Diana ​és Jackie 4 csillagozás

A hajadon, az anya, a mítosz
Jay Mulvaney: Diana és Jackie Jay Mulvaney: Diana és Jackie

Kevés ​olyan női szereplő tűnt fel eddig a világtörténelem színpadán, aki korának kiemelkedő egyénisége lett, befolyásolta annak szellemiségét, megragadta milliók képzeletét. Diana, walesi hercegnő és Jacqueline Kennedy Onassis, a huszadik század két leghíresebb asszonya e ritka „jelenségek” közé tartoztak. Voltak, akik csodálták, tisztelték, sőt imádták, mások gyalázták és gúnyolták őket. Noha nem ugyanahhoz a nemzethez és nemzedékhez tartoztak, sorsuk meglepő hasonlóságokat mutat. Mindketten csúfosan elvált szülők gyermekei voltak. Mindketten tizenkét évvel idősebb férjük politikai karrierjének fényét emelő „trófeafeleségek” szerepét játszották. Mindketten uralkodócsalád fiaihoz mentek feleségül és ellenálltak minden erőfeszítésnek, amely önállóságuktól akarta megfosztani őket. Mindketten házasság útján nyertek hatalmat, mindketten lázadók voltak, és forradalmasították a dinasztiát, amelybe házasságuk révén bekerültek. Diana és Jackie mégis sok tekintetben különbözőek voltak:… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világsiker JLX

JLX, Budapest, 2003
358 oldal · ISBN: 9633051916 · Fordította: Reichenberger Andrea

Diana walesi hercegné · John Fitzgerald Kennedy · Jacqueline Kennedy Onassis (Jackie) · Károly walesi herceg

Anglia · Amerikai Egyesült Államok · Buckingham-palota · Fehér Ház (USA)

Jay Mulvaney: Diana és Jackie

Jay Mulvaney: Diana és Jackie A hajadon, az anya, a mítosz

Sajnos kimaradt az értékelés megírása akkor, amikor elolvastam (nem is emlékszem, hogy miért). Úgyhogy most visszatekintve próbálom összeszedni a gondolataimat.

Nagyon tetszett a könyv, olvasható és könnyű volt a stílusa, egyáltalán nem volt nehéz olvasmány. Jó volt a felépítése, tetszettek a fejezetek, és az összehasonlítások is jól sikerültek. Sok újdonság igazából azoknak, akik ismerik a két nő történetét, szerintem nem tartalmazott. Viszont nekem, elég sokat, főleg Diana-ról. Jackie-ről már sokat olvastam, Diana kimaradt, ezért is érdekelt a két nő összehasonlítása.
Valóban rengeteg a hasonlóság a két történetben, de azért nagyon nagyon sok a különbség is. Szépen összeszedett mindent a könyv, akit érdekel a téma, nyugodtan olvassa el.

Judit_56 P>!

Diana ezután a monarchia leghíresebb mondatával folytatta: „Hárman voltunk ebben a házasságban, így egy kissé sokan voltunk.”

278. oldal - Tizenötödik fejezet - Mítoszok

Kapcsolódó szócikkek: házasság
Judit_56 P>!

[…] egy csodálatos könyv felér egy utazással.

300. oldal - Tizenhatodik fejezet - Két hölgy, egyedül

Kapcsolódó szócikkek: könyv · utazás
Judit_56 P>!

Az álmuk halálával mindkét nő ikonná vált. 1963-ban Jackie „Amerika királynője” lett – egy tiszteletreméltó alak, akinek a személyes bátorsága és tartása a történelme egyik legsötétebb időszakában is képes volt összetartani a sebzett országot. 1996-ban Diana másféle ikonná vált – „az emberi szívek királynője” lett. Ő lett a kitaszítottak idealizált képviselője.

251. oldal - Tizennegyedik fejezet - Az álom vége

Kapcsolódó szócikkek: 1963

A rádióban hallottam
a szétválásunkról szóló híreket,
és nagyon, nagyon szomorú volt.
Igazán szomorú.
A mese véget ért.
– Diana, 1995

250. oldal - Tizennegyedik fejezet - Az álom vége

Judit_56 P>!

[…] felfoghatatlannak tűnt, hogy Jackie komoly beteg lett volna. Túl sok mindenen ment már keresztül, és a sors nem lehetett ennyire kegyetlen.

332. oldal - Tizenkilencedik fejezet - A Nap érintése

Jay Mulvaney: Diana és Jackie A hajadon, az anya, a mítosz

Kapcsolódó szócikkek: Jacqueline Kennedy Onassis (Jackie)
Judit_56 P>!

Egy Wagner-opera hősnőjéhez hasonlóan Diana megszabadult a földi gondoktól. Élete a legboldogabb időszakában ért véget. Amikor végre rátalált a boldogságra, egyensúlyt teremtett az életében, a jövőjét tervezgette, amikor minden összeállt, meghalt.

336. oldal - Tizenkilencedik fejezet - A Nap érintése

Judit_56 P>!

A ’40-es vagy az ’50-es években bármelyik ifjú amerikai arisztokrata hölgy elsárgult volna az irigységtől Diana sikere hallatára.

90. oldal - Negyedik fejezet - A fogékonyság kora

Judit_56 P>!

Diana és Jackie összefonódó története különös módon a nyugati félteke egyik legszebb környezetében zajlott le. A Buckingham-palota és a Fehér Ház történelemben gazdag, csodálatos műkincsekkel büszkélkedik, és minden megtalálható bennük, amit képzelőerővel, jó ízléssel és rengeteg pénzzel létre lehet hozni.

106. oldal - Hatodik fejezet - A férjek

Jay Mulvaney: Diana és Jackie A hajadon, az anya, a mítosz

Kapcsolódó szócikkek: Buckingham-palota · Fehér Ház (USA)
Judit_56 P>!

A körülöttük tülekedő nők hada mellett sem Károly, sem Jack Kennedy nem gondolta, hogy a hagyományos bonbonnal vagy virággal kellene levenni egy nőt a lábáról.

121. oldal - Hetedik fejezet - Udvarlás és eljegyzés

Kapcsolódó szócikkek: John Fitzgerald Kennedy
Judit_56 P>!

A gyerek 1961. július 1-jén, este háromnegyed nyolckor született meg, és Frances Spencer első szavai a következők voltak:
– Fiú lett?
Amikor közölték vele, hogy egy egészséges, hétfontos leánygyermeke született, az anya rettenetesen elkeseredett.
– Ó, Istenem, Johnnie nagyon csalódott lesz.

37. oldal - Első fejezet - Kivételezett lányok aranyfényben

Kapcsolódó szócikkek: 1961