X-Men: ​Törésvonal 27 csillagozás

Jason Aaron – Kieron Gillen: X-Men: Törésvonal

Annak ellenére, hogy a mutánsok soha nem voltak ilyen kevesen, a világ továbbra sem hajlandó befogadni őket, ráadásul egy mutáns által kirobbantott nemzetközi konfliktus miatt tovább erősödtek a mutánsellenes hangok. Mialatt a széthullóban lévő X-Men darabjait próbálják összetartani, Küklopsz és Rozsomák közt újra fellángol a régi ellentét. Összecsapásuk nyomán nem csak az egykori szövetségek bomlanak fel, de utána az egész Marvel Univerzum is egészen más arcát mutatja majd.

A gyűjtemény az X-Men: Schism 1-5., a Generation Hope 10-11. és az X-Men: Regenesis 1. számát tartalmazza.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy Marvel Képregénygyűjtemény Hachette Hungary

Hachette Hungary, Budapest, 2020
224 oldal · keménytáblás · Fordította: Farkas Dávid · Illusztrálta: Mark Roslan, Mark Farmer, Cam Smith, Billy Tan, Tim Seeley, Adam Kubert, Alan Davis, Daniel Acuña, Frank Cho, Carlos Pacheco

Rozsomák · Emma Frost · Bestia / Henry "Hank" McCoy · Küklopsz / Scott Summers

Razor P>!
Jason Aaron – Kieron Gillen: X-Men: Törésvonal

Ahogy @fowler is említette, a sok retros kötet után üdítő volt olvasni egy gyors tempójú, modern sztorit. Ráadásul a történet is elég jól haladt, olvastatta magát, még ha voltak benne hümmögésre késztető jelenetek. Aztán jött a fülszövegben említett és a borítóra is kitűzött ellentét Küklopsz és Rozsomák közt, én meg néztem, hogy ez most komoly? spoiler Nagyon erőltetett volt a konfliktusuk… Eléggé le vagyok maradva a hazai X-címekkel, de a kötet elején nem úgy tűnt, hogy egy régóta érlelődő viszály tetőpontja lenne a kis bunyójuk, hanem pár füzet alatt jutottunk el ide mondvacsinált módon.
A kötet a fő minisorozat mellett két számot tartalmaz a Generation Hope sorozatból, ahol egy kicsit jobban beletekinthetünk Hope és ifjú mutánsai lelkivilágába, bár mivel az előéletüket nem ismerem (mínusz úgy-ahogy Hope-ét), ez inkább csak érdekes adalék volt.
A kötetzáró Regenesis a mutánsok két táborrá válását mutatja be, ki kinek az oldalára áll. Itt nagyon tetszett a törzsi harcos ábrázolás, az egy jól sikerült metafora volt.
Összességében vegyes érzésekkel tettem le ezt a kötetet. Nem indult rosszul, de kipukkant lufi lett a végére, aminek csak annyi volt a célja, hogy megrázza az állóvizet és több új sorozatot tudjanak beindítani utána.

Hachette Hungary, Budapest, 2020
BlueDeath IP>!
Jason Aaron – Kieron Gillen: X-Men: Törésvonal

Ritka az olyan X-men sztori, amire tényleg azt mondom, hogy tetszik. Nos, ez a kevés kivételhez tartozik. A cselekmény kellően izgalmas, a rajzok szépek, és nincs semmi… mondjuk úgy, rossz szájíz utána. Szóval, ez most jó lett

fowler P>!
Jason Aaron – Kieron Gillen: X-Men: Törésvonal

Felemás érzések vannak bennem a kötet elolvasása után. Bár a történet nem új (2011-ben jelent meg eredetileg), a Nagy Marvel Képregénygyűjtemény aktuális retrohulláma épp maga alá kezdett gyűrni, így kifejezetten üdítőleg hatott egy kis 21. századi csihipuhi. De az van, hogy nálam ez a sztori megáll a „még egy bőr” szintjén. Tudvalevő, hogy Küklopsz és Rozsomák sosem szívelték egymást, és kettejük szappanoperájának bizony több évtizedes múltja van. Mégis létrejött köztük egy részben gentleman agreementen, részben betyárbecsületen alapuló status quo, ami idehaza a Marvel+ lapjain láthatunk is egy ideje. Persze ahogy az várható is volt, Rozsomák besokall attól, hogy egyszerre 3-4 szuperhőscsapatban is aktívan, egyes esetekben vezetőként működik, és ebben a történetben aztán be is következik nála (is) a törés.

Egyébként magáról a címről: bár a Schism szó szerint skizmát jelent, értem, hogy ez nem egy hétköznapi szóhasználatban alkalmazott kifejezés, de mégis sokkal mélyebb a tartalma, mint egy „egyszerű” törésnek, elvégre egyházszakadást, hitszakadást jelent. És ennek a másodlagos jelentésnek szerintem nagyon is nagy jelentősége van az események szempontjából.

