A ​bohémiai űrhajós 15 csillagozás

Jaroslav Kalfař: A bohémiai űrhajós

Felismerések, ​ambíció, szerelem… Intergalaktikus és lelki vándorút.

A fiatalon elárvult Jakub Procházka, akit szerető nagyszülei neveltek fel egy kis cseh faluban, névtelen tudósból a nemzete első űrhajósa lett. Amikor felkérik egy veszélyes, egyszemélyes küldetésre a Vénusz felé, lehetőséget kap, hogy valóra válthassa a hőssé válásról dédelgetett álmait, és hogy törleszthessen kommunista besúgó apja vétkeiért. Jakub nekivág hát a határtalan űrnek, odaadó felesége, Lenka azonban a Földön marad, a férfi pedig túl későn ébred rá, hogy feláldozta szerelmüket a saját ambíciói oltárán.

Magányos utazása alatt Jakub összeakad egy hatalmas, a valóságban tán nem is létező, pókszerű űrlénnyel, akit útitársának fogad. A szerelemről, életről, halálról és a bacon elképesztő ízéről folytatott mélyenszántó beszélgetéseik során erős, baráti kapcsolat szövődik kettejük között. Vajon ez segíteni fog Jakubnak átvészelni egy váratlan összetűzést a hivatalosan nem létező orosz… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sötét örvény Könyvmolyképző

296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632459462 · Fordította: Gyurkovics Máté
296 oldal · ISBN: 9789632459455 · Fordította: Gyurkovics Máté
296 oldal · ISBN: 9789632459288 · Fordította: Gyurkovics Máté

pat P>!
Jaroslav Kalfař: A bohémiai űrhajós

Hát, ha gonosz akarok lenni, azt mondom, hogy Andy Weir olvasta ezt a Hail Mary megírása előtt. :P És az alapötletet átformálta a saját szája íze szerint, scifisebbre, logikusabbra, amerikaiasabbra, tudományosabbra.

Először egyébként kicsit csalódott voltam, hogy az író úgy cseh, hogy igazából már amerikai – de aztán kiderült, hogy azért így is eléggé cseh, Vladimir Páral és még sokan mások méltó örököse. És miközben valamennyire azért sci-fi* (van benne űrhajó, űrutazás, egyéb ilyesmik is), sok egyéb funkciója is van. És ezek talán fontosabbak is az írói szándék szerint.
Olvasható például nyavalygós-romantikus történetként is, aminek keretében főhősünk (vagy mink) fonnyadt cerkával vekeng a felesége után, és ez rossz neki: hát ugye én nem ezt a vonulatot élveztem leginkább, no.
Érdekesebb sokkal a cseh nép, illetve egy adott család/ individuum traumatizációja a kommunista rezsim alatt és annak bukásához köthetően, illetve e traumák feldolgozása vagy feldolgoztlansága, a régmúlt átszivárgása a jelenbe, sőt a közeli jövőbe is. Szerintem ez az olvasata várakozáson felül remek a regénynek, és ezek a (főleg visszaemlékezésekből álló) fejezetek mesze a legerősebb, legérdekesebb, legolvasmányosabb részei a szövegnek.

Összességében messze nem tökéletes, de érdekes, egyedi regény, egy olvasást feltétlenül megér. (Nem pont a Könyvmolyképző kiadó portfoliójába gondolnám illeszkedni elsősorban.)

*Nagyvonalúan tekintsünk el a kisebb-nagyobb nonszenszektől, pl. hogy mi a fenéért csinálna bárki olyan marhaságot, hogy ilyen küldetésre egy, azaz egy darab űrhajóst küld ki?! Komolyan vehető science-fictionban szerintem nem kéne ennyi írói szabadságnak előfordulnia.

Nuwiel P>!
Jaroslav Kalfař: A bohémiai űrhajós

Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk, avagy mi történt volna, ha Mark Watney az Egyesült Államok helyett Csehszlovákiában születik? Jaroslav Kalfař regénye olyan, mint amilyennek Az éjféli égboltnak kellett volna lennie: megismerjük a kissé különc, az emberektől távolságot tartó és csak a munkájára koncentráló Jakub múltját, amely tragédiáival és sorsfordító eseményeivel olyanná formálta a személyiségét, hogy végül egy magányos űrutazáson kelljen szembenéznie önmagával.

Nem nagyon lehet mit írni erről a könyvről, a fülszöveg kellő információt csepegtet, mégsem lövi le a poént. A befejezés nem ad sem feloldozást, sem megoldást, de mégsem szomorú, inkább reményteli. Remek olvasmány önmagában is, és üdítő színfolt a sok angolszász sci-fi között a sok hasonlóságával, de mégis jellegzetes kelet-európaiságával.

donzella P>!
Jaroslav Kalfař: A bohémiai űrhajós

Ez a Kisember története – aki nemzete hősévé válik, de csak Kisember marad.

