Petróleumlámpák 2 csillagozás

Jaroslav Havlíček: Petróleumlámpák

A nemrégiben újra fölfedezett kitűnő cseh klasszikus író egyik regényét, A láthatatlant már ismeri a magyar olvasóközönség. A Petróleumlámpák egy csúnya, de érdekes ellentétekből összegyúrt nő belső fejődését, örömeit és fájdalmait, reményeit és csalódásait, álmait és kiábrándulásait követi gondos, elemző figyelemmel megszületése pillanatától furcsa házasságának kényszerű befejezéséig. A hősnő viszontagságos életén át élesen kirajzolódik a cseh századforduló mintegy harminc esztendejének világa, az 1870-től 1905-ig terjedő idők gondos és lebilincselő realizmussal megrajzolt története, egy valóban létező cseh kisváros, a Krkonose déli nyúlványai közé települt Jilemnice és egy közeli tanya, a Vejrych-dűlő mindennapjaiban.
A regény ironikus, mély lélekrajza feledhetetlenül emlékezetünkbe lopja a hősnő és a többi szereplő alakját.

Eredeti megjelenés éve: 1944

>!
Európa, Budapest, 1977
348 oldal · ISBN: 9630709023 · Fordította: Koncsol László

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

szucsiani P>!
Jaroslav Havlíček: Petróleumlámpák

A könyv Štěpka Kilián sorsát követi gyermekéveitől kedve házassága végéig.
Štěpka mindig kitűnt kortársai közül termetével, viselkedésével, feltűnő öltözködésével. Nem volt kitől jó ízlést tanulnia, anyja egy felkapaszkodott parasztcsaládból származott, apja pedig felesége vagyonából alapozta meg az építészi pályáját.
Szertelen, harsány lány lett, aki nem igazán tudta és akarta kontrollálni a viselkedését, nem akart senkinek megfelelni. Ez riasztóvá tette a házasulandó férfiak körében. Ő maga nem értette az okát miért nem talál társra, hiába vágyott rá.
Amikor már látta, hogy nincs esélye szerelemből férjhez menni, az apai intelem ellenére belemegy egy méltatlan házasságba. Később, amikor kiderül milyen megalázó helyzetbe került, igyekszik a boldog házasság látszatát fenntartani és sógora segítségével minden erejét a gazdaság felvirágoztatására fordítja. Hatalmas lelkierőről tett bizonyságot, hogy végig kitartott a férje mellett.
A történetben nemcsak Štěpka sorsát követjük, Jilemnice kisváros és a közeli Vejrich-dűlő mindennapi életéről, lakóinak sorsáról is képet kapunk, szinte személyes ismerősünkké válnak.
Bár nem egy fordulatos cselekményű regény, de lebilincselő stílusa miatt nagyon élveztem.


Népszerű idézetek

szucsiani P>!

Lehet hogy Štěpka komoran üldögélt volna rideg és csalódott gardedámja oldalán, ha nem áll fönn a körülmény, hogy az építész tekintélyes ember, és sok a pénze. De nem, Štěpkát még valami egyéb is érdekessé, keresetté, a maga módján kívánatossá tette, éspedig őszinte, egyenes beszédmodora. Štěpkában figyelemre méltó bátorság élt, hogy mindenkinek mindent egyenesen a szemébe mondjon. Soha semmitől sem félt, semmiféle környezet le nem törte. Amíg a többi kisasszony vihorászott, ő teli szájjal kacagott, ahol a fejecskék szégyenlősen lehajoltak, ott Štěpka volt a hangadó. Az ifjak nem unatkoztak Štěpka társaságában. Persze, vaskos őszinteségét nem mindig találták kellemesnek, olykor az ember nehezebben viseli el az igazságot, ha csomagolatlanul vetik eléje, de végül is – inkább csípős legyen az élc, mint semmilyen, inkább egy vidám hajcihő, mint sok panaszos nyafogás. A szerelmi bútól gyötört fiúk, akik némán szorongtak választott szépeik oldalán,Štěpka társaságában friss bátorságra tettek szert. Messze hangzó fecsegésével és baráti csipkelődésével önkéntelenül fölrázta a fiatalemberek megviselt öntudatát.

71. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Jan Vrak: Hétköznapi dolgok
Jiří Švejda: Hamu és üszök
Jaroslav Durych: Isten szivárványa
Jiří Mucha: Mint denevér a kapun
Milena Bruhová: Próbakő
Kapa Mátyás: Maradj meg magyarnak
Chava Pressburger: Bátyám naplója
Tomáš Zmeškal: Az ékírásos szerelmeslevél
Filip Jánský: Égi lovasok
Alberto Vojtěch Frič: Karaí Pukú