Nemzeti ​sugárút 14 csillagozás

Magányos bunyósok klubja
Jaroslav Rudiš: Nemzeti sugárút

Magányos bunyósok klubja. A főhős, Vandam a várossal, a közelmúlttal és a család démonaival vívott párbajáról mesél. Volt drogfüggő, és ült börtönben.Lenyűgözi a hadtörténet, törzshelyén szívesen móresre tanítja, akit kell. Büszke rá, hogy az 1989 novemberi tüntetésen a Národní třídán ő ütött először, és így kirobbantotta a forradalmat. Durva, ugyanakkor melankolikus történet egy lakótelepről, ahol az emberek és a házak dacolnak a természettelés az elkerülhetetlen véggel. Rudiš legújabb, valós események által inspirált kötete telitalálat.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Typotex Világirodalom Typotex

Typotex, Budapest, 2017
136 oldal · ISBN: 9789632798981 · Fordította: Peťovská Flóra
Typotex, Budapest, 2017
222 oldal · ISBN: 9789632799377 · Fordította: Peťovská Flóra

kalypso>!

Jaroslav Rudiš: Nemzeti sugárút Magányos bunyósok klubja

Kissé félve csúsztattam a táskába a kötetet, amikor legutóbb magánkönyvtári kölcsönzésen jártam egy ismerősnél és a kezembe nyomta a kötetet mintegy „érdekelhet” címszóval. Én sem tudtam róla, de valóban érdekelt, s a „metróra jó lesz” kategóriából gyorsan átküzdötte magát az itthon olvasandók közé.
Eleinte vicces a főhős Jean-Claude Van Damme imitációival és a Harcosok klubjára való reflektálásával, de aztán egész komoly kötet kerekedik belőle. Kellemes kis cseh olvasmány némi csavarral.

Andriska>!

Jaroslav Rudiš: Nemzeti sugárút Magányos bunyósok klubja

A könyv a harcos mentalitásról és egy életérzésről szól, amely sokszor a sivár lakótelepek mélyéről indul. Mindig mondogattuk, hogy van valami „ősmag”, amely ugyanolyan beállítottságú típusokat „termel” ki, mindegy, hogy amerikai, olasz, magyar vagy jelen esetben cseh személyről van szó.
Van egy rész a könyvben, ahol a főszereplő híres történelmi csatahelyeket sorol fel, ahol ő is ott volt. Persze nem a valóságban, hanem lelkileg, azaz teljesen azonosulva a harcosokkal. Ezzel teljesen összecseng az amerikai nemzeti metál együttesnek, a Bound For Glory-nak az I stood című száma (Ironborn album, 2017), ahol az énekes szintén csatamezőket sorol fel, hogy ő ott állt, többek között például az ’56-os Budapesten.
Aztán ott van a világhírű olasz focista, Paolo Di Canio esete, akinek fejére olvasták a legszörnyűbb átokszót, hogy fasiszta, miután ő azzal védekezett, hogy pedig betartja a társadalmi szabályokat, fizeti az adót, stb. Ehhez hasonló gondolatmenet is van a könyvben.
A főhős fő szabadidős tevékenysége az olvasás – jelen esetben főleg háborús könyvek – és az edzés. Ez is emlékeztet egy bizonyos könyvben olvasottakra, de jobban nem merülök bele, mert átfogok csúszni a politikai korrektség határán…

Ninácska P>!

Adolf Hitler megmentette az életem.

Ninácska P>!

Na, ülj le, tölts magadnak, és figyelj.

Ninácska P>!

Azt nyomatják, hogy ők csak jót akarnak.

Ninácska P>!

Azt nyomatják, hogy ez a szabadság és a demokrácia.