Adott egy tudós, akit egy egyszemélyes küldetésre kicsapnak az űrbe. Egyik szálon követjük a gravitációmentes mindennapjait (inkább gondolatait), a másik szálon látjuk az életeseményeket, amelyek eddig az „elismerésig” vezetnek. Tele van traumával, kezdve eleve egy forradalommal, ahol elmossák az elnyomó rendszert, amelynek Jakub apja aktív tagja volt. Ennek a következményeit pedig a családtagokon verik le, és a történet végéig érezzük a rákényszerített bűntudat és megbélyegzés hatásait.

Miután az elszigeteltség e formája kiválóan alkalmas arra, hogy végiggondolja a prioritási sorrendet, szépen lassan rájön, hogy családnevének tisztára törlése közben, milyen fontos dolgokat áldozott fel. Szépen lassan eljutunk arra pontra, amikor már csak ki kell mondani, hogy még mindig Kisember (akit egy időre mutogattak, mint egy bazári majmot). Aki a politikai érdekek és társadalmi szélviharokban igyekszik csak boldogulni, a lehetőségeinek száma csekély. Ebben a lelkiállapotban kap egy másik fajból való útitársat, amelyről nem lehet eldönteni, pszichózisról van-e szó, az őrület biztos jeleként.

Nem szeretném a végét spoilerezni, de az űrhajózás és felfedezés varázsa helyett ez igencsak egy útkeresés és egy darabjaira hullott lélek összecelluxozása.

BBetti86 >!
Jaroslav Kalfař: A bohémiai űrhajós

Sci-fi, de azt is el tudom fogadni, hogy nem is az. Simán kommunista rendszer és modern kor regénynek is tudtam olvasni, ami azt dolgozza fel, hogy az új generációknak valahogyan adoptálni kell azt, amit a szüleik generációja tett.

De a sci-fi, amit könnyebb megfogni. Valami mező fenyegeti a Földet, és Jakub, az űrhajós megy fel mintáért. spoiler Azért ez nem Andy Weir, egész máshol vannak a hangsúlyok.

A történet több idősíkon játszódik – van a jelen, Jakubbal az űrben, majd, ami később történik vele. Mellette pedig visszaemlékezés a feleségére és a házasságára, a nagyszüleire, és a történetre, ami velük megesett.
Nem számoltam ugyan az oldalakat, de tippre több volt benne a múlt. Mindenképpen azon éreztem a hangsúlyt, hogy mit tett Jakub apja, ennek milyen következményei lettek – a családra, a fia személyiségére. Mindez pedig történelmi trauma is: a kommunista rendszernek megvoltak a bűnei, és a rendszerváltozás után az egykori elítéltek, sokat szenvedett emberek számonkértek. De mit tud mindezzel kezdeni egy gyerek, majd a belőle növő felnőtt? Kalfar arról mesél, hogy a spoiler

Nagyon személyiségközpontú történet, és néha már filozofikus is. Élet értelme, bűn és megbocsátás, szerelem és jóvátétel, történelem és bűn. Nagy témái vannak, meg egy kisember, aki mindezekkel bírkózik.

Ahogy kezdtem: sci-fi. De olyan igénnyel és témákkal van megírva, hogy szépirodalomként is olvasható. Azt még érdekesnek is találtam, hogy Jakub alakján át a csehek kommunista időszakának feldolgozásába nézhettem bele. A vezeklésbe, bűntudatba. Már csak azért is lekötött, mert nálunk is volt kommunista rendszer, és itt teljesen másképpen lett/nem lett feldolgozva.

A nyelvezete helyenként nyers az ízlésemnek, karcos. A történethez ment, de nem könnyítette meg az olvasást.

De ezt a kötetre is el tudom mondani. Érdekes, van benne ötlet, de közel sem szórkoztató vagy pihentető, és ugyanúgy birkózni kell a szöveggel, a cselekménnyel, mint a feldolgozandó témáival.

