Érd ​el a zéró szintet! 6 csillagozás

Konfliktuskezelés az élet minden területén
Jayson Gaddis: Érd el a zéró szintet!

A ​legszorosabb kapcsolatainkban a konfliktusok ijesztőek, mert annyi minden forog kockán. Ha a konfliktus nem jól alakul, elveszíthetjük a házasságunkat, a családunkat vagy a munkánkat, amelyek mind a biztonsághoz és a túlélésünkhöz kapcsolódnak. Ezért szinte mindent megteszünk, hogy ne veszítsük el ezeket a kapcsolatokat, beleértve a konfliktus elkerülését, önmagunk elárulását, őszinteségünk beáldozását. A megoldatlan konfliktusok életünk minden egyes aspektusára hatással vannak, az önbizalomtól a fizikai és mentális egészségünkig.

Jayson Gaddis a párkapcsolatok tanácsadója, és a világ egyik vezető szaktekintélye a személyek közötti konfliktusok tanulmányozása terén. Gaddis közel két évtizede segít egyéneknek, pároknak és csapatoknak, hogy a legmélyebb konfliktusaiknak mélyére ássanak. Segít az embereknek meglátni a konfliktusokban rejlő bölcsességet, és azt, hogyan juthatunk el a nullához – hogy milyen „tiszta és világos” érzésünk van másokkal kapcsolatban, miután… (tovább)

Kossuth, Budapest, 2022
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635448470 · Fordította: Kaufmann Zsuzsa

konyv_kucko>!
Jayson Gaddis: Érd el a zéró szintet!

Jayson Gaddis: Érd el a zéró szintet! Konfliktuskezelés az élet minden területén

Hogyha hét évvel ezelőtt került volna a kezem ügyébe ez a könyv, sokmindent másképp csináltam volna.

Megmondom őszintén azóta én is ugyanezt a gondolkodásmódot “hirdetem”.
A konfliktus igenis az élet része és nem feltétlenül jelent rosszat! Csak meg kell tanulni megfelelően kezelni különböző szituációkban.

“Házas emberek sokszor megszabadulnak a “nehéz” partnerüktől, mert ahelyett, hogy megtanulnák, hogyan oldják meg a konfliktust, “kirúgják” az illetőt, és ettől jobban érzik magukat. Arra következtetnek, hogy a probléma a másik emberben volt. De mi történik, amikor jön a következő partner?”

Majd én megmondom…ugyanez fog ismétlődni újra meg újra.

Én imádom az önfejlesztő könyveket! Régebben szinte csak ilyeneket olvastam. Sokszor segítettek átlendülni nehéz helyzeteken/vitákon.
Ezért is merem azt állítani, hogy ez egy nagyon-nagyon hasznos könyv lehet annak, aki hasonló cipőben jár. Diagramok és “házi feladatok” is segítik, hogy jobban megismerd önmagad és a kapcsolataidat.

ui.: Nincs szivárvány eső nélkül!

Sadie >!

[…] amikor elkerülök egy külső konfliktust egy másik emberrel, akkor egy belső konfliktust hozok létre.

Sadie >!

Szinte bármit megteszünk, hogy ne veszítsük el ezeket a kapcsolatokat, beleértve a konfliktuskerülést, önmagunk elárulását, és az őszinteségünk feladását is. Érdekes módon ezek az alkalmazkodó stratégiák csak még több konfliktust teremtenek.

Nefertari>!

A legtöbb ember feldolgozni sem képes, nemhogy megjegyezni egy hosszú beszédet vagy szónoklatot, amit előadsz.
Ehelyett fejezd ki magad inkább lassan, tömören és úgy, hogy a másik fél meg tudja emészteni. Legfeljebb egy-két percig beszélj. Az öt percnél hosszabb beszéd gyakran azzal jár, hogy elveszíted a hallgatóságodat. Valószínűleg kilépnek, lekapcsolnak vagy elhatárolódnak.

Nefertari>!

Stresszhelyzetben a legtöbb ember összemossa a viselkedést (amit teszünk) a személyiséggel (akik vagyunk), ám a kettő között nagy különbség van, amit nem szabad elfelejtenünk.

Nefertari>!

A konfliktus során igyekezz csak a viselkedésre vonatkozó megjegyzésekre szorítkozni. Így tudsz érzékeny és megfontolt emberként fellépni. Ez egy felelősségteljes megnyilvánulási mód, és nagyon hatékony.

Nefertari>!

Számít, hogyan kommunikálsz. Minél felelősségteljesebben és tisztelettudóbban tudsz viselkedni, annál jobban fog menni a folyamat. A tiszteletlenség szétkapcsolódáshoz vezet. Ha valóban a zéró szintre szeretnél eljutni, beszélj felelősen és tisztelettudóan. Az állításaid magadról szóljanak, és vállald a felelősséget azért, amit tettél vagy nem tettél meg.

Nefertari>!

Néhányan inkább magukban tartják az igazságot, mert úgy gondolják, hogy rosszabb lenne, ha feltárnák. Mindannyiunknak volt már olyan élménye, amikor egy őszinte beszélgetés rémálommá változott. Ahogyan azt már sokszor kifejtettem ebben a könyvben, az önkifejezés elfojtása egyenes út a nehezteléshez és a nem kielégítő kapcsolatokhoz, ahol elnyomjuk valódi énünket csak azért, hogy a kapcsolat fennmaradjon.

Nefertari>!

Érthető, hogy egy barátnak akarsz panaszkodni, hogy ezzel csökkentsd a megbántottságodat. De gyakran ez nem jelent előre lépést, mert a legtöbb ember ugyanúgy nem tudja, mit kezdjen a konfliktussal, mint te. Mikor személyes konfliktussal kapcsolatban barátokhoz vagy családtagokhoz fordulunk, vak vezet világtalant.

Nefertari>!

Monika járt már beszélgető terápián, és érzése szerint az egyáltalán nem segített, mert csak elmesélte a férjével kapcsolatos sérelmeit, a terapeuta pedig meghallgatta. Aztán minden maradt a régiben.

Nefertari>!

Lehetséges, hogy gyermekkorodban más emberek okozta óriási fájdalom és trauma áldozatává váltál. Akkoriban nem volt választási lehetőséged, és képtelen voltál bármit is tenni ellene. Felnőttként azonban már van hatalmad és választási lehetőséged, minimum arra, hogy elkezded másképp összerakni a darabokat, és más szemszögből nézni a helyzeteket. Ahogy felelősséget vállalsz, és visszatekintesz, hogy megvizsgálj valamilyen múltbéli fájdalmat, egy új értelmezés „alkotójává” válhatsz.