Dekameron 14 csillagozás

Jaroslav Hašek: Dekameron Jaroslav Hašek: Dekameron Jaroslav Hašek: Dekameron

A Dekameron száz humoros-szatírikus elbeszélést és karcolatot tartalmaz. A Hasek-szakértők általános véleménye szerint Hasek írásait lehetetlen – a klasszikusoknál már megszokott módszerrel – „értékük szerint osztályozni”. A Dekameron esetében mégis sikerült szinte a lehetetlent megvalósítani: sikerült Hasek rövidebb írásaiból összegyűjteni a legjellemzőbbeket s emellett azokat, amelyek az olvasók körében előreláthatólag közkedveltté válnak. S ez nem kis dolog, főleg ha figyelembe vesszük, hogy Hasek apróbb írásai mindig is háttérbe szorultak a Svejk mellett.

General Press, Budapest, 2004
708 oldal · ISBN: 9639459917 · Fordította: D. Sidó Ágnes, Hosszú Ferenc, Hubik István, Mayer Judit, Tóth Tibor
Európa, Budapest, 1979
558 oldal · ISBN: 9630718235 · Fordította: D. Sidó Ágnes, Hosszú Ferenc, Hubik István, Mayer Judit, Tóth Tibor · Illusztrálta: Josef Lada
Madách / Európa, Budapest, 1975
558 oldal · ISBN: 9630706881 · Fordította: D. Sidó Ágnes, Hosszú Ferenc, Hubik István, Mayer Judit, Tóth Tibor · Illusztrálta: Josef Lada

Gyula_Böszörményi IP
Jaroslav Hašek: Dekameron

Remek válogatás, Hasekbek aligha lehet csalódni. Ha groteszkre és sok nevetésre vágysz, ez be fog jönni.

fióka P
Jaroslav Hašek: Dekameron

Eddig ez a legjobb válogatás, amit Hasektől olvastam, élveztem minden percét. Elandalodva olvassa az ember ezeket a történeteket a Monarchiából, nagyokat nevet a sok szabadult bolondon, aztán körülnéz és rájön, hogy hál'Istennek az égvilágon semmi nem változott az elmúlt százegynéhány évben. Épp csak Hasek hiányzik, aki megírhatná.

Európa, Budapest, 1979
Gyöngyi0309
Jaroslav Hašek: Dekameron

Jó kis novelláskötet volt, ez volt az első könyvem ettől az írótól.

Gulliver_HUN P

…tartóztassanak le minden ártatlan személyt, s végül egyedül a tettes marad szabadlábon. Így könnyen elfoghatják. Nézetem szerint az eset olyan, mint az a probléma, hogyan foghatunk legkönnyebben hat oroszlánt. A válasz egyszerű: fogunk tízet, és négyet eleresztünk…

136. oldal Gyilkos kerestetik

Barbara_Kovács

– Evett már Neuburgban májas hurkát? – zavart meg gondolataimban Jokli úr.
– Ettem az este a vendéglőben, ahol háltam.
– Akkor tulajdonképpen májas hurkát nem evett. A kolostori sörház arról nevezetes, hogy az itteni ferences atyák olyan finom májas hurkát készítenek, hogy a csodatevő Szent Heliodoruson kívül, aki az egész Svábföldről ide vonzza a zarándokokat, a májas hurka az, ami miatt tömegével jönnek a búcsújárók egészen Felső-Pfalzból. Olykor két processzió összerúgja a patkót a sörházban. S tudja, mit tesznek ilyen esetben a ferences atyák? Megtagadják a májas hurkát mind a két társaságtól. Rögtön helyreáll a béke.

16. oldal, 1. fejezet - A neuburgi idegenvezető (Madách, 1979)