FZolee>!
Jaroslav Kalfař: A bohémiai űrhajós

Ez a könyv csak papíron sci-fi, valójában annál sokkal több, közelebb áll a szépirodalomhoz.
A főszereplőt, Jakubot kiválasztják egy távoli expedícióra, a Vénuszhoz közeli rejtélyes felhő vizsgálatára, amely több hónapos egyedüli utazást jelent. Ez elég sok idő ahhoz, hogy gondolkozni tudjon az ember, így feltárul előttünk a férfi múltja, megtudjuk, hogy hogyan jut el addig, hogy űrhajós legyen. Hangsúlyossá válnak az apja által korábban, a kommunista rendszer során elkövetett bűnök, amelyeknek a következményeit a mai napig nyögi az egész család.
A múlt és jelen felváltva követi egymást, egy idő után pedig egy rejtélyes űrlény is csatlakozik útitársként a főszereplőhöz, akivel mély filozofálgatások veszik kezdetét. Igazából az utolsó oldalig nem derül ki, hogy ez a lény létezett-e, vagy csak Jakub tudatának kivetülése, egy pszichedelikus látomás volt az egész, mindenesetre nagyon szép gondolatokat fogalmazott meg az író rajtuk keresztül.
Az űrutazás ugyan izgalmas volt, de a hangsúly inkább a lelki dolgokra, a karakterfejlődésre, a traumák feldolgozására került. Egyedül a párjával való kapcsolata nem mozgatott meg különösebben, de megértem, hogy ezt miért nem hagyta ki az író.
Összességében kifejezetten tetszett ez a könyv, teljesen más olvasmányt vártam, de nem csalódtam, ez nem egy tucat sci-fi történet.

Reddragonfairy>!
Jaroslav Kalfař: A bohémiai űrhajós

Ismered a Venom történetét? Elsőre ez a könyv is tűnhet egy megfáradt karakteren keresztül annak az újra feldolgozásának, de a lényeg a részletekben bújik meg. Az űr szinte csak háttértáncos a könyvben, csak lehetőséget biztosít a főszereplőnek, hogy szembekerülhessen önmagával. És ez legtöbbször nem épp a legszívderítőbb élmény sem Jakub, sem az olvasó számára. Megbánással, megismeréssel kikövezett utat követhetünk végig a lapokon, csöpept sem könnyű témákkal vagy dilemmákkal. Mint üres kávé felébreszt, de egyben keserű pirula is.

Könyvmolyképző KU>!

Az univerzum azért az ajkakra bízta a beszédet és a csókolózást is, mert olyan helyzet nincs, amikor a kettőre egyszerre lenne szükség.

Kapcsolódó szócikkek: csókolózás, smárolás
Könyvmolyképző KU>!

– Kérsz egy kicsit? – kérdeztem.
– Áh, a földi spiritus frumenti! Sokat olvastam már a romboló hatásáról.
– A gyógyításról szóló részeket biztos átugrottad.

Könyvmolyképző KU>!

A testemmel együtt elveszne minden – az érzéseim, az örömeim és az aggodalmaim, amiket akaratlanul is folyamatosan a fejemben forgattam: emberek, akiket szerettem, vacsoraként felszolgált reggelik és reggeliként felszolgált vacsora előtti koktélok, az időjárás mintázatának változásai, a friss csokitorta íze, az őszülő hajam, a vasárnapi keresztrejtvény, sci-fi-filmek, a tudat, hogy a világot elemésztheti a pénzügyi összeomlás vagy egy természeti katasztrófa vagy egy járvány, amit egy újabb ártalmatlan állatról neveznek majd el. Annyival könnyebb lenne táncot lejteni a halállal, hogyha nem venné körbe a civilizáció rumlija.

Könyvmolyképző KU>!

Mielőtt apám elutazott volna Kubába, hogy a Párt képviselőjeként biztosítsa Castrót Csehszlovákia támogatásáról az imperializmussal szemben folytatott küzdelmében, megkérdezte nagyapámat, mi a legegzotikusabb ajándék, amit el tud képzelni.
– Egy kubai majom – vágta rá nagyapám. – Dolgozhatna a kormányban!
Apám nem nevetett.
– Akkor kérj attól a szakállas őrülttől pár szivart!
Ennek már nagyobb sikere lett.

BBetti86>!

Van könyv, amiben apád a hős. Van könyv, amiben szörnyeteg. A legjobb annak, akiről nem írnak könyveket.

BBetti86>!

A súly jó dolog. Mi lenne nélküle a világ? Csak félelem és üresség.

zbarta>!

Légy tanúja a legboldogabb pillanataimnak, vézna ember! Megmutatom, honnan jöttem.

zbarta>!

Itt szeretnék búcsút venni tőled, Hanuš. Őrizd ezt a pillanatot! Érem, ahogy távolodsz. Itt vagy még? Érezd te is, Hanuš! Érezd a májusi délutánt, a beszüremlő napfényt, a szex szagát a levegőben! Hanuš?
Milyen valószínűtlen! – mondta Hanuš. Mégis ez van.
És ezzel elment.