Szóval a cselekmény… egy egységes, de köztudottan vegyesen gondolkozó társaság körében két félre bomlik a tagság. Hol is láttuk ezt? Aha, tényleg, mintha erről szólna a Polgárháború. A két részre szakadásban komoly szerepe van a fiatalkorú vagy kiskorú (leendő) szuperhősgenerációnak. Hol is láttuk ezt? Aha, tényleg, mintha ez lenne a Polgárháború egyik központi konfliktusforrása. Szóval… most komolyan… oda jutottunk, hogy 2011-ben másolni kell a 2007-es/2008-as gigacrossover esszenciáját? Bah. Szóval én a magam részéről kicsit mesterkéltnek, művinek érzem ezt a konfliktust, pláne úgy, hogy magában a történetben ki sem derül, hogy még a vita központi forrását jelentő gyerekeknél is fiatalabb milliárdoscsemeték állnak a háttérben. Megint csak bah.

Hope korábban sem volt szimpatikus karakter számomra, de ebben a sztoriban ha lehet, még jobban sikerült eltávolodnom tőle. Az egész kötet legerősebb pillanatai szerintem Scott és Logan több oldalas párbeszédei spoiler, amik viszont bőven kevésnek bizonyulnak ahhoz, hogy megmentsék a sztorit a szememben. Valahogy azt érzem, hogy el kellett jutni a végkifejlethez (amit nem fogok elspoilerezni), és kellett még egy rakás újabb X-cím 2012-ben ennek mentén, és addig bírtak eljutni az Ötletek Házában, hogy egymásnak eresztették a két legdominánsabb karaktert. Hát… nem valami nagy ötlet, mit mondjak. Sajnálom, talán túl sokat vártam, de nekem ez inkább volt csalódás mint valódi élmény. Emellett pedig nem is egy belépő szintű kötet, elég alapos és terjedelmes előismereteket igényel a megértése és minden szereplő elhelyezése.

BlueDeath IP>!

— Dr. Nemezis! Hogy áll a helyzet?
— Ahogy szegény megboldogult anyám mondta mindig… ki%*$#@ remekül!

Kapcsolódó szócikkek: Küklopsz / Scott Summers
Dávidmoly>!

Logan / Rozsomák: Te ott! Hogy is hívnak?
Idie Okonkwo: Idie.
Logan / Rozsomák: Hány éves vagy, Idie?
Idie Okonkwo: Tizennégy.
Logan / Rozsomák: Tizennégy. Neked nem babáznod kéne még, vagy bármit ahelyett, hogy közelharc órák miatt aggódj?
Idie Okonkwo: Egyszer volt egy babám. Gyöngyökből fűzték. De elvesztettem, amikor máglyára akartak vetni boszorkányságért. Magának is sok játéka volt tizennégy évesen?
Logan / Rozsomák: (kihúz magából egy nyílvesszőt) Kicsöngettek. (elsétál)
Laurie Tromette: Ezért határozottan megérte várni.

Kapcsolódó szócikkek: Rozsomák
Dávidmoly>!

Scott Summers / Küklopsz: Egészen véletlenül nem egy közelharc órát kellene épp tartanod?
Logan / Rozsomák: Majd szólj, hogy öljelek meg, ha lesz hozzá erőm.

Dávidmoly>!

Scott Summers / Küklopsz: Öltözz! Szükség van rád.
Logan / Rozsomák: Ajánlom, hogy baromi fontos legyen.
Scott Summers / Küklopsz: Aha, nem úgy, mint az a sok hülyeség, amivel általában az idődet vesztegetem, mi?

Dávidmoly>!

Logan / Rozsomák: Pontosan miféle beszéd lesz ez, Cingár? Olyan, amivel más országokat nyerünk meg az ügyünknek? Vagy olyan, amivel újabb okot adunk rá, hogy jobban féljenek tőlünk, mint amennyire utálnak?

X-Men: Schism 1. szám

Kapcsolódó szócikkek: beszéd · félelem · gyűlölet · Küklopsz / Scott Summers · Rozsomák
Dávidmoly>!

őr1: Átkozott mutkók, mind ugyanolyan. Össze kéne gyűjteni és kitenni őket egy szigetre valahol.
őr2: Ööö… szerintem ezen már túl vannak…

Dávidmoly>!

Emma Frost: Igen, itt Ms. Frost. Attól tartok, le kell mondanom a 15:00 órás pedikűrt. Hogy miért? Fogalmazzunk úgy, hogy ezen a világon mindenki hülye rajtam kívül.

Kapcsolódó szócikkek: Emma Frost
Dávidmoly>!

Logan / Rozsomák: Cingár! Küldj ki engem, hogy végre ledöfhessek valakit! A legjobb, ha vérzik… de egy nyomorult robot is megteszi.

X-Men: Schism 2. szám

Dávidmoly>!

Kendzsi Uedo: Egyetértek. Ez egy hülye szikla. De sajnos a mi hülye sziklánk.

Generation Hope 11. szám

BG85>!

Scott Summers / Küklopsz: Gyűlölnek és félnek. Annyit használtuk ezt a fordulatot, hogy súlyát vesztette. Üres szavak.
Jó, hogy időről időre emlékeztetnek rá mit jelentenek. Mert ezt jelentik.
Azt jelenti hogy az egész világ gyűlöl minketés fél tőlünk.

Schism 1.