La ​Espada de Fuego (Saga de Tramórea 1.) 1 csillagozás

Javier Negrete: La Espada de Fuego

Zemal, la Espada de Fuego, es el máximo símbolo de poder y la mayor aspiración de todo guerrero. Sólo los Tahedoranes, los grandes maestros de la espada, pueden competir por ella en una carrera sin cuartel por descubrir su escondite. Tras la muerte de Hairón, el último Zemalnit, siete aspirantes se disputan la espada; pero hay en juego algo más que la ambición de poder, pues extrañas fuerzas están dispuestas a romper la concordia entre los hombres y los dioses, exiliados desde hace largo tiempo de Tramórea. Aquéllas se han unido para despertar a Tubilok, el dios rebelde que duerme fundido en una roca en los abismos del Prates y cuyos sueños se convierten en las pesadillas de los hombres.
Derguín y Kratos May, los guerreros, y Linar y Mikhon Tiq, los magos, deben enfrentarse al caos y la destrucción a fin de superar las múltiples traiciones y trampas de Togul Barok, príncipe de Áinar, así como para ganar la Espada de Fuego y salvaguardar el frágil equilibrio de Tramórea.

Minotauro, Barcelona, 2010

marschlako>!
Javier Negrete: La Espada de Fuego

Ezúttal sem csalódtam Javier Negretében. Bár Salamina c. történelmi regényét fantasy tetralógiájának ezen (egyébiránt 5 évvel korábban keletkezett) első kötete nem tudta felülmúlni, de így is egy igazi ötcsillagos alkotást tett le az asztalra.

Amikor pár évvel ezelőtt megkérdeztem egy spanyol kollégámat, kit ajánlana a spanyol fantasztikum területéről, gondolkodás nélkül egyből Javier Negrete nevét említette, aki nem véletlenül az egyik legnépszerűbb zsáneríró hazájában, hiszen azon túl, hogy jól ír, történetei is jól kidolgozottak és izgalmasak A sci-fi, a fantasy és a thriller mellett a történelmi regények terén is alkot – sőt, igazán ott érzi magát elemében* –, végzettségét tekintve pedig klasszika filológus – (ó)görögöt a mai napig tanít –, így nem meglepő, hogy valamilyen formában a görög mitológia minden alkotásában megjelenik. S ezáltal – a történelmi regényeket leszámítva – hol máshol lehetne elemében, mint a fantasy zsánerében.

A Tramórea-saga nyitókötete (melyet még három másik követett) igazi klasszikus epikus fantasy. Bár nem vagyok otthonos annyira e zsáner világában, de az eddig általam olvasottakkal összevetve Negrete regénye kiválóan megállja a helyét. A kötet elején található térkép is már sokat sejtet, s bár ebben a kötetben Tramórea nagy részéről még csak hallunk (s legfeljebb a függelékben olvashatunk), de a folytatásokban minden bizonnyal jóval többfelé is eljut majd Derguin Gorión. A fiatal főhős (korától eltekintve a YA regények semmilyen jellegzetességét nem találhatjuk meg Negrete alkotásában) egy Ibtahán, akit a tramóreai kardművészet 6. fokát elérve kizártak az akadémiáról, azonban egy felsőbb akaratnak köszönhetően kap egy újabb esélyt, hogy a kardművészet magasabb szintjére léphessen, s mint Tahedorán részt vehessen Zemal, a Tűz Kardjának megszerzésért folytatott küzdelemben, ugyanis korábbi tulajdonosa rejtélyes körülmények között elhalálozott. Küldetésében az egyik legnagyobb kardmester, Kratos May, egy nagy hatalmú varázsló, Linar, s annak tanítványa, Derguin barátja, Mikhon Tik is segíteni fogja.

Bár ez a történet önmagában még nem tartogat különösebb érdekességeket, de a felépített világ igen érdekesre sikerült, s ahogy az események hátterét egyre jobban megismerjük e küldetés is sokkal szélesebb perspektívát kap. Nem véletlen, hogy az események a 999. év utolsó napjaiban játszódnak. A Zemal megszerzéséért folytatott küzdelembe az istenek is beavatkoznak, akik pedig egy ideje visszavonultak az emberek világától, bár épp a Tűz Kardjának létezése a bizonyíték rá, hogy ez nem teljesen van így, mert Tarimán, a tramóreai Héphaisztosz azért kovácsolta, hogy segítségével az embereket megszabadítsa az őrült isten, Tubilok fenyegetéseitől. Az ezredfordulón a Szürke Király és az inhumánok visszatérése fenyeget, s az embereket álmokkal megfertőző, a föld mélyébe zárt Tubilok is vissza kíván térni. De nem csupán ő, hanem a többi istenség is az emberiség végleges elpusztítására tör. Úgy tűnik, Tarimánon és a Zemalniton (a Tűz Kardjának tulajdonosa) kívül az emberiségnek más nem nagyon van más reménye.

spoiler Azt nem tudni, hogy a Földön vagyunk-e a távoli jövőben, mindenesetre a múltban a bolygónak egy holdja volt, de a történet jelenében Tramórea körül három hold – egy vörös, egy azúr és egy zöld – kering. Némi sci-fi elem is színezi tehát a történetet**, de alapvetően egyértelműen fantasyről van szó.

*Eddigi kedvencem tőle a fentebb is említett Salamina című történelmi regénye, ami Themisztoklész személye köré építve mutatja be a görög-perzsa háborúkat.
** Továbbii sci-fi elemek: spoiler

Saga de Tramórea sorozat · Összehasonlítás