Az ​inkák visszatérnek 7 csillagozás

Élet az Andokban
Javier Zea: Az inkák visszatérnek

A ​16. században spanyol hódítók érkeztek a virágzó inka birodalomba, a mai Dél-Amerika területére. Az európai fegyveresek katonai fölénye és az eltérő kultúrák találkozása tragikus következményekkel járt az őslakosokra nézve. Ennek ellenére az itt élő népek története nem ért véget a gyarmatosítással: az inka mítoszok szerint uralkodóik feltámadnak. Részben ennek köszönhető, hogy az andoki kultúra búvópatakként túlélte az elnyomás évszázadait, és úgy tűnik, mostanság újra virágkorát éli.
Javier Zea Limában, Peru fővárosában született, és gyermekkora nagy részét az Andokban, egy hegyvidéki faluban töltötte. A Limai Katolikus Egyetemen történelmet tanult, majd Magyarországon a Pécsi Tudományegyetem filológia szakán és az ELTE spanyol nyelv, irodalom és kultúra mesterszakán szerzett diplomát. Kepes András Világfalu című sorozatának Peruban forgatott részein kísérte végig a stábot. Egy hazai utazási irodával együttműködve tematikus utazásokat szervez az Andokba. Könyvében az ott… (tovább)

>!
Open Books, Budapest, 2021
240 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635720347
>!
Open Books, Budapest, 2021
240 oldal · ISBN: 9789635721139

Most olvassa 1

Várólistára tette 11

Kívánságlistára tette 18


Kiemelt értékelések

Márk_Papp>!
Javier Zea: Az inkák visszatérnek

Érdekes, gondalatébresztő olvasmány. Elgondolkodtatja az embert, hogy talán tényleg van alternatíva :)

miranda98 P>!
Javier Zea: Az inkák visszatérnek

Azért vásároltam meg a könyvet, mert az általam nagyon tisztelt Kepes András is ajánlotta. Nagyon tanulságos könyv volt számomra, érdekes volt bepillantást nyerni egy olyan világba, amelyről keveset tudunk.


Népszerű idézetek

miranda98 P>!

Meggyőződésemmé vált, hogy a jómódú társadalmak jól tennék, ha tanulnának azoktól a népektől, amelyek nemcsak az anyagiakban, hanem a közös ünneplésekben, a nyugodt beszélgetésekben, a családban, a rituálékban, a szolidaritásban és az apró részletekben is képesek megtalálni a szépséget és a boldogságot.

217. oldal

miranda98 P>!

Ahogy az andoki kultúra megérkezett a nagyvárosokba találkozásra került sor az andoki és a nyugati kultúra között. Ez a 20. századi találkozás azonban máshogy zajlott, mint a 16. századi. Akkor az erőszak, a becsvágy és a vallási dogmatizmus játszott meghatározó szerepet, nem jutott hely a kulturális párbeszédeknek, kölcsönhatásoknak. A 20. század közepére azonban már más volt a helyzet. A két fél nemcsak jobban meg tudta hallgatni, hanem jobban meg is értette egymást. Az a meghiúsult párbeszéd, amely a 16. században zajlott, majdnem ötszáz évvel később új esélyt kapott.

215. oldal

miranda98 P>!

Akik elhagyták Machu Picchut, valószínűleg azt hitték, hogy a spanyol fenyegetés megszűntével visszatérhetnek a szent városba. Erre azonban nem került sor, a hódítók hatalma megszilárdult, és a Machu Picchut ismerő utolsó őslakos magával vitte a sírba a titkát. Így történhetett, hogy a hódítókat sikeresen távol tudták tartani a várostól. A fiatal Manco inka és társai előrelátásának köszönhetjük, hogy Machu Picchu ma is eredeti pompájában látható – egyedül az inkák által emelt települések és építmények közül.

23. oldal

miranda98 P>!

Vargas Margarita és párja abba a százhúsz fős csoportba tartozott, amely azon a napon, 1946 júniusában megszállta a domb nyugati oldalát, mely a nagy főváros felé nézett.

19. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Pierre Marchand (szerk.): Korai civilizációk Európán kívül
Koszó-Stammberger Kinga (szerk.): Felfedezések kora
Daniel Gimeno (szerk.): Inkák és az andoki kultúrák
Thor Heyerdahl: Tutajjal a Csendes-óceánon
Yuval Noah Harari: Sapiens
Michael Roaf: A mezopotámiai világ atlasza
Nicholas Postgate: Az első birodalmak
E. Harry Gerol: Inkák tündöklése és bukása
Simon Martin – Nikolai Grube: Maja uralkodók krónikája
Niall Ferguson: Civilizáció