételgetés, a körítés. Cserébe könnyen olvasható mű. Erős túlzás, amit a borítón írnak, miszerint tökéletes választás történészeknek és a második vh rajongóinak. A történészeknek és a rajongóknak nem fog semmi újat elmondani a könyv. De azért szórakoztató volt.

Hellena P>!

Munka közben a halál specialistája a legkevésbé sem törődik a körülötte lévő élőkkel.

NB14 >!

Szemjonovszkij kimegy a szobából, félretolja az ajtó két oldalán posztoló katonákat. Már nem is látja őket, a férfit elnyelte a történelem.

NB14 >!

A Szovjetunió politikai rendszerében nem szokás a vezetők hibáira nyíltan rávilágítani. A berlini küldetés eredménye bombaként robbanhatna. Különösen most, 1946 késő tavaszán. Moszkvában újabb tisztogatások kezdődtek. Mint mindig, most is személyesen Sztálin hajtja végre ezeket a maga kegyetlen módján. Egyeseket levált, másokat előléptet, és tovább szítja a bérencei között fennálló ellentéteket, hogy még erősebben az ellenőrzése alatt tarthassa őket. Hullanak a fejek – nagy fejek is, sőt leginkább azok. Tábornokokat menesztenek, az értelmiség prominens képviselőit. Többek között a nagy népszerűségnek örvendő Zsukov marsallt is. A szárazföldi erők főparancsnokát, a fegyveres erők miniszterhelyettesét, aki a háború alatt annyi csatában diadalmaskodott a németek felett, 1946. június 3-én mindkét tisztsége alól felmentik. A vád: „kiveszett belőle minden szerénység, és már csak személyes ambíciók mozgatják”. Olyan hangzatos, dagályosan üres a megfogalmazás, hogy akár Sztálinra is érvényes lehetne. A fejcseréket követően egyetlen ember pozíciója válik még szilárdabbá: Abakumové.

NB14 >!

Hiába számít abszolút tekintélynek a sztálini rendszer szakemberei között, még ő sem engedheti meg magának, hogy hibázzon. Drágán megfizetne érte. Fő az engedelmesség és az eredményesség.