Švejk, ​a derék katona a háború előtt és más furcsa történetek 12 csillagozás

Jaroslav Hašek: Švejk, a derék katona a háború előtt és más furcsa történetek

Ha ​néha-néha lezuhantak, és ripityára törték a gépet, a roncsok közül mindig elsőnek a vitéz Švejk kászmálódott elő, és mialatt tiszt urát lábra segítette, leadta a jelentést:
– Alássan jelentem, lepottyantunk, de azért élünk és egészségesek vagyunk.
Igen kellemes útitárs volt. Egy nap Herzig hadnagy úrral szállt fel, és amikor már nyolcszázhuszonhat méter magasságban voltak, a motor csődöt mondott.
– Jelentem alássan, kifogyott a benzin – szólalt meg a tiszt háta mögött Švejk a tőle megszokott kellemes és tisztelettudó hangon –, én, kérem alássan, elfelejtettem megtölteni a tartályt. – Kisvártatva hozzátette. – Jelentem alássan, a Dunába pottyanunk.
Amikor néhány pillanat múlva fejük felmerült a Duna zavaros, zöld hullámaiból, Švejk a tiszt úr nyomában a part felé úszva megállapította:
– Jelentem alássan, ma magassági rekordot csináltunk.

Jaroslav Hašeket, a század eleji cseh írót, híres Švejk-regénye emelte a világirodalom nagyjai… (tovább)

Szukits, Szeged, 2000
182 oldal · ISBN: 9638199601 · Fordította: Tóth Tibor

Luca87 I>!
Jaroslav Hašek: Švejk, a derék katona a háború előtt és más furcsa történetek

A Svejkről szóló részek közepesen viccesek, összességében nem tetszettek. Ez kicsit megijesztett, mert szeretném elolvasni a Svejket, aztán újraolvasni a Hátországot is, és úgy emlékszem, ez utóbbi 13-14 évesen nagyon tetszett, és nem akarom, hogy most majd rossznak érezzem.

A Svejk utáni részek már jobbak, de csak egy kicsit. Jó kis társadalomkritika, tetszik, ahogy kifiguráz minden vezetőt, és megköpködi a bürokráciát, de tulajdonképpen mindegyik kis történet ugyanaz, csak pepitában.

Lunemorte P>!

Mint a gólya száll a lőszeres szekér,
Dörög mindenfelé az ágyútűz,
A levegőben bús srapnel zenél,
Tarack tép mindenütt aszott füvet.
Nem citeráznak mégsem idegeink:
Jó mély dekkunkban vagyunk megint,
Vanek őrmester horkol, mint a ló,
Majd felriadva mondja: „Hé, hahó!
A mindenit ennek a szar időnek,
Ezek a marhák – emberekre lőnek!”

mottó

tomgabee>!

11. §
Aki nem jelenti be halálát, illetve temetését, azt a legfelső díjszabás kétszeresével, vagyis 96 korona pénzbírsággal sújtják, esetleg 14 napig terjedő szabadságvesztéssel büntetik, négy böjtnappal súlyosbítva.

Bylinsky lovag pénzügyminiszter őexellenciájának Bécsben

Kapcsolódó szócikkek: szabadságvesztés
Lunemorte P>!

A tábori lelkészben tökéletesen egyesül a pap és a katona, teljes és minden részében arányos vegyületté habarodik össze a két egymástól idegen kaszt, és egy ilyen katonai papi személy legalábbis annyira különbözik a közönséges civil lelkipásztortól, mint egy huszárfőhadnagy a becsületes lovardatulajdonostól.

tomgabee>!

4. §
A temetkezési adó megfizetésére az Osztrák-Magyar Monarchia minden állampolgára még életében köteles, nemre és korra való tekintet nélkül, amennyiben előírásosan eltemették. Amennyiben valakit élve temettek el, legközelebbi rokonai enyhítésért folyamodhatnak a 2. § értelmében.

Bylinsky lovag pénzügyminiszter őexellenciájának Bécsben

nienor82>!

Mire leszállt az este, Kleinschrodt Ágostonban meggyőződéssé érlelődött az őt egész nap furdaló homályos sejtelem, mármint hogy Švejk semmirekellő gazember, aki elhanyagolja legfontosabb katonai kötelességét.

Efölött érzett jogos felháborodásában olyan hangosan olvasta visszájáról a mindenszentek litániáját, tarkítva különféle, csicskásának szánt, nyomdafestéket nem tűrő fohászokkal, hogy az egész tábor harsogott bele, és a csöppet sem kegyes szavú esti ájtatosság visszhangja viharként hömpölygött az alpesi hegyóriások csúcsáig, majd túlcsapva rajtuk, lavinaként zuhogott lefelé az Adige völgyében Meránig, amelynek vasúti állomásán csak néhány órája utazott keresztül Švejk, a császár legderekabb vitéze, arcán a lelkiismeretes kötelességteljesítés szülte derűs mosollyal.

Svejk misebort szerez - 9. oldal